Trinidad a Tobago

Trinidad a Tobago, ostrovní tropický ráj jen na dosah Jižní Ameriky, vás neláká jen na skvostné bílé pláže, ale i úžasnou přírodu deštných lesů, divokých exotických zvířat a úžasnou karibskou atmosféru.

Trinidad a Tobago je ostrovní stát rozkládající se na dvou stejnojmenných ostrovech v Karibském moři, nedaleko pobřeží Venezuely, se kterou byl před milióny let geologicky spojen. Hlavním městem je Port-of-Spain. Z ekonomického hlediska se jedná o jednu z nejlépe prosperujících karibských zemí, a to hlavně díky těžbě a zpracování ropy. Těží se i zemní plyn a asfalt. Výnosy do státní kasy plynou i z vývozu cukru, kakaa a kávy. Trinidad a Tobago je rozvinutý středoamerický stát se slušnou dopravní sítí, vzdělanými obyvateli, poměrně slušným zdravotnickým systémem. Časový posun je -6/-5 v létě/zimě. Úředním jazykem je angličtina a státní měnou je trinidadský a tobažský dolar, který se dělí na 100 centů. V turistických centrech se dá platit i americkými dolary. Trinidad a Tobago je relativně bezpečná země na středoamerické poměry, doporučuje se ovšem dodržovat bezpečnostní zásady. Fungují to státní i soukromá zdravotnická zařízení, ta soukromá disponují poměrně slušnými službami a v případě potřeby využijte raději je. Vyskytují se tu nemoci přenášené komáry – horečka dengue a žlutá zimnice. Trinidad a Tobago má 1,1 milionů obyvatel, většinu z nich tvoří Indové a Afričané.


Co se týká geografie ostrovů, převážně jsou ploché, hory dosahují výšek maximálně 1 000 m. n. m., na pobřeží jsou bažiny a korálové útesy, vnitrozemí pak pokrývají deštné pralesy s bohatou exotickou faunou a flórou. Trinidad a Tobago má tropické podnebí, od srpna do listopadu ho trápí deště a hurikány.

Obecně nejlepším způsobem, jak prozkoumat ostrovy, je cestovat autem. Platí tu mezinárodní řidičák. Jen dbejte na to, že se řídí vlevo a místní řidiči si kuriózně signalizují změny směru rukou, nikoliv směrovkou.

A pojďme se teď podívat, co turistům může Trinidad a Tobago nabídnout.

Trinidad

Trinidad získal své jméno od Kolumba (španělsky Trojice), který tak změnil původní ostrovní název, který znamenal „země kolibříků“. Kolumbus sem doplul roku 1498, od té doby si Španělé činili na ostrov nárok. Dlouho se místní obyvatelé kolonizaci bránili, než se tu oficiálně Španělé roku 1592 usídlili, a to i přesto, že kolem ostrovů obchodní lodě jen projížděli. Pak španělský král začal pozemky na Trinidadu nabízet v 18. století evropským osadníkům – a tak sem prchli nejen Francouzi před gilotinou. Zakládali tu své plantáže cukrové třtiny a kakaa, než na konci 18. století připadl Trinidad Velké Británii, která roku 1814 získala i sousední Tobago. Ekonomicky se docela dařilo, vlastně do té doby, než bylo zrušeno otroctví, což bylo pro místní ekonomiku velkou ránou. Po zrušení otroctví jezdili pracovat na plantáže hlavně dělníci z Indie a zdejší obyvatelstvo je dnes tak velmi multikulturní. Trinidad získal nezávislost na Velké Británii roku 1967, od roku 1978 je součástí Britského společenství národů. Tradiční kulturní atrakcí jsou tzv. steelbandy, muzikanti hrající na staré naftové barely. Tahounem trinidadské ekonomiky není v první řadě turistický ruch, jak by se od karibské země dalo očekávat, ale těžba a zpracování ropy. Turistický ruch tu tak dodnes nepropukl naplno, protože ostrovy neměly tu potřebu.

Co můžete na Trinidadu vidět? Hlavní město Port-of-Spain se pyšní pěknou koloniální britskou architekturou, hlavní tepnou města je ulice Frederick Street s obchody a budovou Red House, ve které sídlí parlament státu. Dále je tu katedrála Trinity Catedral z 19. století a Národní muzeum s uměleckou sbírkou, která je zasvěceny hlavně slavnému zdejšímu karnevalu – jsou tu k vidění masky, kostýmy nebo fotky. Magnificent Seven označuje sedm starých koloniálních domů vybudovaných roku 1900 v různých stylech. V hlavním městě je pak také zoologická zahrada Emperor Valley a Botanická zahrada. Ve čtvrti Woodbrook můžete vidět pěkné zdobené domy, noční život zas bují na Western Main Road.

Velmi slavný je trinidadský karneval, který vznikl na konci 18. století díky francouzským osadníkům a začíná na Nový rok soutěžemi skupin steelbandů.

Sever ostrova je trochu hornatý, hory tu dosahují necelých 1 000 m. n. m. a jsou tu tak dva nejvyšší vrcholy na ostrově, které jsou obklopené deštným pralesem, který je útočištěm pro neuvěřitelné množství ptáků, motýlů a rostlin. Poloostrov Charuaramas může nabídnout vojenské muzeum, přístaviště jachet a možnost plaveb na okolní ostrůvky – třeba na Gasparee, který je proslulý svými jeskyněmi (potřebujete povolení) a je tu také staré vojenské opevnění. Za návštěvu pak rozhodně stojí úžasné přírodní centrum Asa Wright s různými druhy ptáků, rostlin, ležící v obklopení deštných lesů. Najdete tu stezky na procházky i tůňky, ve kterých se můžete vykoupat. Skvostná je pak ptačí rezervace Caroni, jejíž hlavní atrakcí jsou šarlatoví ibisi. Vidět tu ale při plavbách na člunech můžete i kajmany, čtyřoké ryby, mravenečníky nebo volavky. Pozorování rudě zbarvených ibisů je skutečným zážitkem.

V pohoří Northern Range leží osada Lopinot Complex, kterou založil francouzský plantážník s kakaem de Lopinot. K vidění je tu jeho dřevěné sídlo a místo je jedním z center tradiční vánoční hudby Trinidadu, parangu. Vůbec nejpopulárnější pláži na Trinidadu je Maracas Bay, další pěkná pláž je pak Las Cuevas, která má název podle nedalekých jeskyní.

Jih Trinidadu nabízí pěkné pláže v zálivu Manzanilla Bay (název má podle jedovatých stromů mancinella rostoucích za pláží), v Cocos Bay nebo Mayaro Bay. Ve vnitrozemí je pak močál Nariwa Swamp s divokými zvířaty. Zmíníme také soví rezervaci Pointe-á-Pierre Wildfowl Trust, která je ideální pro pozorování ptáků. Nedaleko vesnice La Brea (španělsky asfalt) se nachází proslulé asfaltové jezírko Pitch Lake, velmi zajímavá atrakce Trinidadu, kterou jen tak někde neuvidíte. Jedná se o největší zásobárnu přírodního asfaltu na světě. Dehet se odtud dodával i pro dláždění pařížských či londýnských ulice. V zálivu Matura Bay pak v období od března do srpna můžete pozorovat chráněné mořské želvy kožatky velké. Pozorují se při silnici Toco Main Road, ale i na opuštěných plážích u vesnice Grande Riviera a Matelot.

Na Trinidadu je mezinárodní letiště Piarco Airport, na Tobago se pak můžete dostat trajektem (asi 5 hodinová plavba). Nejlepším způsobem pro prozkoumají obou ostrovů je auto, jezdí se vlevo. Na Trinidadu ale funguje také levná veřejná doprava, hlavní autobusové nádraží South Quay je v Port-of-Spain.

Tobago

Tobago, má 50 tisíc obyvatel a je zas trochu jiný než sousední Trinidad. Hornatý ostrov je dlouhý asi 32 kilometrů a je takový klidný sourozenec rušného Trinidadu. Původní název ostrova je odvozen od tobacco (tabák). Ostrov po desetiletí měnil své koloniální držitele – patřil Nizozemsku, Francii, Anglii a díky výrobě cukru se stal v historii jednou z nejbohatších oblastí Karibiku. Od roku 1814 patřil Velké Británii, po zrušení otroctví 1888 musel ostrov vyhlásit bankrot a byl připojen k sousednímu Trinidadu. Plochu Tobaga tvoří hory a deštné pralesy, které jsou útočištěm exotických zvířat. Jsou tu nádherné bílé pláže, útesy i úžasné opuštěné zátoky, u pobřeží žijí obrovské kolonie mant obrovských.

V zálivu Rockly Bay ve městě Scarborought je pevnost Fort George, botanické zahrady a dochované koloniální budovy, atrakcí je zdejší most Gun Bridge s typickým červeným zábradlím, které je vyrobeno z hlavní pušek. Z pevnosti je pěkný výhled, vedle ní pak najdete Muzeum Tobaga s indiánskými předměty hlavně. Na západním konci ostrova na mysu Sandy Point je k vidění korálová pevnost Fort Milford z 18. století a pěkná pláž Pigeon Point. Oblíbeným turistickým místem je také útes Buccoo, kde turisté rádi pozorují neuvěřitelně barevný podmořský život v lodích se skleněným dnem. U Plymouthu pak můžete vidět zříceniny pevnosti Fort James s děly. Cestou po pobřeží snadno najdete opuštěné a nedotčené bílé pláže, jmenujme ty v zálivech King´s Peter´s Bay, Englishaman´s Bay nebo Bloody Bay. Nedaleko Roxborough se můžete vydat k Argylským vodopadům, v tůňce pod nimi se můžete vykoupat. Nedaleký ostrůvek Little Tobago je rezervací mořských ptáků. Tobago je také oblíbenou destinací potápěčů, za všechny zdejší potápěčské lokality zmíníme útes Buccoo, Japonské zahrady nebo oblast zvanou Flying Manta.