Korsika

Korsika je hornatý ostrov ve Středozemním moři, na kterém se mísí francouzská a italská kultura. I jazyk užívaný na Korsice je zvláštní kombinací francouzštiny a italštiny a zdejší názvy jsou většinou ve francouzštině a korsičtině. Korsika je francouzskou provincií od roku 1769, ale je to tak trochu jiná Francie…jedinečná a netradiční s nádechem nedaleké Itálie. I názvy zdejších měst a vesnic zní tak trochu italsky. Do doby, než Korsiku získala pod svou nadvládu Francie, patřila některému z italských městských států (třeba Pise nebo Janovu). V 18. století pak byl ostrov krátkou chvíli autonomní oblastí, o což nejvíce usiloval korsický národní hrdina a revolucionář Pasqual Paoli.

Korsická kuchyně je jiná francouzská kuchyně, objevují se v ní i italské vlivy, jsou třeba oblíbené těstoviny. Jídla vycházejí hlavně ze stravy horalů a celá může působit venkovským dojmem. Hodně se používá maso, protože se zde chovají ovce, kozy a prasata. Oblíbeným způsobem uchovávání masa je uzení, zdejší uzeniny jako figatellu, lonzu nebo salciccia patřím k nejlepším francouzským uzeninám. Oblíbené jsou samozřejmě i ryby a mořské plody, zvláštností je pak paštika z ptáků kosů. Hodně se užívá zdejší olivový olej a oblíbené jsou též kaštany, ze kterých se vyrábí mouka na chléb. Tradičními jídly je třeba Civet de sanglier, dušené ragů z divočáku, nebo třeba Stufattu, dušené maso s těstovinami. Zvláštní je kaše z kaštanové mouky Pulenta. Symbolem Korsiky je pak syrovátkový sýr připomínající italskou ricottu, Brocciu. Oblíbené jsou i jiné, hlavně kozí sýry. Jako dezerty můžete zkusit koláč Fiadone, sušenky Canistrelli nebo koblihy z kaštanové mouky Beignet. Pro dezerty se kaštanová mouka užívá skutečně velmi často. Oblíbeným nápojem je přirozeně víno, dobrá jsou třeba muškátová vína z Capu Corse.

Korsika je převážně hornatý ostrov, nížiny se nacházejí jen v úzkém pásu na východním pobřeží. Ostrov, který stále nabízí nedotčenou přírodu, se poslední dobou stává stále více oblíbenou turistickou destinací, což bohužel vede k výstavbě turistických resortů na pobřeží. Stále zde ale existují odlehlé zátoky a opouštěné pláže, které Vám přeci jen ještě nabídkou pár možností k romantických procházkám. Na pobřeží se pak také nachází romantické malé rybářské vesničky. Kromě pláží nabízí ostrov hory, které jsou ideální a velmi oblíbené pro turistiku. Hory nabízejí ještě pár zapomenutých vesnic. Dále se na ostrově nachází několik románských kostelů nebo megalitické monumenty, třeba ty ve Filitose.

Nejlepším způsobem, jak se dostat na Korsiku je autem a trajektem. Pokud chcete procestovat celou Korsiku, je auto tím nejlepším způsobem. Trajektovou přepravu zajišťuje společnost Corsica Ferries, která nabízí přepravu buď z francouzského Nice nebo z italského Livorna a Janova. V přístavu buďte včas, jízdenky si můžete zakoupit přímo zde nebo online. Ceny jízdného a veškeré další informace k trajektové přepravě najdete tady. Z Itálie pak na Korsiku jezdí také trajekty Moby lines, veškeré informace najdete tady.

Mezi turisticky oblíbená místa patří město Bastia na severu ostrova. Je to přístavní město s janovskou citadelou z 16. století nad přístavem, pěkné je také zdejší historické centrum kolem náměstí St. Nicolas. Úplný vrchol Korsiky pak tvoří Cap Corse, kde se nachází hlavně rybářské vesničky a pláže. Další, co můžete navštívit je hrad Colombano. Pěkné jsou malé vesničky s italskými názvy jako třeba Macinaggio nebo Rogliano. Ve měste Canari se nachází románský kostel z 12. století s krásným výhledem na moře. Červené útesy pak najdte v Ile Rousse. Výstup na vrchol Monte Grosso můžete podniknout z valenty. Dalšími krásnými místy je chráněný záliv Golf de Porto nebo rudé útesy v Calanche. Dalším velkým korsickým městem je Ajjacio. To je rušné město kryté horami, které nabízí velmi příjemné podnebí, domy s bílou štukovanou omítkou, palmy a citelný arabský vliv. Je rodištěm nejvýznamnějšího Francouze, Napoleona Bonaparteho a jeho zde také připomíná řada památek a míst. Okolí zde trochu svými kavárnami, jachtami a kasinem připomíná Azurové pobřeží. Za návštěvu pak také stojí město Bonifacio, které se nachází na nejjižnějším výběžku Korsiky. Je to opevněné město na vápencových útesech protkaných vodou vyvrtanými jeskyněmi. Nachází se zde třeba citadela z 12. století. U zálivu Golfe de Porto-Vecchio se nalézá nespočet pláží a začíná tu Perleťové pobřeží (Cote des Nacres) plné barů a přístavů. Horské město ve vnitrozemí, Sarténe poskytuje pěkné žulové domy a starý janovský palác, ve kterém se dnes degustuje zdejší víno. Nachází se zde také muzeum, ve kterém jsou uchované významné menhirové stavby z Filitose. Ve středu země leží pak město Corte plné strmých ulic, je tu také citadela a maurská zvonice.

Korsika je kombinací nespoutané čisté přírody. V létě zde roste nespočet druhů květin, které horám dodávají trochu barvy. Krásné jsou pobřežní útesy, pláže a romantické zátoky. Jen projížďka autem po pobřeží je skvělým zážitkem, kterého nebudete litovat.