Singapur, impozantní velkoměsto v tropech, které vás okouzlí nejen fenomenálním panoramatem, ale i celou škálou zajímavostí a zábavy, díky kterým tu bez nudění strávíte pár zajímavých dní. Singapur nebývá pro většinu turistů destinací číslo jedna, většina z nich se sem dostane jen v rámci krátkodobého pobytu při čekání na nějaký ten let po Asii, Singapur má ale rozhodně co nabídnout. Na Asii je to nesmírně luxusní, kosmopolitní, čisté a bezpečné velkoměsto, které Vás jednoduše okouzlí.

Singapurská republika je městský stát v jihovýchodní Asii. Země je tvořena hlavním ostrovem a víc než padesáti menšími ostrůvky, které se nacházejí jižně od Malajského poloostrova, od kterého je dělí Johorský průliv. Hlavní ostrov je s pevninskou Malajsií spojen mostem. Singapur má čtyři úřední jazyky: angličtinu, čínštinu, malajštinu a tamilštinu, bez problémů se tak všude domluvíte anglicky. Měnou je singapurský dolar značený SGD, který se dělí na 100 centů. Singapur patří k nejsilnějším ekonomikám světa, je to významné světové finanční i obchodní centrum. Ekonomiku táhne hlavně vývoz, země se pyšní minimální mírou nezaměstnanosti (kolem 2-3%), silným růstem ekonomiky a velmi vysokou kvalitou života, která v Asii nemá obdoby. Zdejší přístav je druhým největším přístavem na světě. Časový posun je GMT +8 hodin. Bez problémů tu můžete platit kartou nebo vybírat z bankomatů. Pro elektrické spotřebiče budete potřebovat adaptér, mají tu totiž britské zásuvky.

Singapur má 5,5 milionů obyvatel, z nichž víc než 70% jsou Číňané, menšinou jsou pak Malajci. Většina obyvatel se hlásí k buddhismu. Singapur je jednou z nejhustěji obydlených zemí světa a populace roste hlavně kvůli vysoké míře imigrace. Singapur je na Asii velice čistý, bezpečný, dobře udržovaný a i zdravotnictví je na velmi vysoké úrovni. Riziko malárie je velmi nízké, co se tropických nemocí dále týká, hrozí riziko horečky dengue. Také tu nenajdete žádné chudinské čtvrti plné žebrajících dětí. Všemi těmito parametry může tahle zemička směle konkurovat vyspělým světový velmocím. A jak se tohle všechno podařilo? Díky vysokým trestům, řadě omezení a zákazů – tak třeba platí tu pod vysokými pokutami a tresty zákaz žvýkání, vyhazování žvýkaček, kouření na veřejnosti nebo přecházení na červenou. Jsou prostě pravidla a ta se dodržují, a jak se zdá, tady to zafungovalo. Singapur je dokonce zemí s největším množstvím poprav na obyvatele.

Město bylo založeno Britskou východoindickou společností v 2. pol. 19. století a britskou kolonií se stalo roku 1867. Pro své velice strategické místo byla tahle zemička pro Brity velmi významná a měli zde i velmi početnou vojenskou posádku. Po 2. světové válce padla do rukou Japonců, ale pak se zase vrátila do rukou Britů. Roku 1963 se stal Singapur součástí malajsijské federace, ze které kvůli neshodám o dva roky později vystoupil a stal se nezávislým státem, kterým je dodnes.

Singapurská kuchyně je vynikající a kombinuje jak čínskou, tak indickou a malajsijskou kuchyni. Jedí se různé druhy nudlí s mořskými plody, kari, tradičním singapurským ovocem je durian. Doporučujeme vyzkoušet satay, což jsou masové špízy s burákovou omáčkou a kokosovou rýží, dále laksu, což je kokosová kari polévka s nudlemi a krevetami, Fish Head Curry, což je jak už název napovídá rybí kari. Pro stravování jsou velmi oblíbené jakási tržiště se stánky, ve kterých můžete ochutnat tradiční kuchyni. Konzumace jídel v těchto stáncích je bezpečná, liší se úrovní hygienické kvality a nesou označení od A do D (A je nejvyšší kvalita). Jedním z nejoblíbenějších takových center je Maxwell Food Centre poblíž Čínské čtvrti.

V Singapuru je vlhké a teplé počasí po celý rok, teploty se pohybují celoročně mezi 25°C až 35C°. Monzuny ale tuhle zemi trápí téměř celý rok a velmi často tu tak prší. Celkově se dají za nejsušší měsíce považovat únor a červenec, za nejvlhčí prosinec a duben.

Singapur nabízí širokou škálu různých druhů turistických atrakcí a zábavy. Najdete tu opuštěné přírodní kouty, do kterých můžete utéct od vřavy tohohle dynamického velkoměsta, působivé, luxusní, dynamické i kosmopolitní je zas centrum města kolem přístavu. Vydejte se také do úžasné botanické zahrady či do oceňované singapurské zoo nebo jen odpočívejte na pláži. Najdete tu ale i historické chrámy, kostely či mešity, které tu v poklidu stojí vedle sebe. Možností, co navštívit a vidět v Singapuru je obrovská škála, detailní průvodce po městě i okolí najdete v pravém menu.

Singapur je významný asijský dopravní uzel a většina turistů tu tak stráví především pár dní čekáním na další let po Asii. Mezinárodní letiště Changai je velmi rušné a spojuje Singapur s více než 300 světovými městy. Na letiště a z letiště se skvěle dostanete městskou hromadnou dopravou, využijte hlavně luxusní metro. Více informací o tom, jak se dostat s letiště a na letiště najdete tady. Doprava po městě je bezproblémová, skvěle fungují taxíky, stejně tak veřejná doprava ve formě metra MRT(také SMRT) a klimatizovaných čistých autobusů. I místní jsou tlačeni do využívání městské hromadné dopravy, vláda se snaží eliminovat počty aut na silnicích. Vlaky spojují Singapur s většími městy v Malajsii. Singapurská veřejná doprava patří k nejlepším na světě. Informace o tom, jak si zakoupit jízdenky na metro i autobusy, stejně tak mapu metra najdete tady a tady.

Chcete-li řídit, stačí Vám mezinárodní řidičský průkaz. Řídí se po britském způsobu vlevo. Chcete-li jet do Malajsie autem, musíte tam vycestovat s téměř plnou nádrží, protože v Malajsii je benzín podstatně levnější, tak aby se Singapur o vaše příjmy nepřipravil. V okolí kolem Čínské čtvrti a řeky Singapor River jezdí zdejší rikši a přes řeku vás bez problémů přepraví čluny, které vyplouvají z několika stanovišť podél řeky.

Pro neomezené možnosti cestování městskou hromadnou dopravou můžete využít také Singapor Tourist Pass, který vám umožní kromě toho vstup na ty nejzajímavější singapurské atrakce, jako je singapurská zoo nebo botanická zahrada. Více informací o kartě najdete tady.