Kanada, rozlohou druhý největší stát světa, se nachází na severu kontinentu Severní Amerika. Její břehy omývá na severu Severní ledový oceán, na východě Atlantický oceán a na západě Tichý oceán. Sousedí s jediným státem, se Spojenými státy americkými. Hlavním městem je na východě země ležící Ottawa. Kanada má něco přes 33,5 milionů obyvatel a velmi nízkou hustotu zalidnění. Oficiálními jazyky je angličtina – na většině území, především na západě země a francouzština v oblastech hlavně na východě země. Jedná se o parlamentní konstituční monarchii, jejíž oficiální hlavou je britská královna, kterou zastupuje generální guvernér. Zemi tvoří 10 provincií – Alberta, Britská Kolumbie, Manitoba, Nový Brunšvik, Newfoundland a Labrador, Nové Skotsko, Ontario, Ostrov prince Edwarda, Québec a Saskatchewan a 3 spolková teritoria Severozápadní teritoria, Nunavut a Yukon. Jedná se o průmyslově rozvinutou zemi, která se pyšní také velkým množstvím nerostného bohatství - hlavně ropy a zemního plynu, což je základem ekonomické prosperity země.

Kanada je kombinací blýskavých měst jako Montreal, Toronto nebo Vancouver a zároveň nespoutané divoké přírody plné medvědů, losů a řek plných lososů. Je to země hor, jezer, pustiny, arktické tundry a kanadské národní parky jsou těmi nejkrásnějšími na světě. Kanada je rozlohou skutečně obrovská a to také dotváří velkou různorodost přírodních podmínek i počasí. Hornatý terén západních provincií Alberta a Britská Kolumbie tvoří Skalisté hory, do kterých míří většina turistů mířících do Kanady. Zbytek pevniny je většinou nížinatý, nachází se zde taky nespočet jezer, těmi nejvýznamnějšími je oblast tzv. Velkých jezer na východě země na hranicích s USA. O Kanadě dlouho existovaly představy ledové země věčného sněhu, na které se prohánění lední medvědi. Ano, Kanada je studená a divoké kouty hlavně v severních teritoriích jsou skutečně určeny jen těm nejotrlejším dobrodruhům…Ale vždycky je třeba tyto výroky hodnotit z obou stran. Třeba pobřeží Tichého oceánu u Vancouveru nabízí nejmírnější počasí celé Kanady, kde ani zimy nejsou příliš kruté a připomínají spíše ty naše. Ale třeba v oblastech Alberty se skutečně v zimě příliš nezahřejete, teploty se tu v zimních měsících nebojí klesnout třeba až k -40⁰C. A to už je skutečná zima. Chcete-li prozkoumat Kanadu, nejideálnějšími měsíci je období od května do října, i když v říjnu už Vám nikdo nezaručí, že nezačne sněžit. Sníh se třeba na západě Kanady drží víc než 6 měsíců. Ovšem zamíříte-li třeba do Britské Kolumbie v zimě, nabídnou se Vám jedny z nejlepších lyžařských podmínek v Kanadě.

Kanada je také vysoce multikulturní země, do které v uplynulém století mířila řada obyvatel z cizích zemí. Žijí zde také zachovalé skupiny původních indiánů a Inuitů, krom toho zde také žije velmi početná skupinu Čechů, kteří sem emigrovali po celé minulé století. Těmi nejznámějšími emigranty byl třeba Tomáš Baťa nebo spisovatel Josef Škvorecký. Na tomto webu najdete i článek věnován historii Kanady, který byste v rámci sebevzdělávání před Vaší cestou měli absolvovat. Informace o historii najdete v článku Dějiny Kanady.

Kanadská kuchyně je směsicí různých kuchyní a pokrmů. Nezdravé produkty ve zdejších supermarketech plné éček hodně připomínají americkou stravu, a to je také možná důvodem obezity Kanaďanů. Nicméně vyhnete-li se levným hospodám, fastfoodům a supermarketům a investujete peníze do vyzkoušení některých kanadských delikates, nebudete rozhodně litovat. Pokrmy a ingredience, ze kterých se vaří, se liší podle oblasti a krajových specialit. Východní kuchyně často připomíná tu francouzskou, na jídelníčku najdete jídla připomínající staré francouzské sedlácké pokrmy, oblíbená je třeba šunka nebo bažant. Provincie u Atlantiku pak také nabízejí kanadského humra nebo ústřice, ryby a mořské plody jsou velmi oblíbené na celém území Kanady. Můžete také vyzkoušet clam chowder, hustou polévku ze zeleniny a mořských plodů. Québec je také zemí, ve které se vyrobí 90% nejtradičnější kanadské pochutiny, javorového sirupu, který je oblíbený třeba při snídani na lívance (pancakes). Ten se vyrábí ze šťávy, kterou produkují javorové stromy, které se nacházejí v lesích Javorového pásu. Střední provincie jako Manitoba nebo Saskatchewan nabízí pečené kachny, husy, krocana nebo kaviár. A už se blížíme k západu – pro provincii Alberta jsou typičtí kovbojové a dobytkářské farmy a můžete si tu chvílemi připadat jako v Texasu, nutné je ale říct, že zdejší hovězí steaky patří k nejlepším v celé Severní Americe. V Britské Kolumbii je pak oblíbený tichomořský losos, kdy ten uzený je po javorovém sirupu nejoblíbenějším suvenýrem, který turisté vezou domů ze svých cest. Oblíbení jsou také garnáti a krabi. Vynikající ovoce se sbírá na jihu Britské Kolumbie v údolí jezera Okanagan, kde se také nacházejí vinice, které pěstují své specifické odrůdy vína. V údolí Okanaganu si v létě můžete čerstvé ovoce koupit na kdejaké farmě. Víno se také pěstuje v Ontariu. Oblíbenými nápoji je pivo (připomíná to belgické) a cider (jablečný mošť). Kanadská kuchyně stojí za vyzkoušení, ale budete si za tu kvalitní hold muset připlatit – jak už to s dobrými jídly bývá.

Celou Kanadu jednou cestou zvládnete jen stěží. Žila jsem tam celý rok, a přesto znám jen Albertu a Britskou Kolumbii. Vzdálenosti mezi jednotlivými místy jsou obrovské a musíte si tak před Vaší cestou jasně stanovit cíl Vaší cesty. Chcete vidět Niagarské vodopády a Velká jezera? Nebo hledáte luxusní města jako Montreal nebo Toronto? Či chcete vidět počátky vzniku Kanady a budovy připomínající tato místa v oblasti Hudsonova zálivu? Pak se zaměřte na východní Kanadu a tu západní nechte zase na příště. Je-li Vaším cílem ta nejdivočejší příroda, která bez přehánění nemá na světě obdoby, zamiřte do kanadských národních parků jako Banff, Yoho, Jasper nebo třeba na ostrov Vancouver. Chcete-li vidět takovou divočinu, že celé týdny neuvidíte jedinou připomínku civilizace a budete přespávat ve dřevěných dřevorubeckých srubech, zamiřte do teritorií na severu Kanady. A zároveň Vám ještě nabídneme možnost relaxu, opalování u jezer a malá kanadská ospalá městečka, to všechno na jihu Britské Kolumbie při hranicích s Amerikou, takovými místy jsou oblasti okolo jezer Osoyoos a Okanagan. Jasné vymezení cíle Vaší cesty je před cestou do Kanady podmínkou. Rozhodnete-li se projet Kanadu z východu na západ a postihnout tak téměř všechno, vezměte si na Vaši cestu několik měsíců a psychicky se připravte na tisícikilometrové vzdálenosti divočinou bez známek civilizace mezi jednotlivými místy Vaší cesty. Protože je Kanada obrovskou zemí, vzdálenosti jsou větší, než si dokážete představit. Kanaďané o tom vědí své. Do svých horských chat a srubů jezdí na víkendy z měst třeba i 6 hodin…

A na závěr pár obecných rad a tipů při Vaší cestě do Kanady. Země je rozdělena do šesti časových pásem a oproti Evropě se jedná o časové posuny v rámci 4-9 hodin. Všude se domluvíte anglicky, francouzsky spíše na východě země. Obyvatelé Britské Kolumbie a Alberty francouzsky nemluví, i když se ji děti povinně učí ve školách. Zakázány jsou jakékoliv drogy a požívání alkoholu na veřejnosti. Nelze si tak v parku otevřít láhev vína nebo při kempování otevřeně popíjet pivo. Alkoholické nápoje by vždycky měly mít neutrální obaly, proto často uvidíte lidi popíjet něco z papírových pytlíků. Vezete-li si sebou elektrické spotřebiče, nezapomeňte na adaptér. Zásuvky jsou amerického typu a napětí je 110-120V. Chcete-li v Kanadě rybařit, musíte si jako cizinec koupit povolení platné pro danou provincii. Koupíte ho v obchodech se sportovními a rybářskými potřebami. V národních parcích platí speciální omezení. V Kanadě se oproti Americe vzdálenosti měří v metrech a kilometrech a teplota se na rozdíl od Spojených států určuje ve stupních Celsia, máme tak usnadněnou práci s převáděním. Na závěr ještě doplníme, že Kanada je velmi přívětivá i pro kempaře, kempy pro stany i RV´s pokrývají většinu turisticky oblíbených destinací.

Doprava po Kanadě je bezproblémová, pronájem aut a pojízdných karavanů (RV´s) nabízí každé velké město a většina letišť. Kanadou od východu na západ (z Newfoundlandu do Victorie) vede transkanadská dálnice označovaná značkou javorového listu a číslem 1 (HW 1). Měří téměř 8 000 kilometrů. Autobusovou dopravu pokrývá značka Greyhound, linky, jízdní řády a jízdné najdete tady. Vlakem celý kontinent přejedete za čtyři dny. Hlavním provozovatelem přepravní železniční dopravy po Kanadě je VIA Rail, která nahradila původní Canadian National a Canadian Pacific Rail. Vlakové linky a jízdní řády, stejně tak ceny jízdenek najdete tady. Kratší trasy v provinciích zajišťují místní poskytovatelé. Doprava probíhá také trajekty, nejvýznamnějším poskytovatelem je B. C. Ferries, bližší informace najdete u míst, na kterých byste trajekty mohli potřebovat.