Skotská Vysočina

 • Skotská Vysočina  Skotská Vysočina je to pravé Skotsko. Studeným větrem ošlehávané útesy, fenomenální kamenné hrady ztracené v mlze, nádherná nespoutaná příroda, kterou tvoří hory, jezera nebo horská údolí, to je nejmalebnější region Skotska. Počasí je zde většinou pošmourné, chladné a deštivé, což ovšem nemá šanci Váš pobyt zde zkazit. Region je to řídce osídlený a historicky byla tato oblast rozdělena mezi několik rodových klanů. Navzdory spojení s Anglií zde stále přetrvávají původní skotské zvyky, jazyk a tradice, které jsou hodně podobné těm irským. Stále se aktivně užívá původní keltský jazyk a oblíbená je keltská hudba. Tato oblast leží na severu ostrova Velká Británie a k pevninské části Vysočiny patří i přilehlé ostrovy jako Hebridy nebo ostrov Skye. Zároveň se ve zdejších horách nachází i nejvyšší hora Velké Británie, Ben Nevis. Za správní město je považováno město Inverness, vstupní brána k jezeru Loch Ness.

  Najít místa, která nemusíte navštívit, je dost těžké. Nemusíte ani mířit za nějakými konkrétními cíly, přesto na Vás při Vašich toulkách skotskou Vysočinou dýchne ta jedinečná atmosféra – nehostinná, divoká, nevlídná a tajemná, ale také jedinečná, okouzlující, fascinující a strašidelná. Tak pojďme se teď společně podívat na místa, která při Vaší návštěvě Skotské Vysočiny rozhodně musíte navštívit.

  Chcete-li si užít tolik slibované nespoutané pobřeží, jeďte po stopách Moray Coastal Trail, která nabízí pohled na nádherné útesy, zátoky, jeskyně a písečné pláže mezi městy Forres a Cullen. Za návštěvu pak stojí rozhodně druhý největší skotský ostrov Skye a také souostroví Hebridy. Vysočina nabízí řadu krásných pláží s jemný pískem, na severu najdete třeba pláže Sinclair´s Bay, Dunnet, Achmelvich, Golspie nebo Big Sand. Také nesmí chybět návštěva tajemného jezera Loch Ness nebo některé ze zdejších palíren whisky, můžete zamířit třeba do palíren Glenmorangie, Glen Ord nebo Balmore. Jste-li fanoušci Harryho Pottera, stavte se vyfotit si most do Bradavic, Glenfinnan Viaduct. Kromě větrem šlehaných útesů se i uvnitř skotské Vysočiny nachází nádherná příroda, hory, jezera a horská údol, krásný je Národní park Cairngorms nebo Glen Affric a Národní park Loch Lomond. Leží tady i typické skotské kamenné středověké hrady, snad ten nejkrásnější a nejfotogeničtější je Eileen Donan Castle. Nádherné jsou i hrady a zámky jako Braemar, Balmoral nebo Dunrobin Castle. Máte-li rádi horské výšlapy, vylezte na Ben Nevis, nejvyšší horu Velké Británie nebo na Angus Glens.

  Skotská Vysočina Skotská Vysočina
  Skotská Vysočina jezero Loch Ness