• Dubaj

    Dubaj, město ve Spojených arabských emirátech a společně s okolní pouští také jeden ze sedmi emirátů tvořící tuto zemi, lze bez přehánění označit nejluxusnějším městem světa. Všude, kam jen oko dohlédne, najdete luxus – luxusní hotely, restaurace nebo nákupní centra. Dubaj se proslavil tím, že zdejší vládci prahli po světově největších, nejvelkolepějších a nejdražších projektech a díky jejich touze trumfnout zbytek světa, tu tak dnes můžete obdivovat nejluxusnější hotel světa, který se jako jediný může chlubit 7 hvězdičkami (Burdž Al-Arab), nejvyšší budovu světa měřící 828 metrů (Burdž Chalífa) nebo největší nákupní centrum na světě s krytou lyžařskou sjezdovkou (Dubai Mall)…Uznejte ale, že krytá lyžařská sjezdovka v zemi, kde se teploty po celý rok pohybují minimálně na 28⁰C, je docela úlet… Pokud bych chtěla lyžovat, dokážu si představit lepší lyžařskou destinaci než dubajský obchoďák. Tak pojďte s naším portálem prozkoumat Dubaj, dozvíte se nejenom o všech možných nej…, ale hlavně o tom, co v Dubaji rozhodně stojí za vidění.

    Dubaj je po emirátu Abú Dhabí druhým největším emirátem a zároveň tím nejlidnatějším. Žijí v něm víc jak 2 miliony obyvatel, z čehož ale jen 17% jsou původní obyvatelé emirátů, většinu totiž tvoří přistěhovalci z jižní a jihovýchodní Asie, takže obyvatelé SAE jsou vlastně menšinou. Dubaj leží na pobřeží Perského zálivu, jehož břehy omývá Indický oceán. Hlavním městem emirátu je samozřejmě město Dubaj, které se pro lepší rozlišení označuje Dubai City. Většinu emirátu tvoří pustá poušť, takže celých 99% všech obyvatel žije ve městě Dubaj. Dubaj dělí zátoka Dubai Creek na dvě části – obě tyto části (Deira a Bur Dubai) byly v minulosti samostatnými městy. Město se dále dělí na 14 městských čtvrtí, kdy těmi nejznámějšími jsou Deira, Jumeirah nebo al-Satwa. V Dubaji se bez problémů domluvíte anglicky.


    V Dubaji je velmi teplé počasí po celý rok a je tak vhodnou destinací i pro vaši zimní dovolenou. V létě je tu běžně kolem 40⁰C, v zimě se teploty pohybují kolem 28⁰C. Vlhkost vzduchu tady dosahuje i 90%, proto se teplota může pocitově zdát podstatně vyšší a také díky tomu můžete mít pocit dusna.

    Dubaj má velmi dobře organizované metro, díky kterému se dostanete i bez auta do všech turisticky atraktivních míst. Veškeré informace jako mapu metra s informacemi o všem stanicích, informace o jízdních kartách a jejich cenách najdete zde.

    A konečně se dostáváme k našemu průvodci po Dubaji. Dubaj je proslulé po celém světě pro své neomezené možnosti levného nakupování. Obecně se ale dá říct, že už to není to, co to bývalo pře pár lety – ať už se to týká cen zlata nebo elektroniky. Přesto vás tady téměř na každém rohu odchytí místní obchodníci s nabídkami „značkových“ parfémů či kabelek za slušné ceny. Pokud si něco takového rádi koupíte, nebojte se s nimi zajít do jejich dobře ukrytých místností, kde se vám naskytne obrovská nabídka parfémů, bot, kabelek…Co ale rozhodně stojí za návštěvu, i když si neplánujete nic koupit, je některé ze zdejších tradičních orientálních tržišť. Halekající prodavači nabízející všechno možné za „nejlepší“ ceny, vůně kadidla a orientálního koření… atmosféra dubajských tržišť je skutečně ojedinělá. Tržištím se říká souk a rozlišují se podle nabízeného zboží. Nejvíce tržišť se nachází ve čtvrti Deira. Oblíbeným artiklem, který se těší velkému zájmu nakupujících z celého světa, je zdejší zlato. Různé zlaté náramky, řetízky a prsteny si odsud odváží turisté z celého světa, protože se tady dají pořídit za lepší ceny než u nás. Vyhlášeným tržištěm se zlatem je Deira Gold Souk, dlouhá ulice plná malých obchůdků se zlatem. Zlato není jediné zboží, které si z Dubaje můžete přivézt. Na tržištích můžete koupit i různé konvice na kávu, lampy alá Alladin, suvenýry s motivy velbloudů, vodní dýmky, zdobené kovové talíře, lahve plněné barevným pískem, různé beduínské šperky, parfémy nebo luxusní látky. Orientální atmosféra je na tržištích cítit na každém kroku. Rozhodně zmíníme i tržiště s kořením Spice Souk, které se nachází také ve čtvrti Deira nedaleko Zlatého trhu a najdete tu tak všechny možné druhy známého i neznámého koření, jehož vůně se line celým tržištěm. Látky, tradiční arabské oděvy i klasická trička si můžete koupit na trhu s textilem (Meena Bazaar). Dalším tržištěm je třeba to s parfémy. SAE je arabskou zemí a připravte se tak na smlouvání, které má v arabských zemích dlouhou tradici.

    Tradiční zdejší tržiště ale nejsou jedinými možnostmi nakupování. Právě v Dubaji se nacházejí proslulá obrovská obchodní centra, včetně toho největšího na světě, Mall of Emirates s více než 1 200 obchody. Obrovské nákupní centrum nabízí i možnosti zábavy, od kina ke kryté lyžařské sjezdovce Ski Dubai. Pokud budete mít potřebu si zalyžovat, když je venku 35⁰C, vězte, že s sebou nemusíte mít lyže ani žádné jiné lyžařské vybavení, všechno vám tu rádi půjčí. Dalším obřím nákupním centrem je Deira City Centre a Dubai Mall. Každý rok v lednu se v Dubaji koná nákupní festival Dubai Shopping Festival, během kterého ceny v obchodních centrech padají na minimum – a to jak ceny elektroniky, tak luxusního oblečení či šperků. Je to tak ta nejlepší doba, kdy do Dubaje vycestovat za účelem nakupování. Informace o festivalu, termín konání, soupis a mapu obchodních center, ve kterých nákupní festival probíhá, najdete zde.

    Tak a když jsme donakupovali, pojďme se podívat na nějaké další zajímavosti Dubaje. Dominantou Dubaje je luxusní hotel Burdž al-Arab neboli Věž Arabů. O hotelu se často hovoří jako o jediném hotelu na světě, že má sedm hvězdiček. Oficiální hodnocení hotelů po celém světě ale má pouze škálu od jedné do pěti hvězdiček, takže je tato informace spíše marketingovým tahákem a snahou o vytvoření mýtu o nejluxusnějším hotelu na světě. Říká se mu také „plachetnice“, protože připomíná lodní plachtu. Byl otevřen na konci roku 1999 a leží na umělém ostrově ve čtvrti Jumeirah. Hotel měl původně stát na vedlejší písečné pláži, ale kvůli zbytečnému zastínění pláže se rozhodlo o vybudování výběžku do Perského zálivu, na kterém se hotel začal roku 1994 budovat. Již v době stavby se očekávalo, že se hotel stane symbolem Dubaje. Celá stavba stála 1,5 miliardy dolarů a dnes je symbolem dubajského luxusu. S pevninou ho pojí soukromá cesta a do hotelu se tak bohužel nedá ani nakouknout, protože přes vstupní bránu vás tam jen tak nepustí. Můžete se tam dostat pouze tak, že si zaplatíte luxusní ubytování v řádu desetitisíc korun za noc nebo zajdete do některé ze zdejších osmi restaurací na snídani, oběd či večeři. To organizují i cestovní kanceláře a večeře v tomto hotelu bývá jedním z tzv. fakultativních výletů nebo si restauraci můžete zarezervovat přímo na stránkách hotelu. A z vašeho hotelu vás může přivést i Rolls Royce. Můžete-li si dovolit utratit nějaké ty peníze navíc, na večeři sem zajděte. Jídlo je vynikající, ať už jíte v restauraci obklopené obřím akváriem nebo s nádhernou vyhlídkou na Perský záliv. Vyrazíte-li sem ale na jídlo, nezapomeňte na dress code. V žabkách a v tílku vás sem rozhodně nepustí.

    Zůstaňme ještě chvíli v luxusní čtvrti Jumeirah. Je to čtvrť oblíbená jako rekreační oblast i u Evropanů, kteří si zde postavili své luxusní vily. Oblíbené jsou zdejší pláže, hned vedle hotelu Burdž al-Arab najdete nejznámější zdejší pláž Jumeirah Beach s bílým pískem. Platí se na ni drobné vstupné. Kromě hotelu Burdž al-Arab v této čtvrti najdete i jiné pěti hvězdičkové hotely, a také známé výběžky do Perského zálivu ve tvaru palem, označovaný Palms a již pár let budovaný svět, The World. Palms jsou tři uměle vytvořené výběžky do moře ve tvaru palem (pojmenované Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali a Palm Deira), kdy na jednotlivých cípech se nachází luxusní hotely jako třeba obrovský hotel Atlantis a snobské residenční vily. Budete-li mít čas, zajeďte na Palm Jumeirah, z jeho cípů je pěkný výhled na Burdž al-Arab. The World jsou uměle vytvořené ostrůvky nacházející se asi 4 kilometry od pobřeží Dubaje, které společně vytvářejí mapu světa. Oba projekty opět demonstrují nekonečné bohatství této ropné velmoci. Ostrovy byly vytvořeny z kamenů a písku pocházejícího ze dna Perského zálivu. Ve čtvrti Jumeirah se pak nachází i zdejší pěkná mešita. Obrovský hotel Atlantis ležící na Palm Jumeirah nabízí také neomezené možnosti zábavy. V Dolphin Bay si třeba můžete zaplavat s delfíny, můžete navštívit zdejší lachtany nebo si užít skvělou rodinou zábavu v luxusním vodním parku Aquaventure Waterpark. Informace ke všem možnostem zábavy resortu Atlantis a informace o cenách najdete tady. Jste-li milovníci vodních radovánek a rádi si užíváte různé tobogány a skluzavky, upozorníme na další vodní park, Widi Wadi Water Park nacházející se před hotelem Burdž al-Arab.















    Centrum města tvoří obrovské moderní mrakodrapy. A i tady najdete další světové nej… Tím je nejvyšší budova světa, 828 metrů vysoká věž Burdž Chalífa. Na věži se nachází vyhlídková terasa, která je ve výšce 124 metrů nad zemí a je tak nejvýše položenou vyhlídkovou terasou světa. Budova byla otevřena na začátku roku 2010 a pyšní se 162 patry. Během stavby nebyla zveřejněna její plánovaná výška kvůli obavám z konkurence. Prostě Dubaj by si nemohla dovolit něco, co není největší nebo nejvyšší na světě. Pod tímto slavným mrakodrapem se nachází také nádherná tančící fontána, která vystřeluje při svých vystoupeních vodu až do výšky 150 metrů. Fontána se představuje každý všední večer od 18 do 22 hodin, o víkendech do 23 hodin. Fontána při svých vystoupeních hraje nejen hudbu inspirovanou tradiční arabskou kulturou, ale třeba i díla od Bocelliho. Hudbu a stříkající vodu doprovází ještě nádherná světelná show. Jedno představení trvá asi 20 minut.

    O městské čtvrti Deira jsme mluvili hlavně v souvislosti se zdejšími tržišti. Deira společně s další čtvrtí, Bur Dubai, byla vždy považována za tradiční centrum města. Deiru od čtvrti Bur Dubai odděluje dlouhá zátoka Dubai Creek. Mezi Bur Dubai a Deirou se přes záliv dostanete pomocí velmi oblíbených vodních taxi, kterým se říká abra. Abry křižují skoro celý záliv, stojí 1 AED na osobu, platí se po usednutí na loď. Abry vyjíždění každých pár minut a rozhodně je k přepravě využijte, abyste si alespoň trochu užili tradiční Dubaj. Pobřeží Dubajského zálivu na straně z Deiry kromě trhů nabízí i přístaviště luxusních jacht a také přístav, kde kotví tradiční dřevěné lodě zvané dhau, které přivážejí zboží z Indie nebo třeba z Pákistánu. Můžete si jen tak sednout na nábřeží a pozorovat čilý ruch v přístavu, jak se přepravci snaží z lodí dostat zboží určené pro dubajské souky právě přivezené z Asie. Deira je obchodní čtvrť, kde se nachází také několik mrakodrapů, třeba budova telefonního operátora Etisalat s obřím golfovým míčkem na střeše nebo Dubai Twin Towers, dubajská dvojčata, která nabízejí třeba nákupní centrum. Jedna věž je rezidentní, druhá kancelářská. Je zde také terasa pro turisty nabízející nádherný výhled na Dubai Creek. Na severu Deiry se pak nachází druhá nejznámější dubajská pláž, leží v parku Al Mumzar Beach Park, na kterou se stejně jako na Jumeirah Beach platí vstupné. Na konci zátoky Dubai Creek se nachází přírodní rezervace Ras al Khor Wildlife Sanctuary, která nabízí na dosah velkoměsta zachovalý přírodní ekosystém celého regionu, kde můžete pozorovat různé druhy zdejší fauny.

    Čtvrt Bur Dubai, což je společně s Deirou tradiční dubajská historická čtvrť, se táhne od Jumeirah až po záliv Dubai Creek. Oblíbenou nákupní třídou v Bur Dubai je Al Fahidi, kde se nacházejí obchody s elektronikou nebo tržiště s látkou. Promenáda kolem zálivu je ideálním místem pro večerní procházku. V Bur Dubai se nacházejí historické budovy, které ukazují historickou tradiční architekturu. V místě, kde záliv Dubai Creek ústí do moře, se nachází tradiční historická vesnička Heritage Village. Ačkoliv se jedná o místo postavené ve stylu tradiční arabské architektury, historický význam příliš nemá. Bylo postaveno vládou roku 1997. Jedná se o soustavu několik domků, beduínských stanů, tradičních větracích věží, které chránily domy před obrovskými vedry a obchůdků se suvenýry. Nějaký velký nádech historie ale nečekejte…V průběhu roku se tu konají různé akce spojené s arabskou hudbou nebo tancem. Součástí areálu je i historický dům Sheikh Saeed Al Maktoun House, který nabízí fotografie Dubaje z období před objevem ropy či zmenšené modely typických zdejších lodí – abry nebo dhau. Tento dům je skutečně historický, vlastnil ho dědeček dnešního vládce Dubaje a pochází asi z roku 1800. K Heritage Village přiléhá i blízké muzeum potápění, Diving Village, které se věnuje dlouhé historii potápění za perlami, které mělo významné místo v dějinách SAE. Na konci 19. století byla totiž Dubaj nejvýznamnějším obchodním centrem v oblasti Perského zálivu. Historický materiál v Diving Village znázorňuje nebezpečný život lovců perel i život rybářů. Vstup do Heritage a Diving Village je zdarma, otevírací dobu najdete tady.















    V Bur Dubai se nachází také Dubai Museum, kde můžete vidět podobné historické domy a různé expozice připomínající život v Dubaji před nálezem ropy. Museum se nachází v historické pevnosti Al Fahidi, která byla postavena již roku 1787. Informace o otevírací době a vstupném najdete tady. Zdejší expozice jsou skutečně moc pěkně udělané a skvěle vykreslují tradiční arabský svět. Nedaleko muzea stojí i mešita Juma Grand Mosque, která nabízí místo až pro 1 200 věřících a její 70 metrů vysoký minaret je nejvyšším na světě. Když už jsme u těch významných staveb v Bur Dubai, zmiňme také Bait Al Wakeel z roku 1934. Budova sloužila jako první kancelářská budova v Dubaji a kanceláře zde měla anglická obchodní společnost. Je to skutečně krásná stavba v tradičním architektonickém stylu, s pěknou dřevěnou terasou, která nabízí impozantní výhled na zátoku. V noci je budova krásně nasvícená.

    K emirátu Dubaj patří i rozsáhlá poušť, do které se také můžete vypravit v rámci různých výletů a projet se na čtyřkolkách, na velbloudech nebo se vypravit na velbloudí dostihy či do beduínské vesnice.

    Možností, co dělat v Dubaji je celá řada, jen počítejte s tím, že budete-li chtít navštívit všechny možné luxusní atrakce a nákupní centra, bude vás to stát pár dirhamů. Když už tu ale budete, rozhodně si to užijte, Dubaj je městem luxusu a neomezených možností a není snad nic, co byste v Dubaji nemohli dělat.

    Oficiální stránky Dubaje

    Autor článku a fotografií: M. Kučerová