Provence-Alpy-Azurové pobřeží

 • Provence-Alpy-Azurové pobřeží, originálně Provence-Alpes-Côte d'Azur, je snad nejzajímavější francouzský region. Kombinuje totiž úžasnou krajinu provoněnou levandulí, zasněžené vrcholky Alp a turisty milovanou a doslova obléhanou Francouzskou Riviéru. Tady se rozhodně nudit nemůžete. Máme pro vás připravený podrobný průvodce po tomto regionu.

  Region ležící na jihovýchodě Francie bývá označován zkráceným názvem PACA. Na východě hraničí s Itálií, na severu tvoří hranici s francouzským regionem Auvergne-Rhône-Alpes jižní část Francouzských Alp, na východě hraničí s regionem Okcitánie, jižní pobřeží omývá Středozemní moře a tato pobřeží oblast se nazývá Azurové pobřeží nebo také Francouzská riviéra. Správním centrem regionu je Marseille. Poznávací zájezd po této oblasti Francie můžete spojit i s okolními regiony Auvergne- Rhône-Alpes a Okcitánií. Celé severní oblasti, tedy oblasti Francouzských Alp, se věnuje samostatný průvodce. Tento průvodce se pak věnuje dvěma zbývajícím částem regionu, levandulové Provence a Azurovému pobřeží.

 • Provence

  Náš průvodce začneme v Provence neboli Provensálsku. Je to část regionu ležící mezi Alpami a Azurovým pobřežím. Když se řekne Provence, všem se vybaví levandule. Provence ale nejsou jen levandulová pole, ale i malebné vesničky, skalnaté horské vrcholy, olivové háje, krásné přírodní kouty nebo středověké vesničky, hrady či pevnosti. Název Provence vznikl z římského názvu Provincie Romana. Nejvýznamnější dobou v dějinách regionu bylo přemístění papežského stolce do Avignonu ve 14. století.

  Naše putování po Provence nelze začít jinde, než v jejím hlavním městě, Marseille. Protože je ale průvodce po Marseille rozsáhlý, věnujeme mu samostatný článek, který můžete číst tady.

  Krásnou středomořskou pobřežní krajinu jen na dosah Marseille ukrývá Národní park Calanques. Nabízí úžasné strmé útesy omývané tyrkysovou vodou, maličkou pláž a také pohoří Calanque. Tzv. kalanky jsou v provensálské francouzštině úzké skalnaté zálivy vstupující daleko do pobřeží. Je to pěkná pobřežní krajina.

  Univerzitní město Aix-en-Provence leží jen na dosah rušné a multikulturní Marseille. V dobách římských tu stával vojenský tábor, který tu vznikl díky termálním pramenům, které tu vyvěrají dodnes. Od 12. století bylo město pod vládou hrabat z Provence. Od té doby bylo hlavním městem až do revoluce, kdy se novým hlavním městem Provence stala Marseille. Aix má také velmi bohatou kulturní minulost, narodil se a působil tady malíř Paul Cézanne nazývaný „otec moderního umění“ a v dětství tu žil spisovatel Émile Zola.

  Za centrum města Aix je považována hlavní zdejší ulice Cours Mirabeau s renesančními hotely i nespočtem kaváren a restaurací. Ulice je přezdívaná díky své dlouhé aleji krásných platanů jako „zelený tunel“. Dnes je jednou z nejrušnějších částí města plnou pouličních umělců, luxusních měšťanských domů a elegantních butiků. Okrajové bulváry jsou postaveny na dřívějších hradbách. Na horním konci ulice Gaston de Saporta se nalézají středověké trosky hradeb. Ve městě samozřejmě nechybí katedrála, tady je to katedrála Saint-Sauveur z přelomu 13. a 14. století. Stejně jako většina francouzských románských katedrál, je i ta zdejší velkolepá. Bohatá je také lázeňská minulost města. Ve fontáně d´Eau Chaude tryská voda o teplotě 34°C a je to jen jedna z desítek fontán po celém městě. Ne nadarmo se městu říká „město tisíce fontán“. Další a zároveň největší fontána ve městě leží v městském parku Parc Jourdan, do kterého místní míří hlavně za pétanquem. Termální vody si pak do sytosti užijete v termálních lázních Termes Sextius. Jen na dosah centra je kopec Montagne Sainte-Victoire s desítkami turistických i cyklistických stezek. Musée Granet se pyšní Cézannovými obrazy, ale jsou tu k vidění i obrazy italských či vlámských autorů. U Paula Cézanna, nejslavnějšího zdejšího rodáka, ještě chvíli zůstaneme. Z umělců své generace měl Cézanne zřejmě největší vliv na umění 20. století. Henri Matisse obdivoval jeho nakládání s barvou, Pablo Picasso rozvinul jeho plošné kompoziční struktury do kubismu. Po většinu Cézannova života však byla jeho tvorba buď ignorována, nebo znevažována a umělec tvořil v izolaci. Jeho sláva dosáhla největších výšek až po jeho smrti. Dnes tu jsou místa připomínající jeho život jedním z hlavních klenotů města. Byl vytvořen tzv. Cézannův okruh (Circuit de Cézanne), stezka značená bronzovými deskami s označením C. Přehled trasy dostanete zdarma v turistickém centru. Navštívit tu můžete třeba Ateliér Paula Cézanna, který je dochován ve stavu z doby umělcovi smrti. Bastide du Jas de Bouffan je rodinný dům, kde Cézanne začínal malovat a Bibémus quarries je místem, kde vytvořil většinu svých obrazů zdejší hory Montagne Sainte-Victoire. Zvláštním architektonickým úkazem města je pak Fondation Victor Vasarely, výtvor tohoto maďarského architekta. Jedná se o zvláštní stavbu tvořenou 16ti buňkami, v níž se ukrývají Vasarelyho díla kombinující geometrické tvary a optické principy, čímž vytvářel optickou iluzi prostorů. Pro milovníky moderní architektury je to povinnost.

  Ochutnejte také místní dobrůtku, calisson d´Aix, malé pečivo podobné marcipánu. Recept pochází už z 15. století a jeho základem jsou dvě oplatky spojené nádivkou z mandlí a ovocného sirupu. Stále se to tu vyrábí podle oficiálních receptur, výrobu můžete vidět třeba ve výrobně Roy René.

  Další provensálskou zastávkou bude Arles. Arles má za sebou bohatou římskou minulost. Vzniklo tu obrovské římské divadlo s kapacitou 12 tisíc míst a amfiteátr pro 20 tisíc diváků, kde probíhaly nechvalně proslulé gladiátorské zápasy. Obě tato místa jsou dnes nejznámější atrakcí Arles a mimochodem jsou dochovány ve skvělém stavu. Nejen tyto římské, ale i některé arleské románské stavby, jsou zapsány na seznamu UNESCO.

  Zastavme se u těch římských. Na všechny uvedené atrakce si lze zakoupit kombinované vstupné. Les Arénes je římský amfiteátr z přelomu 1. a 2. století postavený pro gladiátorské zápasy a závody vozů. Ve středověku pak místo sloužilo jako pevnost, stávaly tu domy a kostely. Rekonstrukcí do původní podoby amfiteátr prochází od 19. století. Druhou významnou římskou památkou jsou pěkně zachovalé římské lázně Thermes de Constantin ze 4. století postavené pro císaře Konstantina. Třetí významnou římskou památkou je Římské divadlo (Théatre antique) z 1. st. př. n. l. Další je velké římské pohřebiště Les Alyscamps založené Římany ve 4. století. Na svých obrazech tohle místo zvěčnili van Gogh i Gaugin. Vstoupit se pak dá také do podzemních skladů Cryptoportiques du Forum na náměstí place du Forum. Dochovaly se také zbytky akvaduktu a soustavy mlýnů Barbegal u Fontvieilles asi 12 km od města. Akvadukt pochází z 1. století a poháněl dvě paralelní kaskády a několik vodních mlýnů stojících nad sebou.

  Z období od 11. do 12. století pochází kostel Église Staint-Trophime pojmenovaný po arleském biskupovi z přelomu 2. a 3. století. Naproti kostelu je klášter Cloitre Saint-Trophime určený pro kanovníky a mnichy. Krásný je zdejší rajský dvůr s bohatě zdobenými románskými a gotickými arkádami. Ve městě je pak několik dalších románských kostelů. Jen asi pět kilometrů od města se tyčí mohutné patství Abbaye de Montmajour, rozsáhlý opevněný benediktýnský klášter, dnes z velké části oslňující coby velkolepá zřícenina. Výstavba kláštera je obestřena řadou legend, jisté je ale to, že byl dokončen v 10. století a o století později získal slavnou relikvii, úlomek Ježíšova kříže. Od té doby byl významným poutním místem. Za revoluce byl klášter pobořen a zůstalo tu devět mnichů. K vidění je tu kaple sv. Kříže, nedokončená románská katedrála Notre Dame s křížovou chodbou z 12. století, kostelík St-Piere ze století 11. a prostory opatství ze století 14. Pěkné výhledy nabízí věž Pons de l'Orme. Zajímavostí jsou i skalní hroby u kostelíku, vytesané do kamene. Krajina kolem opatství zaujala i Vincenta van Gogha, který se jí inspiroval pro obraz Západ slunce nad Montmajour.

  V Arles je také několik muzeí. Pohanské i křesťanské artefakty i úžasné mozaiky skýtá Musée de l´Arles et de la Provence antiques. Museon Aralten zas vystavuje tradiční provensálský nábytek, řemeslné výrobky, kroje nebo třeba keramiku. Několik Picassových děl pak nabízí Musée Réattu.

  Arles je významně spjato s malířem Vincentem van Goghem. Gogh byl nizozemský malíř a kreslíř, jedna z největších osobností světového výtvarného umění, která je dnes pravděpodobně nejznámější postavou nizozemské historie. Gogh vytvořil v relativně malém časovém intervalu deseti let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb. Goghovo dílo bylo za jeho života takřka neznámé, za života se Van Gogh nedočkal výraznějšího uznání. Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí. Roku 1888 se vydal z Paříže do Arles, kde svůj dům vyzdobil sérií známých kreseb se slunečnicemi. Byl ohromen zdejší krajinou a doufal, že zde najde či vytvoří novou uměleckou skupinu. Ze všech jeho nadějí zbyl jediný Paul Gauguin. Vincent Paula pozval k sobě a Paul neodmítl. Obdiv byl vzájemný a Gauguin namaloval van Gogha malujícího slunečnice. Přesto však jejich setkání skončilo hádkou. Van Gogh trpěl psychickou poruchou, možná způsobenou požíváním absintu. Po hádce s Gauguinem si 23. prosince 1888 právě tady uřízl téměř celé levé ucho, které následně umyl a zabalené donesl jedné prostitutce. Rok nato nastoupil do léčebny pro psychicky nemocné, kde namaloval na 150 maleb. O další rok na to se přestěhoval ke svému bratrovi, který ho celý život finančně podporoval a staral se o něho, do Auvers-sur-Oise u Paříže, kde se 27. července 1890 zastřelil. Tvrdí se, že proto, aby svému milovanému bratrovi Theovi již nebyl na obtíž. V Arles Gogh namaloval na 200 pláten. K jeho poctě tu tak vznikla třeba výstavní síň Fondation Vincent van Gogh. Výstavy se pořádají také v bývalé nemocnici Espace van Gogh, kde malíř strávil nějaký čas se svými depresemi. Stejně jako v Aix-en-Provence mají okruh věnovaný Cézannovi, tady je ten van Goghův. Okruh značený pamětními deskami vás provede po všech místech spjatých s malířem.

  Přírodní park Camarque je proslulá oblast mokřadů při pobřeží Středozemního moře mezi dvěma rameny řeky Rhôny, jedna z nejdůležitějších oblastí svého druhu v Evropě. Zdejší krajinu kromě mokřadů tvoří kopečky, solné pánve, písečné duny, pláže, louky i rýžová pole. Kromě zajímavé přírody je velkým lákadlem i zdejší fauna, především růžoví plameňáci. Ti jsou symbolem tohohle přírodního parku. Jde o jediné místo ve Francii a jedno z mála v okolí Středozemního moře, kde plameňáci žijí ve volné přírodě. Krom plameňáků tu ještě polodivoce žijí zdejší černí býci a také proslulé plemeno bílých divokých koní, kteří jsou příbuzní se svými prehistorickými předky. Žijí zde divoce už stovky let. Turistické centrum se nachází u solného jezera Étang de Vaccares a je v něm expozice věnovaná zdejšímu ekosystému. Přes park vede celá řada turistických stezek, v turistické kanceláři dostanete mapy zdarma. Největší nepříjemností parku jsou zdejší hejna komárů, která vám výlet sem můžou trochu znepříjemnit. V Mas du Pont de Rousty najdete Muzeum Camarque v bývalé salaši z roku 1812, které vám skvěle představí zdejší oblast. Věnuje se místním dějinám i ekosystému. Asi 4 km od Les Saintes-Maries je ornitologický park du Pont de Gau, kde žije na 2000 růžových plameňáků, ale i jiných ptačích druhů. Parkem vede 7 km stezek. Mokřady můžete také brázdit na lodích, různé společnosti operují z Port Gardian v Les Saintes-Maries. Les Saintes-Maries je nejlepším místem na poznávání parku, je tu turistické centrum. Ve městě je také kostel Saintes-Maries se střešní terasou, ze které je krásný výhled. Kostel, stejně tak i město, je spojen s romskou kulturou. V 15. století v kostele byly nalezeny ostatky sv. Sáry, patronky Romů. Od města se táhne 30 km dlouhý nepřerušovaný pás písečných pláží. Město Aigues-Mortes sice už leží v Okcitánii, je ale taky vhodným odrazovým můstkem pro poznávání Camarque. Je to město opevněné středověkými hradbami (úsek dlouhý necelé 2km), z nichž se vám naskytne krásný výhled na mokřady i solné pánve. Dominantou města je věž Tour de Constance z 13. století, která funguje nyní i jako pozorovatelna a kdysi jako státní vězení nejdříve pro templáře a o mnoho let později i pro hugenoty. Velký význam pro oblast Camargue má sůl, která se tu získává již po staletí. Průmyslová těžba začala v 19. století, kdy byla také postavená těžařská obec Salin de Giraud. V jejím okolí se nachází mělké pánve, v nichž se postupně odpařuje mořská voda a zanechává po sobě krystalickou sůl.

  Opevněné město Avignon je významným historickým a turisticky velmi navštěvovaným místem. Avignon leží na soutoku Rhôny a Durance. Mezi lety 1309 až 1377 bylo město sídlem papežů, kteří sem uprchli z Říma. Díky této skutečnosti se město stalo centrem umění a kultury a vzniklo zdejší opevnění. Kolem papežského dvora stála celá řada umělců i učenců, zdejší papežská knihovna čítala na dva tisíce svazků a byla ve své době největší knihovnou v Evropě. V Avignonu za dobu fungování města jako papežské sídlo pobývalo na sedm papežů.

  Historické centrum Avignonu, které zahrnuje Avignonský most, Papežský palác, biskupský dvůr, hradby a katedrálu, je zapsána na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Za centrum města lze považovat náměstí place de l´Horloge jen kousek od námětí place du Palais, které sousedí s proslulým Papežským palácem. Slevu na památky a cestování městskou hromadnou dopravou dostanete při vyzvednutí si turistického pasu zdarma v turistickém centru. Více informací o turistické kartě a mapy města ke stažení najdete na oficiálních stránkách města.

  Historické jádro města je vcelku dobře zachováno, včetně téměř úplných městských hradeb s mnoha věžemi a branami. Za jednu z předních atrakcí města platí Avignonský most (Pont d´Avignon, někdy také Pont Saint-Bénézet). Pochází z poloviny 14. století a je považován za symbol města. Most původně dlouhý 900 metrů s 22 oblouky strhla v 17. století povodeň, takže jeho zbylé čtyři oblouky končí v půli řeky Rhôny. Na most se vstupuje věží Tour du Châtelet a na jednom z pilířů je goticko-románská patrová kaple Chapelle Saint-Nicolas. Původní most tu stával už v 2. polovině 12. století. Vstup na most je zpoplatněn. Stačí-li vám pohled z dálky, skvělý výhled je z parku Rocher des Domes, ale i z jiných míst ve městě (most Édouard Daladier). Velmi pěkně zachovalé jsou pak avignonské hradby obklopující město. Ty pocházejí ze 14. století a zrestaurovány byly v 19. století. Uvnitř opevněného města se nachází několik muzeí. Pak tu stojí gotický Papežský palác (Palais des Papes), který vznikl ve dvou etapách. V letech 1335-1342 dal papež Benedikt XII. postavit čtyři křídla tak zvaného Starého paláce (Palais-Vieux) kolem rajského dvora s arkádami. Jeho nástupce Klement VI. palác v letech 1342-1370 rozšířil na jih a západ. S celkovou užitkovou plochou 15 tisíc m2 je to jedna z největších staveb své doby. Prostorné kamenné sály i rozlehlé nádvoří Cour d´Honneur svědčí o obrovském bohatství papežů. Palác byl v první etapě postaven jako opevněný palác pro papeže a jde o největší gotický palác v Evropě. Interiéry jsou většinou prázdné, k vidění tu jsou pěkné mozaiky a fresky. V sousedství stojí románská katedrála Notre-Dame-des-Doms z 12. století. Ve městě je pak ještě celá řada dalších kostelů (třeba St-Didier ze 14. století) nebo třeba zřícenina románského opatství sv. Rufa na břehu Rhôny. Budova biskupského a arcibiskupského paláce dnes hostí Musée du Petit Palais, které vystavuje výjimečnou sbírku italských obrazů s náboženskou tématikou. Musée Lapidaire zas vystavuje sbírky egyptského, římského i etruského umění. Musée Angladon vystavuje obrazy van Gogha, Cézanna, Maneta či Degase. Od července do začátku srpna se tu koná slavný Festival d´Avignon, kde vystupují na jevištích i v ulicích stovky umělců.

  Jen na dosah Avignonu stojí jeho menší soused, Villeneuve-lés-Avignon, město založené ve 13. století. Bývalo městem, ve kterém si arcibiskupové patřící k papežskému dvoru stavěli svá bohatá sídla. Ve městě je k vidění Chartreuse du Val de Bénédiction, kdysi největší a nejdůležitější kartuziánský klášter. K vidění tu jsou strohé, ale zrekonstruované cely mnichů. Ve městě je dále vyhlídková věž Tour Philippe-le-Bel, která ve 14. století měla obrannou funkci a také pevnost Fort Saint-André ze 14. století.

  Vesnička Les-Baux-de-Provence leží v pohoří Alpilles a je obklopená krajinou plnou vinic, olivových hájů a sadů. Vesnici na svých obrazech zvěčnil i van Gogh, který pobýval v psychiatrické léčebně v bývalém augustiniánském klášteře Saint-Paul-de-Mausole, asi 3 km od Saint-Rémy de Provence, rodiště věštce Nostradama. Na kopci nad vesnicí Les-Baux se tyčí rozlehlá pevnost Chateau des Baux, pravděpodobně z 10. století. Velké škody pevnost zažila v 17. století, od té doby z ní zbyly jen trosky, které ze strmého útesu shlížejí na krásné údolí.

  Město Orange je dalším francouzským městem, které skýtá významné římské památky. Hlavním lákadlem města je římské divadlo. To dokázalo hostit až 10 tisíc diváků a vzniklo mezi lety 27 a 14 př. n. l. Pěkný výhled na město shora se vám naskytne z kopce Colline Saint-Eutrope vysokého 97 metrů. Dohlédnete odsud ale i na nedaleké kopce a cestou nahoru minete ruiny hradu z 12. století, ve kterém kdysi sídlila knížata z rodu Oranžských, podle kterých město získalo svůj název. Druhou významnou zdejší římskou památkou je Vítězný oblouk z 1. století, vysoký 19 metrů. Leží na konci bulváru avenue de l´Arc de Triomphe.

  Vaison-la-Romaine taktéž láká na významné antické památky, je tu největší archeologické naleziště ve Francii. Od 6. do 2. st. př. n. l. tu vzkvétalo římské město Vasio Vocontiorum. Jeho rozvaliny jsou odkryty na dvou místech. Pro vstup na ně se platí vstupné. Navštívit můžete domy, mozaiky, antické divadlo pro 6 tisíc diváků a archeologické muzeum – to vše v Puyminu, první části. Druhou částí je La Villasse se základy bývalých obchodů, veřejných lázní a ulicí s podzemní kanalizací. Dále v archeologickém komplexu najdete románský klášter a katedrálu Notre-Dame-de-Nazareth z 12. století. Ve městě je pak také středověká část města, Cité Médiévale. Do něho vede římský most (Pont Romain), součástí města jsou pak kamenné hradby, dlážděné uličky a hrad z 12. století, postavený hrabaty z Toulouse.

  Chcete-li si v Provence udělat turistickou zastávku, jedním tipem je hora Mont Ventoux vysoká 1 909 metrů. Na vrchol se dostanete i autem, v období od května do října. Výšlap na horu je také jednou z etap slavného cyklistického závodu Tour de France. A je to pěkná dřina, zcela se vyrovná nejnáročnějším výšlapu v rámci závodu, Alpe d´Huez. Jsou tu zastoupeny všechny evropské typy podnebí, také tu najdete rozmanitou faunu a flóru. Hora a její okolí je zapsána jako biosferická rezervace na seznamu UNESCO. V zimě tu funguje lyžařské středisko Mont Serein. Na túry se nejčastěji vyráží z města Malaucéne, bývalého letního sídla avignonských papežů. Je tu turistické centrum, kde dostanete mapy tras. Oblíbená je třeba trasa kolem vápencových skal Dentelles de Montmirral.

  Carpentras ve středověku bývalo útočištěm Židů pod ochranou papežů vypovězených z území pod francouzskou korunou. Zdejší synagoga ze 14. století je nejstarší používanou synagogou ve Francii. Ve městě je dále katedrála v jihofrancouzském gotickém stylu z období od začátku 15. do 16. století. Je tu několik muzeí věnovaných místním dějinám a také Hotel Dieu, v němž v 18. století bývala nemocnice. Má krásně zachovanou lékárnu a kapli. Hlavní zdejší delikatesou jsou černí lanýži, největší trh s více jak tisíci stánky, se koná v rámci svátku 27. listopadu.

  Dalším pěkným přírodním koutem je pramen řeky Sorgue ve Fontaine de Vaucluse. Pod skálou se tu otvírá hluboká propast s jezírkem, jehož výše hladiny je odvislá od srážek. Síla pramenu odborníky stále překvapuje. Hloubku vývěru se neúspěšně pokoušel změřit i Jacques Cousteau. Kromě pramenu tu můžete navštívit Muzeum odporu za 2. světové války, Musée Pétrarque je věnovaná italskému renesančnímu básníkovi Francescu Petrarcovi, který tu ve 14. století žil a přemýšlel o své lásce k Lauře, jíž později věnoval své slavné sonety. Ecomusée du Gouffre se věnuje zdejšímu prameni, procházíte tu umělými jeskyněmi, které ukazují různé krasové jevy.

  Pohoří Luberon je koutem krásné provensálské krajiny poseté kopci, vápencovými skalami, lesy i levandulovými poli. Táhne se v délce 55 km mezi městy Vaison, Aix, Cavaillon a Manosque. Hlavním místem, odkud se vyráží na výlet je městečko Apt. Ve zdejším turistickém centru Maison du Parc dostanete mapy turistických tras. Jedním z tipů v okolí je klášter Abbaye Notre-Dame de Sénanque v odlehlém údolí za obrovským levandulovým polem, který je typickým místem z wallpaperů a pohlednic z Provence. Klášter lze navštívit v rámci prohlídek. Vydat se můžete také na rudě zbarvenou turistickou stezku Sentier des Ocres neboli Okrová stezka kolem okrových skalních formací. Nejkrásnější zdejší místa chrání Přírodní park Luberon. V oblasti mezi Bonnieux a Cheval Blanc se rozkládá největší plantáž cedrů atlantických v Evropě. Tyto stromy sem byly dovezeny ze severní Afriky v roce 1862 a jako první byly vysazeny poblíž vsi Bonnieux. U téhle vesnice i najdete jedny z provensálských levandulových polí.

  Přírodním koutem, který skutečně musíme doporučit k návštěvě, je soutěska řeky Verdon a největší evropský kaňon, Gorges du Verdon. Kaňon začíná u Rougonu a vine se až k ústí řeky Verdon do přehrady Lac de Sainte-Croix. Dno rokliny se nachází v hloubce od 250 do 700 metrů. Do soutěsky lze vyrazit, většinou se vychází z vesnice Castellane nebo z Moustiers Sainte-Marie. V obou vsích jsou turistická centra. Nejlepší výhled ze silnice se vám naskytne z vyhlídek – jednou je Point Sublime, druhou Belvédére de l´Escalés. Krásná je také jízda autem po horské cestě corniche Sublime, kterou se dostanete k vyhlídce Balcons de la Mescla, která nabízí další skvostný výhled a k nejvyššímu mostu v Evropě, Pont de l´Artuby. Od vyhlídky Point Sublime lze vyrazit do kaňonu pěší stezkou, z několika zdejších míst je pak možný sestup do kaňonu. Při smaragdově zbarvené řece jsou slušné pláže, řeka je také oblíbeným místem pro jízdu na kajacích apod.

  Lázeňským městem v Provence je Digne-les-Bains. Vyvěrá tu termální pramen o teplotě 49°C, jehož minerály pomáhají při revmatismu i astmatu. Lázněmi ve městě jsou Établissement Thermal. Krom lázní ve městě najdete muzeum věnovanému tibetskému umění, Fondation Alexandra David-Néel. To byla Francouzka, která několikrát na začátku 20. století navštívila Tibet a tím inspirovala generace cestovatelů. V Réserve Naturelle Gélogique de Haute Provence jsou zas k vidění zkameněliny. Rezervace o asi 18ti zajímavých lokalitách je nutné projet autem.

  Naší poslední zastávkou v Provence bude Národní park Mercantour. Tady zase najdete úžasnou panenskou přírodu. Park zahrnuje šest údolí při italských hranicích a je skvělou kombinací Alp a Středomoří. V tematickém parku Alpha se věnují návratu vlků do volné přírody a jejich působením na chovatele ovcí a další.

  A na konec ona pověstná levandule. Rozlehlá levandulová pole najdete v oblasti zvané Valensole Plateau, nedaleko Digne-les-Bains a údolí řeky Verdon. Nejlepší dobou pro to, abyste viděli rozkvetlá levandulová pole v plné kráse, je červenec. Je asi jasné, že hlavním suvenýrem z Provence budou levandulové produkty. Můžete ochutnat levandulovou zmrzlinu, bonbony nebo levandulový med, populární je také koření Herbes de Provence, provensálské bylinky. Ta pravá originální bylinková směs nese označení AOC. Z dalších suvenýrů to jsou pak samozřejmě parfémy, sklářské umění.

  Specialitami provensálské a středomořské kuchyně je třeba zeleninová směs ratatouille, česneková majonéza aïoli, marseillská bouillabaisse, aperitiv zvaný pastis nebo třeba vynikající vínko Châteauneuf-du-Pape, které u nás proslavil Michal Tučný. Ať už v Provence ochutnáte, zažijete nebo navštívíte cokoliv, určitě nebudete zklamaní.

 • Azurové pobřeží

  Azurové pobřeží, někdy označováno jako Francouzská riviéra, je jednou z nejnavštěvovanějších rekreačních oblastí Středozemního moře, na kterou míří miliony turistů ročně, včetně světových celebrit. V létě to tu je tak skutečně narvané turisty k prasknutí, což trochu kazí dojem ze zdejších úžasných míst, pláží i krajiny.

  Putování po Azurovém pobřeží nelze začít jinde, než v jeho neoficiálním hlavním městě, Nice. Protože je průvodce po Nice docela rozsáhlý, věnujeme mu samostatný článek, který najdete tady. Máte-li v plánu navštívit více památek v Nice i v jiných oblastech Azurového pobřeží, můžete si kvůli získání různých slev zakoupit turistickou kartu turistickou kartu French Riviera Pass.

  Další zastávku na Azurovém pobřeží uděláme v Antibes-Juan-Les-Pins. Pyšní se bohatou historií a taky druhým největším jachtařským přístavištěm v Evropě. Ve městě můžete navštívit Musée Picasso věnované tomuto slavnému umělci. Muzeum se nachází v zámku Chateau Grimaldi z 12. století. Oblíbenou atrakcí je zdejší mořský svět Marineland, kde můžete využít spoustu vodních atrakcí nebo vidět v akci nejen delfíny. Ve městě je pak malá pláž Plage de la Gravette, většinou narvaná. Další pláže najdete v Juan-Les-Pins a podél bulvárů Littoral a Charles Guillaumont. Vyrazit můžete také na zdejší mys Cap d´Antibes. Městečko Biot v minulosti proslavila výroba kameninových nádob na olivový olej, dnes se tu vyrábí barevné sklo. Jeho výrobní proces můžete sledovat ve sklárně La Verrerie de Biot. Dalším místem na Azurovém pobřeží je Saint-Paul de Vence, opevněné středověké městečko s malebnými úzkými uličkami. Působila tu řada významných malířů 20. století a dnes tu najdete desítky galerií. V Cagnes-sur-Mer strávil své poslední léto August Renoir a město se stalo díky tomu téměř poutním místem pro milovníky umění. Na vrcholku zdejšího Haut de Cagnes stojí hrad Chateau Grimaldi ze 14. století, které hostí Muzeum moderního umění. Poblíž městské části Cagnes Ville je Renoirův dům a ateliér ze začátku 20. století. Oboje dnes funguje jako Renoirovo muzeum.

  Cannes, město o asi 70 tisících obyvatelích, je proslulé především svým slavným Mezinárodním filmovým festivalem. Ten se tu koná každý rok v květnu po dobu 12 dní a patří mezi nejstarší a nejprestižnější filmové festivaly vedle festivalů v Benátkách a Berlíně. Sjíždí se na něj tisíce distributorů, režisérů, novinářů i slavných hvězd. Vše se odehrává v nepříliš zajímavé budově Palais des Festivals, kde se promítají ony filmové snímky. V této budově ze skla a betonu si můžete prohlédnout Allée des Stars, ulici s otisky dlaní a podpisy hvězd. Proslulý červený koberec, po kterém kráčí hvězdy, tu zůstává skoro po celý rok, tak se po něm také můžete projít a užít si své dvě minuty slávy. Budova je využívána po celý rok pro různé výstavy a kongresy. První zdejší festival se konal v roce 1939 jako odpověď na Mussoliniho filmový festival v Benátkách, jehož cílem byla fašistická propaganda. Obnoven byl pak po válce. Vítězné snímky získávají Zlatou palmu. Vstupenky na festival skoro sehnat nelze, jsou určeny pro významné osobnosti a jejich známé, můžete sehnat vstupenky jen na nesoutěžní filmy. Kolem paláce se táhne hlavní tepna města, bulvár La Croisette. Tato pobřežní promenáda lemovaná palmami je dlouhá přes dva kilometry a je centrem zábavy. Najdete tu noční kluby, bary, restaurace ... Bulvár začíná u Palais de Festivals a prochází okolo Rade de Cannes s pláží. Úchvatná promenáda vám dopřeje krásný výhled na záliv a ostrovy Lérins ve Středozemním moři. Boulevard de la Croisette nakonec končí u luxusního jachtařského přístavu.

  Hlavní nákupní ulicí v Cannes je luxusní rue d´Antibes, jen nedaleko od ní je pak kryté tržiště Forville, kde si můžete koupit čerstvé potraviny. K nakupování také doporučíme Rue Meynadier. Centrem města je pak malé Staré Město, které se rozkládá na kopci Mont-Chevalier. Je spletí úzkých uliček, schodišť i nádvoří. Návrší bylo osídleno již v dobách starověkého Říma a kdysi tu stával římský chrám. Ve středověku bylo na kopci vybudováno opevnění, z nějž se dodnes zachovaly části hradeb a také čtyřhranná strážní věž z 12. století. V té se dnes nachází Musée de la Castre s národopisnou a archeologickou sbírkou exponátů z celého světa. Uvidíte tu pohřební předměty, amfory, sarkofágy a v románské kapli svaté Anny pak hudební nástroje z celého světa. Nejvýznamnějším kostelem v Cannes je Notre-Dame de l’Espérance, jenž byl postaven v 16. století a uvnitř skrývá jedinečnou Madonnu ze 17. století. Při vstupu do kostela si pak všimněte úžasné gotické klenby. Ve městě je pár pláží, většinou jsou ale soukromé a vlastní je okolní hotely. Veřejné jsou nedaleko Starého přístavu – Plages du Midi a Plages de la Bocca.

  Skvělým tipem na výlet z Cannes je asi 20ti minutová plavba lodí na nedaleké ostrůvky Lérins. Lodě vyplouvají z Quai des Iles a z Qua Max Laubeuf ve zdejším přístavu. Vše potřebné pro plavbu na ostrovy se dozvíte tady. Maličký Ile Sainte-Marguerite se proslavil hlavně tím, že tu byl na konci 17. století vězněn slavný „muž se železnou maskou“, záhadný vězeň, o kterém dodnes kolují legendy. Břehy ostrova lemují oblázkové pláže, jsou tu eukalyptové i piniové háje. Po ostrově také vede několik turistických stezek. Ve zdejší pevnosti ze 17. století, Fort-Royal, dnes sídlí Muzeum moře. Exponáty přibližují dějiny pevnosti a jsou tu k vidění i vraky lodí nalezených u břehů ostrova. Jedny z dveří vedou do starého vězení, kde byl vězněn onen tajemný vězeň a jeho celu můžete navštívit. Menším z ostrovů je Ile Saint-Honorat, na kterém už od 5. století stojí cisterciácký klášter. Jeho mniši zdraví turisty, můžete si tu prohlédnout kostel a kapličky roztroušené po ostrově. Ze zdejšího kláštera vzešli slavní světci a misionáři, mimo jiné svatý Patrik, který později přinesl křesťanství do Irska.

  Grasse je předním francouzským výrobcem parfémů. Město je obklopené poli s nejrůznějšími voňavými květy – levandule, jasmín, růže, fialky nebo mimóza. Zdejší květinová pole jsou skutečně úžasná, abyste si jich ale užili, je třeba město navštívit od poloviny května do října, kdy tu kvetou. Květinový trh se koná každý den dopoledne na Place aux Aires. Pro milovníky vůní je město doslova ztělesněním ráje. Samo o sobě moc zajímavé není, ale je tu víc než 30 parfumerií, které vyrábějí esence, které pak dále prodávají továrnám třeba na výrobu mýdel. Některé parfumerie nabízejí prohlídky zdarma. Uvidíte při nich všechny etapy výrobního procesu, od extrakce až po práci voňavkářů, chcete-li čichačů. Ti nejlepší prý rozpoznají na jediné přičuchnutí až tři tisíce vůní. Ve výrobnách se parfémy prodávají podstatně levněji než v obchodech. Jmenujme třeba výrobnu Fragonard nebo květinové pole Domaine de Manon, které pořádá prohlídky svých polí. Ve městě je ještě katedrála Notre Dame z 13. století, nedaleko odsud je pak možné navštívit dvě jeskyně - Grottes de Saint-Cézaire a Baume Obscure, obě je možné navštívit v rámci prohlídek. Okolí je skvělou a velmi oblíbenou oblastí pro outdoorové sporty – můžete tu vyrazit na ferraty, provozovat tu canyoning či vyrazit jen na pěší túry. Přehled všech výrobců parfémů, květinových polí a všech atrakcí ve městě najdete tady.

  Oblíbeným místem pro turistiku je pásmo červených skal Massif de l´Estérel. Křižuje ho víc než stovka turistických tras, většinou jsou dobře značené. Z jedné strany rudé skalnaté kopce, lesy, z druhé strany krásné pobřeží. To se vám naskytne, když se vydáte autem po pobřežní silnici corniche d´Estérel (někdy také corniche d´Or). Vede od Saint-Raphael k Mandelieu-La Napoule. Provede vás krásnými pobřežními zátokami, kde se budete moci vykoupat bez davů turistů. Krásná pláž je v Agay, v Le Dramont se roku 1944 vylodila 36. americká divize a v Mandelieu-La Napoule je velký přístav a hrad ze 14. století. Saint-Raphael se nachází na úpatí masivu a ve 20. letech 20. století tu F.S. Fitzgerald napsal svůj román Něžná je noc. Skoro spojený v jedno město je Saint-Raphael s městečkem Fréjus. To je zas významné naleziště římských ruin. Až do 16. století bylo město významným obchodním přístavem, který byl později zanesen pískem. V centru města najdete roztroušené různé ruiny dávných římských památek. Pro jejich návštěvu se platí vstupné. Uvidíte tu amfiteátr z 1. a 2. století a také římské divadlo. Ve městě je také Archeologické muzeum. Dále ve městě najdete biskupské sídlo Groupe Épiscopal, jehož budovu zdobí vzácné malované desky mezi římsami. Biskupství tvoří katedrála z 11. a 12. století, baptisterium a ambit. Při pobřeží těchto spojených městeček najdete na 30 různých pláží – písečných, skalnatých, nudistických apod. Po pobřeží vede také 11 km dlouhá stezka Sentier du Littoral, vede od Port Santa Lucia k majáku Beaumette. Souměstí je také oblíbeným potápěčským centrem, pod zdejšími vodami se totiž nachází několik vraků lodí potopených za 2. světové války. Mezi městy Fréjus a Hyéres se táhne další masiv, Massif des Maures, oblast proslulá pokrmy z jedlých kaštanů. Oblast kolem nejvyššího zdejšího vrcholu, La Sauvette, je skvělým tipem pro turistiku. Při pobřeží pak také najdete ostrůvky Iles d´Hyéres. Podmořský svět kolem ostrůvku Ile de Port-Cros je jediným mořským národním parkem ve Francii, je výborným místem pro šnorchlování a odpočinek na opuštěných plážích. Na ostrově se také nachází na 30 km turistických tras. Další stezky najdete na ostrově Ile de Porquerolles. Lodě na ostrovy vyplouvají z různých měst při pobřeží, třeba z Le Lavandou nebo z Hyéres.

  V Česku Saint-Tropez proslavil především nesmrtelný četník Cruchot. Saint-Tropez je přímořské městečko o asi 5 tisících obyvatelích. Po 2. světové válce se město stalo oblíbeným turistickým letoviskem. V letech 1964-1982 zde byla natočena série filmů o četnících s Louisem de Funèsem v hlavní roli. Četnická stanice nebyla využívána jinak než pro natáčení, za tímto účelem tu také byla vybudována. Četnickou stanici, Gendarmerie National, najdete na adrese Place Blanqui 12. Je to jeden ze symbolů Saint-Tropez. V budově je dnes muzeum věnované filmování v Saint-Tropez. K návštěvě pak nabádá také Staré Město s historicky působícími uličkami (ulice Quai Jean Jaurés a náměstí place des Lices) s přístavem Vieux Port, kde kotví luxusní jachty tak, jak to známe z filmů o četníkovi. Je tu také citadela ze 17. století, od které je krásný výhled na město i na záliv. Město je maličké a projdete ho v pohodě pěšky. U města jsou pak výborné pláže. Proslulá pláž Pampelonne se táhne v délce 4,5 km podél stejnojmenného zálivu, často láká také slavné hvězdy showbyznysu, kteří do Saint-Tropez rádi jezdí za odpočinkem. Pampelonne postupně přechází ve 4 km dlouhou krásnou písečnou pláž Tahiti. Z jedné strany ji ohraničuje mys Camarat s majákem. U věže Tour du Portalet z 15. století začíná další pobřežní stezka, žlutě značená, a táhne se v délce asi 35 km podél skal a krásných zátok.

  Toulon je jedním z větších měst na Riviéře, má necelých 170 tisíc obyvatel. Ve městě se nachází vojenská námořní základna. Důležitost města vzrostla v 15. století, kdy tu Jindřich IV. vybudoval arzenál. Přístav rozšířil v 17. století významný vojenský architekt Vauban. Roku 1793 se při obléhání města proslavil mladý Napoleon Bonaparte, který vyhnal Angličany, kteří se města předtím zmocnili. Po vylodění Spojenců na pobřeží roku 1944 bylo město srovnáno se zemí a od té doby Toulon spíše upadal, než aby se stal významným turistickým centrem na Riviéře. Toulon leží v zálivu, z jedné strany je námořní základna, z druhé strany přístav trajektů, odkud vyplouvají lodě na Korsiku. Ve městě je Námořní muzeum sídlící v budově arzenálu z 18. století a vystavuje modely starých lodí, dále pak Muzeum fotografie. Z kopce Mont Faron je krásný výhled na záliv. Na kopec jezdí lanovka z Boulevard de Vence. Nedaleko kopce je Muzeum vylodění Spojenců. Kvůli poškození během 2. světové války bylo historické centrum, Staré Město, silně poškozeno a dochovalo se tak jen velmi málo původních budov. Za centrum města je považováno nábřeží Quai Cronstadt, kde jsou kavárny, restaurace a obchody. Dochovala se radniční věž. Hlavní památkou na Starém městě je katedrála Notre-Dame-de-la-Sède de Toulon založená v 11. století, a dokončená až o sedm století později. Oblíbené je na Starém městě také tržiště Course Lafayette s rybím trhem. Při pobřeží najdete také dvě pevnosti – opevněnou věž Tour Royale z 16. století a pevnost Fort Saint-Louis ze 17. století. Nejbližšími slušnými plážemi je ta v Mourillonu a u Les Sablettes. Záliv u města Toulon obklopený horami nabízí ze svých vrcholků nejen nádherný výhled na moře, ale také historické památky z římských dob i řadu středověkých pevností. Je to údajně jeden z nejkrásnějších zálivů v Evropě.

  Z dalších míst v okolí už jen stručně. Kousek od Saint-Tropéz, ve městě Rayol-Canadel-sur-Mer, můžete obdivovat ve zdejší zahradě Jardin des Méditerranées (někdy také Domaine du Rayol) na 4000 druhů exotických rostlin. U Correns najdete cisterciácký klášter Abbaye du Thoronet z 12. století. Milovníci Šifry mistra Leonarda by měli zavítat do Saint-Maximim la Sainte-Baume, kam přišla Máří Magdaléna po smrti Ježíše a zemřela tu. Její ostatky jsou údajně uloženy v kryptě baziliky Sainte-Madeleine. Významnou vinařskou oblastí je okolí vesnice Bandol, kde se vyrábí výborné rosé a červená vína. V městečku je pak přístaviště a pěkné pláž, ze špičky zátoky lze doplavat k malému ostrůvku Ile de Bendor. Nebo sem můžete vyrazit lodí. Ostrůvek je soukromý, jsou na něm pláže. Vína lze koupit v Maison des Vins, kde se o těch zdejších dozvíte i zajímavé informace. Cestou po pobřeží se zastavte v krásné zátoce Calanque de Port d´Alon. V okolí Bandolu najdete nespočet vinic, je tu také hezké středověké městečko Le Castellet s hradem z 12. století.

  Azurové pobřeží samo o sobě láká hlavně na úžasné rozeklané pobřeží Středozemního moře. Nejlépe ho poznáte jízdou autem po některé z pobřežních silnic, kterým se říká corniches. První z nich je Corniche Inférieure. Z nejzajímavějších míst podél ní zmíníme Villefranche-sur-Mer s pláží, pevností z 16. století a kaplí ze století 17. Saint-Jean-Cap-Ferret je oblíbenou destinací boháčů, k vidění tu jsou jejich luxusní letní vily, třeba jako je extravagantní růžový palác baronky Béatrice de Rothschild. Vydáte-li se po Moyenne Corniche, vězte, že to je ona silnice, na které zemřela při autonehodě monacká kněžna Grace Kelly. Zastavit se tady můžete ve středověkém kamenném městečku Éze na vrcholu kopce, uvnitř zdejších hradeb je spousta řemeslných dílen a malých obchůdků. Krásná je pak zdejší zahrada s exotickými kaktusy a výhledem na Středozemní moře, Jardin Éze. Éze je s nedalekou Éze-sur-Mer spojena krásnou kamennou stezkou, na které filozofoval při procházkách i Friedrich Nietzsche. Podle něho se stezka také jmenuje, Chamin de Nietzche. Třetí pobřežní silnicí je Grande Corniche, nabízející krásný výhled na Monako. Nejlepší výhled je od Trophée des Alps, jednoho ze dvou jediných římských památníků vítězství na světě (druhý je v Rumunsku). Menton, je město nedaleko italských hranic, v minulosti největší evropský producent citrónů. Pěkná je promenáda podél pláže (ta je oblázková a zdarma), Promenade du Soleil. Je tu historické centrum, Staré Město, s bazilikou Saint-Michel a Muzeem režiséra a umělce Jean Cocteau.

  Za návštěvu stojí i město se skvěle dochovaným hradem, Tarascon. Město leží na řece Rhôně a je spojeno s legendou o svaté Martě. Podle ní se měla Marta po ukřižování Ježíše odebrat na území dnešní Provence, kde se věnovala misijní činnosti. Obyvatelé dnešního Tarasconu byli sužováni drakem Tarasconem. Marta ho za pomoci kříže a svěcené vody přemohla. Sídlo pak podle draka získalo jméno. Tento příběh je obsažen ve sbírce středověkých textů. Drak je od té doby symbolem města. Nejvýznamnější památkou ve městě je mimořádně dobře dochovaný hrad (Château de Tarascon). S jeho stavbou začal v roce 1400 sicilský král Ludvík II., který byl pánem Provence. Hrad chránil zemské hranice, které tehdy tvořila Rhôna.

  Budete-li na Azurovém pobřeží, vyrazte ještě do malého knížectví Monaka s hlavním městem Monte Carlem. Podrobný průvodce po Monaku najdete tady.

 • Autor článku: M. Kučerová