Marseille

 • Multikulturní Marseille je skutečně jedinečným francouzským městem. Tisíce let starý přístav se pyšní nejen bohatou historií, rozmanitou kulturou, ale i vynikající kuchyní. Tady je náš průvodce po Marseille.

  Marseille je po Paříži druhé největší město Francie. Leží na pobřeží Středozemního moře, ve Lvím zálivu. Počet obyvatel se pohybuje kolem 850 tisíc.

  Marseille byla významným přístavem už ve starověku, ovšem na začátku středověku se jednalo už spíše o jeho ruiny. Další rozvoj Marseille jako přístavu přinesly křížové výpravy, a poté město začalo soupeřit s největší námořní velmocí Janovem. O obnovu města se začátkem 10. století postarali hrabata z Provence. V 15. století se pak Marseille stala součástí Francie. Zdejší obyvatelé byli vždycky tak trochu rebely, byla mezi nimi třeba i řada pirátů, uvítali Velkou francouzskou revoluci a při této příležitosti cestou do Paříže si při pochodu zpívali bojovnou píseň známou jako „La Marseillaise“. Dnes se jedná o francouzskou státní hymnu. V 19. století město zažilo rozkvět, po francouzské okupaci Alžírska a otevření Suezského průplavu vzrostl obchod se severní Afrikou. Během 2. světové války pak byla Marseille bombardována jak Němci a Italy, tak Spojenci. Po válce se Marseille stala oblíbený cílem přistěhovalců ze severní Afriky a tím se začalo město rozšiřovat a vznikat nová předměstí. Dnes jde o nejvýznamnější francouzský obchodní přístav.

  A co je v Marseille k vidění? Hlavní třídou je široký bulvár La Canebiére táhnoucí se od Starého přístavu (Vieux Port). Jeden kilometr dlouhý přelidněný bulvár nabízí řadu starých budov připomínajících bohatou minulost, obchody i restaurace a také se to tu hemží bezdomovci a žebráky. Rozhodně vyrazte do Starého přístavu. Lodě tu kotví po desítky století. Obchodní doky se v 19. století přesunuly do kousek odsud severně ležící přístavní části Joliette, odkud vyplouvají i trajekty, a tak ve Starém přístavu dnes kotví hlavně rybářské lodě, jachty a turistické lodě. Přístav z jedné strany střeží dolní pevnost sv. Mikuláše (bas fort Saint-Nicolas), z druhé strany pevnost sv. Jana (fort Saint-Jean), kterou ve 13. století založili maltézští rytíři. Jednou z dominant marseillského přístavu Joliette je také maják Phare de Sainte Marie, který byl postaven v roce 1855. Maják postavený z vápence je vysoký 21 metrů. Nejživější částí Starého přístavu je pak place Thiars a pěší zóna cours Honoré d´Estienne d´Orves s řadou kaváren a restaurací. Nedaleko přístavu je pak ještě opatství abbaye Saint-Victor, kolébka křesťanství v Marseille.

  Hlavními obchodními tepnami jsou rue Saint-Ferréol, rue de la République nebo rue Paradis. K nejoblíbenějším zdejším suvenýrům patří pravé marseillské mýdlo, levandule, provensálské koření, místní tkaniny a keramika a pak také pastis, co je velmi oblíbený a žádaný alkoholický nápoj. Alkoholický nápoj mátové chuti je pro provensálskou oblast velmi charakteristický. K regionálním lahůdkám patří bouillabaisse, proslulá rybí polévka.

  Za druhé světové války byla téměř celá městská čtvrť La Panier ležící severně od Starého přístavu srovnána se zemí, a musela být tak znovu vystavěna. Dnes v ní najdete řadu řemeslných dílen a obchůdků. Jen nedaleko přístavu stojí katedrála de la Major v byzantském slohu, s pruhovanou fasádou z bílého kamene a zeleného mramoru z Florencie.

  Za jednu z typických dominant města je považována bazilika Notre-Dame de la Garde. Vznikla v 19. století v románsko-byzantském slohu na kopci nad městem, aby shlížela na město a modrou zátoku. Je od ní krásný výhled.

  Ve městě je také několik muzeí. V Centre de la Vieille Charité s krásným arkádovým nádvořím býval kdysi útulek pro chudé. Dnes zde sídlí Archeologické muzeum Středomoří a Muzeum umění Afriky, Oceánie a amerických Indiánů. Ve městě je pak Muzeum dějin Marseille s exponáty, jako jsou zbytky obchodní lodi z 3. století objevené ve Starém přístavu. Dalším muzeem je Muzeum módy a ukázky typických marseillských vánočních ozdob, tzv. santon, nabízí Musée du Santon. V přilehlých dílnách můžete výrobu figurek sledovat. Muzeum krásných umění zas sídlí v paláci Palais de Longchamp z 19. století.

  Ukázkou moderního stavitelství je pak rozsáhlý projekt architekta Le Corbusiera – Unité d´Habitation le Corbusiera z 50. let 20. století. Obytný betonový komplex kombinuje kromě bytů i obchody, supermarket, školku, tělocvičnu a zahradu.

  Další marseillskou dominantou stojící za zhlédnutí je pevnost Chateau d´If, která od 16. století fungovala nejprve jako pevnost, o něco později jako slavné vězení. Pevnost byla vybudována v 16. století z rozkazu krále Františka I. navzdory protestům místních obyvatel. Ti, jako potomci námořníků a pirátů, považovali pevnost za symbol královské moci na svém teritoriu. Karlovi V. Habsburskému překazila hotová pevnost plány na dobytí Marseille roku 1536. Od konce 16. století tu pobývali první vězni za bídných hygienických podmínek. Jako vězení pevnost fungovala až do 19. století. Ve vězení skončila celá řada politických vězňů. Pevnost ale proslavil především francouzský spisovatel Alexander Dumas svým románem Hrabě Monte Christo, který pobýval právě v tomto vězení. Pevnost se nachází na ostrově asi 3,5 km od Starého přístavu a lze se k ní dostat lodí z přístaviště ve Starém přístavu. Více informací o tom, jak se sem lodí dostat, stejně tak o cenách, najdete tady. Tento lodní dopravce vás dopraví také na dva ostrůvky Iles du Frioul. Ostrůvky Ratonneau a Pomégues jsou dlouhé asi jen kolem 2,5 km a jsou oblíbeným útočištěm vodního ptactva. Ostrovy v období od 17. do 19. století sloužily jako karanténa pro lidi podezřelé na mor nebo choleru. Na prvním z ostrovů najdete zbytky staré nemocnice hospital Caroline a zbytky pevnosti Ratonneau, kterou za 2. světové války používali Němci.

  Jste-li fanoušky fotbalu, můžete vyrazit fandit zdejšímu slavnému fotbalovému klubu Olympique de Marseille. Olympique je jeden z nejúspěšnějších fotbalových klubů francouzské historie. Hraje na Stade Vélodrome. Zázemí klubu a stadiónu si můžete prohlédnout v rámci prohlídek, které stadion umožňuje. Vše o nich se dozvíte tady.

  Jen kousek u Marseille je pěkný přístav Vallon des Auffes. U města je pak několik pláží – rušná pláž obklopená betonovými domy je Plage des Catalans. Zhruba od tohoto mísa pak vede příjemná pobřežní silnice Corniche Président John F. Kennedy, jejíž součástí je na řadě míst stezka pro pěší i cyklisty. Ze silnice se vám naskytnou krásné pobřežní scenérie a dostanete se po ní také na další pláže jižněji od města, jako třeba dvě rušné pláže Plage du Prophete a Plage de Prado, nedaleko které se nachází příjemný městský park Parc Borély.

  Marseillské letiště se nachází v Marignane, asi 25 km od města. O tom, jak se dostat městskou dopravou na a z letiště se dočtete vše potřebné tady. Marseille je také významným trajektovým přístavem, terminál trajektů se nachází nedaleko place de la Joliette. Trajekty se odsud lze dostat na Korsiku, Sardinii, do Tuniska a do Alžírska. Vše potřebné o cestě trajektem, jízdní řády i ceny, se dozvíte na stránkách dopravce Direct Ferries. Co se týká městské hromadné dopravy, ve městě fungují linky autobusů, tramvají a dvě linky metra. Všechno potřebné o městské hromadné dopravě najdete tady. Máte-li v plánu návštěvu více atrakcí a hodně jezdit v MHD, možná využijete turistickou kartu Marseille City Pass. Na oficiálním turistickém portálu města jsou pak ke stažení mapy města a další praktické rady a tipy na cestu.

  Autor článku: M. Kučerová