Barbados

Barbados je karibský ostrovní stát položený nejvýchodněji v Karibském moři, východně od Návětrných ostrovů (Malých Antil), omývaný Atlantickým oceánem. Tenhle ostrov o rozloze 430 km² je převážně nížinatý, příjmy do ekonomiky plynou z pěstování a zpracování cukrové třtiny, cestovního ruchu a bankovnictví. Žije tu asi 300 tisíc obyvatel, úředním jazykem je angličtina a oficiální měnou je barbadoský dolar značený BBD, časový posun je -4/-5 v létě/zimě a hlavním městem je Bridgetown. Čeští turisté tuhle destinaci téměř neznají, ovšem zdejší skvostné bílé pláže, karibský rum a půvabná koloniální britská architektura, to je to, kvůli čemu se na Barbados vyplatí vydat.

Název ostrovu dali Portugalci, kteří ho jako první objevili, podle zvláštního druhu fíkovníku, který vypadá, že má vousy. Barbados totiž portugalsky znamená vousatý. Když sem ale 1627 připluli Britové, byl ostrov neobydlený, o 10 let později se k nim přidali nizozemští osadníci, kteří sem z Brazílie přivezli cukrovou třtinu a dali tak základ zdejšímu cukrárenskému průmyslu. V 18. století byl Barbados největším světovým výrobcem cukru, významná byla taky výroba rumu. Roku 1834 bylo zrušeno otroctví a cukrový průmysl díky tomu začala upadat. Snahy o nezávislost na Velké Británii sílily a nezávislost na Velké Británii byla vyhlášena roku 1966. Ostrov je součástí zemí Commonwealthu, hlavou je tak britská královna zastoupená guvernérem. Léta pod nadvládou Britů jsou na ostrově dost citelná, dochovaly se krásné britské koloniální budovy, pije se čaj o páté a kriket je milovaným sportem. Jedná se o bezpečnou zemi, s dobrým zdravotnickým systémem, riziko kriminality je poměrně nízké.


Mezinárodním letiště na ostrově je Grantley Adams International Airport, na ostrově funguje velmi dobrá městská hromadná doprava. Nejlepším způsobem je ale projet ostrov autem. Fungují tu autopůjčovny, platí tu mezinárodní řidičák a řídí se vlevo. Silnice jsou udržované.

Hlavní město Bridgetown je jedním z obchodních center Karibiku. Má asi 100 tisíc obyvatel a ve zdejším přístavu kotví výletní lodě. V 18. století byl Bridgetown největším anglicky mluvícím městem mimo území Velké Británie. Vidět tu můžete náměstí National Heroes Square, dříve známé jako Trafalgar Square, na kterém se nachází komplex veřejných budov z korálového vápence – House of Assembly, což je budova parlamentu postavená v 19. století. Dále je tu St. Michel´s Cathedral, na jejímž místě stála katedrála už roku 1625. Zdejší synagoga pak připomíná Židy, kteří sem přišli v 17. století z Brazílie a živili se hlavně finančním zprostředkováváním. Britské koloniální budovy jsou skvěle zachovalé a dotvářejí tak zvláštní britskou atmosféru téhle zemičky. Zmíníme ještě pozůstatky dvou pevností z 18. století – Fort Charles a St. Anne´s Fort. Ve staré vojenské věznici se pak nachází Muzeum Barbadosu .

Z konce 18. století se dodnes dochoval barbadoský karneval, který začal jako oslava úrody cukrové třtiny. V krásných kostýmech v rytmu hudby calypso se tu po pět dní slaví. Karneval vrcholí první pondělí v srpnu.

Po celém ostrově se dochovaly v dobrém i horším stavu bývalé plantáže i jiné historické budovy, které hrály důležitou roli v bohaté cukrárenské éře (mezi 17. a 18. stoletím), kdy byla Barbados jednou z nejvlivnějších zemí v Karibiku. Abyste si připomenuli tuto dobu, můžete k některým starým plantážím vyrazit. Hezký je třeba Sunbury Plantation House.

Zajímá-li vás víc příroda, exotická zvířata a rostliny, i pro vás tu něco máme. 1,5 kilometru dlouhá stezka roklí kolem vápencových útvarů, při které můžete objevit na 200 druhů exotických rostlin, nese jméno Welchman Hall Gully. Asi 3 kilometry od ní je pak další turistická stezka, Flower Forest. Za zmínku stojí také Orchid World poblíž Gun Hill s 20 tisíci orchidejemi v pěti domech a anglickým parkem. Nedaleko pak leží Andromediny zahrady, které se rozprostírají na útesu a nabízejí úžasnou sbírku exotických rostlin.

Opatství St. Nicholas Abbey je vzácnou ukázkou jakobínské architektury v Karibiku, pochází ze 17. století a překvapivě nikdy nebyl spojen s náboženstvím.

Na jihu ostrova pak zmíníme nejen úžasné pláže, ale i ptačí rezervaci Graeme Hall Bird Sancuary, kde při procházce po dřevěných chodníčcích přes bažiny můžete pozorovat neuvěřitelné množství ptáků. Co se těch úžasných pláží týká, zátoky Foul Bay, Crane Bay či Long Bay, nad kterou se tyčí zámek Sam Lord´s Castle z 19. století, nabízejí jedny z nejhezčích na Barbadosu.

Zavítáte-li více do vnitrozemí, navštívit můžete Heritage Park s rumovou destilerií Foursquare, na mysu Ragged Point pak romantickou atmosféru dotváří maják East Point. Volně žijící makaky, jelínky, dikobrazy můžete vidět v přírodní rezervaci Barbados Wildlife Reserve Grenade Hall. V ní je také útulek pro leguány nebo jezírko s kajmany. Naproti rezervaci je pak stará signální věž ze začátku 19. století, ze které se kontrolovala práce otroků. K rezervaci pak přiléhá prales Grenade Hall Forest, poblíž kterého můžete vidět další staré pozůstatky bývalých plantáží – ve Farley Hill Parku. Ze zachovalých historických budov pak zmíníme ještě jeden z nejlépe dochovaných mlýnů v Karibiku, cukrový mlýn Morgan Lewis.

Nachází se tu taky anglikánská teologická kolej Corington College z 18. století a na Gun Hill najdete další signální věž, která měla za úkol kontrolovat dění na moři. Nedaleko je socha lva, kterou z jediného balvanu vytesal důstojník, který se tu léčil.

Jednou z největších atrakcí Barbadosu je vápencová jeskyně vyhloubená podzemními řekami Harrison´s Cave. Pořádají se tu projížďky 1,5 kilometru dlouhým uměle osvětleným podzemím, při kterém můžete vidět stalagmity a stalaktity různých tvarů.

Plážoví povaleči hlavně ze Spojených států ale doslova milují jiné místo na Barbadosu, slavné Platinové pobřeží. Jedná se o nejluxusnější plážové letovisko na Barbadosu, plné luxusních hotelů a přeplněných pláží. Centrem této části je Holetown, najdete tu kostel ze 17. století z korálového kamene a skvělé možnosti potápění nabízí Folkstone Underwater Park. V cukrovaru Portvale může být svědky procesu zpracování cukrové třtiny a v historickém park Tyrol Cot Heritage Village můžete vidět nejen dům dřívějšího premiéra Adamse, ale i skanzen s různými typy historických budov, včetně příbytků otroků či řemeslných dílen. Ať už vás na Barbados přilákalo cokoliv, jistě nebudete litovat.