Zámek a labyrintárium Loučeň

  • Zámek a labyrintárium se nachází asi deset kilometrů severně od Nymburku, v Polabské nížině. Nejlépe se sem dopravíte autem, kdy parkoviště je hned před areálem, ale jezdí sem i autobusy např. z Nymburku.

    Zámek

    V dávných dobách jste zde mohli nalézt tvrz, na níž se velmi často střídali majitelé pocházející z řad nižší šlechty. Roku 1623 panství koupil Adam z Valdštejna, strýc Albrechta z Valdštejna. Zámek zde začal vznikat až začátkem 18. století, kdy ho stavěl pro Valdštejny F. M. Kaňka v barokním stylu. K zámku byla přistavěna i kaple, jež byla postupem času přebudována na kostel Nanebevzetí Panny Marie. Po Valdštejnech zámek vlastní Fürstenberkové a později ho převzal do držení rod Thurn-Taxisů. Začátkem 19. století dochází k výstavbě anglického zámeckého parku. Thurn-Taxisové na zámku panovali až do 2. světové války, kdy byl vykraden sovětskou armádou za pomoci místních obyvatel. Pak sloužil např. jako učiliště či rekreační objekt. V roce 2000 se stal vlastnictvím soukromé firmy, jež ho dala zrekonstruovat a roku 2007 ho nechala zpřístupnit veřejnosti. Zároveň byl otevřený i park, v němž se nachází rybníky, kašny, sochy a především jedinečný soubor celkově 11 bludišť a labyrintů – labyrintárium, jež nemá v Čechách, možná i v Evropě obdoby. Pohled z terasy parku vám poskytne zajímavý výhled do rovinatého Polabí. Kromě klasických prohlídek nabízí zámek i večerní a noční prohlídky, prohlídky pro děti, čokoprohlídky, kdy se bude nejen o čokoládě mluvit, ale budete ji moci i ochutnat. Lze absolvovat i prohlídku s Bílou paní v rámci projektu Otevřete 13. komnatu. Zámek nabízí i adventní a vánoční prohlídky. Můžete se zde i ubytovat. Pořádají se tu i různé akce. Více informací o zámku, otevírací době, konaných akcích apod. naleznete tady.

    Zámek Loučeň Zámek Loučeň















    Labyrintárium

    Labyrintárium není jen zábavné, ale i magické a má schopnost dobít vaši energii. Labyrinty a bludiště projektoval Angličan Adrian Fischer, zřejmě současný nejznámější tvůrce labyrintů. Jaký je vůbec rozdíl mezi labyrintem a bludištěm? Labyrintem vede pouze jedna cesta ke středu, oproti tomu bludiště má mnohá rozcestí, ale ne každá cesta vás dovede do středu. Magičnost labyrintů tkví v jejich starověkosti, dokáží lidem dobít energii, ale mají i duchovní význam, kdy se např. věřilo, že jsou pastí na duchy, ve starověku labyrint symbolizoval cestu k Bohu. Obecně je můžeme považovat za symbolickou formu pouti, přestože v minulosti nad duchovním významem převládl hlavně zábavný účel, i dnes se duchovní význam labyrintu pomalu vrací. Ze zdejších labyrintů vám dle stránek zámku energii nejvíce dobije kamenný labyrint. Na informačních panelech se dozvíte mnoho nových skutečností týkajících se jak historie, tak i současnosti labyrintů a bludišť. Labyrinty znali a používali již staří Keltové, indiánské kultury v Americe či třeba gotické katedrály. V loučeňském parku najdete různorodé labyrinty či bludiště, např. buxusové bludiště, světelný labyrint, kamenný labyrint či prstový labyrint. V labyrintáriu se tak jistě vyřádí nejen děti, ale i dospělí objeví jejich kouzlo, stejně tak si mohou užívat příjemného prostředí parku.

    Labyrintárium Labyrintárium















    Autorka článku a fotografií: Tereza Jirásková