• Sever Dominikánské republiky

    Putování po severní části Dominikánské republiky začneme asi v nejnavštěvovanějším turistickém letovisku Punta Cana/Bávaro, které se nachází na východním cípu ostrova. Turistické resorty jeden vedle druhého, doslova davy turistů všude, kam člověk dohlédne a k tomu pás několika bílých pláží s kokosovými palmami kýčovitě nahnutými nad moře a úžasně tyrkysovou vodou Karibského moře. Fotky níže asi hovoří za vše, je-li tohle typ dovolené, kterou hledáte. Nedaleko od zdejších desítek hotelů se nachází zábavní park Manatí Park Bávaro, kde jsou k vidění leguáni, papoušci či supi, akvária se žraloky či rejnoky a také tu jsou vystoupení se cvičeným papoušky, delfíny, tuleni či koňmi. Zvažte ovšem, jestli chce zábavní programy se zvířaty podporovat svou návštěvou. Punta Cana/Bávaro má mezinárodní letiště a velmi rozvinutou turistickou infrastrukturu.















    Výlet si z Punta Cany můžete udělat třeba do nedalekého města Higüey, které bylo založeno roku 1502 a pro místní je významným poutním místem. Nacházejí se tu dva kostely – velmi zajímavá Basilica de Nuestra Seňora de Altagracia z 20. století a Basilica de Nuestra Seňora de la Merced, což je starý španělský kostel z 16. století.

    Vydáte-li se od Punta Cany severněji, projedete několika tradičními malými dominikánskými vesničkami, až dojedete do zálivu Bahía de Samaná. Tady za návštěvu stojí Národní park Los Haitises, chráněná oblast mangrovů a malých vápencových ostrůvků rozesetých po zálivu, které jsou útočištěm různých druhů ptáků. V parku jsou k vidění taínské jeskyně s původními piktogramy. Park je turisty téměř nedotčen, nezávislých turistů sem zamíří tak dvě skupinky do týdne. Pro prozkoumání parku si budete muset v některém ze vstupních míst (např. Sabana de la Mar) pronajmout průvodce. Zdejší turistická kancelář je označena cedulí, u které nikdo není a budete tak muset požádat místní, aby vám zavolali toho, kdo má místo na starosti. Nezávislým turistům připraví program téměř na míru (jak časově, tak přesně místa, která chcete vidět), samozřejmě si taky za celou exkurzi nechá pořádně zaplatit. V parku vás nejprve povozí na loďce mezi mangrovovými porosty až do zálivu, kde uvidíte celou řadu ostrůvků. Zastavíte se v několika taínských jeskyních, kde jsou k vidění původní piktogramy a taky se tu dozvíte o železnici, která tudy kdysi vedla. Ze zdejšího mola kdysi totiž vyrážely lodě vyvážející banány. Dnes tu zbyly už jen železné podpěry původního mola, které dnes slouží jako hnízda mořských ptáků a uvidíte tu tak třeba pelikány číhat na nějakou tu rybku. Vyrazit můžete také na procházku džunglí, při které můžtete vidět kakaovník, kávovník, mangovník.





























    Ze severního pobřeží do Atlantiku vybíhá poloostrov Samaná, na kterém se poslední dobou také začíná rozvíjet cestovní ruch. Největším městem na poloostrově je Samaná, udržované a krásně upravené město, které je jednou z nejlepších lokalit pozorování velryb v celém Karibiku (od ledna do března především). „Whale watching“ vám tu budou nabízet na každém kroku, stačí si jen domluvit cenu a můžete vyrazit. Další turistickou atrakcí je výlet lodí na ostrov Cayo Levantado (někdy také zvané Bacardi Island) s oblíbenou pláží.

    Na poloostrově Samaná se také nacházejí krásné pláže, které nejsou tak narvané turisty jako ty v turistických letoviscích typu Punta Cana. Rozhodně zmíníme nádhernou Playa Rincón, která je pro svou horší dostupnost téměř prázdná. Cestou po pobřeží k Playa Rincón se můžete zastavit u zvláštního útvar vytvořeného mořskými vlnami - Boca del Diablo. Z útesu tu při úderu vln stříká voda do docela velké výšky. Samaná mimo jiné nabízí také skvělé možnosti potápění v okolí zdejších korálových útesů a u severního pobřeží Dominikánské republiky je také potopeno několik vraků historických lodí z 18. století. Protože vás tu místní cestou budou lákat na vodopád Cascada El Limón, musíme ho také zmínit. Místní k němu nabízejí výlet na mulách.















    Když vyrazíte z poloostrova Samaná dál na severozápad, budete míjet úžasnou pobřeží krajinu s vodopády a skvělým výhledem na moře. Jedním z takových míst je mys Cabo Francés Viejo, s malou pláží a krásnými pobřežními výhledy.















    Dalším z míst, které při putování po severní pobřeží potkáte, jsou turistická letoviska Cabarete a Sosúa. Cabarete je oblíbenou lokalitou pro milovníky vodních sportů – surfování či kiting. Nabízejí tu výuku těchto sportů i vám půjčí všechno potřebné vybavení. Pláž v Sosúe je malá, narvaná místními a k tomu dost průměrná. Obecně pláže na severu ostrova jsou díky Atlantickému oceánu s velkými vlnami, ty na jihu ostrova jsou podstatně klidnější.

    Dnes turistické letovisko Puerto Plata bylo založeno v 16. století a nachází se pod horou Pico Isabel de Torres. Nabízí promenádu Malecón s pevností Fortaleza de San Felipe z 16. století, která je jednou z nejstarších v Karibiku. Chránila město proti pirátům. Uvnitř je muzeum a z vyhlídkových věží je pěkný výhled na moře. Ve městě pak můžete obdivovat upravené původní dřevěné domy z přelomu 19. a 20. století a katedrálu Catedral de San Felipe. Tématicky zaměřeným je Museo del Ambar Dominicano neboli muzeum dominikánského jantaru, který je světově proslulý. Výlet si můžete udělat na horu Pico Isabel de Torres, z které je nádherný výhled na Puerto Plata a nachází se tu také replika sochy Ježíše Krista z brazilského Rio de Janeira. Dostanete se sem buď autem po pěkně strmé, ale udržované asfaltové cestě nebo zdejší propagovanou lanovkou. Navštívit tu dále můžete lihovar Brugal, ve kterém se sice nevyrábí, ale lahvuje a balí dominikánský rum stejnojmenné značky. Během asi 20ti minutové prohlídky se dozvíte o vzniku lihovaru a hlavně o tom, jak se vlastně tradiční karibský rum vyrábí. Budete moci ochutnat i si rum koupit.





























    Nedaleko Puerto Plata je také oblíbenou turistickou atrakcí tzv. 27 vodopádů Damajagua nedaleko městečka Llano Pérez. S sebou si vezměte plavky a dobrou obuv, budete tu jako na tobogánu projíždět změtí jeskyní a vodopádů a jezírek.

    Město La Isabela nabízí historický park dokládající jednu z prvních osad v Novém světě, která byla založena 1494 Kolumbem. V historickém parku můžete vidět základy kostela či Kolumbova domu.

    Významným přístavem v 19. století bylo Monte Cristi, ze kterého se do okolních oblastí vyváželo dřevo a zemědělské plodiny. Dnes tu můžete vidět pár viktoriánských budov. Navštívit ale můžete zdejší Národní park Monte Cristi, který zahrnuje pláže, laguny a mangrovy. Žijí zde aligátoři a různé druhy ptáků.


    Vydáte-li se víc do vnitrozemí ostrova, za zmínku tu stojí druhé největší město v Dominikánské republice, Santiago de Los Caballeros. Má asi 750 tisíc obyvatel. Je to hlavní zemědělské a průmyslové centrum v údolí Valle de Cibao. Název město nese podle třiceti šlechticů (caballeros), kteří město roku 1495 na příkaz Kolumba založili. Město je také největším výrobce ručně balených doutníků. Světově proslulé jsou samozřejmě hlavně kubánské doutníky, ovšem ty dominikánské jsou prý nejlepší. Nachází se tu obrovská továrna Martínez, která denně vyrábí desítky tisíc ručně balených doutníků a strojově vyrábí také cigarety a Dominikánská republika je tak největším vývozcem doutníků v celém Karibiku. Vyrábějí se tu značky jako Dunhill, Partaga´s či H. Upmann. Doutníky mají v Dominikánské republice dlouhou historii, tabák se pěstuje hlavně v údolí Yaque. Do USA země vyváží ročně na 140 milionů ručně balených doutníků, dokonce víc než Honduras či Kuba. Výroba doutníků je skutečně velmi zajímavou podívanou a v Santiagu také některé výrobny můžete navštívit. Třeba E. Leon Jiménes Tabacalera nabízí prohlídky každých 90 minut. V nedalekém městečku Tamboril jsou pak Tabacalera Jacagua nebo Aurora. Santiago je opravdu půvabné městečko s hezkými budovami ve viktoriánském i koloniálním španělském stylu s krásným zdobením. Sbírku tainské keramiky či karnevalových masek najdete v Museo Folklórico de Tomas Morel. Nad městem na Avenida Monumental se pak tyčí Monumento a los Héroes de la Restauración, památník z bílého mramoru věnovaný hrdinům, kteří roku 1844 vyhnali Haiťany a nastolili samostatnost Dominikánské republiky. Ze zdejší plošiny je krásný výhled na Santiago a údolí Valle de Cibao.

    Pohoří Cordillera Central je nehostinné odlehlé a nepříliš dobře přístupné pohoří s nejvyšší dominikánskou horou, Pico Duarte vysokou 3 175 m. Na vrchol můžete vystoupat v rámci organizovaných výprav, výšlap trvá tři dny. Díky chatkám v alpském stylu se horám říká Dominické Alpy. Nachází se tu dva národní parky – Armando Bermúdez a José del Carmen Ramírez. Jarabocoa je je oblíbená destinace milovníků outdoorových aktivit a nedaleko ní se nachází tři vodopády. Vodopád Salto de Jimenoa Uno je nejhezčích z nich. 60 metrů vysoký vodopád vytékající ze skály je pěkným místem ke koupání (voda je ledová). 40 metrů vysoký je vodopád Salto de Jimenoa Dos a dostanete se k němu po několika zavěšených mostech. Třetí a nepříliš atraktivní vodopád je Salto de Baiguate. Oblast kolem Jarabocoa nabízí dobré možnosti raftingu na divoké vodě či canyoningu. Městečko Constanza leží v údolí obklopeném horami a pěstuje se tu ovoce. Unikátními v Karibiku jsou pak zdejší kamenné pyramidy. Nedaleko města je pak největší vodopád v Dominikánské republice, Agua Blanca.

    Autor článku a fotografií: M. Kučerová