Edinburg

  • Edinburgský hrad Edinburg je nádherné romantické středověké město, jehož historie nabízí řadu tajemných příběhů. Pojďte proto nyní se mnou po stopách nejzajímavější skotské historie, poslechněte si povídačky o známých postavách skotských dějin a zároveň se mnou navštivte nejzajímavější atrakce hlavního skotského města. Hlavní město Skotska je sídlem univerzity a společně s Glasgow je administrativní a kulturním centrem celého Skotska. Sídlí zde Skotský parlament, město je známé také jako město festivalů – každoročně hlavně v letních měsících se zde konají kvalitní festivaly – např. Mezinárodní filmový festival nebo Edinburg Military Tatoo, což je úžasná přehlídka vojenských bubeníků a armádních kapel ozbrojených sil. Tento festival se koná každoročně v srpnu. Chcete-li při Vaší návštěvě navštívit některý z festivalů, seznam všech festivalů a termíny konání najdete zde.

    Booking.com Město má necelého půl milionu obyvatel a od roku 1995 se nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO. V dnešní době se město řadí mezi šest nejvýznamnějších finančních center Evropy, protože bankovnictví zde má dlouho tradici, na jejímž začátku byl vznik Bank of Scotland.

    Edinburgh je rodištěm řady významných osobností. Narodil se zde třeba vynálezce telefonu, A. G. Bell, bývalý ministerský předseda britské vlády Tony Blair nebo nejznámější skotský spisovatel a národní hrdina Walter Scott. V jedné ze zdejších kaváren také zchudlá spisovatelka J. K. Rowlingová napsala první knihu z dnes nejpopulárnější knižní série, Harry Potter.

    Město bylo založeno Římany, kteří zde založili vojenský tábor. Pevnost zde vznikla až ve 11. století a hlavním městem Skotska je Edinburgh stal až v 15. století. Více se o historii Skotska a Edinburghu najdete v jednotlivých článcích věnovaných skotským památkám.

    Prohlídka hlavních památek Edinburghu se dá zvládnout za jeden den, nechcete-li ovšem spěchat, nechte si na to dny dva. Pojďme se proto podívat, které památky jsou hlavními turistickými atrakcemi města a co byste skutečně měli vidět.


    Doprava po Edinburghu je velmi snadná a využít můžete místních autobusů. Autobusy jezdí i v noci. Perfektní doprava je také zajištěna pro dopravu z letiště do centra. Jedná se o autobusy Airlink, které Vás pohodlně dopraví z letiště přímo do centra Edinburghu, dojet můžete až na hlavní stanici Waverly Station, což je hlavní nádraží v Edinburghu a je to skutečně přímo centrum města. Jen vystoupíte, přivítá Vás Edinburgský hrad. Jízdenky si můžete koupit on-line nebo přímo na letišti, dvoupatrový autobus Airlink směr City Center byste neměli přehlédnout. Více informací o jízdném a stanicích najdete zde. Ve všech autobusech se nastupuje předními dveřmi a jízdenka se ukazuje řidiči, případně si ji u řidiče můžete rovnou zakoupit. Řidiči v autobusech z letiště mají drobné na vrácení, ovšem chcete-li si zakoupit lístek u řidiče v některém z autobusů v centru města, mějte vždy připravenou přesný obnos peněz, jelikož řidiči nevrací. Cesta z letiště do centra města trvá necelou půlhodinku. Veškeré informace o spojích, stanicích, jízdní řády a informace o jízdném najdete zde.

    TIP: výhodné a spolehlivé letenky do Edinburghu najdete u Letušky.

    Ideálním časem pro návštěvu Edinburghu je jako pro většinu jiných evropských měst květen až říjen. Zdejší měnou je anglická libra.

  • Edinburgský hrad (Edinburgh Castle)

    Edinburgský hrad Nejen dějiny Edinburgu, ale i Skotska jsou neodmyslitelně spjaty s dominantou města, Edinburgským hradem, který se nachází na vysoké skále uprostřed města. Tato poloha hradu dávala strategický význam. Dříve útočníci, dnes už turisté, mohou hrad navštívit pouze z východu známou ulici Royal Mile. Hrad může působit dost nejednotně díky různým změnám, kterými si v historii prošel. Z doby vlády Malcolma Canmora, který Skotsku vládl v 2. polovině 11. století, se v hradu nic nedochovalo. Angličané hrad v historii několikrát dobyli, Skotové ho poté získali zpět. Od 14. století význam hradu stoupal a postupně se z něho stal nejvýznamnější hrad Skotska. Plnil funkci pevnostní a zároveň byl i královským sídlem. Strategická poloha hradu na vysokém skalnatém ostrohu postupem času v souvislosti s rozvojem zbraní pozbývala smysl.

    Edinburgský hrad Hrad je rozsáhlým komplexem různých budov, které si sami procházíte. K dispozici jsou také prohlídky s anglicky mluvícím průvodcem. Průvodci se s Vámi zastaví u nejzajímavějších míst hradu a povypráví Vám o jeho historii. Prohlídka s průvodcem trvá asi 20 minut, jinak bych na prohlídku hradu doporučila vyčlenit si dvě až tři hodiny. Vstupenky si můžete zakoupit přímo na místě a v tomto případě si vystojíte pěkné fronty, protože Edinburgský hrad je zdejší nejnavštěvovanější památkou. Chcete-li se frontám vyhnout, můžete si lístky za stejnou cenu koupit on-line a dostanete se tak do areálu hradu bez čekání a za stejnou cenu. Koupíte-li si tzv. Edinburgh Pass, který umožňuje vstup do řady atrakcí ve městě vězte, že vstup do areálu Edinburgského hradu není v tomto pase zahrnut!

    Informace o cenách vstupného a zároveň o možnosti koupě vstupenek online najdete zde.

    Kompletní mapu hradu najdete zde nebo si ji také můžete zdarma vyzvednout v jakémkoliv informačním centru.

    Edinburgský hrad

    Tady je pár informací o těch nejzajímavějších místech v hradu:

    Esplanade je promenáda určená ke konání přehlídek z 18. století. Po ní je roztroušeno několik vojenských památek, např. jezdecká socha kontroverzního velitele Earla Haiga, díky jehož zvláštní vojenské strategii zažilo Skotsko do té doby nevídané ztráty.

    Vstupní brána hradu byla vystavena v 19. století v romantickém slohu. Součástí je ve Skotsku poslední postavený padací most vyzdobený postavami Williama Wallace (skotský národní hrdina, hlavní postava skotských válek o nezávislost, jehož příběh byl ztvárněn ve skvělém film Statečné srdce vynikajícím výkonem Mela Gibsona) a Roberta Bruce ( skotský král na začátku 14. století, který zajistil Skotsku nezávislost).

    Mill´s Mount Battery – dělo Za vstupní bránou najdete nejvýznamnější část hradu, Half Moon Battery z 16. století. Dalším zajímavým monumentem je Mill´s Mount Battery. Odsud každý den v jednu hodinu zazní výstřel z děla původně určený lodím kotvícím ve Firth of Forth. A je to skutečně rána!


    Další součástí je Panský dům (Governor´s House), panské sídlo z 18. století. Toto sídlo je typická ukázkou skotské dobové architektury. Panský dům

    Nejstarší dochovanou stavbou hradu a celého Edinburgu je St Margaret´s Chapel, která po tři století sloužila jako skladiště střelného prachu. Původ není úplně jistý, věří se, že ji postavila sv. Markéta, které je kostel zasvěcen. Podle slohu se ale zdá, že ji nechal až o 30 let později postavit král David I. jako poctu své zesnulé matce. Z cimbuří před kaplí je nejkrásnější výhled z celého hradu. Pod cimbuřím se nachází netradiční hřbitov, kde odpočinek nalezli vojenští psi.

    Nenápadnou budovou je zdejší palác (Palace) z 15. století. Na jedním ze vstupů najdete iniciály MAH, které patří Marii Stuartovně a Jindřichovi (Henry), lordu Darnley. V paláci můžete nakouknout do malé ložnice, kde se Marii narodil syn Jakub VI., pozdější anglický král. Zdejší interiéry jsou dost chudé a místnosti jsou až na pár obrazů téměř prázdné.

    Jedním z nejvýznamnějších symbolů skotské národnosti jsou královské klenoty, které můžete spatřit ve zdejším Honours of Scotland. Zdejší procházka stísněnými úzkými uličkami vás dovede ke klenotům do Korunního sálu (Crown room), které byly naposledy použity při skotské korunovaci Karla II. roku 1651. Tento čin se nelíbil Oliveru Cromwellovi (vládl po popravě krále Karla I. jako lord protektor a je to jedna z nejkontroverznějších postav skotské historie, některé jeho činy např. proti Irům jsou dodnes považovány za genocidu), který se pokusil klenoty roztavit. Klenoty poté sloužily jako symbol nepřítomnosti monarchy při zasedání skotského parlamentu. Na začátku 18. století byly klenoty uschovány tak, že se dlouho nevědělo, kde jsou. Rozsáhlé pátrání vedoucí k jejich nalezení inicioval sám Sir Walter Scott ( básník, sběratel skotských lidových balad). Klenoty sestávají z žezla, které je nejstarším kusem. Vzácnější je pak meč, který ukazuje ojedinělou italskou práci v renesančním stylu. Jakubovi IV. ho věnoval papež Julius II. Třetím a posledním kusem je koruna, zdobená drahými kameny, kterou vyrobil pro Jakuba V. skotský zlatím J. Mosman. Do sbírky naposledy přibyla ojedinělá relikvie, tzn. Kámen osudu (Stone of Destiny). Podle legendy tento kámen sloužil jako „Jakubův polštář“, na kterém se mu zdálo o žebříku plném andělů sestupujících na zem. Misionáři kámen převáželi z místa na místo a jeho osud není zcela znám. V 9. století byl převezen do Scone, kde po 500 let sloužil jako korunovační trůn, na kterém se skotští králové ujímali trůnu. Poté nastalo jeho další přemísťování. Stále se vedou diskuze o tom, zda se jedná o originál. Ten měl totiž být bohatě zdobený, avšak dnes zde spatříte pouze kus pískovce. Říká se, že ho mniši ve Scone napodobili a originál ukryli neznámo kde.

    Královské nádvoří (Crown Square) tvoří Velký sál (Great Hall) postavený za krále Jakuba IV., kde se pořádaly bály a slavnosti a ještě na začátku 17. století se zde scházel Skotský parlament. Na nádvoří dále můžete spatřit památník k poctě 150 000 skotských vojáků padlých za 1. světové války (Scottish National War Memorial). Z nádvoří se můžete dostat do Vaults, podzemních místností, které sloužily jako vězení a na zdech tak z těchto dob můžete spatřit řadu nástěnných kreseb. Dále v areálu můžete spatřit Mons Meg, slavné obléhací dělo z 15. století. Dále se v areálu nachází vojenské vězení, které je dobově vybaveno a dozvíte se tam o některých příbězích zdejších vězňů nebo nemocnice, která je bohužel veřejnosti nepřístupná.

  • ulice Royal Mile

    Royal Mile

    Královská míle je hřeben spojující hrad s Hollyrodem. Najdete zde převážně muzea a obchody se suvenýry, ale kromě toho i řadu zajímavých budov. Jak už říká název, je dlouhá skutečně asi jednu míli a tvoří ji několik samostatných ulic. Castenhill je ulice navazující na Esplanadu vedoucí ke hradu, zde můžete třeba spatřit Witche´s Fountain ve stylu art nouveau, která připomíná řadu žen obviněných z čarodějnictví a upálených. Dále se zde nalézá známá atrakce, Dům U dělové koule (Cannonball House). Podle místních povídaček je koule špatně mířená střela vypálená z hradu. Pravda ale tak zajímavá bohužel není. Koule označuje prostě úroveň, do které bylo možné čerpat vodu při zavádění městského vodovodu. Mezi kamennými kvádry tvořícími zdivo domu můžete spatřit vestavěnou dělovou kouli. Musíte se však hodně soustředit, protože se koule snadno přehlédne. Hned vedle domu je Whisky Heritage Center, kde se můžete projet v sudu a dozvíte se zde něco o výrobě pravé skotské whisky. Ovšem dáte-li na mě, doporučuji spíše návštěvu pravé skotské palírny než této atrakce určené výhradně pro turisty. Dále zde najdete Outlook Tower, ve které je umístěn Svět iluzí (World of Illusions), ve kterém můžete vidět i Cameru Obscuru, kterou prý její vynálezce potají šmíroval své sousedy. Je zde řada různých vizuálních atrakcí. Informace o vstupném a otevírací době najdete zde. Cameru obscuru můžete navštívit i v rámci zakoupeného Edinburgh Passu.

    Další u uliček Royal Mile je High Street, kde můžete navštívit středověký farní kostel High Kirk of St Giles, kde kázal skotský reformátor John Knox v dobách skotské reformace.

    Na Parlamentním náměstí (Parliament Square) najdete budovu skotského parlamentu ze 17. století. Tato budova fungovala jako parlament až do doby vzniku Unie. Zdarma se můžete podívat do hlavního sálu a můžete zde sledovat každodenní provoz.

    Na Upper High Street můžete navštívit Nejvyšší skotský soud. V budově Tron Kirku, kostela z 18. století najdete informační centrum, ztratíte-li se. V této ulici najdete i dům Johna Knoxe, ovšem není jisté, že v něm Knox skutečně žil.

    Co se týká Royal Mile, zmíním ještě ulici Canongate, kde se nachází Chessel´s Court, stavba z 18. století se zajímavými rokokovými komíny, ve které došlo k velké loupeži, ale i dopadení známého skotského podvodníka Deacona Brodieho. Říká se o něm, že vymyslel první zdejší šibenici a stal se taky její první obětí. Dvě Brodieho tváře inspirovaly skotského spisovatele R. L. Stevensona k napsání slavného díla Dr Jekyll a Mr Hyde. Ve dne byl totiž Brodie uznávaný obchodník, v noci se z něho ovšem stával lupič, který využíval svých znalostí o bohatých místních lidech, aby je okrádal. Jméno Deacon Brodie v Edinburgu jistě uvidíte, alespoň v názvu z některých místních hospod.

  • palác Holyroodhouse

    Hollyrood

    Holyrood je edinburgská královská čtvrť. Najdete zde Palace of Holyroodhouse, palác postavený v 17. století pro krále Karla II. Nejstarší částí jsou historické apartmány, ve kterých se odehrála vražda tajemníka královny Marie, Davida Rizzia. Toho nechal zabít Mariin manžel, lord Darnely. Ve zdejší vitríně pak můžete spatřit výšivku, kterou vyrobila královna Marie během zajetí v Anglii. Na zdejším pozemku se nachází i zdejší opatství (Holyrood Abbey). Informace o vstupném a otevírací době Holyroodského paláce najdete zde.

    Hned naproti Palace of Holyrodhouse se nachází kontroverzní veřejná budova Skotského parlamentu, vzniklou na konci 2. světové války, kterou využívá pro svá zasedání Národní shromáždění od roku 1999. Skotsko vlastní parlament nemělo od roku 1707, protože bylo součástí Unie s Anglií. Zdarma si zde můžete prohlédnout místní prostory. Budova je postavena v moderním stylu a skutečně se dá říct, že se prostě do města, ze kterého historie dýchá na každém rohu nehodí.

    Oázou klidu ve zdejším velkoměstě je Holyrood Park, někdy nazýván též královnin. Rozmanité přírodní útvary jako útesy, bažiny, rokle či jezera jsou typickou ukázkou skotské krajiny. Procházkové trasy parkem začínají u paláce. Za zmínku pak ještě stojí vyhaslá sopka s názvem Arthur´s Seat (Artušovo křeslo).

  • Cowngate

    Ulice Cowngate je ulice, ze které se dostanete do Grassmarketu. Zde dříve stávalo veřejné popraviště. K tomuto místu se váže další strašidelný příběh: Zde měli své doupě William Burke a William Hare, kteří vraždili a mrtvá těla šestnácti obětí prodávali místnímu prominentnímu lékaři Robertu Knoxovi, který je používal pro svou výuku anatomie. Tak jako má Londýn Jacka Rozparovače, má Edinburg sériové vrahy Burkeho a Hareho. Z jejich metody vraždění se dodnes používá výraz „burking“, stlačování hrudníku, dokud se oběť neudusí.

  • Greyfriar´s Bobby

    Greyfriars Bobby

    Socha Greyfriars Bobbyho se nachází na konci mostu Jiřího IV. (Georgie IV. Bridge) a je to nejsentimentálnější turistická atrakce Edinburgu. Bobby byl služební teriér konstábla Johna Graye. Ten zemřel roku 1858 a jeho pes ho hlídal na jeho hrobě po celých 14 let, dokud sám nezemřel. Zdejší obyvatelé se o něho starali a nosili mu jídlo. Stal se místní celebritou a asi také proto mu po jeho smrti vystavili pomník. Tento příběh získal celosvětovou popularitu a stal se námětem několika románů a filmů. Hrob, kde je konstábl Gray pohřben najdete na zdejší Greyfriars Kirkyard. Naproti pomníku najdete pak Skotské národní muzeum. Skotové celkově jsou velcí milovníci psů.

  • Princess Street

    Princess Street

    Princess Street je hlavní třída již od poloviny 19. století, která nabízí krásný výhled na hrad a Staré město a v Princess Street Gardens, místním parku, můžete posedět a sledovat hrad. Na East Princess Street se pak nachází monument nejslavnějšího skotského básníka Waltera Scotta, který byl postaven jen pár let po jeho smrti a je největším památníkem věnovaném spisovateli. Na jeho vyhlídkovou plošinu si po zaplacení vstupného můžete vyšlápnout všech 287 schodů a můžete pozorovat město. Je to hlavní nákupní třída, na které najdete řadu obchodů a chcete-li doporučit, kam skutečně zajít pro nejlepší oblečení za skvělé ceny, doporučuji obchodní dům Primark, kde nakoupíte oblečení pro celou rodinu a na různé příležitosti za neskutečné ceny.

  • V Edinburghu se nachází celá řada dalších památek, včetně různých muzeí a galerií. V rámci různých pro turisty připravených atrakcí zde můžete navštívit v rámci prohlídek i místní tajemné podzemí. Edinburgh je skutečně tajemné město a jak jste se dozvěděli v tomto článku, je spojen i s řadou tajemných příběhů a osobností. Pod povrchem ulic se skrývá bludiště starých sklepů a chodeb, které sloužily jako obydlí pro největší chudáky. Můžete zde navštívit řadu prohlídkových tras, třeba po stopách duchů nebo po stopách vrahů. Část Starého města je postavena na střechách staršího města, které má také dost tajemnou historii. V jedné z uliček ve zdejším podzemí s názvem Mary King´s Close můžete po zaplacení vstupného nahlédnout do těchto míst. Říká se, že psi i jiná zvířata odmítají do podzemí vstoupit, protože prý cítí zlo. Informace o vstupném a otevírací době, stejně tak bližší informace najdete zde.

    Dále zde můžete navštívit zdejší Zoo, botanickou zahradu nebo si prohlédnout královskou jachtu Brittania. Navštívit můžete i Edinburgh Dungeon, který Vám také nabídne možnost si v děsivé podobě prohlédnout skotskou historii. Zdejší průvodci v dobových kostýmech Vás provedou různými etapami a událostmi zdejších dějin. Informace o cenách vstupného a otevírací době najdete zde. Také si zde můžete lístky zakoupit on-line a rezervovat si určitý termín, díky čemuž si pak ušetříte čekání dlouhých front. Chcete-li zamířit na pláž, udělejte si výlet na Portobello Beach, což je pěkná písčitá pláž na okraji Edinburghu.

    Máte-li v plánu navštívit skutečně hodně turistických atrakcí v Edinburghu, zvažte zakoupení Edinburgh Passu, který Vám v jedné ceně umožní vstup do některých atrakcí. Více informací o ceně a památkách, na které se karta vztahuje najdete zde.

    Oficiální stránky města Edinburgh v angličtině můžete navštívit zde.

    Další informace o Edinburghu v češtině najdete zde.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, sledujte také náš facebookový profil @cestyposvete.cz. Najdete tam tipy na to, kam vyrazit v Čechách, v Evropě i ve světě a s naším webem tak pohodlně procestujete celý svět!

    Autor článku a fotografií: M. Kučerová