Skotské ostrovy

  • Ke Skotsku náleží také přilehlé okolní ostrovy. Jedná se o ostrov Skye a pak souostroví Hebridy, Orkneje a Shetlandy. Skotské ostrovy jsou divoké, nespoutané, nevlídné, s minimem civilizačních vymožeností, ale také s nesmírně dlouhou historií. Přírodní podmínky i dlouhá historie se zřetelně projevuje i na povaze a chování ostrovanů. Dodnes se dochovávají původní tradice a zvyky, ostrované jsou velice milí, pohostinní a přátelští. Na ulici vás pozdraví, jsou velmi nápomocní, je-li třeba a dokonce jsou ochotni přepnout z gaelštiny do angličtiny, abyste jim rozuměli. Jejich chování a charakter vychází z tvrdé reality zdejšího života v izolované skupině lidí, kde jsou dobré vztahy nezbytností. Ostrované jsou ale také skromní a rezervovaní, že se vám chvílemi mohou zdát nepřátelští. Život na ostrovech není jednoduchý, je tu většinou kruté počasí plné silného větru, deště, mlh a chladu a živit se tak v těchto podmínkách není jednoduché. Život tu je prostě jiný. Všechno trvá déle, díky počasí bývají také často nejistá spojení s pevninou. Výhodu je ale zase neuvěřitelně čistý vzduch, nulová kriminalita a osvobození od stresu. Typičtí ostrované se také velmi rádi baví, mohou se vám někdy zdát i příliš hluční, obzvlášť jejich vesnické tancovačky stojí za návštěvu.

  • Ostrov Skye

    Ostrov Skye je 80 kilometrů dlouhý ostrov proslulý nádhernou horskou scenérií, nad kterou se velmi rychle střídá sluníčko, mraky, mlha či déšť a dotváří tak typický charakter skotských ostrovů. Ostrov Skye je spojen mostem Skye Bridge s pevninou u města Kyleakinu. Můžete se sem také dostat trajekty, informace k nim najdete v obecných informacích o Skotsku. Největším městem ostrova je Portree, ve kterém najdete informační středisko a malý přístav. Ostrov se pro své počasí také často nazývá „ostrovem mlhy“.

    Skvělé možnosti k turistice nabízí 50 kilometrů dlouhé čedičové útesy na výběžku Trotternish. Na severozápadě ostrova pak najdete starobylou tajemnou tvrz klanu Macleodů, hrad Dunvegan Castle. Ten můžete navštívit včetně jeho působivých zahrad, ale důležitou atrakcí pak je také výlet lodí k nedaleké početné tulení kolonii, kde můžete obdivovat tato roztomilá zvířata. Na hradě Armadale ve Sleatu můžete navštívit Museum of the Isles (Muzeum ostrovů), které dokládá historii zdejších skotských klanů a kromě původních domků a nábytku zde najdete také hrob skotské hrdinky, Flory Macdonaldové. K turistice pak ostrov Skye nabízí možnosti v pohoří Cuillin Hills nebo v pohoří Storr na severovýchodě ostrova, které nabízí 707 metrů vysokou skalní stěnu The Old Man of Storr, ke které si můžete udělat výlet z parkoviště. Krásná je také procházka do zátoky Camasunary Bay. Známá je také zdejší palírna whisky Talisker Distillery.

  • Orkneje

    Orkneje je souostroví o více než 70ti ostrovech, obydlených je z toho asi 20 z nich. Správním a největším městem je město Kirkwall na ostrově Mainland. Moře mezi ostrovy bylo hlavní základnou Královského námořnictva během obou světových válek. Orkneje mají velmi dlouhou historii a nachází se zde nejstarší a také nejzachovalejší neolitické památky v Evropě. Původními obyvateli byli Piktové a poté Norové, kteří ostrovy v 9. století připojili k Norsku. Teprve až v 15. století ostrovy připadly Skotsku a to díky nevyplacenému věnu, které původně slíbil dánský a norský král Kristián I. vyplatit při svatbě své dcery a Jakuba III. Skotského. Protože věno nevyplatil, ostrovy stejně jako Shetlandy připadly Skotsku.


    Největším ostrovem, na kterém také leží správní město Kirkwall, je ostrov Mainland. Na Mainland je nejlepší spojení z pevniny, ať už se rozhodnete pro letadlo nebo pro trajekt. Mezi dalšími ostrovy pak jezdí trajekty. Mainland je nejvíce osídlený ostrov z celého souostroví a jediný, kde je trochu civilizace. Je převážně nížinatý, na pobřeží jsou útesy. Nachází se zde velké množství památek doby kamenné, a z doby vlády Piktů i Vikingů. Takovými památkami jsou poblíž města Stromness pohřební komora Maes Howe, rozházené kamenné megality Standing Stones of Stenness a kamenný kruh Ring of Brodgarm. Také zde najdete kamennou katedrálu sv. Magnuse, Earl´s Palace a kamennou vesnici Skara Brae. Tyto památky patří na Seznam světového dědictví UNESCO.

    O dost opuštěnější je druhý největší ostrov, ostrov Hoy, plný vysokých útesů a je lokalitou, kde žije sokol stěhovavý. Turistickou atrakcí je pískovcový komín tyčící se z moře, vysoký 135 metrů, Old Man of Hoy, který je součástí zdejší přírodní rezervace a hrobka vytesaná do skály.

    Dalšími ostrovy, které můžete navštívit, je Graemsay se svým fotogenickým majákem a ostrov Shapinsay, na který jezdí trajekt z Kirkwallu. Krásné jsou zdejší útesy a mořské jeskyně, z památek se zde pak nachází mohyla z doby kamenné, Roussay, ve které bylo nalezeno roku 1932 na 24 sedících lidských koster. Navštivte také Balfour Castle.

  • Shetlandy

    Shetlandy jsou skotské souostroví, které je nejsevernějším územím Spojeného království. Souostroví je tvořeno stovkami malých a větších ostrovů, z nichž je obydleno 16 z nich. Největším ostrovem je Mainland, na kterém se nachází i správní město, Lerwick. Díky působení Golfského proudu zde i přes severní polohu není počasí tak studené a nepříznivé, jak by se dalo očekávat. Většinou je tu mírné oceánské klima, v zimě nejsou typické ani nějaké obrovské mrazy. Důležitým hospodářským odvětvím je rybolov a chov ovcí a z jejich vlny vyráběné zboží. Oblíbený je taky chov poníků – pochází odsud speciální druh poníků, Shetlandský pony. Mezi jednotlivými ostrovy jezdí trajekty, jen přesednete a jedete dál. Trajektů využívají i domorodci při své každodenní cestě do práce. Ostrovy téměř na celém území obklopují vysoké útesy, které nabízejí krásný pohled na moře i možnost pozorovat zajímavé druhy ptáků. Shetlandy jsou celkem oblíbenou destinací ornitologů. Na Shetlandy se dostanete buď letecky se společností Loganair nebo trajektem.

    Hlavní a největší ostrov, se stejně jako většina hlavních ostrovů souostroví, jmenuje Mainland a leží na něm správní město Lerwick. Tady se každý duben koná folklórní festival s pravou keltskou divokou hudbou. Na jihovýchodě ostrova se nachází 13,5 metrů vysoká kamenná věž Mousa Broch. Dále tu jsou také připomínky prehistorických období a to v historickém parku Jarlshof Prehistoric and Norse Settlement.

    Na ostrově Fetlar se dají pozorovat mořští ptáci, stejně tak na divokém ostrově Unst, kde se nachází známá rezervace mořských ptáků, poblíž Hermaness.

  • Hebridy

    Souostroví Hebridy se nachází na západě Skotska a ostrovy se dělí na Vnitřní (blíže k pevnině) a Vnější Hebridy (dál od pevniny). Hebridy jsou ideální pro ty, kteří chtějí utéct od civilizace – zelené planiny, mokřady a jezírka, větrem ošlehávané útesy, o které se tříští vlny Atlantiku a dlouhé písečné pláže, na kterých budete jen Vy. K Hebridům se někdy počítá i ostrov Skye.

    Nejznámější ze souostroví Vnitřní Hebridy jsou ostrovy Stran, Bute a Mull. Z dalších ostrovů pak můžete vyrazit třeba na ostrov Islay, kde se nachází Kildatonský vysoký kříž z 9. století př. n. l., můžete zde pozorovat různé druhy ptáků nebo ochutnat whisky s nádechem rašeliny. Na ostrově Jura třeba George Orwell napsal svůj román 1984. Na ostrově Mull se nachází hrad Duart z 13. století a jezdí z něho také trajekt pro pěší na ostrov Ionu, na kterém se nachází strašidelné opatství. Na ostrově Staffa leží Fingalova jeskyně a ostrov Rum je divočina, kde žijí různé druhy jelenů, orli a nachází se zde třeba hrad Kinloch.

    Vnější Hebridy jsou ještě větší divočina. Na ostrově Barra je letiště, které tvoří mušlová pláž. Leží zde také hrad Cisimul. Skotské ostrovy uchovávají velkou koncentraci piktských a keltských památek a nacházejí se zde také jedny z nejvyhledávanějších prehistorických památek v Evropě. Na ostrově Lewis jsou slavné megalitické stavby, seskupení kamenů u jezera, Callandish Standing Stones.

  • Další ostrovy

    Okolo Skotska leží řada dalších menších ostrovů, na kterých většinou žije pár desítek obyvatel a jsou to skutečně téměř opuštěná místa bez větších vymožeností civilizace. Nedaleko Shetlandů se nachází třeba ostrov Breassay, na jehož východním pobřeží se nachází Národní přírodní rezervace Noss Island s krásnými útesy a hnízdí zde také tisíce mořských ptáků. Dostanete se sem trajektem pro auta z Lerwicku. Dalším téměř opuštěným ostrovem, na kterém se nachází světoznámá pozorovatelna ptáků je ostrov Fair Isle, ležící 30 kilometrů od Mainlandu (Orkneje). Můžete se sem dostat trajektem pro pěší z Grutnessu nebo z Lerwicku nebo také letecky. Dalšími ostrovy, na které můžete vyrazit trajektem jsou Out Skerries, Papa Stour nebo třeba Whalsay.