Jezero Loch Ness  • Jezero Loch Ness je druhým největším skotským jezerem nacházející se ve skotské vysočině nazývané Highland. Je dlouhé 34 km a hluboké kolem 230 metrů. K jezeru ročně míří tisíce turistů z celého světa.

    Temné a kalné vody jezera, nad kterým se neustále střídá mlha a mraky, je nejvíce známé díky tzv. Lochnesské příšeře, zvané Nessie. O záhadném tvorovi, který má údajně žít ve zdejších tajemných vodách, kolují legendy již od 6. století, kdy měla být údajně prvně spatřena. Ve 20. století bylo zhotoveno několik fotografií (řada z nich ale byla označena za podvod slávychtivých lidí) a videa. Záběry z roku 1960, které byly označeny za autentické, vyvolaly obrovskou horečku po hledání a svědectvími o jejím spatření se to jen hemžilo, což bylo důvodem obří pátrací akce roku 1987 zvané Deep Scan, která měla problém definitivně vyřešit. Čluny se sonary pročesávaly jezero dva dny. Byl zaznamenán pohyb tvorů velkých rozměrů, které při opětovém zkoumání nebyly znovu spatřeny. Výsledkem akce byla zpráva, která výskyt „příšery“ nepotvrzuje ani nevyvrací, protože bylo zjištěno, že je v jezeře řada proláklin a v okolních skalách je řada podvodních tunelů a jeskyní. O tom, co by vlastně mohlo být onou záhadnou příšerou existuje řada teorií. Ta nejčastější uvádí, že se jedná o vzdáleného příbuzného pravěkých plesiosaurů, protože tvar ploutví zachycený na jednom ze záznamů odpovídá tvaru ploutví pravěkých tvorů.

    Chcete-li skutečně prozkoumat okolí jezera i přilehlé zajímavosti, nechte si na jejich návštěvu celý den. Nejčastěji se nabízí okružní jízda kolem jezera, která je dlouhá 115 km. Většina turistů začíná okruh v nedalekém městě Inverness ležícím na řece Ness. Město je správním a hospodářským centrem oblasti skotské Vysočiny (Highlands). V minulosti bylo město důležitým bodem pro kontrolu Vysočiny. Ve městě můžete spatřit řadu historickým budov postavených třeba ve viktoriánském stylu. Dále můžete navštívit zdejší hrad, Inverness Castle, který se nachází na skaliskách nad řekou Ness v Castle Street. Na zdejším místě stával hrad po několik století, ten první byl zde postaven už v 11. století. Nynější podoba hradu postaveného z červeného pískovce pochází z 1. poloviny 19. století. V současné době hrad sídlem soudu a kromě věže, The Drum Tower, která nabízí výstavu připomínající historii hradu, není přístupný veřejnosti. V Inverness můžete dále navštívit Old High Church, pěkný původní kostel z 12. století. Projíždíte-li různými vesničkami podél jezera, nabízí se Vám řada krásných pohledů na jezero z různých míst a perspektiv. Ovšem tím nejzajímavějším místem, které byste měli rozhodně navštívit, je Urquhart Castle. Ikonická zřícenina hradu na březích jezera Loch Ness je nejen připomínkou krvavé skotské středověké historie, ale i místem, ze kterého je pohled na jezero bezpodmínečně nejkrásnější. Ve zdejších ruinách můžete navštívit nejen The Grant Tower, která nabízí krásný výhled, ale i zdejší vězení, či si můžete prohlédnout různé historické artefakty nalezené na hradě. Během 15. a 16. století byl velmi často atakován ambiciózními ostrovními Mc´Donaldy (rodinný klan vládnoucí na skotských ostrovech). V návštěvnickém centru můžete zhlédnout interaktivní video připomínající právě některé okamžiky z historie zdejšího hradu. Veškeré turistické informace, jako otevírací doba a ceny vstupného najdete na oficiálních stránkách hradu.