Rady a tipy na cesty

  V téhle sekci jsme pro Vás připravili přehled ověřených rad, doporučení a tipů na to, jak co nejlépe, nejlevněji, nejpohodlněji a nejbezpečněji procestovat celý svět. Platí totiž pravidlo, že čím lépe se na Vaši cestu připravíte, tím víc eliminujete různé nepříjemnosti a neočekávané situace. A když už nějaké to adrenalinové dobrodružství na Vaší cestě zažijete, věřte, že až se vrátíte domů, budete na něj s úsměvem vzpomínat a u sklenky vína to za pár let budete vyprávět jako veselou historku z cest. Věřím, že všechny věcí se dějí za nějakým účelem a že co nás nezabije, to nás posílí. Tak i Vy s tímhle mottem vycestujte bez obav do světa.

 • Jak najít nejlepší ubytování v zahraničí

  To, že až přijedete do zahraničí, budete muset někde přespat, je pochopitelné. Možnosti ubytování jsou různé a jejich výběr se odvíjí nejen od vašich finančních možností, ale i od Vašich preferencí a požadavků a pak samozřejmě i od možností, které nabízí dané místo. Můžete strávit Váš pobyt v hotelovém pokoji, nebo si můžete pronajmout dům, byt či apartmán na celou dobu Vašeho pobytu. Dobrodruhové mohou strávit noc „pod širákem“ – takové spaní na osamělé pláži a pozorování západu či východu slunce přímo „z postele“ je skutečně nezapomenutelný zážitek. Pamatujte ale na to, že špatně vybrané ubytování Vám můžete dovolenou dost pokazit… My jsme pro Vás připravili pár tipů a rad pro hledání ubytování a také potřebné odkazy, kde si můžete ubytování v zahraničí zajistit.

  Hotely a kde je najít

  Hotely jsou nejtypičtějším ubytovacím zařízením, které na našich cestách po světě volíme. Úroveň hotelů se hlavně v Evropě, ale i v jiných mimoevropských zemích rozlišuje počtem hvězdiček. Od 1 do 5 hvězdiček – kdy jedna hvězdička je skutečně nejlevnější typ hotelu s velmi omezenými službami a pět hvězdiček je nejluxusnější možnost ubytování. Ovšem je pravdou, že 3* ne všude znamenají skutečně 3* a vybraný hotel nemusí třeba vůbec splňovat Vaše očekávání. S tím je ale třeba počítat.
  Pár nejdůležitějších rad a tipů:

 • Je vždycky lepší, když si hotelový pokoj zajistíte už před Vaší cestou, abyste se případně vyhnuli stresu s hledáním hotelu na místě. Po nekonečně dlouhých letech už se přeci jen většina z nás těší do postele a obcházet město a hledat volný pokoj může být pěkná otrava.
 • Na dané ubytovací zařízení si vždy přečtěte alespoň nějaké recenze. Takové možnosti nabízí portál Tripadvisor. Tam mohou cestovatelé vkládat nejen své komentáře, ale i fotky. Rozhodně i ostatní cestovatelé ocení Váš názor na daný hotel, proto také přidejte svůj příspěvek. Jen bude skvělé, budete-li hotely hodnotit objektivně. I když s recenzemi je to těžké – kritizovat umí každý, chválit umí málokdo...
 • Ubytovací zařízení si také najděte na satelitních mapách a projděte se po místě pomocí služby „street view“. Nejlépe tak uvidíte okolí a celkové prostředí, ve kterém se hotel nachází. Službu street view nabízejí třeba mapy od googlu.
 • Chcete-li ušetřit, ceny hotelů srovnejte na více zprostředkovatelských portálech. Přehlednými srovnávači cen hotelů jsou portály Trivago a Hotelscombined. Ty srovnávají ceny těch nejpoužívanějších a nejoblíbenějších zprostředkovatelů ubytování (jako je booking.com, hotels.com, expedia.com a jiných).

  Tady je nabídka několika portálů, přes které si můžete zarezervovat i rovnou zaplatit hotelový pokoj. Není cílem, uveřejnit stovky zprostředkovatelských portálů, ale cílem je informovat Vás o těch nejpoužívanějších, ověřených a kvalitních.

  Hotels.com
  Booking.com
  HRS.com
  Expedia.com
  Hotelclub.com
  Hostely a nejlevnější hotely: hostelbookers.com

  Existují také portály, které nabízejí levné možnosti ubytování díky nabídkám nekonkrétních hotelů – web Vám nabídne pouze informaci, že se bude jednat o hotel v některé konkrétní oblasti, ale nevidíte přesně, o jaký hotel se jedná a co nabízí. To se dozvíte až na poslední chvíli. Chcete-li vyzkoušet i tenhle adrenalin, nabízí ho portál Hotwire.com.

  Je libo pronajmout si byt či dům?

  Další možností, ideální v případě, že Vás cestuje víc, je pronájem domu, bytu nebo třeba jen samostatného pokoje. Chystáte-li se strávit na jednom místě delší dobu, je „vlastní“ dům skvělou variantou – nabídka je skutečně nepřeberná, od domů na pláži, přes horské sruby, francouzské domky v Provence až k luxusním bytům třeba na Manhattanu. Stačí si jen vybrat…

  Tady je pár serverů, přes které si můžete dům či byt najít a zarezervovat. Pro pronájem bytu či domu platí podobné rady, jako pro výběr hotelu (najdete výše).

  Ren-holiday-homes.com
  Airbnb.com
  Homeaway.com
  Interhome
  Flipkey

  Poslední dobou se také hodně rozmáhá služba zvaná couchsurfing. Pomocí této sociální sítě mohou pohostinní lidé nabídnout bezplatně ubytování u sebe doma. Služba je poměrně bezpečná a je to jedna ze skvělých možností, jak dobře poznat kulturu, zvyky a bydlení v dané zemi. Majitelé domů Vám pak také poskytnou cenné rady při prozkoumávání města, takové rady, které nenajdete v žádném průvodci. Veškeré informace najdete na oficiálních stránkách. Abyste mohli hledat, musíte se zaregistrovat.

  A na závěr této sekce ještě jeden tip: svůj byt či dům můžete dokonce s někým na nějakou dobu vyměnit, a to bezplatně. Můžete nabídnout svůj byt či dům výměnou za zapůjčení bytu či domu v destinaci, do které se chystáte vydat. Takové možnosti nabízí Homeexchange.

  Kemp nebo radši "pod širákem"?

  Kempování je stále oblíbené, některé země dokonce umožňují kempovat volně kdekoliv, nemusí to být pouze v kempu. Ovšem skutečně si dopředu zjistěte, zda daná země možnosti volného kempování povoluje, abyste se vyhnuli konfliktům a pokutám. Při hledání kempů v zahraničí platí obdobná pravidla jako při hledání hotelu, rozhodně to nepodceňujte. Dobrým portálem, na kterém najdete informace o kempech v celé Evropě, recenze a informace o všech službách, které nabízejí, je Camping info. Některé kempy vyžadují placení rovnou při rezervaci, některým stačí jen rezervace. V Evropě a v celé Severní Americe je pokrytí kempy na velice dobré úrovni .

 • Tipy a triky na to, jak a čím cestovat po světě

  V této sekci pro Vás máme řadu užitečných tipů na to, jak sehnat nejvýhodnější letenky, jak si v zahraničí půjčit auto a na co si dát pozor a také možnosti, jak nejlevněji procestovat Evropu vlakem či autobusem.

  Cestujeme autem

  Vlastním autem po Evropě

  Samozřejmě nepochybuji o tom, že všichni, kteří plánují cestovat vlastním autem po Evropě, svému autu věří. Rozhodně nepodceňujte technický stav vozidla, čeká Vás přece jen dlouhá cesta a případný servis v zahraničí by se Vám mohl pěkně prodražit. Pro cestu po Evropě nepotřebujete žádné zvláštní doklady, stačí doklady běžně užívané při silničních kontrolách v ČR.

  Je rozhodně nezbytné, si před cestou do zahraničí nastudovat pravidla silničního provozu ve všech zemích, kterými budete projíždět a povinnou výbavu vozidla. Takové informace poskytuje BESIP. Na těchto stránkách si také můžete stáhnout formulář pro oznámení nehody v zemích EU.

  Portálem, kde také najdete detailní pravidla silničního provozu, informace o nutnosti zakoupení dálničních známek či aktuální ceny pohonných hmot v Evropě najdete na ÚAMK. Rozhodně si ověřte rozsah Vašeho havarijního pojištění, ne všechna pojištění se vztahuji i na zahraničí. Zároveň si nezapomeňte vézt s sebou číslo na asistenční službu Vaší pojišťovny, která Vám pomůže v případě nehody nebo poruchy.

  Půjčování aut v zahraničí

  V Evropě se přece jen cestuje nejlépe vlastním autem, kterým do zvolené destinace přijedete. Na jiné světadíly si pravděpodobně své auto lodí posílat nebudete (doprava je poměrně drahá) a jedinou variantou je tak si auto zapůjčit v půjčovnách aut. Je velmi důležitý nejenom výběr půjčovny, ale i všech daných služeb, které nabízí – od pojištění, způsob účtování benzínu apod. V Evropě či Americe jsou půjčovny poměrně solidní, ovšem pozor na různé malé půjčovny aut v zemích Asie či Afriky. Prostě takoví oni už jsou, že se z „bílých turistů“ snaží vytřískat peníze všemožnými způsoby – jedním z nich jsou i finty v půjčovnách aut. Někdy se s Vámi po vrácení auta dohadují, že tenhle škrábanec jste způsobili Vy a budete ho tak muset zaplatit. Vy samozřejmě víte, že škrábanec tam už byl a problém je tak na světě. V tomto případě je naprosto ideální si auto před cestou vyfotit, abyste se vyhnuli případnému dohadování. Některé půjčovny si jako zálohu chtějí nechat Vaše osobní doklady – pas. Není snad třeba Vás upozorňovat, že cestovní a osobní doklady v zahraničí z ruky nedáváte!

  V Evropě žádné speciální doklady pro řízení nepotřebujete, v zemích mimo EU se vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz, který platí 1 rok a vydá Vám ho úřad v místě Vašeho bydliště za malý poplatek. Mezinárodní řidičský průkaz ale platí pouze v zemích, které podepsaly Úmluvu o silničním provozu. Informace o tom, ve kterých zemí lze použít mezinárodní řidičský průkaz najdete zde.

  Za auto většinou budete platit kartou (blokace nějakého obnosu se požaduje i jako záloha pro případné poškození auta nebo pokuty). Také platí pravidlo, že auto může řídit jen jeden řidič, za všechny ostatní se musí připlatit. Rozhodně při výběru auta dbejte na pojistku a informujte se o případné spoluúčasti, na pojistce raději nešetřete, náhrady škod by Vás vyšly mnohem dráž. Detaily pojistky si rozhodně před jejím zakoupením důkladně prostudujte. Víte přece, jak to s těmi pojistkami bývá!

  Před cestou po zahraničí si rozhodně nastudujte také pravidla silničního provozu, na našem webu odkazy na ně najdete u většiny zemí. Nemějte ani strach z vrácení auta třeba v noci nebo jindy, když má autopůjčovna zavřeno. Velké půjčovny mívají na svých parkovištích speciálních kastlíky, do kterých hodíte klíče a kamerový systém mezitím eviduje, kdy jste auto vrátili. Co se týká nákupu pohonných hmot, je nejlepší variantou služba „full to full“ – tzn., že dostanete auto s plnou nádrží a tak ho také vrátíte, v opačném případě dočerpání pěkně draze zaplatíte. V podkladech, které od půjčovny dostanete, by měly být veškeré důležité informace, které k autu potřebujete vědět, třeba jako typ pohonných hmot. Ujistěte se před cestou, že víte, co do auta natankovat. Případné pokuty na Vašich cestách Vám půjčovna strhne z Vaší karty, někdy to trvá i několik měsíců.

  Samozřejmě nejbezpečnější je si auto půjčit v síti velkých autopůjčoven jako jsou Avis, Budget, Europacar nebo Hertz, které mají své pobočky téměř po celém světě. Existují pak webové portály, které seskupují nabídky těchto velkých autopůjčoven a mají zde i rezervační systém. Rezervace a zaplacení předem Vás ve většině případů vyjde levněji než na místě. Níže nabízíme některé z nich.

  Autoeurope
  Travelsupermarket
  Rentalcars
  Economy car rentals
  Holidayautos

  Jednou ze skvělých možností, jak procestovat danou zemi a zároveň neplatit za ubytování, je cestování v obytných přívěsech. V Americe se jim říká RV´s nebo Motorhome, u nás karavany a jsou stále více oblíbené. My jsme v jednom takovém RV procestovali celou Ameriku a rozhodně si to nemůžeme vynachválit. Síť kempů, které nabízejí možnost natankovat si vodu či vypustit splašky, je třeba právě v USA velice široká. Ale i Evropa je na cestování v obytných přívěsech dobře připravená a náš portál může tento typ cestování ze srdce doporučit. Nabízejí je specializované půjčovny, v USA doporučujeme společnost CruiseAmerica.

  Jaké jsou aktuální ceny pohonných hmot po celé světě najdete na Globalpetrolprices.

  Cestujeme autobusy a vlaky

  V některých zemích je turistům zakázáno řídit auta (třeba Vietnam), budete tak muset vymyslet nějaký jiný způsob, jak se po zemi dopravovat. Cestování autobusy a vlaky je nenáročné, většinou levnější než půjčení aut, ovšem největší nevýhodou je, že se špatně dostanete na místa, která nejsou autobusy a vlaky obsluhována – různé osamocené přírodní kouty, menší vesnice atd.

  Na našem portálu u většiny zemí uvádíme poskytovatele místních autobusových a vlakových dopravců včetně odkazu na jejich stránky, proto si jen vyberte zemi, po které chcete cestovat. Stejně tak tam najdete odkazy i na poskytovatele trajektové dopravy v zemích, kde byste ji mohli využít.

  Jízdní řády a spojení autobusů i vlaků z České republiky do ostatních evropských zemí najdete tady. Informace o vlakové dopravě skrz Evropu najdete na portálu Interrail. Velmi užitečným portálem při cestování vlakem téměř po celém světě je portál Seat61.com.

  Letíííííme

  Chystáte-li se do vzdálenějších destinací, uvítáte jistě pár tipů na sehnání levných letenek a další informace týkající se letecké dopravy po světě. Musíme zkonstatovat, že aktuální ceny letenek už nejsou to, co bývaly před pár lety. Samozřejmě stále najdete různé akční letenky, ale ne vždy do destinací, do kterých byste si to přáli. V tomto článku pro Vás máme několik tipů na portály, kde sehnat letenky, jakou vybrat leteckou společnost a co dělat v případě, že má letadlo zpoždění nebo se Vám ztratí kufr.

  Civilní letadla denně přepraví po celém světě přes 9,5 milionů lidí a letadla jsou obecně považována za nejbezpečnější ze všech dopravních prostředků. Ačkoliv se mi tomu po nedávných událostech s pády letadel společnosti Malaysia Airlines přestává věřit…Ale ne, letecká doprava je skutečně bezpečná a na velmi vysoké úrovni. Někdy může být trochu problém s péčí o letadla a dodržování všech nezbytných technických pravidel v některých méně vyspělých zemích, kde lidský život nemá velký význam. Takže pečlivě vybírejte aerolinky, se kterými poletíte. Po světě létá obrovské množství letadel různých leteckých společností, většina z nich jsou národními aerolinkami dané země, které patří k nejbezpečnějším a nejprestižnějším. Mezi takové patří společnosti jako německá Lufthansa, francouzská Air France, dánské KLM, americké American Airlines nebo přepravce Emirates. To je jen výčet těch nejznámějších. Ceny letenek státních přepravců patří k těm dražším. Kromě státních aerolinek existují i soukromé společnosti, které přepravují cestující hlavně na kratších letech a v letech v rámci jedné země. Dále existují tak zvané low-costové aerolinky, v Evropě známe SmartWings, Ryanair nebo WizzAir, po světě jich ale operují tisíce. Low-costové letenky, jak už název napovídá, patří mezi nejlevnější typy letenek. Levná je hlavně sama letenka, ovšem dále si podstatně připlatíte za jakékoliv „nadstandardní“ služby – občerstvení na palubě, zavazadlo větší než příruční atd. Takže cena letenky pak může podstatně narůst. V Evropě se ale létání s low-costovými společnosti docela vyplatí, třeba na různé prodloužené víkendy. Další možností, jsou charterové lety. Charterové lety nabízejí třeba cestovní kanceláře, které mají pronajaté celé letadlo pro své zákazníky, kteří si u nich zakoupili dovolenou. Ne vždy se jim ale podaří obsadit celé letadlo, proto nabízejí charterové letenky, které také můžete sehnat za dobré ceny. Takové letenky většinou najdete na stránkách cestovních kanceláří nebo i některých prodejců letenek.

  Nutno ale znovu připomenout, že ne všechny letecké společnosti, jsou spolehlivé, bezpečné a dodržující všechny předepsané pokyny, směrnice a pravidla stanovené Úřadem pro bezpečnost v letectví. Tyto aerolinky jsou většinou aerolinkami v rozvojových nebo velmi málo rozvinutých zemích. Nebezpečným leteckým přepravcům je celkově zakázáno létat do Evropy a existuje tzv. černá listina nebezpečných leteckých společností. Tuto listinu zavedla Evropská unie roku 2006 po pádu egyptského letadla roku 2004, při kterém zahynuli francouzští turisté. Tyto aerolinky mají zakázáno létat v Evropské unii, ale dá se na ně narazit kdekoliv jinde po světě. V rámci vlastní bezpečnosti si prostudujte černou listinu a vyhněte se po světě létání s těmito společnosti! Aktualizované verze najdete zde nebo tady.

  Hodnocení aerolinek i světových letišť najdete na portálu Airline Quality. Je zde hodnocena nejen kvalita služeb jednotlivých letišť, ale hlavně spolehlivost, bezpečnost a kvalita jednotlivých aerolinek.

  Také by se Vám mohly hodit kódy letišť, často Vám usnadní hledání. Mezinárodní kódy všech letišť najdete tady. Portálem, kde najdete aktuální odlety, přílety a informace k letům všech světových letišť, je ifly.com.

  Dokonce existuje i portál, kde Vám poradí, jaká sedadla jsou u daných aerolinek nejlepší. Najdete to na portále Seat guru.

  Tak a konečně k tomu, kde se dostaneme k těm nejlevnějším letenkám.

  Nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším českým portálem, který informuje o aktuálních akčních cenách letenek, je portál Akcniletenky.com. Najdete tam ale i všechny informace týkající se leteckých společností, seznam nízkonákladových společností operujících na různých kontinentech, ale i seznam společností, které nabízejí charterové letenky. Pomoci by Vám dále mohly portály Cestujlevne.com nebo Jak na letenky. Ty poskytují odkazy na místa, kde zrovna mají akční letenky nebo kde právě došlo k chybě v systému a aerolinky letenky prodávají díky chybě rezervačních systémů výrazně pod cenou. Tyto portály většinou odkazují na zahraniční portály různých cestovních agentur, které zprostředkovávají letenky. Než si přes nějakou takovou zahraniční agenturu letenku koupíte, přečtěte si raději recenze. Ne vždy je jejich hodnocení pozitivní a také se tam dozvíte o problémech, které s danou agenturou cestovatelé měli. Je pochopitelné, že u zahraničního zprostředkovatele letenek budete dost špatně provádět jakékoliv změny a také se ne vždy hned dozvíte o všech poplatcích, které nakonec budete muset zaplatit. V těchto případech tak buďte obezřetní. Nákup těchto super levných letenek má také tu nevýhodu, že většinou v akční ceně nejsou ty termíny, které by Vám vyhovovaly a chcete-li ušetřit, musíte se přizpůsobit daným termínům, které většinou ani nejsou na ten počet dní, který byste si představovali. Velkou nevýhodou těchto typů letenek je také to, že většinou kombinují několik různých letišť (např. let Paříž - Hanoj - Londýn), který sice koupíte za akční cenu, ale pak ještě musíte pořešit náklady na cestu do Paříže a na cestu z Londýna, čímž finální cena ještě naroste. A v neposlední řadě se u super levných letenek jedná o velmi dlouhý let s velmi dlouhou dobou čekání na letišti v místě mezipřistání. V poslední době jsem viděla třeba let na Srí Lanku za 8 tisíc s 3 mezipřistáními, celková doba letu 48 hodin. Takže zvažte, jestli se Vám něco takového za to ušetření vyplatí.

  Tady je pár serverů, přes které můžete hledat letenky po celém světě, čeští prodejci letenek i zahraniční servery.

  Pelikán
  Student Agency
  Expedia
  Ebookers
  Netflights
  Sky scanner
  Ltur.com
  5vorflug
  Kayak
  Condor.de

  A ještě pár dalších informací k letenkám. V rámci cestování na vlastní pěst můžete využít třeba i letenky open jaw, které nabízejí kombinované cesty, tzn. že začínají a končí na jiném letišti (např. let Praha – Lima a Rio de Janeiro – Praha), což znamená, že se nemusíte dostat zase na původní letiště, ale můžete letět z jakéhokoliv jiného letiště. Také pamatujte na to, že v případě, že máte zakoupenou letenku s přestupy v rámci jednoho letu, v případě zpoždění letadla tak, že následující let nestihnete, všechnu zodpovědnost přebírá letecká společnost a postará se tak na letišti o Vás. Pokud si ale nezávisle na sobě koupíte letenky Praha – Paříž a pak Paříž – Rio de Janeiro a let z Paříže kvůli zpoždění předchozího letu nestihnete, je to Váš problém a musíte si náhradní letenku zajistit sami. U velmi levných letenek, které se Vám podaří sehnat, si musíte být vědomi toho, že mezi navazujícími lety Vás může čekat velmi dlouhé čekání na letišti. Dražší letenky jsou proto většinou přímé lety bez zdlouhavých přestupů. Vždycky se ujistěte, že mezi lety budete mít dostatek času na přestup. Letenky typu open jaw nabízí třeba Momondo.cz.

  Letenka kolem světa neboli Round the World Ticket (RWT Ticket) je jednou z oblíbených letenkových variant. Jedná se o kombinaci několika destinací, která se vyplatí pouze tehdy, plánujete-li cestu s více než dvěma zastávkami. Můžete s nimi ovšem absolvovat maximálně 16 letů a celou cestu je třeba zvládnout za zpravidla maximálně 12 měsíců. Tyto letenky prodává u nás třeba Student Agency a koupit ji můžete také v rámci různých leteckých aliancí. To znamená, že si letenku poskládáte z pravidelných letů společností v rámci jedné letecké aliance. Každá aliance má pro tento typ letenek svá pravidla. Takovým příkladem je třeba Star Alliance, dále pak One World a má je i SkyTeam.

  A teď ještě pár tipů, co dělat v nestandardních situacích. Při cestování letadlem může nastat několik problematických situací a my Vám poradíme, jak je vyřešit. Co dělat v případě, že se Váš let zpozdí, že bude Vaše zavazadlo poškozeno, ztraceno či zpožděno. Existují přesně stanovená pravidla s názvem Práva cestujících v letecké dopravě, která stanovují, jak musí letecké společnosti postupovat v problematických situacích. Veškeré informace při různých situacích najdete tady nebo tady. V případě, že si přesto nebudete vědět rady, co dělat, když se na páse Váš kufr prostě neobjeví, zamiřte na letištní informace nebo ke stánku letecké společnosti, se kterou jste letěli.

  Možností při nákupu letenek je nespočet, jen počítejte s tím, že chcete-li skutečně najít tu nejlepší a nejlevnější, strávíte hledáním na internetu hooodně času. Je to prostě o googlování a čekání na ten správný okamžik. Portál Cesty po světě Vám přejí hodně štěstí při hledání a šťastný let!

 • Počasí, podnebí aneb jak tam bude...

  Projdete-li si diskuze na různých cestovatelských portálech, hodně opakovaným dotazem je dotaz na počasí. Jaké tam je počasí, kdy je nejlepší se tam vypravit a tak dále. Na našem webu se u všech neevropských zemí tyto informace samozřejmě dozvíte, pojďme si ale nyní společně trochu zopakovat zeměpis ze základní školy, který Vám s Vašimi dotazy pomůže.

  Existuje samozřejmě celá řada webů, kde se dozvíte informace o průměrných teplotách či předpovědi počasí. Ale tak víte, jak to s tím počasím…větru dešti naštěstí stále ještě neporučíme… Bývají období, která jsou považována za ideální při vycestování do cizí země – dá se zjistit, kdy se očekává období dešťů, kdy budou největší vedra…ale zas tak moc na to nespoléhejte. Na našem webu pak u každé země také najdete informace nejen o statisticky nejlepším období, kdy do země vycestovat a stejně tak informace o riziku přírodních katastrof v dané zemi (rizika zemětřesení, hurikánů apod.). Skvělým webem, který Vám doporučí nejlepší dobu, kdy vyrazit do vybrané země, je Weather2travel.com.

  Aktuální počasí a předpověď počasí na následující dny po celém světě můžete hledat na portálech:

  Time and Date
  BBC
  Lonely planet
  Yr

  A ještě něco málo ze zeměpisu. Zopakujme si, že celá Země se dělí do několika podnebných pásů a pro každý z nich jsou typické jiné přírodní jevy.

  Tropický podnebný pás

  Tropický podnebný pás je pás kolem rovníku, mezi obratníky Raka a Kozoroha. Rovník prochází středem Země, je dlouhý 40 075 kilometrů a Zemi dělí na severní a jižní polokouli. Území ležící v tomto pásu pokrývají savany, tropické deštné pralesy a u obratníků také pouště. Oblasti v tropickém pásmu jsou nejteplejší oblasti na Zemi a pokrývají asi 40% zemského povrchu. Klimatické rozdíly ovlivňuje řada faktorů – jedním z nich jsou pasáty, které zapříčiňují rozdíly mezi západní, střední a východní částí daného kontinentu. V tropických oblastech se nijak výrazně nemění roční období, střídají se jen období dešťů (zenitální deště) a období sucha. Leží v něm Karibské ostrovy, Střední Amerika, centrální Afrika, asijské státy jako Thajsko, Vietnam, Kambodža, Malajsie, Indonésie aj. Období sucha a dešťů se na různých územích liší.

  Subtropický podnebný pás

  Subtropický podnebný pás leží mezi oblastmi s mírným a tropickým podnebím. Obecně platí, že jsou v něm minimální teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Typické jsou mírné zimy a dlouhá suchá léta. Tento pás je ideální pro pěstování citrusů, oliv, vinné révy, tabáku a leží v něm oblasti na jihu Spojených států amerických, Severní Afrika, Středomoří, jižní a centrální Austrálie aj.

  Mírný podnebný pás

  Mírný podnebný pás se rozprostírá mezi tropickým a polárním pásem. Typické je střídání ročních období, teplá léta, mírná zima, rovnoměrně rozvržené srážky po celý rok. Ten se dále rozlišuje na oceánské klima – často mlhy, oblačno, příjemné teploty jak v létě, tak v zimě a na mírné kontinentální klima, pro které je typické velké výkyvy teplot po celý rok. Leží v něm většina států Evropy a většina území USA.

  Subpolární a polární podnebný pás

  Subpolární podnebný pás se nachází především kolem polárních kruhů. Vyznačuje se dlouhými a studenými zimami a krátkými léty a nízkým úhrnem ročních srážek. Střídá se tu polární den a noc. Pro subpolární pás jsou charakteristické lesotundry, tajgy a tundry. Leží v něm Kanada, Aljaška, velká část Ruska, Skandinávie, Island. Polární podnebný pás je charakteristický velmi chladným podnebím. Tvoří ho polární pustina.

 • Čas a časová pásma

  Časové pásmo je část Země, která používá stejný čas. Základním časovým pásmem je čas označovaný UTC nebo GMT, který se rozkládá kolem nultého poledníku (Greenwich, Londýn). Ostatní pásma se liší a označují podle toho, o kolik hodin se liší oproti UTC. Třeba náš český, tj. středoevropský čas, se označuje UTC +1, protože máme o hodinu více oproti času UTC. Na západní polokouli se čas posouvá zpět, označuje se tak mínusem a na východní polokouli se posouvá čas dopředu, označuje se tak znaménkem plus. Pokud se po přidání časového rozdílu oproti UTC překročí půlnoc, změní se i datum. Na našem webu se o časovém pásmu Vámi vybrané země samozřejmě dozvíte všechny informace.

  A ještě pár slov o tzv. datové čáře. To je mezinárodní hranice, při jejímž překročení je třeba změnit datum o jeden den. Je třeba, aby při překročení datové hranice bylo na východ od ní od den méně a na západ od ní o den více. Byla stanovena tak, aby procházela co nejdále od lidské civilizace a co možná nejvíce se vyhýbala pevnině.

  Níže najdete pár odkazů, kde si můžete zjistit aktuální čas a jednotlivá časová pásma.

  World atlas
  Time and date

 • Peníze aneb platíme v zahraničí

  Častým dotazem také bývá: Kolik si mám vybrat peněz? Dá se platit kartou? A další dotazy týkající se kurzu cizích měn, výměny peněz, placení kartou. My Vám přinášíme zase pár praktických rad a tipů k tématu placení v zahraničí.

  Platební karty

  Co se týká platebních karet, všichni z nás je mají. A všichni je určitě také aktivně využívají k placení nákupů či služeb. Ve velké většině evropských zemí a v Severní Americe se dá platit kartou skutečně téměř všude. Je ale pravdou, že někde mohou přijímat jen nejběžnější typy platebních karet, jako je Visa nebo Mastercard. A také je pravdou, že některé obchody přijímají jen embosované platební karty (karta, se kterou se dá platit i v provozovnách nevybavených elektronickým platebním terminálem) a její vlastnění je při cestách do zahraničí téměř nutností. Embosovaná karta má v kartě „vytlačené“ identifikační údaje majitele a číslo karty. Kartou se tak dá v zahraničí platit a také vybírat z bankomatů. Je samozřejmě dobré, abyste si před cestou zjistili ceník Vaší banky, kde se hovoří o poplatcích za použití karty v zahraničí – placení kartou v zahraničí bývá zdarma, ovšem někdy se pěkně draze platí za výběr z bankomatu. Proto si před cestou ověřte, jakou sumu zaplatíte Vaší bance za výběr z bankomatu v zahraničí. To pak také významně může ovlivnit obnos peněz, který si s sebou na dovolenou povezete.

  Hotovost

  Samozřejmě je dobré, mít s sebou při cestách do zahraničí, alespoň nějaký obnos peněz. Nejlépe v národní měně státu, do kterého jedete, nebo alespoň americké dolary či eura, která si vyměníte na národní měnu všude. V některých zemích se platí přímo na letišti poplatky za vstup do země, bude tak lepší, nebudete-li muset na letišti hledat bankomaty. Kolik peněz si s sebou do zahraničí vzít, se hodně odvíjí od země, do které jedete. Někde je skutečně dostupnost placení kartou či bankomatů velmi malá (odlehlé oblasti, hory, rozvojové země…) a je tak dobré mít s sebou hotovost. Ovšem rozhodně není dobré, vozit s sebou horentní sumy a s nimi v peněžence se pak procházet po městě nebo podnikat výlety. Platí prostě pravidlo, všeho s mírou. Využívejte platební karty i hotovost s ohledem na místo, kam jedete.

  Tady je pár portálů, kde si můžete zjistit aktuální kurz požadované měny:

  Kurzy.cz
  Oanda

 • Víza, režim vstupu a celní předpisy

  Další sekci věnujeme tématu víz a celních předpisů a informacím spojeným s režimem vstupu do cizí země. Existují stovky cestovatelských portálů, kde Vás informují o nutnosti či nenutnosti víz nebo o výši poplatků za vstup do země. Tyto záležitosti se neustále mění, a proto doporučujeme, abyste se o nutnosti víz a veškerých podrobnostech spojených s režimem vstupu do cizí země vždy informovali na webu ambasády dané země či na stránkách dané vlády. Tyto informace nabízí také Ministerstvo zahraničních věcí na svém webu, ale ani tam Vám za informace neručí. Nicméně můžete se prvně podívat na informace v češtině na Ministerstva zahraničních věcí a poté si je třeba znovu ověřit na stránkách ambasády.

  Protože se tento cestovatelský portál snaží o maximální spolehlivost a přesnost informací, uvádíme vždy webové stránky na ambasádu či vládu dané země, kde se dozvíte přesné informace o aktuální potřebě víz a dalších informací. Proto informace o vízech a režimu vstupu neuvádíme v samotném textu o dané zemi.

  Zmíníme ještě jednu věc, a to celní předpisy. To, že bez povolení nesmíte z ani do zahraničí přepravovat zbraně, živá zvířata, rostliny a drogy snad víte, existují ale také přesné předpisy na to, co z dané země smíte vyvážet a také přesná pravidla, v jakém množství a co smíte dovážet do České republiky. Tyto informace najdete také na portále Ministerstva zahraničních věcí pod danou zemí a také na stránkách příslušných států. Důsledným prostudováním se vyhnete nepříjemnostem – už jsem zažila problém s pomerančem na amerických hranicích (je zakázáno do USA přivážet z jiné země citrusy, některé druhy zeleniny a jiné vybrané potraviny) a také znám případ, kdy pes na letišti označil „pachatele“, který do země přivážel chleba s máslem a se salámem, ačkoliv byla doprava masa do dané země zakázána. A věřte, že to není nic příjemného, když se na Vás rozčiluje letištní hlídací pes… Info na závěr tedy je: ověřte si, co do dané země můžete přivést a co z ní naopak můžete odvést. Stejně tak si nastudujte, co můžete mít v kufru, který přepravujete do České republiky.

 • Zdraví na cestách

  A dalším tématem je zdraví na cestách a další záležitosti s tím spojené. To, že zdraví je to nejdůležitější, co máme, by si měl uvědomovat každý z nás. Jak proto bezpečně přežít dovolenou Vám poradí zase náš portál. Fungují tato pravidla:

 • Vždy si sjednejte cestovní zdravotní pojištění. Nabízí ho všechny pojišťovny, a v případě, že ho nebudete mít, Vás v dané zemi mohou odmítnout ošetřit. Přesně si ověřte, jaký rozsah služeb pojištění nabízí, a také berte na zřetel, že pro sportovní aktivity v zahraničí (surfování, lyžování aj.) si musíte připlatit v rámci speciálního připojištění, které se vztahuje i na tyto aktivity. Cestování do zahraničí bez zdravotního pojištění je nezodpovědné a nebezpečné!
 • Samozřejmě ne všechny země nabízejí kvalitní zdravotnictví, budete-li někde v pralese či v himalájských horách, nepočítejte s tím, že Vám tam ošetření poskytne zkušený lékař či luxusní nemocnice. Musíte počítat s tím, že na některých místech je zdravotní péče omezená.
 • Vždy byste si s sebou měli vzít informace o telefonních číslech na policii a záchranku v dané zemi, takové informace najdete po rozkliknutí dané země na stránkách MZV pod záložkou Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat.
 • Samozřejmě byste si sebou měli vzít základní lékárničku – léky na snížení teploty, oční kapky, náplasti, obvazy a léky, které běžně používáte.

  Dalším věčným tématem, o kterém se vedou sáhodlouhé diskuze, je téma očkování. Rozhodně nebudeme kázat, abyste se očkovali či neočkovali, to je věc každého cestovatele, ale hlavně neexistuje žádná správná odpověď na tuto otázku. Existují nemoci, kterými se můžete nakazit v zahraničí, a proti některým z nich existuje očkování. V žádném případě Vás tady ale nebudeme strašit všemi příznaky malárie, žluté zimnice či horečky dengue, myslím, že média nás v současnosti straší dostatečně, abychom žili v permanentním strachu. Chceme Vás jen informovat, že existují možnosti očkování. Informace o povinných či doporučených očkováních, mapky výskytu jednotlivých nemocí nebo všeobecná doporučení před cestou najdete tady. Informace Vám poskytnou ale i ve Vaší nejbližší nemocnici. Další informace najdete také tady či na stránkách MZV.

  Důležitá je v oblasti cestovní medicíny prevence. Do všech zemí se doporučuje očkování proti žloutence různých typů, ovšem žloutenkou se můžete nakazit i v pražském metru a nemusíte ani jezdit do Indie, takže je to zase na Vás. Zásadní ovšem je, nejen pro prevenci žloutenky, ale i všech žaludečních či střevních potíží, dodržovat správné hygienické návyky. Pít pouze pitnou vodu, často si mýt ruce či vozit s sebou dezinfekční gely na ruce, které využijete v případě, když si zrovna nemáte kde ruce umýt. Ty prodávají dnes všechny supermarkety. Dále omývejte syrové ovoce i zeleninu a jezte u stánků a v restauracích, kde jedí místní. Co se týká různých střevních potíží, trpí jimi turisté třeba v Egyptě nebo v jiných exotičtějších zemích, nemusí se ale vždy jednat o virovou infekci. Je prostě jen možné, že Váš žaludek a Vaše střeva jsou prostě náchylnější na stravu a při přechodu na úplně jiné potraviny, koření či způsob přípravy jídla to nezvládnou a udělá se Vám špatně. A nebo to je také často v důsledku přejídání v rámci programu all-inclusive. Těmto potížím většinou nepředejdete ani správnou hygienou, prostě to musíte vydržet. Dodržování zdravých hygienických návyků je prevence číslo jedna.

  Co se týká nemocí přenášených obtížným hmyzem – hlavně nakaženými komáry (riziko v Asii, Africe či Jižní Americe), prevencí jsou kvalitní repelenty s obsahem DEET (min. 50%) vyrobené speciálně pro tropické a exotické oblasti. Repelenty skutečně fungují a buď si je můžete koupit v českých lékárnách nebo přímo v zahraničí. Repelenty používejte. Další prevencí jsou dlouhé rukávy a nohavice a užívání moskytiér. Moskytiéry koupíte v internetových obchodech. Co se dále malárie týká, existují také tzv. antimalarika. Jejich užívání ale skutečně důkladně zvažte a jen v případě cesty do zemí, kde je vysoké riziko nakažením malárií. Někdy můžou napáchat víc škody než užitku.

  Další důležitou záležitostí je pití vody. Dodržování pitného režimu je správné, ovšem problém může být, že se prostě v džungli nebo na podobném místě k PET lahvi čisté vody prostě nedostanete. Na požití volně dostupné vody existují různé filtry či chemické dezinfekční prostředky, které byste také měli mít případně na náročné cesty s sebou. Více informací o tom, jak si z nepitné vody udělat pitnou najdete tady.

  Na závěr ještě riziko vztekliny. Základní pravidlo: vím, že všechny ty opičky a pejskové a jiná zvířátka, které na Vašich cestách potkáte jsou roztomilé a úplně svádí k pohlazení, pamatujte, že jejich kousnutí může být kvůli riziku přenosu vztekliny velmi nebezpečné. Na vzteklinu také existuje očkování. Nejste-li očkovaní, po případném kousnutí zvířetem okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a volně žijící zvířata prostě nehlaďte.

  Další informace o nebezpečí a prevenci na cestách se dozvíte tady. Veškeré cestovatelské pomůcky si můžete koupit v internetových obchodech.

 • Bezpečnost na cestách

  Co se týká nebezpečí na cestách, nejsou to jen nemoci. Patří tam i různé přírodní katastrofy, které stejně nemáte možnost ovlivnit. Na našem webu Vás ale informujeme u jednotlivých zemí, kde hrozí riziko přírodních katastrof (zemětřesení…).

  Existují samozřejmě země, do kterých není doporučeno cestovat. Jsou to země, kde hrozí válečné konflikty (Sýrie, Afghánistán, Izrael…), různé náboženské nepokoje, občanské války, demonstrace apod. Jsou země, do kterých Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje cestovat, veškeré informace najdete na stránkách MZV. Protože se někdy MZV setkává s kritikou neaktuálnosti informací na svém webu, doporučujeme ještě další dva výborné servery, kde se dozvíte aktuální bezpečností situaci ve všech zemích světa, případná varování a rady na cesty, stejně tak další zajímavé informaci o destinaci, do které se chystáte vydat. Jedná se o portál americké vlády pro americké turisty cestující do zahraničí - odkaz tady a stránky australské vlády věnované především svým občanům - odkaz tady. Existuje také mapa bezpečnostních rizik, která je průběžně aktualizována a najdete na ní země označené barevně podle míry zdravotních rizik, kriminality, bezpečnosti na silnicích. Mapu najdete tady. Bezpečností rizika vždy pečlivě zvažte!

  Před cestou do zahraničí, hlavně do nebezpečnějších či exotičtějších oblastí, můžete také využít systém DROZD (dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí), který provozuje Ministerstvo zahraničních věcí. V případě Vaší registrace pak v okamžiku, že se něco stane, umožníte českým úřadům rychlejší vyřešení všech potřebných záležitostí. Registrační formulář najdete zde.

  Míra kriminality se země od země liší. Logicky je větší v rozvojových či velmi chudých zemích. Proto s sebou na cesty do těchto zemí berte jen skutečně potřebné věcí. Věřte, že Vaše nová kabelka Prada či briliantový prsten zaujme leda tak pouliční zločince… A na své věci si na cestách dávejte pozor a nenechávejte nic drahého v autech.

  Cílem cestování je si dovolenou užít, proto se nenechte zbytečně otrávit všemi varováními a riziky, které Vás na cestách mohou potkat. Variant je spousta, ale také je varianta, že si užijete nádhernou dovolenou bez jakýchkoliv starostí. Proto stresovat se tím už dopředu, je zbytečné.