Londýn

    Metropole na řece Temži patří společně s Paříží k nejnavštěvovanějším hlavním městům Evropy. A je tomu tak oprávněně. Londýn je multikulturním městem obestřeným tajemnou minulostí plné tajemných středověkých uliček, typických anglických hospod a prostě nepopsatelné atmosféry. Pojďte se proto nyní s námi podívat, proč vlastně turisté Londýn milují.

    Londýn je hlavním městem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Leží na jihovýchodě země, v Anglii na řece Temži. Má víc než 8 milionů obyvatel a zdejší obyvatelstvo je velmi multikulturní. Město je rozděleno do 33 městských obvodů, z nichž turisticky nejzajímavější a nejnavštěvovanější jsou obvody City, Westminster a Kensington. Městské obvody jsou zodpovědné za zajišťování místních služeb a potřeb.

    Doprava po Londýně je možná několika způsoby. Tím, který doporučím nejméně, je cestování autem po centru i okrajových čtvrtích. Město je velice rušné a prožitek Vám tak zkazí dopravní zácpy a auty přecpané město. Síť městské hromadné dopravy je jedna z nejrozšířenějších na světě a také ta nejkomplexnější. Je považována za jeden z nejlépe fungujících dopravních systémů na světě. Londýnské metro je pověstné prý svou komplikovaností. Ovšem základem je se zorientovat v principu a ve 12ti linkách, které jsou pro přehlednost barevně značené. Na potřebnou linku vás dobře navedou ukazatele metra. Metro perfektně pokrývá centrum a sever Londýna. Jinou část města pak pokrývá systém DLR, což jsou soupravy bez řidiče. Londýnské metro bylo vůbec prvním metrem na světě (otevřelo se roku 1863). Stejně rozsáhlá je pak i síť londýnských autobusů, kterou zajišťují mimo jiné i slavné doubledeckery, dvoupatrové autobusy typické právě pro Londýn. Za jedinou nevýhodu cestování londýnskou městskou hromadnou dopravou lze ve srovnání s ostatními městy považovat poměrně vysokou cenu jízdného.

    V hlavním městě Spojeného království se nachází několik letišť, tím hlavním a nejrušnějším letištěm na světě je mezinárodní letiště Heathrow. Z České republiky do Londýna létá denně několik „nízkonákladovek“, které se stále přetahují o lepší ceny. Ovšem ani ty, aktuálně nabízené, už nejsou za ty ceny, za které se létalo před několika lety. Nízkonákladové aerolinky většinou létají na některé z okolních letišť, nejčastěji je to Stansted, Gatwick a Luton. Do centra města se z letišť dostanete speciálními vlakovými linkami a autobusy. Cesta autobusem je výrazně levnější, ovšem často může trvat déle, než čekáte kvůli dopravním zácpám. Většinou si také jízdenku musíte koupit na určitý čas a to může být s ohledem na případné zpoždění trochu problém. Vlak jezdí načas, je ale podstatně dražší než autobus.

    Letiště Stansted: Vlakové a autobusové linky a ceny jízdného, stejně tak možnost koupě jízdenky on-line, najdete zde. Jezdí odsud i některé linky do jiných anglických měst.
    Letiště Gatwick: Veškeré informace, jak se dostat na a z letiště Gatwick vč. jízdného najdete zde.
    Letiště Luton: Informace o dopravě hromadnou dopravou z a na letiště Luton najdete zde.

    Co se týká londýnských vlakových nádraží, ta dvě hlavní leží na stanici metra Kings Cross/St Pancreas, která nese jména těchto dvou vlakových nádraží, které leží hned naproti sobě. Velkým vlakovým nádražím je pak také Liverpool Street, kam jezdí třeba vlaky z letiště ve Stanstedu.

    Veškeré informace k městské hromadné dopravě zajišťují tyto stránky. Můžete si zde naplánovat svoji cestu, kdy zadáte názvy počáteční a koncové stanice a web vám nalezne nejlepší možnost dopravy metrem, autobusem nebo linkou DLR. Stejně tak tu najdete informace k přerušením dopravy jednotlivých linek nebo omezením na stanicích. Další důležitou informací jsou možnosti nákupu jízdenek. Můžete si zakoupit papírové jízdenky v automatech nebo u okének. Jsou jednosměrné, zpáteční a celodenní, které jsou nejvhodnější, máte-li v plánu procestovat toho co nejvíce. Mapu londýnského metra najdete zde. Jako jízdenka také můžete fungovat turistická karta London Pass with Travel, která Vám umožní vstup do většiny nejznámějších památek Londýna a zároveň cestování městskou dopravou bez jízdenek.

    V Anglii je sport velmi oblíbený, hlavně fotbal a kriket. I Londýn je městem sportu. Třikrát se zde konaly letní olympijské hry, naposledy v roce 2012, pravidelně se zde koná Londýnský maratón s obrovskou účastí a také tu hrají dva fotbalové kluby, které patří k nejlepším v Evropě. FC Arsenal hraje na stadionu Emirates Stadium na severu Londýna a FC Chelsea hraje na stadionu Stamford Bridge ve čtvrti Fulham. Návštěva fotbalových zápasů patří také k oblíbeným turistickým atrakcím. Ceny lístků tomu také odpovídají. Kriket se hraje třeba na oválu Middlesex C.C.C. nebo na The Oval. Oblíbeným sportem je též tenis, každoročně v červenci se zde hraje nejslavnější tenisovým grandslamový turnaj, Wimbledon, a to na kurzech v Old England Clubu.


    Londýn patří mezi tři nejsilnější obchodní centra světa společně s New Yorkem a Tokiem. Po New Yorku je to druhé největší finanční centrum světa. Nejvíce vydělávajícím odvětvím tak je finančnictví, sídlí zde na 480 mezinárodních bank. Výnosná je také oblast služeb a s tím spojeného turistického ruchu. Londýn patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům světa.

    Oficiální stránky města najdete zde. Najdete na nich i přehled všech aktuálních událostí, které se v Londýně konají. A každoročně jich rozhodně není málo.

    Pojďme se teď spolu konečně podívat na to, co vlastně láká miliony turistů, kteří ročně navštíví hlavní britské město. Vždycky je těžká otázka, jak udělat průvodce, podle kterého se budete dobře orientovat. U tak velkých měst, jako je Londýn, je to ještě o něco těžší. Článek jsme se nakonec rozhodli rozdělit podle městských čtvrtí, ve který se střídá krátká charakteristika, výčet toho nejzajímavějšího a bližší informace k těm nejvýznamnějším památkám.







    Městský obvod City

    Městský obvod Londýna zvaný City je jedním z největších světových obchodních center. Sídlí zde nejvýznamnější banky a Londýnská burza. City je finančním srdcem Londýna. Moderní prosklené budovy se zde mísí s gregoriánskými a viktoriánskými stavbami. Čtvrti se též někdy říká Square Mile (Čtvereční míle), protože to přibližně vyjadřuje rozlohu této části města. Je velká necelé 3 čtverečné kilometry. City je oblastí, kde Římané po příchodu v 5. století do Británie, založili na řece Temži město Londinium, které se postupem času stalo hlavním přístavem a křižovatkou obchodních cest. Nejvýznamnější památkou je katedrála sv. Pavla. Rozhodně si udělejte i malou procházku po zdejších ulicích. Čtvrť se nachází mezi zastávkami metra Monument a Holbron. Z obou těchto míst lze začít prohlídku. Kromě slavné katedrály sv. Pavla zde můžete také vidět 61 metrů vysoký sloup zvaný Monument, na jehož vrcholu září zlatý plamen. Je to památník velkého londýnského požáru roku 1666, který vypukl přesně 61 metrů odsud, v jednom pekařství v ulici Pudding Lane. Požár trval celé 4 dny a zničil přes 80 kostelů a 13 tisíc domů. Výška budovy přesně odpovídá vzdálenosti, ve které odsud požár vypukl. Monument má tvar dórského sloupu a byl postaven z vápence v 17. století. Tou dobou se jednalo o největší kamenný sloup na světě. Po úzkém schodišti se dostanete na vyhlídkovou terasu, která nabízí pěkný výhled na město. Známou budovou viditelnou už z dálky, je 30 St Mary Axe, budova nazývaná „okurka“. Je vysoká 180 metrů. Stavba byla úmyslně postavena do tvaru šišky, aby minimalizovala vzduchovou turbulenci kolem budovy. Byla dokončena v roce 2004 na místě, kde dříve stávala Baltická burza, kterou roku 1992 poškodil výbuch bomby umístěnou teroristickou organizací IRA. Budova je nepřístupná veřejnosti. Chcete-li se dostat co nejblíže k ní, vylezte na stanici metra Aldgate. V nejvyšším 40. patře je bar pro zaměstnance sídlících společností a jejich hostů a je z něho nádherný výhled na Londýn.

    Nachází se zde i moderní budovy jako třeba Lloyds´ Building nebo Bank of England. Zdejší Lombard Street byla centrem bankovnictví už v dobách vlády Normanů. Pěkné jsou zdejší uličky nebo třeba některé zdejší kostely jako St. Stephen Walbrook nebo St. Lawerence Jewry. V City dále najdete Londýnské muzeum dokladující dějiny Londýna či Královskou burzu, jejíž vzhled byl inspirován budovou nejstarší burzy na světě v Antverpách, na níž se začalo obchodovat již na začátku 16. století.

    Nádherná katedrála sv. Pavla je dominantou City. Původně zde stojící katedrála byla zničena obrovským požárem, který Londýn zasáhl roku 1666. Její architekt, Sir Christopher Wren, byl hlavním architektem a měl na starost kompletní přestavbu Londýna po ničivém požáru. Katedrála sv. Pavla bylo jeho vrcholným dílem. Během 2. světové války se katedrála stala symbolem odporu proti německým náletům. Existuje řada fotek, kde kopule katedrály vykukuje z válečné vřavy, dýmu a kouře a Britové ji tak začali považovat za symbol odporu proti válce. Katedrála je obklopena hřbitovem. Patří Anglikánské církvi a je sídlem londýnského arcibiskupa.

    V severní věži se nachází největší anglický zvon, Great Paul, který váží 17 tun. Zdejší kopule je vysoká 110 metrů a vyšší je už jen kopule baziliky sv. Petra ve Vatikánu. Katedrálu rozhodně navštivte i zevnitř, můžete vystoupat na zdejší vyhlídkovou galerii, ze které si můžete prohlédnout interiér katedrály. Nachází se zde také hodně pomníků válečných generálů nebo třeba vévody Wellingtona, kterému patří obrovská krypta. Pěkný pohled na hlavní loď se vám naskytne ze „Šeptající galerie“ (Whispering Gallery), nádherný výhled na město z 85metrové výšky je ze Zlaté galerie v kupoli. V roce 1981 se zde konala svatba princezny Diany a prince Charlese. Veškeré informace k prohlídkám, otevírací době, cenám vstupného nebo nákup vstupenek online najdete na oficiálních stránkách katedrály.

    Městský obvod Westminster


    Na západ od Temže se pak nachází městský obvod Westminster s těmi nejvýznamnějšími londýnskými památkami jako je budova parlamentu se zvonicí Big Ben, Westminster Abbey, Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí nebo Národní galerie. Jedna oblast této čtvrti je označována jako West End a proslula hlavně svými divadly. Westminster je rozdělen do několika menších čtvrtí jako třeba Soho nebo Covent Garden. Pokud jsme o City říkali, že je to obchodní srdce Londýna, Westminster pak musí být politickým a královským srdcem tohoto města. Ve čtvrti bydlí panovnice, konají se zde korunovace, královské svatby i pohřby. Big Ben je zároveň jednou z nejfotografovanějších památek Velké Británie. Procházku po okolí můžete začít u stanice metra Westminster.


    Kromě těchto nejznámějších památek tu stojí také kostel sv. Markéty, ve kterém se ženil Winston Churchill nebo Cabinet War Rooms, podzemní místnosti, kde spojenecké válečné operace tajně plánoval Churchill. Na stěnách visí původní mapy s dírkami po špendlících, dále jsou zde telefonní ústředny, rádia, ložnice nebo Churchillova pracovna. Podzemní místnosti byly původně vybudovány, protože se očekávalo ničivé bombardování, ke kterému nakonec naštěstí nedošlo a místnosti se tak mohly používat ke strategickému plánování. Za Druhé světové války zde bylo na 70 místností. Některé z nich si můžete prohlédnout v rámci prohlídky s průvodcem. Místo se nacházejí na stanici metra Westminster, St. James´s Park.

    Nejstarším londýnským parkem je pak St. James´s Park s malým jezírkem se dvěma ostrůvky, který je skvělým místem pro procházku. Najdete ho nedaleko Buckinghamského paláce. Downing Street je ulicí, na které se nacházejí nejdůležitější vládní budovy. V budově číslo 9 sídlí vláda, v budově číslo 10 zas předseda vlády, v čísle 11 ministerstvo financí a v čísle 12 tiskový mluvčí. Nejslavnější dům číslo 10 užívají předsedové vlády již od roku 1731. Při vstupu do ulice byly roku 1989 nainstalovány kovové vstupní dveře, které měli předsedu vlády chránit před útoky teroristické organizace IRA. Dnes je díky vratům ulice veřejnosti nepřístupná. Ulice nese jméno podle vojáka sloužícího pod Oliverem Cromwellem i Karlem II., Siru Georgovi Downingovi. Downing Street vybíhá z ulice Whitehall, která je jednou z hlavních londýnských tepen a vede z Parliament Square k Trafalgarskému náměstí. Podél ulice se nachází řada vládních a vojenských budov, takže Whitehall často bývá synonymem pro vládní administrativu. Název ulice nese podle Whitehallského paláce, který tady stával a byl roku 1698 zničen požárem. V centru ulice se nachází nejdůležitější britský válečný památník a také jezdecká socha Jiřího, vévody z Cambridge, bývalého vrchního velitele armády. Dále se tu nachází budova Scotland Yardu a také Horse Guards, původní velitelství britské armády s Horse Guards Parade, což je přilehlé prostranství, dřívější kolbiště Whitehallského paláce. V době Jindřicha VIII. se tu konaly rytířské turnaje. Každoročně se zde koná velkolepá přehlídka při příležitosti královniných narozenin. Horse Guards Parade volně navazuje na St James´ Park.

    Dále navštivte ulici Pall Mall. Snad ani ne kvůli známým pánských klubům, kterých je plná ulice, ale hlavně kvůli St James Palace. Jedná se o jeden z vůbec nejstarších paláců v Londýně. Byl postaven v 16. století Jindřichem VIII. na místě nemocnice z červených cihel v tudorovském stylu. Jméno nese podle sv. Jakuba, kterému byla zasvěcena zdejší nemocnice. Formálně zde má sídlo královský soudní dvůr. Vedle paláce se nachází další krásná stavba, Marlborough House, který byl nějakou dobu královskou rezidencí. Pall Mall je na stanici metra Green Park a Piccadilly Circus. Na Marylebone Road se nachází proslulé muzeum voskových figurín Madame Tussauds Museum. Muzeum má název podle sochařky voskových figurín Marie Tussaud a síť těchto muzeí má své pobočky i v dalších velkých městech světa (New York, Las Vegas, Vídeň…). Dále se v této čtvrti nachází Tate Britain, kde jsou uložena nejlepší díla britského malířství od Tudorovců dodnes (třeba od Picassa nebo Andyho Warhola) a Národní portrétní galerie.



    Největší a nejkrásnější gotický chrám v Londýně, Westminsterské opatství (Westminster Abbey), se nachází na jihu Parliament Square. Po staletí se zde korunují králové (prvním korunovaným byl v 11. století Vilém Dobyvatel). Původně na zdejším místě kostel stával od 7. století, většina dnešního chrámu pak byla vybudována ve 13. století, hlavní loď o století později. Uvnitř se nachází nádherně zdobené interiéry, pomníky, v Královské kapli pak odpočívají zesnulí panovníci. Vedle schodů do Kaple Jindřicha VIII. stojí korunovační křeslo ze začátku 14. století, které se ke korunovacím používá dodnes. Jsou zde třeba také hroby krále Jakuba I., vévody Buckinghama a také pomníky básníků jako W. Shakespeare nebo L. Carroll. Na zdech jsou pak fresky ze 14. století logicky s náboženskými motivy. V hlavní lodi je pak dále náhrobní kámen W. Churchilla nebo symbolický náhrobek neznámého vojína z 1. světové války. Veškeré informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

    Původní palác na místě dněšního Buckinghamského paláce byl postaven na začátku 18. století pro vévodu Buckinghama a poté by několikrát přestavěn. Do dnešní podoby se tak stalo ve 20. letech 20. století. Jedná se o oficiální londýnské sídlo panovníka, jehož přítomnost poznáte podle vyvěšené standardy. Jako sídlo panovníka palác koupil král Jiří III. Pravidelně v 11:30 se zde koná výměna královských stráží. Také se říká, že královská rodina více tíhne ke svým rezidencím na zámcích Windsor nebo Balmoral než k Buckinghamskému paláci. Celý palác má přes 600 místností, v létě je veřejnosti přístupno asi 19 místností jako Červený sál, Zlatý velký sál s točeným schodištěm, kaplí, obrazárnou nebo Trůnní sál. U paláce je také Royal Mews, které ukazuje sbírku královských kočárů a automobilů nebo Queens´ Gallery se sbírkou uměleckých děl, která jsou pravidelně obměňována.

    Na Parlamentním náměstí (Parliament Square) se nachází sochy národních hrdinů, ale hlavně budova parlamentu se slavnou zvonicí Big Ben, která je pojmenována podle 14ti tunového zvonu, který odbíjí městu čas od roku 1859. Big Ben je hodinová věž, která nese název buď podle jejího stavitele Benjamina Halla nebo největšího zápasníka své doby, Benjamina Caunta. Postavena byla při rekonstrukci po požáru původní budovy parlamentu (1834) z cihel ve viktoriánsko-gotickém stylu. Hodiny na věži byly ve své době největší na světě, byly vyrobeny roku 1854, o několik let dříve než samotná věž. Hodiny jsou vyrobené z opálového skla a na spodní straně ciferníku je latinský nápis Pane, ochraňuj našich královnu Viktorii I. Název Big Ben původně patřil zvonu, později se vžil pro celou hodinovou věž. Hodiny jsou pověstné svou spolehlivostí. Krásná budova parlamentu se oficiálně nazývá Palace of Westminster (Westminsterský palác). Tento gotický skvost byl postaven pro obě komory parlamentu, Sněmovnu lordů a Sněmovnu reprezentantů, v 19. století. Nejstarší dochovanou místností v budově je Westminster Hall z 11. století, kde byla třeba vystavena hlava lorda protektora, Olivera Cromwella, jako pomsta krále Karla II. za popravu svého otce. Do 16. století palác sloužil jako sídlo panovníků. Většina dnešní stavby pochází z 19. století, kdy byl palác po požáru rekonstruován v neogotickém stylu. Je tu víc než tisíc místností, kromě nejstarší původní Westminster Hall tu je Sněmovna lordů, na jejímž konci se nachází zlatem zdobený baldaných a trůn pro panovníka, rozhodne-li se zúčastnit zasedání. Je tu i druhá komora, Dolní komora, dále pak třeba hlavní lobby či Princův pokoj, předpokoj pro členy Sněmovny lordů. Kvůli několika teroristickým útokům v minulosti byl parlament obehnán betonovými bloky, které budovu chrání před případnými auty s výbušninami. Chcete-li si udělat prohlídku Westminsterského paláce, navštivte odkaz zde, v době parlamentních prázdnin je to možné.

    Trafalgarské náměstí je známé pro své holuby, fontány a Nelsonův sloup. Ten zde stojí jako památník oblíbeného anglického admirála od roku 1842 a ve výšce 55 metrů je jeho socha. Sloup je obklopen sochami lvů. Typické pro náměstí také je to, že je snad v každou roční dobu přecpané turisty. Trafalgarské náměstí nese název podle bitvy u Trafalgaru roku 1805 a oslavuje britské vítězství v této napoleonské válce. Na Trafalgarském náměstí se nachází Národní galerie. Zmínit musíme také Banqueting House, jediné, co zůstalo po požáru Londýna z královského paláce White Hall. V domě můžete vidět pěkné stropní fresky od Rubense.

    Nejznámější londýnskou galerií je Národní galerie na Trafalgarském náměstí. Nachází se zde jedna z největších sbírek západoevropského malířství. Galerie je rozdělena do čtyř křídel podle období, ze kterých pochází zdejší obrazy. Všechny obrazy si rozhodně během jedné návštěvy nemůžete stihnout prohlédnout, vyberte si tak z plánku, který při nákupu vstupenky dostanete to, co chcete vidět a miřte tak rovnou k těmto vybraným obrazům. Čtyři zdejší křídla jsou tato: Sainsbury Wing – obrazy z let 1260 – 1510, West Wing – 1510-1600, North Wing – 1600 – 1700 a East Wing – obrazy od roku 170 dodnes. Jsou zde obrazy takových malířů jako Leonardo da Vinci, Michelangelo nebo Van Eyck. Veškeré informace k návštěvě galerie najdete zde.

    Čtvrť Soho patří pod městský obvod Westminster a byla dlouho čtvrtí uprchlíků jako byli Hugenoti, poté Poláci nebo Řekové, kteří si zde otevírali své obchody a postupem času zaznamenávala rozsáhlý vývoj. Viktoriánské Soho bylo místem divadel a kabaretů, v 50. letech 20. století zase místem striptýzových barů a prostitutek. Začněte procházku na stanici metra Piccadilly Circus. Uprostřed tohoto náměstí je socha Eróta, anděla křesťanské lásky z 19. století, která sem byla umístěna jako památka 7. hraběte z Shaftesbury, který bojoval za zrušení dětské práce ve viktoriánských továrnách.

    V ulici Regent Street se nachází londýnské sídlo BBC, Broadcasting House. Dále na náměstí Piccadilly Circus najdete neonové reklamy, které tak trochu připomínají newyorkské Times Square, jen v menším provedení. Najdete zde také hodně obchodů. Navštívit můžete také zábavný Rock Circus v budově London Pavilon, kde se můžete bavit zábavnými voskovými figurínami. Hodně míst nese v Londýně název circus. Toto označení znamená kruhové prostranství u dopravní křižovatky. Oblíbeným tržištěm je pak Berwick Street Market. Ve čtvrti Soho se pak také nalézá londýnská čínská čtvrť, kterou poznáte podle typického barevného oblouku plného draků a dvoujazyčných názvů. Na přelomu ledna a února se zde konají velké oslavy čínského Nového roku plné pyrotechniky a zábavné show. Najdete zde typické čínské restaurace a obchody s různým zbožím. Na Neal´s Yard najdete zajímavé obchody plné alternativních léků nebo koření. Další oblíbenou ulicí, a to hlavně díky vynikajícím možnostem nákupů, je Oxford Street. Prohlídku této ulice můžete začít třeba u Mramorového oblouku u Hyde Parku. Ten byl původně vztyčen jako brána do Buckinghamského paláce, ale protože byl příliš úzký pro kočár, byl v 2. polovině 19. století umístněn na dnešní místo. Uvnitř oblouku jsou tři malé místnosti.

    Městská čtvrť Covent Garden

    Čtvrť Covent Garden je také součástí Westminsteru a byla místem nevěstinců a heren v 17. a 18. století. Nachází se zde třeba nádherná divadelní budova Royal Opera House, sídlo královské opery a královského baletu. Jsou zde také zajímavá muzea, která potěší hlavně ty, které zajímají dopravní prostředky nebo anglické divadlo. Jedná se o Londýnské muzeum dopravy se sbírkou koňských kočárů, vagónů metra nebo parní lokomotiva a o Theatre Museum na Russell Street se sbírkou kostýmů ze slavných představení, jako třeba z těch Shakespearových. Dále si můžete udělat nákupy na tržnici Covent Garden Market nebo obhlédnout kostel sv. Pavla.

    Městská čtvrt Bloomsbery

    Booking.com Čtvrť Bloomsbury leží severovýchodně od Soho v městském obvodu Camden a proslavila se hlavně působením skupiny Bloomsbury. To byla skupina umělců žijících bohémským životem, kteří na začátku 20. století ovlivňovali londýnskou kulturu, umění a myšlení. Je to čtvrť připomínající významné osobnosti anglické literatury a žily zde takové ikony jako Virginia Wolfová, G. B. Shaw nebo Charles Dickens, který zde napsal třeba Olivera Twista a nachází se zde jeho Dickens House Museum. Modré plakety na domech označují domy, ve kterých bydlely známé osobnosti. Britské muzeum je jedním z největších muzeí na světě z 18. století a nachází se zde na 7 milionů exponátů ze všech koutů světa na třech podlažích a všechno rozhodně jednou návštěvou nemůžete zhlédnout. V plánku si tak vyberte to, co vás nejvíc zajímá. Nachází se zde třeba Rosettská deska, text z roku 196 př. n. l., s jehož pomocí J. F. Champollion rozluštil egyptské hieroglyfy. Dále zde můžete vidět orientální umění, aztécké a mayské sochy, šachové figury z mrožích klů z ostrova Lewis, nalezené poklady, mumie nebo sarkofágy. Bližší informace k otevírací době a cenám vstupného najdete zde.

    Městský obvod Kensington a Chelsea

    Tyto městské části jsou Mekkou londýnského luxusu a nachází se zde drahé butiky nejdražších módních návrhářů. My, obyčejní smrtelníci, si tu něco koupíme skutečně těžko. Věhlasnými obchodními domy prodávající nejdražší značky je Harrods a Harvey Nichols. Čtvrti se nachází mezi stanicemi metra Knightsbridge a High Street Kensington. V této části města pak najdete Muzeum Viktorie a Alberta, kde můžete obdivovat umění z celého světa, Muzeum vědy s interaktivními expozicemi z oblasti medicíny nebo výpočetní techniky a Přírodovědecké muzeum. Navštívit můžete také Londýnskou zoologickou zahradu.

    Kromě toho tu je slavná zelená oáza Londýna, Hyde Park, kam si můžete zajít odpočinout po unavujícím brouzdání po městě. Serpentinové jezero dělí park na dvě půlky, část zasahuje do čtvrti Westminster. Zajímavými místy parku je Speaker´s Conner, kde se můžete vyjadřovat na jakékoliv téma nebo Památník Diany, princezny z Walesu.

    Na Hyde Park navazuje další park, a to krásné Kensingtonské zahrady. Většina parku leží ve čtvrti Westminster, menší pak v Kensington a Chelsea. Park od Hyde Parku dělí Carriage Drive. V zahradách najdete Albertův památník, který byl postaven na žádost královny Viktorie k uctění památky jejího na tyfus zemřelého manžela. Památník je skutečně skvostný. Je tu také socha Petra Pana. Kensingtonský palác je královská rezidence, bývalá londýnská rezidence prince Charlese a Diany, kde po jejich rozvodu žila sama Diana a po její smrti sem lidé nosili květiny. Královské rodině palác patří už 300 let a jsou ze nádherné nástěnné a stropní malby, královské portréty, nábytek i šaty. Původní budova byla postavena v 17. století pro vévodu z Nottinghamu, později byl palác rekonstruován a rozšířen podle návrhu Christophera Wrena. Pobývala tu řada členů královské rodiny a narodila se tu královna Viktorie, jejíž socha vás uvítá před palácem. Veřejnosti jsou omezené prostory paláce přístupné.





    Dalšími zajímavými místy je Chelsea, kde vládne bohémská atmosféra a je to čtvrť oblíbená u umělců a spisovatelů. Jedním z takových byl třeba Oscar Wild. Pamětní desky na tyto umělce jsou třeba na Cheyne Walk. Dále ještě zmíníme Hampstead Heath, což jsou lesy a mokřady na severu Londýna s krásným Kenwood Housem. Na stanici metra Baker Street, která se váže k postavě slavného detektiva Sherlocka Holmese, se nachází Muzeum Sherlocka Holmese kde můžete vidět jeho nábytek nebo osobní věci. Koho zajímají dějiny Londýna, může zamířit do Museum of London.

    Podél Temže

    Určitě doporučíme také procházku po březích Temže. Přejdete-li po mostě Westminster Bridge od budovy parlamentu na druhý břeh řeky, dostanete se k obřímu ruskému kolu London Eye. Odsud se pak můžete vydat na skvělou procházku po východním břehu Temže třeba až ke slavnému Tower Bridge. Přejdete-li pak most Tower Bridge, vylezete u slavného londýnského Toweru. Oblíbené u turistů jsou projížďky lodí po Temži z přístaviště Westminster. Kolem Temže vede Thames Path National Trail, v Londýně si můžete prohlídnout zdejší část této trasy, která vede po obou březích řeky od Hampton Court do Temžských bariér a je dobře značená. Temžské bariéry mají bránit Londýn před mořskými vlnami a každý měíc probíhá zkušební vyzdvižení. Vydáme-li se tedy na procházku po východním břehu Temže, který je kvůli řadě turistických atrakcí téměř po celý rok narván turisty k prasknutí, začneme u jedné z dominant Londýna, otáčivého ruského kola London Eye, ze kterého je krásný výhled na město. 135 metrů vysoké kolo je největším vyhlídkovým kolem v Evropě a stojí tu od roku 1999. Nese 32 kabinek a jedna otočka trvá asi 30 minut. Chcete-li si užít výhled na Londýn z této atrakce, počítejte s nekonečnými frontami. Stanice metra Westminster a Waterloo.

    Nedaleko odsud pak najdete Londýnské akvárium (metro Waterloo, Westmister), které je jedním z největších v Evropě a také London Dungeon, zábavné strašidelné místo připomínající historii Londýna jako je velký mor, požár nebo Jack Rozparovač. Ovšem očekávejte velkou frontu na lístky, které si ale také můžete zakoupit online. London Dungeon navštivte ale jen v případě, že mluvíte dobře anglicky. Jinak byste z atrakcí moc neměli. Dále projdete kolem moderní betonové budovy South Bank Centre a dostanete se pomalu do čtvrti Southwark, jehož dominantou bývalo v alžbětinské době divadlo Globe. Zde se hrály Shakespearovy hry a celá čtvrť tou dobou byla místem nevěstinců a opilců. Dnes se zde hrají pod širým nebem alžbětinské hry. Další budovou je Bankside Power Station, kde sídlí galerie moderního umění Tate Modern. HMS Belfast byla britská válečná loď, která svou roli plnila během 2. světové války. Dnes je v ní námořní muzeum. Z dálky také jistě nepřehlédnete velký londýnský mrakodrap The Shard (Střep). Ten je 310 metrů vysoký a je tak druhým největším mrakodrapem v Evropě, má 72 pater a byl dokončen roku 2012. Vlastní ho stát Katar.

    Další dominantou Londýna je slavný zvedací most Tower Bridge (metro Tower Hill) v novogotickém stylu dokončený roku 1894. Ve 2. polovině 19. století bylo třeba kvůli rozsáhlé průmyslové výstavbě vybudovat nový most, ale takový, který by neznemožnil lodní dopravu do londýnského přístavu (u Toweru). Byla vyhlášena veřejná soutěž. Stavba mostu začala roku 1886 a dokončena byl o 8 let později ve stylu Viktoriánské gotiky. Most tvoří dvě krásné zdobené věže, které na vrcholcích spojují dvě výškové lávky, které v minulosti používali chodci při zvednutém spodním mostu. Protože ale tyto lávky byly na přelomu 19. a 20. století nechvalně proslulé kvůli prostitutkám a kapesním zlodějům, byly roku 1910 zavřeny. K lávkám se dostanete v rámci prohlídky věnované historii výstavby mostu, dostanete se do obou věží, ve kterých můžete vidět expozice ve formě fotek či videa o stavbě. Dostanete se také na zmiňované výškové lávky, do kterých byla nově vbudována skleněná dna, díky kterým se vám naskytne pěkný pohled dolů na most. V rámci expozice také můžete vidět původní parní stroj, který řídil otevírání mostu. Informace k výstavě najdete zde. Přejdete-li Tower Bridge, dostanete se k symbolu soudních procesů, vězeňství a poprav starého Londýna obestřený řadou legend, londýnskému Toweru.

    Na místě dnešního slavného londýnského Toweru dřevěnou pevnost postavil v 11. století Vilém Dobyvatel, aby střežil přístupovou cestu do Londýna po řece. Postupně se z malé pevnosti stala pevnost s 19 věžemi, slavné londýnské vězení a popraviště slavných osob britské historie. Jako vězení se Tower používal i během obou světových válek. Pevnost je obehnána vodním příkopem a silnými hradbami. Mezi zajímavá místa patří White Tower, srdce Toweru a jeho nejstarší místo. Navštívit v rámci prohlídky můžete všechna čtyři patra. Uvnitř je románská kaple z 11. století, dále pak historická mučírna a královská sbírka zbraní. Wakefild Tower vznikla za vlády Jindřicha III., v jejím dnes už neexistujícím velkém sále probíhal soud s Annou Boleynovou. Nedaleko Wakefield Tower jsou pak také chování slavní krkavci, o kterých legenda říká, že budou-li v Toweru krkavci, Anglie bude ochráněna. Dnes je jich tu sedm a mají přistřižená křídla, aby neodletěli. Většina nejdůležitějších vězňů pobývala v Beauchamp Tower, jejíž stěny jsou pokryté nápisy vězňů. Věž sv. Tomáše s Bránou zrádců byla místem, kterým ti, kdo byli odsouzeni za velezradu a lodí přivezeni k věži, museli projít touto bránou. Za branou je Krvavá věž a váže se k ní smrt dvou chlapců, následníka trůnu prince Eduarda a jeho bratra Richarda, které sem po smrti jejich otce nechal dovézt Richard, vévoda z Gloucesteru. Už je nikdy nikdo nespatřil a Richard se stal králem Richardem III. Roku 1674 byly nedaleko odsud nalezeny kostry dvou chlapců. Lidí tady za devět století zemřelo nespočet, byli zde vězněni, mučeni a popraveni. Někteří na veřejné popravišti Tower Hill a ti vyvolení na Tower Green soukromě. Mezi vyvolené patřily třeba i dvě manželky Jindřicha VIII., Anna Boleynová a Kateřina Howardová. Anna se zde prý stále prochází a svou hlavu si nosí v podpaží. Popraven byl v Toweru třeba i Sir Walter Raleigh, významný britský mořeplavec a favorit královny Alžběty I. nebo Thomas Moore.

    Oblíbení jsou i zdejší strážci hradu, kterým se říká Beefeateři (oficiální název je ale Yeomen Warders). Podle nich je pojmenována i jedna značka destilátu. Chodí v červených tudorovských uniformách s kloboukem a každý večer ve 21:35 obřadně zamykají hrad. Je jich tu přes čtyřicet a právě oni vás v rámci prohlídky pro hradu provedou. K hradu se váže nespočet legend a místo skutečně působí velice tajemně až strašidelně, i když tomu správnému prožitku brání davy turistů. Ve Waterloo Barrack můžete navštívit korunovační klenoty, na které si ovšem budete muset vystát dlouhou frontu. Patří mezi ně prsteny, jablka, žezla, korunu Alžběty II. se slavným diamanten Koh-I-Noor nebo císařská koruna královny Viktorie s diamantem Hvězda Afriky. Informace o vstupném a otevírací době londýnského Toweru najdete zde.


    Vydáte-li se po západním břehu od Toweru zpátky k parlamentu, narazíte na Kleopatřinu jehlu, 3500 let starý egyptský obelisk, který Velké Británii věnoval egyptský místokrál na památku vítězství Britů v bitvě na Nilu a v Alexandrii. Trochu mimo centrum, ale taktéž u břehů Temže, pak ještě zmíníme Hampton Court Palace, nádherný příklad tudorovské architektury, který patřil kardinálu Wolseym, který jej daroval králi Jindřichovi VIII. a postupně se zde tak vystřídaly monogramy všech jeho žen. Dodnes tu prý straší duchové některých z nich. Za rekonstrukcí stojí architekt Ch. Wren a také Královskou botanickou zahradu (stanice metra Kew Gardens), která nabízí k prohlídce nádherné oranžérie nebo pagodu, rozsáhlé zahrady a dva viktoriánské skleníky. Poblíž botanické zahrady leží také sídlo vévodů z Northumberlandu, na pozemku stojí třeba skleník motýlů nebo zde můžete vidět sbírku historických aut.

    Městský obvod Greenwich

    Ve čtvrti Greenwich najdete kotvící viktoriánskou loď Cutty Sark, nachází se zde také námořní akademie nebo námořní muzeum. Krom toho se v Greenwichském parku nachází královská hvězdárna, Old Royal Observatory, u které najdete značku označující nultý poledník.

    Londýn a Harry Potter

    V Londýně se také odehrával děj knihy Harry Potter a film se tady i natáčel. Místa, která Harry navštívil jsou dodnes oblíbeným místem turistů. Zmíníme dvě taková místa, která jistě milovníky filmů či knih o tomto čarodějném učni nadchnou. Jedná se o nádraží Kings Cross, ze kterého Harry odjížděl do Bradavic. Slavné nástupiště 9 a ¾ tady skutečně najdete a to v hlavním lobby nádraží. Počítejte ale s tím, že na fotku s vozíkem, Harryho brýlemi či čarodějnickou hůlkou si tu pěknou chvíli počkáte. Příčná ulice, ve které zas Harry nakupoval školní potřeby, to bylo ve skutečnosti tržiště Leadenhall, dnes plné hlavně hospod.

    A tady náš průvodce po Londýně končí. S naším průvodcem teď už nevynecháte žádná zajímavá londýnská místa.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě