Turks a Caicos, je ostrovní stát tvořený sedmi hlavními a asi 40ti neobydlenými ostrovy v Karibském moři jihovýchodně od Baham. Skupina ostrovů Caicos leží západně od Kolumbova průlivu, který obě skupiny ostrovů od sebe odděluje. Patří sem ostrovy West Caicos, Providenciales, North Caicos, Middle Caicos, East Caicos a South Caicos. Východně od Kolumbova průlivu leží skupina ostrovů Turks – Grand Turk s hlavním městem státu Cockburn Town a ostrov Salt Cay. Ostrovy jsou z 80% neobydlené, většina obyvatel z 32 tisíc stálých, žije na ostrovech Providenciales a Grand Turk. Turks a Caicos je luxusní plážová turistická destinace s jedněmi z nejluxusnějších hotelů v Karibiku a ostrovy také patří mezi pět nejlepších potápěčských destinací světa. Pro Evropany jsou tyto ostrovy téměř neznámé a 70% turistů tak tvoří hlavně Američané. Časový posun je -4/-5 v zimě/létě, hovoří se tu anglicky a měnou je americký dolar.

Ostrovy mají vápencové podloží, jsou nížinaté a porostlé mangrovovými porosty.

Dávno před příchodem Evropanů na ostrovech žili indiáni Lucayanové, ale když ostrovy objevili Evropané, byly neobydlené. Poté sem přišli přistěhovalci z Bermud, kteří tu získávali sůl ze solných polí a ostrovy kvůli tomu zcela odlesnili, po pádu otroctví se hospodářství zhroutilo a ostrov byl opuštěn a zůstali tu jen otroci. Ostrovy dlouho ekonomicky vydělávaly na solném průmyslu, který byl napojen na bermudský solný průmysl, ale pod kontrolou bahamské správy až do roku 1873. Poté byly připojeny k Jamajce. Když Jamajka vyhlásila nezávislost na Velké Británii, Turks a Caicos se rozhodly zůstat korunní britskou kolonií.


Hlavní mezinárodním letištěm je to na ostrově Providenciales, letiště jsou ale i na Grand Turks a South Caicos. Nejlepším způsobem pro prozkoumání jednotlivých ostrovů je auto, fungují tu mezinárodní autopůjčovny. Řídí se vlevo, silnice jsou v dobrém stavu.

Grand Turk

Grand Turk je druhý nejlidnatější ostrov ve skupině Turks, dlouhý asi 18 kilometrů. V minulosti se jednalo o významného producenta soli, který ale po zhroucení zdejší ekonomiky v 19. století zůstal opuštěn a všechno tu zůstalo tak, jak to zrovna odpadlo od ruky. Vidět tu tak můžete solná pole, staré rozbořené větrné mlýny, které byly důležité pro získávání soli z polí a typičtí jsou také divocí osli a koně, kteří jsou vlastně potomky těch původních, kteří na solných polích museli pracovat. Oslové sem byli dovezeni osadníky, aby tahali vozíky se solí. Po pádu solného průmyslu byli někteří odvezeni tam, kde jich bylo třeba a ostatní byli zanecháni svému osudu. Stále tu tak žije několik volných jedinců a také je tu oslí rezervace. Ostrov sám o sobě je spíše křovinatá pustina, krásné jsou ale zdejší korálové útesy a Grand Turk je tak oblíbenou potápěčskou lokalitou.

Výlet si odsud můžete udělat třeba na neobydlený ostrůvek Gibb´s Cay, kde můžete krmit rejnoky nebo pozorovat od starého majáku pozorovat migrující keporkaky.

Centrem ostrova je zároveň hlavní město souostroví, Cockburn Town s historickým středem. Náměstíčko je obklopené starými děly, ve staré budově Guinep House z roku 1825 je Národní muzeum, které ukrývá vrak z útesu Molasses Reef, vůbec nejstarší objevený vrak v Karibiku. K vidění tu jsou tak předměty z této jedné z Kolumbových lodí. Dále zmíníme Waterloo na Front St., což je úřadovna guvernéra v bývalé soukromé rezidenci z roku 1815. U South Base, bývalé letecké americké základny, přistála kosmická loď Mercury roku 1962.

East Caicos

East Caicos má rozlohu 47km² a je tak jedním z největších ostrovů v souostroví a vůbec největší neobydlený ostrov v Karibiku. Většina ostrova je pokryta mangrovy a bažinami. Na počátku 20. století tu byla založena obec Jacksonville se sisalovými a bavlníkovými plantážemi a dobytčí farmou, poblíž města je několik jeskyní s indiánskými petroglyfy.

Salt Cay

Ostrov Salt Cay leží asi 11 kilometrů od Grand Turk a stejně jako Grand Turk v 17. století profitoval pod vedením Bermuďanů na solném průmyslu. Solný průmysl se tady zhroutil až roku 1960 a větrné mlýny i veškeré náčiní tu podobně jako na Grand Turk zůstalo opuštěno tak, jak odpadlo dělníkům od ruky. Upomínek na desítky let těžby soli tu jsou viditelné téměř všude, pěkná je také bermudská architektura. V 19. století byl ostrov také významným v oblasti velrybářství, od ledna do března tu tak vidět migrující keporkaky. I Salt Cay byl kvůli soli odlesněn. V okolí jsou vynikající potápěčské lokality – vidět tu potápěči mohou vrak bitevní lodi Endymion z 18. století.

South Caicos

South Caicos byl v minulosti důležitým obchodním střediskem souostroví, hlavně díky obchodu se solí. Ačkoliv sem turisté moc často nezamíří, jsou tu skvostné bílé pláže (třeba Long Beach), vynikající potápěčské lokality a na opuštěné neobydlené ostrůvky s nedotčenými bílými plážemi v okolí jsou pořádány jednodenní výlety lodí. Vyrazit tak můžete na nedaleký Long Cay, Fish Cay nebo Bush Cay.

Middle Caicos

Middle Caicos je se svou rozlohou 124km² největším ostrovem v souostroví. Žije na něm asi 275 stálých obyvatel, kteří se živí hlavně rybolovem. Navštívit tu můžete krásné vápencové jeskyně se stalaktity a stalagmity, solnými jezírky a netopýry, leží v Conch Bar a můžete si tu udělat prohlídku s průvodcem. Na severozápadě ostrova jsou krásné vápencové útesy s opuštěnými plážemi, a protože pravděpodobně budete ostrov projíždět autem, využijte krásnou scénickou cestu po pobřeží zvanou Crossing Place Trail. Při odlivu se můžete suchou nohou dostat na nedaleký North Caicos. Oblíbenou atrakcí Middle Caicos je také Ocean Hole neboli díra do oceánu, což je vlastně kdysi zatopená pevninská jeskyně na jihu ostrova, která dnes zůstala ve formě 60 metrů hluboké propasti, ke které se lze dostat na člunu. Na ostrově, stejně jako na těch ostatních, hnízdí mořští ptáci a žijí tu mořské želvy.

North Caicos

North Caicos je oproti ostatním vápencovým ostrovům docela zelený, protože tu více prší a je tu tak také úrodnější půda, bažiny a mangrovové porosty. Ostrv má asi 1400 obyvatel. Vidět tu můžete zříceninu zachovalého sídla bývalého otrokáře Wade Stubbse, zvanou Wade´s Gleen. V ptačí rezervaci Flamingo Pond Nature Reserve žije druhá největší populace plameňáků v Karibiku a v ptačí rezervaci Three Mary´s Cays Sanctuary pak také mořští orli. Na malém ostrůvku East Bay Cay žijí původní skalní leguáni.

Providenciales

Providenciales neboli jak říkají místní, Provo, je 40 kilometrů dlouhý ostrov a hlavní letecká vstupní brána na ostrovy. Je to nejrozvinutější a turisticky nejnavštěvovanější z ostrovů, s krásnými plážemi a potápěčskými lokalitami. Nachází se tu údajně také jedna z nejlepších pláží v Karibiku, s jemným bílým pískem, a to v zálivu Grace Bay. U pláže se pak nachází mořský park s útesy a lagunami Princess Alexandra Marine Park, u mysu Northwest Point je skvělé potápění.

Na jihu ostrova doporučíme Národní park Chalk Sound se skalnatými ostrůvky plnými ptáků, záliv Sapodilla Bay má skvělou pláž a do zdejší skály vyryli svá jména trosečníci, které tu vyplavil oceán. Dále tu zmíníme zříceninu velké sisalové a bavlníkové plantáže Cheshire Hall. Uměle se tu pro obchodní účely také pěstují mušle křídlatci velcí a farmu Caicos Conch Farm můžete navštívit v rámci prohlídek, při kterých můžete vidět různá stadia vývoje těchto mušlí. Na okolní opuštěné ostrůvky se snadno dostanete v rámci výletů pořádaných od většiny hotelů. Neobydlený je třeba Little Water Cay, kam se podnikají výlety za pozorováním leguánů, kteří jsou typičtí pouze pro tyto ostrovy. Na ostrově Parrot Cay byla dříve plantáž a na začátku 18. století tu také pobývala věhlasná pirátka Anne Bonny a její milenec Jack Rackham. Dnes je to luxusní letovisko. Neobydleným ostrovem s korálovými útesy v okolí je také West Caicos, který nabízí skvělé možnosti pro potápěče. V 18. století na ostrově působil francouzský korzár Jean Thomas Dulaien, poté tu byly sisalové plantáže a dnes tu jsou k vidění rozvaliny této plantáže včetně budov a strojů. Mořské orli a růžové plameňáky můžete pozorovat u jezera Lake Caterine.