Washington D. C.

    Washington co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce Hlavní město USA je jedním z lákadel východního pobřeží USA, i když neláká víc turistů než New York. Je to poměrně klidné město bez mrakodrapů, které turistům nabízí hlavně historické památky spojené s nejvýznamnějšími okamžiky amerických dějin, ale také skvostnou sbírku desítek zdejších muzeí a významné vládní budovy v čele s Bílým domem a Kapitolem. Cestovatelský portál Cesty po světě pro vás připravil podrobného průvodce po Washingtonu.

    Washington je hlavním městem Spojených států amerických. Je označován přízviskem D. C., které odkazuje na to, že město leží na území federálního distriktu District of Columbia, odsud ono zmiňované D. C. Díky tomutu označení lze město také často odlišit od státu Washington, který leží na severozápadě USA. Washington leží na východě USA. Společně s okolními státy Virginie, Západní Virginie, Maryland a Delaware tvoří oblast známou pod označením Region hlavního města. Samo město má něco málo přes 700 tisíc obyvatel, společně s přilehlými metropolitními oblastmi tu ale žije víc než 6 milionů obyvatel.

    Do 17. století, tedy do příchodu prvních Evropanů, sídlil na území Washingtonu indiánský kmen Algonkingů. Od konce 17. století zde vznikaly první osady přistěhovalců. Samo město bylo založeno roku 1790 a nese jméno podle prvního amerického prezidenta George Washingtona. Hlavním městem se Washington stal právě na základě Washingtonova přání roku 1800. Washington měl totiž své sídlo jen asi ve 26 km vzdáleném Mount Vernon. Zvolení Washingtonu hlavním městem bylo zároveň jakýmsi kompromisním řešením mezi severními a jižními státy, které mezi sebou bojovaly v občanské válce. Tuto válku nejen ve Washingtonu, ale i jinde ve východní části USA, připomíná celá řada památníků. Když bylo místo pro hlavní město vybráno, pod federální správu ho předaly státy Maryland a Virginie. Po občanské válce sem dorazily tisíce Afroameričanů, kteří z jihu utíkali před rasovým útlakem. V 2. polovině 19. století jich sem přišlo na 150 tisíc. Žili ovšem v příšerných životních podmínkách a situace kolem nich byla neutišitelná, což vedlo k oficiálnímu zavedení segregace. Velký boom město zažilo po 2. světové válce, kdy strmě narůstal počet obyvatel.


    Tento průvodce je součástí našeho kompletního průvodce po Spojených státech amerických, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv v USA. Najdete tam průvodce po dalších zajímavých místech USA. Zároveň pro poznání Washingtonu je dobré znát alespoň nejvýznamnější okamžiky amerických dějin, se kterými je totiž spojena celá řada turistických atrakcí města. Před cestou do Washingtonu tak doporučujeme pročíst si náš článek věnovaný podrobným dějinám USA.

    Pro let do Washingtonu je možné využít dvou okolních mezinárodních letišť. Dulles International Airport leží asi 42 km od města v severní Virginii a Baltimore-Washington International Airport leží mezi Washingtonem a Baltimorem. Nejblíže Washingtonu je pak Ronald Reagan Washington National Airport, které slouží vnitrostátním letům. Z prvních dvou zmiňovaných mezinárodních letišť jezdí autobusy Super Shuttle do centra Washingtonu. Z Dulles cesta do centra Washingtonu trvá asi 45 minut, z Washington International pak asi 15 minut. Autobusy zastavují na několika místech v centru. Druhou variantou jsou expresní autobusy, které vás z obou mezinárodních letišť dovezou k nejbližším stanicím metra nebo vlaku. Je to levnější varianta. Z Washington International jezdí také vlaky. Praktické informace pro cestu a na z letiště Dulles najdete tady, pro letiště Washington International pak tady. Z jiných a do jiných amerických měst se dostanete z Washingtonu autobusy společnosti Greyhound a vlaky společnosti AMTRAK.

    Washington doprava po městě Turistické atrakce jsou docela dobře dostupné pěšky, protože se nacházejí na poměrně malé části. Nicméně pro cestování po Washingtonu můžete využít síť čistého a přesného metra nebo autobusů. Jinak můžete využít i turistické autobusy DC Circulator, které vás provezou po všech zajímavostech města. Mapu městské hromadné dopravy, plánovač tras, ceny jízdného i jízdní řády, to vše najdete tady. Pokud plánujete navštívit vícero památek, zvažte zakoupení turistické karty Washington Pass. Ideální je koupit si kartu online ještě z domu, abyste se pak vyhnuli hledání prodejních míst při příjezdu.

    V létě tu bývají vlhká horka, v zimě zas docela kruté mrazy. Na návštěvu Washingtonu se vyplatí nechat si několik dní, a to hlavně v případě, že chcete navštívit některé ze zdejších zajímavých muzeí. Pokud vás muzea nezajímají, postačí vám na návštěvu den až dva, abyste viděli ty hlavní turistické atrakce.


    Federální distrikt se dělí do čtyř částí – severovýchod, severozápad, jihovýchod a jihozápad. Napříč se táhnou ulice, diagonálně pak třídy pojmenované po jednotlivých státech. Ty se pak stýkají na kruhových objezdech (circle). Všechny hlavní turistické atrakce se nacházejí na kopci Capitol Hill a v národním parku National Mall. Při prohlídce města si všimněte, že tady nejsou žádné mrakodrapy, tolik typické pro jiná americká velkoměsta. Stojí za tím nařízení, které se častokrát vykládá tak, že žádná budova nesmí být vyšší než zdejší Kapitol. To je ale jen mýtus a s Kapitolem nařízení žádnou souvislost nemá. Pokud jste byli už v jiných amerických velkoměstech (New York, Philadelphia...), bude se vám Washington zdát jako jejich chudý příbuzný. Přesto je to ale velmi pěkné, upravené město. Samozřejmě nutno upozornit, že některé jeho čtvrti platí za nebezpečné, hlavně ty kolem autobusového a vlakového nádraží.

    Tady je náš podrobný průvodce po všech zajímavostech Washingtonu.Washington Capitol co navštívit a vidět, průvodceProhlídku můžete začít na Pennsylvania Avenue National Historic Site, což je v podstatě historické centrum Washingtonu. Je odsud hezký výhled na Bílý dům a je to nejlepší cesta, kudy se k Bílému dobu vydat, protože je lemována řadou historických domů. Capitol Hill je jedním z několika washingtonských kopců, turisticky je ale nejatraktivnější. Nachází se tady totiž celá řada zajímavých turistických míst, které postupně navazují na druhou velmi atraktivní turistickou oblast, Národní park National Mall. Capitol Hill nese název podle Kapitolu USA (US Capitol) (foto v textu a pod textem), který sídlí v impozantní budově s úžasnou kopulí. Základní kámen kapitolu položil sám George Washington v roce 1793. Během občanské války ale budova vyhořela a musela být obnovena, načež byla v dalších staletích upravována a rozšiřována. Kapitol je jednou z nejvýznamnějších politických institucí v USA (společně s Bílým domem a Pentagonem). Ve východním křídle sídlí Senát, v jižním křídle zas Sněmovna reprezentantů, tedy obě části amerického Kongresu, potažmo celé americké vlády. Obě budovy parlamentu spojuje Rotunda s 29 metrů širokou a 55 metrů vysokou kopulí. Nad kupolí ve sloupové nadstavbě je světlo. Když je rozsvícené, tak to znamená, že Kongres právě zasedá. Rotunda je také pěkně zdobená freskami a obrazy národních hrdinů.Washington Capitol co navštívit a vidět, průvodce Za vidění stojí i sochy slavných osobností ve zdejším sále National Statutary Hall, ale také historické místnosti Senátu i nejvyššího soudu a také krypta, ve které měl být údajně pohřben George Washington. Místo něho je v ní ale expozice. První zastávku při návštěvě kapitolu byste měli udělat ve zdejším návštěvnickém centru. To je podzemní komplex, který je tvořen výstavními, sněmovními i stravovacími prostory. V návštěvnickém centru můžete vidět třeba Emancipation Hall s řadou zajímavých exponátů, jako je třeba sádrový odlitek Sochy Svobody, ale i jiné sochy, které americké státy věnovaly sálu National Statuary Hall, ale nakonec skončily tady. Další exponáty se nachází v hale Exhibition Hall, která seznamuje návštěvníky s historií budovy i její rolí ve vývoji USA. Dále tu mají třímetrový model kupole. Kapitol je možné navštívit v rámci organizovaných prohlídek s průvodcem, je ovšem nutná rezervace online s dostatečným předstihem. Rezervaci můžete udělat, stejně tak se dozvědět všechny praktické informace pro návštěvu Kapitolu nebo nahlédnout do mapy areálu můžete tady. Připravte se zároveň na bezpečnostní kontroly. Prohlídky jsou zdarma. Jen kousek za Kapitolem najdete botanickou zahradu z roku 1816.

    Washington Capitol co navštívit a vidět, průvodce

    Washington Knihovna Kongresu - co navštívit a vidět Další zajímavou institucí i budovou je Knihovna kongresu (Library of Congress) (foto v textu a pod textem), což je vůbec největší knihovní instituce na světě. Její police se táhnou v celkové délce 850 km a schraňují na 140 milionů knih, rukopisů či fotografií. Knihovna zahrnuje čítárnu Reading Room s kupolí, sál Great Hall zas skýtá stovky mozaik, nástěnných maleb nebo soch a sál Main Gallery nabízí sbírku vybraných knih. Knihovna se nachází východně od Kapitolu v několika budovách – Thomas Jefferson Building, Madison a John Adams Building. Od roku 1870 je hlavním národních archivem rukopisů a postupně se rozrostla do dnešní velikosti. Knihovna je veřejnosti přístupná zdarma v rámci organizovaných prohlídek s průvodcem, knihy si mohou půjčit jen zaregistrovaní čtenáři. Chcete-li na prohlídku knihovny, všechny praktické informace jsou k dispozici tady.


    Washington Knihovna kongresu co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce Washington Knihovna kongresu co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce

    Naproti Kapitolu dále sídlí budova Nejvyššího soudu (Supreme Court) (foto v odstavci), jehož členové mají na starosti konečná rozhodnutí při interpretaci amerických zákonů.Washington Nejvyšší soud co navštívit a vidět Jeho počátky spadají do roku 1878, vlastní budovu má od roku 1935 v honosném novoklasickém stylu. Případy se tu projednávají od října do dubna v přesných hodinových intervalech, jednání jsou přístupná veřejnosti, pro veřejnost je tu 150 míst a platí pravidlo: Kdo dřív příjde... Ve všední dny je budova volně přístupná veřejnosti, více info tady. Jižně od budovy nejvyššího soudu najdete další proslulou knihovnu, Folger Shakespeare Library z roku 1932, která ukrývá na 600 tisíc exponátů v podobě knih, obrazů, rukopisů a jiných, které se nějakým způsobem váží k dílu slavného britského dramatika Shakespera. Ve zdejším sále Great Hall je pěkný vyřezávaný strop a expozice zaměřená na tvorbu slavného dramatika. Zajímavá je taktéž reprodukce Alžbětinského divadla, které hostí různé přednášky, literární akce či koncerty středověké a renesanční hudby. Na východní straně budovy je možné navštívit také alžbětinskou zahradu s bylinami a květinami typickými pro 16. století. Budova knihovny a její expozice i kulturní akce jsou přístupné veřejnosti, více informací pro návštěvu i kalendář akcí najdete : tady.

    Booking.com Ubytování ve Washingtonu přes Booking vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

    Od Kapitolu k Lincolnovu památníku se táhne Národní park National Mall v délce asi 3 km. Je to parkové prostranství oblíbené nejen u turistů, ale i u místních, kteří tu hrají třeba softball, v létě se tu konají koncerty, ale zároveň je i místem valné většiny protestních akcí a že jich park zažil už celkem dost. Park projdeme od Kapitolu směrem k Washingtonovu památníku, tedy od východu na západ. Východní části parku dominují hlavně muzea, která jsou většinou spravována Smithsonovským institutem, jehož počátky spadají do roku 1846. A tady je přehlídka oněch zmiňovaných muzeí. National Museum of African American History and Culture je muzeum, které se v deseti galeriích zaměřuje na afroamerickou historii, kulturu a představuje na 33 tisíc artefaktů, dokumentů, oděvů, hudebních nástrojů a celé spousty dalších, které přibližují život afroamerické komunity v historii. Takovými artefakty je třeba boxerské vybavení Muhammada Aliho či kašna s pítkem označení Coloreds Only (Pouze pro barevné). National Museum of American History je muzeem americké historie, tedy jednou z nejvýznamnějších amerických kulturních institucí. Artefakty na vás čekají už hned ve vstupní hale, kde je tzv. artefact walls, tedy vitrína s exponáty, které dříve byly v archivu. Jinak v dalších expozicích muzea uvidíte dřevěné zuby George Washingtona, šaty Jackie Kennedyové, pantofle Judy Garlandové z filmu Čaroděj ze země Oz nebo Star-Spangled Banner, slavný prapor, který přečkal britské bombardování Baltimoru během britsko-americké války. Dalším muzeem je muzem přírodní historie, National Museum of Natural History, které sídlí v rotundě o třech patrech. Toto muzeum nabízí artefakty spojené s historií přírody. K vidění tu jsou tak různé fosilie, kostry dinosaurů, kolekce drahokamů včetně slavného Hope Diamond, který patřil Marii Antoinettě. Dále tu jsou repliky různých zvířat. Geologové pak zamíří hlavně do Gem and Mineral Hall, milovníci mořského světa zas do Ocean Hall s exponáty zvířat žijících v moři. V muzee se bude líbit i dětem, které trochu touží po vzdělání. Národní galerie umění (National Gallery of Art) se nachází v novoklasické galerii z roku 1941 ve dvou křídlech (západní a východní). V západní části jsou k vidění díla nizozemských, španělských, italských či britských umělců napříč staletími. Západně od budovy je k vidění zahrada soch – Scultpure Garden, kde si příjemně odpočinete, až budete mít poznávání Washingtonu dost. Východní křídlo zahrnuje nejen evropská díla hlavně 20. století od Picassa přes Matisse až k Warholovi. National Museum of the American Indian najdete u bazénku Reflecting Pool a jeho sbírka zahrnuje skoro milion exponátů nejen ze Severní Ameriky, díky kterým se více seznámíte s historií domorodých Američanů. K vidění tu jsou i exponáty Mayů či Inků. Dětem se bude líbit také ve vesmírném muzeu, National Air and Space Museum. Mezi jeho exponáty patří třeba letadlo Spirit of Saint Louis Charlese Lindbergha, ale jsou tu i exponáty věnující se historii letů do vesmíru, bratrům Wrightovým, průkopníkům letectví a také letům Apolla 11 a Apolla 17. Hirshhorn Museum je galerií moderního umění s pracemi Henriho Matisse nebo bustami Pabla Picassa a dalšími moderními díly. National Museum of African Art se zas věnuje exponátům ze subsaharské Afriky, jako jsou slonovinové tabatěrky na tabák, nádoby z rohů, různé košíky a jiné rukodělné výrobky. Své muzeum má ve Washingtonu i asijské umění. Jde o National Museum of Asian Art se starými čínskými bronzovými artefakty, čínským císařským porcelánem, sochami z indického hinduistického chrámu, ale i byzantskými rukopisy nebo perskými výrobky z kovu. United States Holocaust Memorial Museum se věnuje pronásledování a masakru Židů během 2. světové války a jejich životním příběhům.Washington Obelisk-Washingtonův památník co navštívit a vidět Zajímavé je i Bureau of Engraving and Printing, což je úřad, který navrhuje a tiskne veškerou měnu i známky. Nabízejí se tady 40ti minutové prohlídky, kde se dozvíte o celém procesu tisku měny i ražení mincí a nechybí samozřejmě expozice věnující se vývoji měny v USA. Posledním muzeem je Corcoran Gallery of Art, galerie umění s řadou moderním děl a také skvostným zlatým pokojem Salon Doré, který je úžasnou replikou pařížského interiéru z 18.století. Všechna muzea Smithsonovského institutu jsou přístupná zdarma a denně po celý rok. Praktické informace pro jejich návštěvu i přehled jejích muzeí najdete tady.

    Pokud se vydáte od Kapitolu směrem na západ, projdete zmiňovanou muzejní částí parku National Mall a dojdete k dalšímu symbolu Washingtonu, ke 169 metrů vysokému mramorovému obelisku, který je Washingtonovým památníkem (foto vpravo a pod textem). Interiér památníku je možné navštívit, výtah vás vyveze na vyhlídkovou plošinu, ze které se vám naskytne jeden z nejlepším výhledů na město a jeho hlavní turistické atrakce. Praktické informace o objednání a vyzvednutí vstupenek najdete tady.

    Washington Obelisk Washingtonův památník co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce Washington Obelisk Washingtonův památník co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce Washington Obelisk Washingtonův památník co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce Washington Obelisk Washingtonův památník co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce

    Od Washingtonova památníku také dohlédnete asi na nejslavnější budovu hlavního města, sídlo amerického prezidenta, Bílý dům (White House) (foto v odstavci). Už po 200 let tady žije a úřaduje prezident USA. Stavba v novoklasickém stylu tu byla postavena v roce 1800 podle návrhu irského přistěhovalce Jamese Hobana,Washington Bílý dům, jak navštívit Bílý dům co navštívit a vidět který se nechal inspirovat podobnými paláci v Dublinu. Prvním prezidentem, který v něm žil, byl John Adams. Do té doby totiž prezidenti sídlili v New Yorku a ve Philadelphii. Dům má šest pater a je tvořen 132 pokoji. Jako Bílý je označován díky Theodorovi Rooseveltovi od roku 1901, do té doby se mu říkalo Executive Mansion nebo President´s House a nabílo je pravidelně natírán. Součástí je tenisový kurt, bowlingová dráha, kino, bazén i menší golfové hřiště. V západním křídle úřaduje prezident, ve východním první dáma. Na přilehlé zahradě se konají různé akce a také tady přistává helikoptéra, která pak prezidenta dopraví k letadlu Air Force One na základně Andrews. Areál Bílého domu je oplocen, prezidentský park kolem něho je volně přístupný a stojí za návštěvu. Navštívit Bílý dům v rámci organizovaných prohlídek je sice složité, ale možné, bezpečnostní opatření jsou přísná, a to i v okolí domu. Návštěvu si musíte domluvit s českou ambasádou alespoň měsíc předem a žádné příjemné zařizování to tedy není. V rámci prohlídek se dostanete jen do reprezentativních místností, takže za to zařizování to moc nestojí. Dům je vidět buď od Lafayette Square, kde se dostanete až k plotu, druhým místem je parčík The Ellipse. Stanice metra: Farragut West Metro a Metro Center. Autem se do blízkosti nedostanete. Procházků k Bílému domů můžete začít na Pennsylvania Avenue National Historic Site, což je v podstatě historické centrum Washingtonu. Je odsud hezký výhled na Bílý dům a je to nejlepší cesta, kudy se k Bílému dobu vydat, protože je lemována řadou historických domů.

    Washington Vietnam Memorial co navštívit a vidět, průvodce Dalšími atrakcemi v okolí Washingtonova památníku a Bílého domu je National World War II Memorial (foto 1-3 pod textem) v podobně nádrže obklopené 56 sloupy, které symbolizují všechny americké státy a teritoria v době 2. světové války. Na zdech památníku jsou vytesány citáty prezidentů Roosevelta a Eisenhowera a na vyduté stěně jsou vidět 4 tisíce hvězd, které symbolizují 400 tisíc padlých amerických vojáků během této války. Druhý památník je věnován obětem války ve Vietnamu, Vietnam Veterans Memorial (první foto vpravo v odstavci). Ten má podobu žulového klínu na trávníku a připomíná na 58 tisíc padlých amerických vojáků během vietnamské války. Na povrchu památníku jsou vyryta jména všech padlých vojáků od roku 1959 do 1975. Za bazénkem Reflection Pool na samé západní části národního parku najdete Lincolnův památník (foto 4-6 pod odstavcem), který je připomínkou 16. amerického prezidenta Abrhama Lincolna, který stál v čele severních států během americké občanské války a svým Prohlášením o osvobození otroků v roce 1863 započal konec otrokářství v USA. V roce 1963 tu během tzv. Pochodu za lidská práva přenesl svůj proslov černošský aktivista Martin Luther King Jr..Washington Martin Luther King Memorial co navštívit a vidět, průvodce V památníku je k vidění obří socha Lincolna na trůnu a na stěnách se nacházejí texty jeho nejslavnějších proslovů – Gettysburgský projev a Druhý inaugurační projev. A část věnovaná památníkům vyznámných postav i událostí americké historie ještě stále nekončí. Korean War Veterans Museum (7. foto pod odstavcem) najdete naproti tomu vietnamskému a připomíná korejskou válku. Zdejší Pamětní pole s bronzovými sochami připomíná bojující vojáky. Dalším památníkem je socha s postavou Martina Luthera Kinga Jr., tedy Martin Luther King Jr. Memorial (druhá foto vpravo v odstavci). Stojí tady teprve od roku 2011 a s příliš pozitivní odezvou se jeho ztvárnění nedočkalo. Posuďte sami, jak se vám líbí památník věnovaný jednomu z největších amerických bojovníků za práva černochů. V jižní části za rybníčkem Tidal Basin, kde si můžete zajezdit na loďkách, uvidíte klasicistní Jeffersonův památník (Jefferson Memorial) (foto 8-12 pod odstavem). Má podobu obrovské bronzové sochy třetího amerického prezidenta a autora slavné Deklarace nezávislosti, Thomase Jeffersona. Na jaře mimochodem v okolí jezírka a památníku krásně kvetou sakury. Na druhé straně nádrže najdete FDR Memorial, tedy památník dalšího amerického prezidenta, Franklina Delana Roosevelta. Památník je tvořen propojenými žulovými částmi, které jsou zdobené vodopády, sochami, reliéfy.

    Washington National World War II Memorial co navštívit a vidět, průvodce Washington National World War II Memorial co navštívit a vidět, průvodce Washington National World War II Memorial co navštívit a vidět, průvodce Washington Lincoln Memorial co navštívit a vidět, průvodce Washington Lincoln Memorial co navštívit a vidět, průvodce Washington LIncoln Memorial co navštívit a vidět, průvodce Washington Korean War Memorial co navštívit a vidět, průvodce Washington Jefferson Memorial co navštívit a vidět, průvodce Washington Jefferson Memorial  co navštívit a vidět, průvodce Washington Jefferson Memorial  co navštívit a vidět, průvodce Washington Jefferson Memorial  co navštívit a vidět, průvodce Washington Jefferson Memorial  co navštívit a vidět, průvodce

    Kdybyste pokračovali z National Mall ještě západněji a přešli řeku Potomac, dorazíte k Arlingtonskému národnímu hřbitovu (foto pod odstavcem).Washington Marine Corps Memorial co navštívit a vidět, průvodce Pod bílými náhrobky tady odpočívá na 350 tisíc amerických vojáků, ale i několik prezidentů či soudců Nejvyššího soudu. Z těch nejvýznamnějších hrobů jmenujme hrob prezidenta J. F. Kennedyho a jeho ženy Jacqueline Kennedyové, kousek od nich je Robert Kennedy. Hrob prezidenta Kennedyho označuje věčný plamen. Svůj hrob tu má i Hiram Bingham, americký cestovatel, který objevil Machu Picchu. Zajímavostí je také hrob neznámého vojína (Tomb of the Unknowns), u kterého se čestně střídají stráže (od dubna do září každých 30 minut, od října do března každou hodinu). Hroby tu mají vojáci od dob americké občanské války až po války v Iráku a Afghánistánu. Hřbitovu dominuje novoklasická budova Arlington House, ve které žil konfederační generál Robert E. Lee. Hřbitov je opravdu rozlehlý. Dostanete se k němu od Lincolnova památníku přes Arlingtonský most. Mimo areál hřbitova pak ještě upozorníme na slavný památník Marine Corps Memorial (foto vpravo v odstavci) připomínající krvavou bitvu o Iwodžimu během 2. světové války. Druhým památníkem v oblasti je pak Air Force Memorial v podobě tří obřích jehel mířích k nebi. Hned naproti Arlingtonskému hřbitovu najdete Pentagon, což je sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických. Jako symbol americké armády je termín Pentagon vztahován k Ministerstvu obrany Spojených států spíše než k samotné budově. Pentagon se společně s newyorskými dvojčaty stal cílem teroristů 11. září 2001, kdy do budovy narazil unesený Boeing 757 American Arlines a celkem na palubě letadla i v budově zahynulo 189 lidí. Tuto událost tu připomíná památník 11. září před budovou. Budova je veřejnosti nepřístupná.

    Washington Arlingtonský národní hřbitov co navštívit a vidět, průvodce Washington Arlingtonský národní hřbitov co navštívit a vidět, průvodce Washington Arlingtonský národní hřbitov hrob neznámého vojína co navštívit a vidět, průvodce Washington Arlingtonský národní hřbitov co navštívit a vidět, průvodce Washington Arlingtonský národní hřbitov co navštívit a vidět, průvodce Washington Arlingtonský národní hřbitov co navštívit a vidět, průvodce

    A tady opouštíme hlavní turistická lákadla Washingtonu a vydáme se do jeho méně známých částí, kde ještě nějaká ta zajímavá místa také najdete. Oproti turistickému National Mallu a Capitolu je městské centrum s čtvrtěmi Penn Quarter, Federal Triangle se sídly různých vládních úřadů i část New Downtown poměrně klidnými místy. Všechna tato místa jsou severně od National Mallu. Najdete tady třeba Národní archiv (National Archives) (první foto v odstavci vpravo).Washington Národní archiv co navštívit a vidět, průvodce Na archivu by nebylo ještě nic tak zajímavého, kdyby tady ovšem nebyly ukryty tři nejvýznamnější a nejdůležitější texty Spojených států. Jde o Deklaraci nezávislosti, Ústavu a Listinu práv. Jejich pergamenové originály jsou uloženy ve zdejších schránkách. V této novoklasicistní budově jsou návštěvníkům k nahlédnutí jiné, sice méně významné, ale také zajímavé dokumenty. Třeba text Marshallova plánu, rezignační dopis prezidenta Nixona, japonská kapitulace z 2. světové války či smlouva o koupi Louisiany. Národní archiv zároveň schraňuje všechny americké dokumenty – sčítání lidu i všemožné žádosti a smlouvy a hlavně tady Američané hledají své kořeny. Je tu na 7 milionů fotek, 125 tisíc filmů, 200 tisíc zvukových nahrávek, ale i mapy a spousta jiného. I v této části města pokračuje přehlídka washingtonských muzeí. Tady to je třeba National Portrait Gallery v novoklasické budově z roku 1836. V Národní portrétní galerii jsou k vidění přirozeně portréty zajímavých osobností. V Americkém uměleckém muzeu (American Art Museum) jsou vystavována díla amerických malířů od počátku 19. století. Velkou zajímavostí v centru města je International Spy Museum, tedy mezinárodní špionážní muzeum, ve kterém se návštěvníci dozví celou spoustu zajímavostí ze světa mezinárodní špionáže. Jsou tu k vidění exponáty z různých zemí i různých období. Z doby studené války jsou to třeba maličké pistole vypadající jako rtěnky, telefon v botě nebo kapsle obsahující šroubovák, břitvu i nůž s ostřím. Pokud rádi koukáte na špionážní filmy, tady se vám bude líbit. Dále je v této oblasti ještě National Museum of Women in the Arts, věnované ženám umělkyním a ukazuje díla od doby renesance až do 20. století.Blair House co navštívit a vidět, průvodce Newmuseum je interaktivní a vzdělávací instituce věnující se vývoji médií a komunikačních technologií i klíčovým dějinám žurnalistiky. Muzeem architektury je National Building Museum, jehož nejzajímavější částí je sál Great Hall. Z dalších muzeí ve Washingtonu ještě jmenujme Národní poštovní muzeum. Upozorníme ještě na budovu Blair House (druhé foto vpravo v odstavci), což je komplex čtyř dříve oddělených budov, které vlastní vláda a dům hostí významné státní návštěvy. Spala v něm už pěkná spousta hlav různých států i jiných významných návštěv.

    Velkou historickou zajímavostí v centru Washingtonu je slavné Fordovo divadlo, které je dnes historickou památkou Ford´s Theatre National Historic Site. Historické divadlo pochází z 19. století a dodnes se v něm hrají klasické i moderní divadelní hry. Svůj význam ale získalo díky tomu, že tady byl 14. dubna 1865, tedy 5 dní po konci války během představení Náš americký bratranec zastřelen prezident Abraham Lincoln. Jeho vrahem byl herec a přívrženec jižanských států, proti kterým stála vojska severu podporovaná Lincolnem, John Wilkes Booth. Divadlo je zrekonstruováno do původní podoby, k vidění je tu tak prezidentská lóže, ve které Lincoln seděl, vražedná zbraň, Lincolnův svrchník se stopami krve či pár Bootových předmětů. Divadlo je veřejnosti přístupné zdarma v rámci prohlídek, všechny praktické informace pro návštěvu najdete tady. Když byl Lincoln postřelen, byl přenesen přes ulici do Petersonova domu (Petersen House), který je taktéž přístupný veřejnosti zdarma. Při jeho prohlídce uvidíte i repliku Lincolnovy smrtelné lože. Jen přes ulici Fordova divadla najdete budovu ředitelství FBI, které sídlí v budově J. Edgar Hoover FBI Building na rohu Pennsylvania Avenue a 9th Street. Budova je samozřejmě veřejnosti nepřístupná, ale protože FBI je symbolem americké spravedlnosti a znáte ho snad z každého amerického filmu, tak se můžete podívat, odkud se to všechno vlastně řídí. FBI je vyšetřovací orgán amerického ministerstva spravedlnosti, který působí jako federální vyšetřovací úřad trestné činnosti, tak i jako kontrarozvědná služba. Ředitel FBI je jmenován prezidentem USA a potvrzen Senátem USA. Počátky FBI se datují do roku 1908. FBI vyšetřuje zločiny, které jsou buď páchány v několika státech federace najednou, nebo které jsou zvlášť závažné. V současné době seznam zločinů, kterými se FBI zabývá, činí více než 250 položek.


    I mimo centrum Washingtonu najdete zajímavá místa. Galerie Phillips Collection v budově v novogeorgiánském stylu vystavuje díla řady evropských malířů jako byl Picasso, Matiss, Cézane či Renoire. Zajímavé architektonické budovy skýtá ulice Embassy Row. Jednou z takových budov je třeba Walsh-McLean House z roku 1903 v secesním stylu postavený pro barona Walshe,Washington katedrála co navštívit a vidět, průvodce dnes v budově sídlí indonéská ambasáda. V minulosti budova hostila nejprestižnější washingtonské společenské akce. Z roku 1905 je pak Andreson House, jehož interiér skýtá velkolepý taneční sál a zajímavé je i původní zařízení. Oba domy jsou ukázkou typických domů, které si stavěla washingtonská smetánka na začátku 20. století. Za exkluzivní washingtonskou čtvrť je považována Upper Northwest, jejíž hlavní turistickou atrakcí je Národní zoologická zahrada (National Zoo). Zoo má své počátky už v roce 1889 a nabízí několik tematicky zaměřených částí – Amazonia, Small Mammal House, Great Ape House či Asia Trail. Mimo jiných zajímavých zvířat tu mají třeba pandy velké. Další větší atrakcí v Upper Northwest je Washingtonská národní katedrála (Washington National Cathedral) (foto v odstavci vpravo). Katedrála stojí na kopci Mount St Alban a její stavba trvala 83 let. Je postavena z indiánského vápence v anglickém gotickém stylu, je dlouhá přes 160 metrů. K zajímavostem katedrály patří sarkofág prezidenta Woodrowa Wilsona, jediného prezidenta pohřbeného na federálním území, ale také vitrážové okno Space Window s kouskem měsíčního kamene, který připomíná let Apolla 11. Stanice metra pro tato místa: Upper Northwest. Historický dům Lincoln Cottage (foto pod odstavcem) je dnes domovem pro veterány. Jde o dům postavený bohatým bankéřem v gotické stylu v roce 1842, který ovšem proslul tím, že fungoval jako letní sídlo některých amerických prezidentů, hlavně pak Abrahama Lincolna. Ten tady pobýval mezi lety 1862 a 1864 a právě tady napsal své pojednání o osvobození otroků. Jinak sem utíkal před vřavou tehdejšího Washingtonu. Po něm sem ale jezdili i jiní prezidenti. Dům je dnes národní historickou památkou a před budovou stojí socha Lincolna.

    Washington Lincol Cottage co navštívit a vidět, průvodce Washington Lincol Cottage co navštívit a vidět, průvodce

    Další městskou čtvrtí je Georgetown skýtající hlavně elegantní restaurace a obchody na ulici M Street. Souběžně s hlavní zdejší ulicí vede historicky významný kanál CaO Canal. Georgetown Waterfront Park je pěkné parkové prostranství rozkládající se na březích řeky Potomac. Centrem této čtvrti je ulice Winsonsin Avenue a patří k ní i washingtonský přístav s řadou resturací. Kromě Univerzity Georgetown tu sídlí mnoho světových ambasád. Tady stojí za zmínku budova Old Stone House, poslední washingtonský dům z doby před revolucí a tak vůbec nejstarší dům ve Washingtonu. Pochází z roku 1765. Druhou zajímavou architektonickou budovou je Tudor Place. Budova je z roku 1816 postavená v tehdy typickém federálním stylu. V interiéru jsou k vidění předměty osobní potřeby George Washingtona a jeho ženy Marthy. V domě Dumbarton Oaks se nachází muzeum se sbírkou zlatých a nefritových artefaktů z předkolumbovského období, rytin, sošek, šperků i nástrojů, které se používaly při rituálech s lidskými obětmi. Muzeum sídlí v krásné budově v georgiánském stylu uprostřed zahrady. Ještě zmíníme dům prezidenta Woodrowa Wilsona (President Woodrow Wilson House), kam se prezident po svém odchodu z Bílého domu roku 1921 nastěhoval. Dům je dobově vybaven a je možné ho navštívit v rámci prohlídek.

    A poslední čtvrtí, kterou zmíníme, je Adams Morgan (foto níže), která je známá hlavně pro své barevné domy lemující zdejší hlavní ulice 18th Street a Columbia Road. Čtvrť se nachází asi 3 km od Bílého domu a je centrem washingtonského nočního života. Kromě barů a klubů s živou hudbou tu také sídlí další ambasády.

    Washington co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce Washington co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce Washington co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce Washington co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce Washington co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce Washington co navštívit a vidět, průvodce, turistické atrakce

    Před cestou do Washingtonu také doporučujeme nahlédnout na oficiální turistický portál města, kde najdete přehled všech zajímavých míst a také tu najdete kalendář zajímavých akcí, které se ve městě v době vašeho pobytu konají. Pokud tady chcete zajít za kulturou, můžete vyrazit na některé představení historického Fordova divadla, dále pak uměleckého komplexu Kennedy Center, do Národního divadla, do Shakespearova divadla a nebo můžete fandit sportu. Baseball tady hraje tým Washington Nationals, domácí zápasy hraje na stadionu National Park ve čtvrti Anacostia. Americký fotbal hraje tým Washington Redkins na stadionu FedEx Field ve státě Maryland a evropský fotbal zas D. C. United. Basketball tady hraje tým Washington Wizardzs na stadionu Verizon Centre v centru města a jde o zápasy prestižní NBA. Nechybí ani možnost fandit hokeji, Washington Capitals hraje své domácí NHL zápasy taktéž na stadionu Verizon Centre.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

    O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

    Vaše Cesty po světě