Antverpy

  • Antverpy jsou druhým největším belgickým městem nacházejícím se na řece Šeldě, které má necelého půl milionu obyvatel. Zároveň se zde nachází druhý největší přístav v Evropě. Narodil se zde významný vlámský malíř Peter Paul Rubens. Od 16. století zde také žije početná komunita židů, díky čemuž se městu začalo říkat Jeruzalém západu. Antverpy se nacházejí v regionu Vlámsko, obyvatelé zde hovoří hlavně nizozemsky.

    Historicky mělo město funkční obchodního města hlavně pro svůj přístav, působilo také jako vojenská pevnost, i když zde dřívější hradby dnes už neuvidíte. Vznikla zde také první burza v Evropě. V 17. století se také významně rozvíjí řemeslná výroba, proslavili se třeba zdejší tkalci nebo vazači koberců, díky kterým vznikla řada v Belgii tolik populárních tapisérií (nástěnných koberců). Co je také zajímavé je, že Antverpy byly centrem diamantového průmyslu. Diamanty se zde zpracovávaly a obchodovalo se s nimi.

    Turisticky atraktivní jsou především zdejší historické a kulturní památky. Za návštěvu rozhodně stojí zdejší přístav, ze kterého jsou zde nabízeny i okružní plavby lodí z náměstí Steen. Nedaleko přístavu se pak nachází i historické centrum města, jehož dominantou je náměstí Grote Markt s radnicí, která je dokonalou ukázkou vlámské renesance a cechovními domy z 16. a 17. století s nádhernou výzdobou. Podobné náměstí najdete také v Bruselu. V Antverpách můžete navštívit také Muzeum diamantů, protože Antverpy byly významným centrem diamantového průmyslu. Dominantou města je pak gotická katedrála z 16. století. Interiér katedrály je tvořen díly zdejšího rodáka, malíře Rubense. Dále zde najdete Muzeum knihtisku Plantin-Moretus, které patří na seznam kulturního dědictví UNESCO a můžete si zde prohlédnout tisky královského dvorního tiskaře z 16. století , najdete zde i Rubensův rodný dům nebo známou zoologickou zahradu, která se nachází uprostřed města.

    Oficiální stránky města najdete zde.