Před týdnem jsme se vrátili z dovolené, kterou jsme strávili ubytovaní u Lipenské přehrady. Řekli jsme si, že si ji musíme užít, něž padneme do svazku manželského. Na každý den jsme si naplánovali výlety a tento článek se bude týkat našeho prvního výletu, a to do Boubínského pralesa, který se nachází v CHKO Šumava nedaleko města Vimperk.

    Boubínský prales je od místa našeho ubytování nedaleko obce Černá v Pošumaví asi hodinu cesty autem. Zajeli jsme si tam v tom nejhorší počasí, kdy zrovna trochu pršelo, byla zima, ale hlavně mlha. Ty pocity, které se mi honily hlavou... no hrůza. Mělo to ale jednu velkou výhodu, a to to, že jsme tam byli téměř úplně sami. Prostě božský klid a jenom cvrlikání ptáků. Jelikož bylo špatné počasí a ještě k tomu všední den, tak byly všechny stánky s občerstvením zavřené.


    Do srdce Boubínského pralesa vede hned několik turistických tras. Ta nejzajímavější je rozhodně po modré turistické trase z Kubovy Hutě přes vrch Boubín, který leží v nadmořské výšce 1 362 m. n. m. Na samotném vrcholu najdete rozhlednu, ze které můžete za dobré viditelnosti vidět třeba naši jadernou elektrárnu Temelín či dokonce i téměř 200 km vzdálené Alpy. Protože je to na vrchol už přece jen výška, doporučuji si v létě vzít alespoň dvě lahve pití a pořádnou svačinu! Tu si můžete vychutnat třeba na malém posezení vedle rozhledny.

    Většina cesty k vrcholu Boubín je asfaltová cesta. Jakmile dorazíte k rozcestí, které je pod vrcholem, tak se cesta z nudné asfaltky změní na stezku po dřevěných schodech a dřevěném chodníku a následně v lesní cestu přes kořeny a jehličí, které vám praská pod nohami.

    Po zdolání vrcholu budete sestupovat k Boubínskému jezírku, které je výchozím bodem naučné stezky a při průchodu naučnou stezkou na vás čeká devět informačních tabulí, které vás seznámí s historií Boubínského pralesa, jezírka i místní flórou či faunou. Cesta je občas náročná, lezete po kamenech, občas šlápnete do kaluže, takže doporučuji pevnou obuv a sportovní oblečení. Po cestě potkáte i pár menších vodopádů a jednu menší studánku, kde si můžete napustit vodu, kdyby vám náhodou došla. Na tom zdejším vzduchu člověk jednoduše zapomene na všechny starosti.

    U Boubínského jezera i pralesa uvidíte zajímavě popadané stromy, které opravdu připomínají nedotčenou přírodu. U jezírka je menší chatka s posezením, která v létě slouží k občerstvení. Můžete si zde posedět. Pokud už vás bude nudit jezírko, tak se buď můžete vydat po stejné trase zpátky, a nebo si zvolit lepší cestu, a to? Pokračovat po modré trase až k vlakové stanici Zátoň a projet se vláčkem, pokud zrovna není výluka, kterou jsme my chytili... ach jo. Odtud se vydáte zpátky do Kubovy Hutě. Cesta trvá jenom chviličku, protože vesnice jsou téměř vedle sebe. Zajímavostí o Kubove Huti je třeba to, že zde leží nejvýše položená vlaková stanice u nás. Z Kubovy Hutě už je to jenom kousek do Národního parku Šumava.

    Rozhodně jsme zde nebyli naposledy, Lipno samo o sobě nás zaujalo a chceme ještě více prozkoumat, co nás tady může potkat v budoucnu. Bude skvělé, když nám příště vyjde počasí na kolo, protože jsme tu našli opravdu spoustu cyklotras. Kola se tak budou určitě hodit! Pokud budete mít cestu na Lipno nebo Šumavu, tak do Boubínského pralesa rozhodně vyrazte. Je to skvělý tip na výlet v této oblasti.

    Líbilo by se Vám psaní cestopisů jako je ten Ivetin? Máme prostor i pro Vaše zážitky z cest! Chcete-li vytvořit svůj vlastní cestopis, napište nám.

    Autor článku a fotografií: Iveta Syslová - Pokud Vás Ivetin článek zaujal, další její cesty sledujte na jejím Instagramu.