Grenada

Grenada je zelený hornatý ostrov, který je nejjižnějším z Návětrných ostrovů. Jeho součástí jsou ostrůvky Carriacou a Petit Martinique. Ostrov nabízí krásné pláže i tropický deštný prales a není zatím turismem tolik zasažen, jako jiné karibské destinace.

Grenada je součástí britského Commonwealthu, hlavou státu je oficiálně britská královna zastoupená guvernérem. Hlavním městem je Saint George´s. Úředním jazykem je angličtina, měnou východokaribský dolar společný pro více karibských ostrovů. Kriminalita na ostrově je na běžné míře.

Grenada má něco málo přes 100 tisíc obyvatel, z čehož 80% procent tvoří černoši, potomci původních otroků dovezených z Afriky, aby pracovali na zdejších plantážích. Kolem 15% obyvatel jsou míšenci bělochů a černochů. Z náboženství je zastoupeno z 53% katolictví, zbytek jsou protestanti. Původní otroci si ze své rodné Afriky přivezli kult obeah, což je jakási schopnost proklínat lidi. Nejedná se ale o tradiční kult vúdú, který je znám na jiných karibských ostrovech.

Hospodářství profituje hlavně ze zemědělství, pěstuje se tu kakao, banány a koření. Mimo tradičního muškátového oříšku se zde pěstuje hřebíček a skořice. Muškátovník roste všude, jeho plody jsou podobné meruňkám a byl sem původně dovezen z Moluků a skořice zas z tehdejšího Cejlonu, nové koření pak z Jamajky. Grenada je známá jako „ostrov koření“, protože je špičkovým pěstitelem a zpracovatelem muškátových oříšků. Dokonce i na národní vlajce tohohle ostrovního státu najdete muškátový oříšek.


Ostrov má mezinárodní letiště Point Salinas a létá se sem z jiných karibských destinací. Na Grenadu připlouvají i výletní lodě brázdící Karibik, některé Grenadiny jsou dostupné lodí, stejně tak přilehlé ostrůvky Carriacou a Petite Martinique. Po Grenadě jezdí autobusy – minivany, nejlépe ale ostrov prozkoumáte autem. Budete si muset koupit grenadský řidičák (zařídí ho každá půjčovna aut). Půjčovny aut tu normálně fungují. Jezdí se vlevo, silnice jsou poměrně úzké a plné zatáček.

Ostrov v 15. století objevili Španělé a dali mu název Grenada podle toho, že jim ostrov připomínal kopce španělské Andalusie, po kterých se jim stýskalo. Původní obyvatelé Arawakové byli postupně vybiti bojovnějšími Kariby. Španělé ale ostrov nikdy trvale neosídlili a v roce 1650 ostrov připadl Francouzům, kteří o něj bojovali v ukrutných bojích s Kariby. Karibové prohráli a poslední zdejší přeživší Karibové prý spáchali sebevraždu skokem z útesů u La Morne des Sauters (Skokanův kopec) roku 1651. O zdejší plantáže se přeli Francouzi s Brity (Britům ostrov připadl po sedmileté válce) a střídali se v nadvládě nad ostrovem. Mezi lety 1833 až 1958 byl ostrov součástí Britských Návětrných ostrovů, od roku 1885 byl ostrov dokonce sídlem guvernéra tohoto uskupení. Prosperující cukrové plantáže v 19. století nahradili plantáže kakaové a kakao se stalo hlavním exportním artiklem tohohle ostrova. Ve 20. století pak toto místo zaujal muškátový oříšek. Legenda říká, že sem připlul kdosi z východoindických ostrovů se sazenicí tohoto ořechu a místní jídla začal vylepšovat právě strouhaným muškátových oříškem. Později se zde začalo pěstovat i jiné koření. Na ostrově také došlo k několika vzpourám otroků, otroctví bylo zrušeno roku 1833. Roku 1974 získal ostrov nezávislost nad Británií, ale nezávislost nebyla pro ostrov tou nejlepší volbou. Protože měla Grenada úzké vztahy s východním blokem a s Kubou, byla zavedena řada sociálních reforem a represí, které inicioval komunistický vůdce Maurice Bishop. Vláda tohoto vůdce znepokojovala okolní karibské ostrovy i USA, které se obávaly vzniku dalšího komunistického státu v Karibiku. USA podniklo na ostrov invazi, po které moc vrátila do rukou guvernéra. Bishop byl roku 1983 po puči popraven. Teprve v 80. letech se začala budovat jakási turistická infrastruktura. Roku 2004 ostrov zasáhl ničivý hurikán Ivan, který zničil 90% všech zdejších domů a nechal 60 tisíc lidí bez domova. Ostrov se ale podařilo poměrně rychle obnovit.

Ostrovy Grenada, Carriacou a Petit Martinique jsou vulkanického původu. Vnitrozemí Grenady je hustě zalesněné s horskými údolími a řekami. Nejvyšší horou ostrova je vyhaslý vulkán Mt St Cathrine s výškou 840 metrů. Carriacou patří do souostroví Grenadin a je největším z těchto ostrovů. Na ostrovech rostou chlebovníky a palmy, žijí zde kočkodani mona, pásovci, vačice či promyka. Z ptáků zmíníme kolibříky, pelikány, tereje. Jedovatí hadi tu nejsou, jejich místo nahrazují tři druhy škrtičů. Na některých plážích pak hnízdí mořské želvy.

Národním jídlem Grenady je oil down neboli zelenina a maso vařené v kokosovém mléce. Zastoupeny jsou samozřejmě ryby, mořské plody a roti - kořeněné brambory, omáčka, maso nebo zelenina obalené v chlebové placce. Přílohami je luštěnina kajan, rýže, banány. Zdejšími pivem je Carib. Cukr se sem dováží a vyrábí se tu z něho také místní rum – Westerhall a Clarke´s Court. Do koktejlů se tu přidává zdejší koření – muškátový oříšek nebo skořice. Zmíníme také nápoj mauby, hořkosladký nápoj z kůry stromu rhamnaceous.

Hlavním městem ostrovního státu je St. George´s, což je přístavní město vtěsnané mezi stěny vulkánu. Nachází se tu několik starých pevností založených Francouzy. Pěkná přístavní část s nábřežím, ze kterého můžete sledovat čilý námořní ruch, leží pěkně v obklopení nedalekých hor. Ve zdejších bývalých francouzských kasárnách se nachází Grenadské národní muzeum s indiánskými a koloniálními předměty. Horský hřeben, který obepíná celé město, je protnut Sendallským tunelem, který vede k nábřežní Esplanade. Velitelství grenadské policie dnes sídlí v budově bývalé pevnosti Fort George, která je přístupná veřejnosti a z jejích hradeb se vám naskytne pěkný výhled. K vidění tu jsou také pěkné anglické koloniální budovy, hlavně na Church Street a k návštěvě doporučujeme i místní trh. Najdete tu také sídlo grenadského parlamentu a vrchní soud – York House nebo rezidenci guvernéra Government House. Kromě pevnosti Fort George tu najdete ještě pevnosti Fort Matthew a Fort Frederick.

Hlavní turistickou oblastí Grenady je záliv Grand Anse s třemi kilometry bílých pláží a řadou hotelů. Z dalších pláží pak zmíníme Morne Rouge Beach, bílou pláž obklopenou zelenými horskými vrcholy, Dr. Grooms Beach, Magazine Beach, Pink Gin Beach či Tamarind Beach. Tropické rostliny včetně muškátovníku můžete vidět ve zdejších botanických zahradách Bay Gardens, kde je k vidění i starý mlýn za zpracování cukrové třtiny. Turisty se snaží nalákat i různé zahrady pěstující koření a také lihovar – Westerhall Rum Distillery s původním vybavením.

Sever a střed ostrova pokrývá deštný prales a mangrovové porosty, stejně tak se tu pěstuje koření a k vidění tu jsou i tradiční kreolské vesnice. Najdete tu i pobřežní útesy a kakaovníkové háje. Můžete se zastavit v Dougaldston Estate, kde můžete být svědky zpracovávání koření a kakaa, velmi zajímavá podívaná. Jak se zpracovává muškátový oříšek zas můžete vidět v Grenada Nutmeg Cooperative v Gouyare. La Morne des Sauteurs je útesem, odkud podle legendy spáchali sebevraždu skokem do moře poslední přeživší Karibové. K vidění je tu typický plantážní dům Morne Fendue. Zmíníme také Národní park Levera s plážemi, kde od dubna do června kladou vejce kožatky. V místním jezeře Levera se zas dají pozorovat divocí ptáci. Upozorníme vás také na horký pramen Riviére Sallée Spring, který je projevem vulkanické činnosti a na Národní park Grand Étang, v němž v rámci turistických tras můžete narazit na zdejší kočkodany. Grand Étang je označením kráterového jezera, kolem kterého můžete podniknout také jednu z tras. Tento národní park nabízí vůbec nejlepší možnosti turistiky v Grenadě a je jednou z hlavních turistických atrakcí. Parkem vede silnice Grand Etang Road. Z turistických tras v parku doporučíme výšlap k vodopádu Concord (trek asi na 5 hodin) dále stezku Mount Qua Qua ke skalnatému vrcholu stejnojmenné hory, Fedon´s Camp, dlouhou túru hluboko do vnitrozemí k místu, kde se ukrýval rebelující plantážník Julien Fedon (podnikal rebelie proti Britům dobývajícím ostrov a nikdy nebyl dopaden). Za nejhezčí túru v Grenadě je považována túra k vodopádům Seven Sisters Falls, sedm vodopádů v deštném lese - okruh asi na dvě hodiny. V národním parku žijí ptáci, vačice, pásovci a více se dozvíte ve zdejším informačním středisku. Dále připomeneme vodopády Annandale s tůní, ve které se dá koupat a starý lihovar River Antoine Rum Distillery, který stále skrývá původní vybavení a je poháněn vodním mlýnem. Rum vyrábí už od roku 1785 a říká, že má nejstarší funkční vodní mlýn v Karibiku. Pozorování ptáků je možné u kráterového jezera Lake Antoine.

Ostrov Carriacou je vzdálen asi 3 hodiny cesty trajektem z Grenady a je největším z Grenadin. Jedná se o turismem téměř nezasažený ostrov, klidný a nezkažený. Dostanete se sem také letadlem z Grenady. Katamarán jezdí trasu mezi Grenadou a Carriacou za asi dvě hodiny, poskytuje je Osprey Lines. Stejně tak se stejnou linkou dostanete na Petite Martinique. Ostrov je to kopcovitý, suchý a nachází se tu několik pěkných pláží. Hlavním městem je Hillsborough s ostrovním muzeem. V městečku Windward zas sídlí výrobci lodí, je tu slušná pláž. Odlehlou pláží je Anse la Roche, jedna z nejhezčích v Grenadě a turistické zázemí zas nabízí pláž Paradise Beach. Na neobydlený ostrov Sandy Island se zas podnikají výlety za šnorchlováním, stejně tak na ostrov White Island.

Vulkanický ostrůvek Petite Martinique leží asi 4 kilometry od Carriacou a dostanete se sem z hlavního města ostrova Carriacou, Hillsborough, asi za 20 minut lodí. Ostrov má asi 900 obyvatel a kromě pláží tu moc turisticky zajímavých míst není, ostrov neposkytuje téměř ani žádné turistické zázemí.