Budapešť

  • Důvodů k návštěvě Budapešti může být hned několik. Budapešť je významné historické město, ve kterém se nachází obrovské množství historických památek a staveb obrovského významu a zároveň je to město lázeňství. V dnešní hektické době je umění odpočinku velice důležité a pořádný oddech jednou za čas potřebují všichni z nás. Právě Budapešť je ideálním místem, kde můžete perfektně skloubit poznání s luxusním odpočinkem. Pokud už se rozhodnete jet do Budapešti spíše za historickými památkami, ubytujte se alespoň v některém z hotelů, ke kterému náleží pár termálních bazénů, protože po celodenní prohlídce historického centra Budapešti, se naložení do jednoho z horkých minerálních bazénků bude velice hodit.

    Hlavní město Maďarska je 8. největším městem Evropské unie a žijí zde 2 miliony obyvatel. Booking.com Leží na řece Dunaj. Oba břehy Dunaje jsou spojeny devíti mosty. Dunaj město rozděluje na Budín a Pešť, které byly dříve samostatnými městy, až v roce 1873 splynula v jedno město s názvem Budapešť. Město je z našeho hlavního města vzdáleno cca 550 km a nebudete-li příliš spěchat, dorazíte tam autem asi za 6 hodin. Město se dělí do 23 městských čtvrtí, které jsou rozlišovány římskými číslicemi.

    Historie zde začíná osídlením Kelty, které později nahradili Římané. Poté se zde vystřídala řada kmenů jako Hunové, Avaři či Slované. Koncem 10. století sem přišli Maďaři, jejichž centrem se stal Budín, který byl později sídlem též uherských panovníků. Budapešť vzkvétala hlavně za vlády Zikmunda Lucemburského a Matyáše Korvína, tzn. od konce 14. století a za vlády Jagellonců byla Budapešť vedle Vídně, Prahy a Krakova nejvýznamnějším sídlem střední Evropy. Od roku 1526 se Budín na jedno a půl století stal provinčním městem, což zapříčinila turecká okupace. Křesťanské kostely byly zničeny či přestavěny na mešity, což donutilo Maďary žijící v této oblasti přesunout se na sever a do Budína se začaly přesídlovat osmanské porobené národy jako Řekové, Srbové či Arméni. Dodnes zde můžeme spatřit připomínky srbské i turecké minulosti. Z turecké okupace bylo město osvobozeno r. 1686 habsburským vojskem.

    Tak se pojďme společně podívat na to, co byste v Budapešti neměli minout. Taky vyzkoušejte vynikající maďarskou kuchyni a nezapomeňte si jako suvenýr přivézt excelentní tokajské víno, klobásky či nějakou tu sušenou papriku. Nejnavštěvovanějšími místy Budapešti je budova maďarského parlamentu, bazilika sv. Štěpána, Rybářská bašta a Matyášův chrám. Projděte se přes Řetězový most, který je obzvlášť uchvacující v noci a vyšlápněte si na Hradní vrch, kde se nachází symbol Maďarska, Budínský palác. Ve městě je řada parků a míst k odpočinku, pokud byste některé z nich chtěli navštívit, doporučíme Markétin ostrov. Na prohlídku města si rezervujte alespoň dva dny, které by na prohlídku toho nejzajímavějšího z Budapešti měly stačit. Na začátku prohlídky města navštivte jedno z turistických center, kde vám dají mapu a vaše poznávání města může začít.

    Nebudete-li se vám chtít chodit pouze pěšky, rozhodně využijte historické metro v centru města nebo historickou lanovku vedoucí nahoru k Budínskému hradu. Plán metra a ceny jízdného najdete zde. Jízdenky si lze zakoupit na většině stanic metra, mějte vždy připravené drobné, protože ne všechny stánky akceptují bankovky ve vysoké hodnotě. Rozhodně je lepší si koupit několik jízdenek dopředu, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu s hledáním otevřeného stánku nebo s rozměňováním. Skoro na všech stanicích u východu i nástupu stojí revizoři, kteří jízdenky kontrolují. Budapešťské metro patří k nejstarším v Evropě a bylo zde už za Rakouska-Uherska. První trasa byla otevřena 1896. Metro má 3 trasy rozlišené podle barev (červená, žlutá a modrá) a jezdí ve 2-3 minutových intervalech. Zapamatujte si dva názvy: bijárat (vstup) a kijárat (východ). V metru si dávejte pozor na kapsáře!

    Budapešť jako jediné z velkoměst stojí na místě, kde se nachází více než stovka termálních pramenů, které mají různé vlastnosti a najdete zde proto lázně zaměřené na různé choroby. Ovšem do budapešťských lázní nemusíte jet pouze léčit zdravotní neduhy, ale prostě si jen odpočinout. Lázně jsou vystavěny v působivých historických stavebních stylech, najdete zde stavby v novoklasicistním slohu nebo zde nepřehlédnete vliv římského či tureckého lázeňství.


    Jedny z nejnavštěvovanějších lázní jsou lázně Gellért. Léčí se zde gynekologické, kloubní či nervové problémy. Lázně Gellért jsou nejznámější budapešťské lázně. Jejich vybavení v secesním stylu, vířivky se sochami či mozaikou jsou skutečně dokonalým obrazem luxusu, který maďarské lázeňství nabízí. Je ale nutno říci, že ubytování v hotelu Gellért je skutečně velice drahé, proto sem většina turistů míří jen do lázní, třeba na celý den. Více informací najdete zde. Nerozhodnete-li se pro lázně Gellért, zkuste Királyho lázně. Királyho lázně jsou lázně v tureckém stylu, byly založeny v 16. století tureckým pašou pro vojenské posádky v Budíne a vliv turecké architektury je skutečně nepřehlédnutelný. Budova je rozpoznatelná díky čtyřem kupolím ve tvaru želvích krunýřů. Jedná se o jedny z nejlepších tureckých lázní v Budapešti. Je zde dokonce dovolen vstup bez plavek, speciálně vyhrazené jsou dny pro ženy a pro muže (ženy – pondělí, středa, pátek; muži – úterý, čtvrtek, sobota). Podrobné informace důležité k návštěvě lázní najdete zde.

    Pro rodiny s dětmi bych potom doporučila Aquaworld Ramada Hotel, který vedle nádherných lázní a světa saun (najdete zde na 10 různých druhů saun) nabízí jeden z největších vodních světů v Evropě.

    Historické památky budeme v tomto článku rozdělovat podle dvou částí, které od sebe dělí řeka Dunaj. Jedná se o Budín a Pešť. Bude tak pro vás orientace po městě o něco snazší. Máte-li v plánu navštívit co nejvíce památek a stejně tak využívat městskou hromadnou dopravu, popřemýšlejte o zakoupení Budapešťské karty. Umožní Vám zdarma vstup do vybraných památek, do vybraných lázní a také s ní můžete cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma.

    Pešť

    Pešť je část města na východním břehu Dunaje. Je lidnatější a živelnější než Budín na východním břehu. Historicky to bylo druhé nejvýznamnější město Rakouska-Uherska a tomu také odpovídá množství historických budov.

    Belváros je vnitřní město, které je turistickým centrem a v historii bylo významným centrem obchodu a zábavy, v čemž soupeřilo s Vídní. Většina budov zde pochází z 18. a 19. století a jsou ukázkou rakousko-uherské architektury. Zdejší turistická třída se jmenuje Vörösmarty tér a vyskytují se zde různí portrétisté nebo historické kočáry, kterými se můžete za obrovské peníze svézt. Máte-li chuť na něco dobrého, navštivte nejznámější budapešťskou cukrárnu, Gerbeaudovu cukrárnu, která má zdejší tradici už od roku 1858. Na Váci útca se nachází stará budapešťská radnice z 19. století a Bělehradské nábřeží nabízí pěkný výhled na Budínský palác. Leží tu také jeden z devíti zdejších mostů, Alžbětin most (Erzsébet híd). Na Vigádó tér je poměrně moderní socha teprve z roku 1990 zvaná Princeznička, která udělala obrovský dojem na prince Charlese při jedné z jeho návštěv Budapešti. Ve čtvrti Lipotváros se pak nachází jedna z nejnavštěvovanějších turistických památek Budapešti, bazilika sv. Štěpána. Kromě ní se zde nachází třeba jedno z největších nákupních center ve městě, Westend. Na křižovatce mezi ulicemi Hold a Báthory útca je lucerna s věčným plamenem, která připomíná hraběte Batthyányho popraveného Habsburky. Můžete také navštívit Maďarský železniční historický park, kde se v dopravním depu nacházejí historické lokomotivy a vagóny od roku 1870 dodnes.

    Bazilika sv. Štěpána

    S výstavbou baziliky sv. Štěpána (Istvána) se začalo roku 1851 a stavba trvala téměř 50 let. V levé kapli je uložena mumifikovaná ruka sv. Štěpána, což je vůbec nejsvatější maďarská relikvie, která se nosí v procesí, které se koná každoročně 20. srpna. Sv. Štěpán je považován za zakladatele maďarského státu a je jedením ze symbolů Maďarska. Z vyhlídkové věže ve výšce 65 metrů je krásný výhled na město. Do baziliky je přístup zdarma, vstup do vyhlídkové věže je za poplatek. Dále se zde nachází pokladnice.

    Parlament

    Budova maďarského parlamentu (Országház) se nachází na pešťském břehu Dunaje. Jedná se o budovu v novogotickém stylu, která je protkána také renesančními a barokními prvky a vybudována z bílého pískovce. Je dlouhá 268 m a vysoká 96 metrů, zdobená je 88 plastikami maďarských vládců. Nachází se v ní na 700 místností a patří k největším budovám vlády v Evropě. Jeho stavba byla inspirována budovou parlamentu v Londýně a řekla bych, že je i o něco hezčí než londýnský parlament. K vidění jsou zde nádherné uherské korunovační klenoty. Jedním z nich je i koruna sv. Štěpána, symbol maďarské státnosti. Pokud se na ni půjdete podívat, jistě si všimnete, že je celá ohnutá. To je tím, že má za sebou dlouhou a strastiplnou historii. Snažili se ji nejprve vynést z královského paláce v dětské kolébce, později byla unesena německými fašisty a nakonec se dostala až do Spojených států amerických. Odtud se později s ostatními korunovačními klenoty (jablko, žezlo, meč) vrátila do Maďarska. Parlament je přístupný veřejnosti, veškeré potřebné informace najdete zde.

















    V VI. městské čtvrti, Terézváros, se nachází hlavní budapešťská třída, nejdelší a nejvelkolepější, Andrássyho třída. Je dlouhá 2,5 kilometru a prvně se otevřela roku 1884. Název má podle hraběte Andrássyho. V dobách vlády komunismu se jmenovala Stalinova třída. Nachází se na ní skutečně velkolepá a honosná sídla, dále zde najdete také Poštovní muzeum, ale hlavně budovu Státní opery. Byla založena skladatelem maďarské státní hymny, Ferencem Erkelem. Je to krásná novorenesanční budova z 2. poloviny 19. století. Jedním z jejich ředitelů byl také Gustav Mahler. Při oblehání města během války v ní našli místní útočiště. Prohlédnout si můžete interiéry opery, úplně ideální bude, když návštěvu spojíte společně s nějakým představením, která se zde konají.

    Oktogon je osmihranné náměstí lemované řadou budov. Jednou z nich je Dům hrůzy, kdysi nejobávanější adresa v Budapešti. V budově sídlila tajná policie. Dnes je zde muzeum a památník, připomínající zvěrstva, která tajná policie napáchala. Expozice jsou doplněné pohřební hudbou a působí skutečně velice intenzivně. V suterénu najdete třeba mučírnu nebo cely.

    Náměstí hrdinů (Hösök tere) bylo upravené roku 1896 k oslavám milénia, tzn. tisícího výročí příchodu Maďarů do země. Ve středu náměstí je Památník milénia, což je 36 metrů vysoký sloup, na jehož vrcholku se tyčí socha archanděla Gabriela, který se podle pověsti ve snu zjevil sv. Štěpánovi a nabídl mu uherskou korunu. Kolem sloupu jsou sochy Arpáda a jeho náčelníků, kteří maďarské kmeny přivedli do země. Pořádají se zde také různé akce. Náměstí je obklopeno řadou budov, nachází se zde Muzeum výtvarného umění, které sídlí v klasicistní budově a najdete zde třeba sbírku egyptského umění, umění středověkých kultur, ale i expozice věnované 20. století.

    Kousek za Náměstím hrdinů se nachází hrad Vajdahunyad, který je obklopen umělým jezerem, které se v zimě mění na kluziště. Hrad byl stejně jako náměstí vybudován k oslavám milénia roku 1896, protože doba si to tak prostě žádala. Pěkné je romantické renesanční nádvoří obklopené dalšími přilehlými budovami. Skutečně velkolepé jsou pak Szechényiho lázně. Před lázněmi je socha geologa Vilmose, který objevil zdejší pramen užívaný dnes pro bazén a turecké lázně. V bazénu se velmi často hrají dokonce šachy a je to vskutku vtipný pohled na muže sedící v lázni a hrající šachy. Chcete-li si šachy zahrát, musíte si přinést vlastní. Nedaleko lázní se pak nachází oblíbený lunapark Holnemvolt Park ještě donedávna známý jako Vidám Park a také zdejší zoologická zahrada (Állatkert), kde je pěkný pavilon slonů připomínající mešitu nebo pavilon palem s akváriem.

    Alžbětino město (čtvrť Erzsébetváros, VII. městská část) nabízí největší židovskou čtvrť ve městě. Významnou židovskou památkou je synagoga na Dohány utca, jedna z nejvýznamnějších pamětihodností Pešti. Jedná se o vůbec největší evropskou synagogu a po newyorské Temple Emmanuel také druhá největší na světě. Byla postavena v 2. polovině 19. století v byzantsko-maurském stylu, barvy zdí nesou barvy podle budapešťského erbu. Pěkné jsou interiéry se stropem plným arabesek a Davidovými hvězdami. Za synagogou je hřbitov, na kterém se nachází krychlovitá stavba s kupolí, Templ hrdinů. Jedná se o památník vybudovaný na počest židovských vojáků padlých v 1. sv. válce. Za synagogou bývalo židovské gheto, které roku 1944 vybudovali němečtí nacisté.

    V Josefově městě (Józsefváros) se v klasicistní budově nachází Maďarské národní muzeum. Roku 1848, v době revoluce, z muzejního schodiště svou Národní píseň s burcujícím refrénem recitoval vůbec nejslavnější maďarský básník, Sándor Petöfi. Dalšími muzeem je třeba Muzeum policejních dějin.

    IX. městský obvod je Ferencváros. Zde se na Vámház Körát nachází Velká tržnice, kde si můžete koupit řadu typických maďarských pochutin včetně klobás, různých sýrů a samozřejmě nepřeberného množství zaručeně pravých maďarských mletých paprik.

    Budín

    Dominantou Budína je Hradní vrch, 1500 metrů dlouhá plošina s baštami, panskými sídly a hradem. Kvůli strategické poloze na kopci si zde své paláce stavěli už dávno i uherští králové. Na Hradní vrch se můžete dostat historickou lanovkou z 19. století, která vyjíždí ze zastávky za Řetězovým mostem nebo autobusy. Rozhodně ale neprohloupíte, když si nahoru vyšlápnete pěkně pěšky po schodech od Batthyány tér. Procvičíte si přinejmenším vaši fyzičku.

    V podzemí se nachází zhruba 10 kilometrů chodeb, které byly vytvořeny termálními prameny. Jedna část byla přeměněna na vojenskou nemocnici roku 1941 a dodnes si nemocnici ve skále můžete prohlédnout. Bližší informace o vstupném a otevírací době najdete zde.

    Pod schody Lovas út se nachází Labyrint Budínského hradu, kde si můžete prohlédnout kopie jeskynních maleb z Lascaux či si v úplné tmě můžete projít některými jeskyněmi.

    Budínské léčebné minerální prameny využívali již staří Římané, kteří si v Budíně vystavěli lázně Aquincum. Tradici lázeňství zde ale nejvíce rozvinuli Turci, protože jako muslimové se museli umývat 5x denně. Ti tak vybudovali nejvíce zdejších lázní, třeba lázně Rác s osmistěnným kamenným bazénkem. Ve Vodním pavilonu (Ivocsarnok) se prodává pitná voda okolních pramenů. Dalšími tureckými lázněmi jsou třeba Rudasovy lázně, kterétaké nabízení osmistěnný bazén z 16. století a jsou skutečně skvostné.

    Matyášův chrám

    Novogotický kostel je jednou z nejvýznamnějších památek Maďarska. Až vstoupíte Mariánským portálem, budete si moc prohlédnout nespočet fresek nebo erb sv. Matyáše. V Loretinské kapli je uložena barokní madona. Dále se zde nalézají hrobky několika maďarských panovníků, třeba Bély III. Po točitém schodišti se dostanete do oratoře s výstavou replik korunovačních klenotů. Původní kostel zde byl postaven v románském stylu v 11. století, dnešní podoba je v novogotickém stylu z 2. poloviny 14. století. Bližší informace o vstupném a otevírací době najdete zde.

    Rybářská bašta

    Po Matyášově chrámu je to druhá nejpůsobivější budapešťská památka. Je od ní krásný výhled na Pešť. Mezi baštou a kostelem je jezdecká socha krále Štěpána, zakladatele uherského státu. Sv. Štěpán je vůbec nejvýznamnějším maďarská postava, který spojil maďarské kmeny, vytvořil uherský stát a získal tak uznání křesťanského světa. Po své smrti roku 1038 byl kanonizován. Název Rybářská bašta vznikl pod vlivem zdejšího trhu s rybami, který ze stával ve středověku.

    Budínský hrad

    Královský palác (dřívější název) je symbolem Maďarska. Jedná se o historický hrad a bývalé sídlo uherských králů. Od roku 1987 je na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je extravagantním dílem renesančních umělců z celé Evropy. První opevnění zde stávalo už ve 13. století, avšak rozmach začal na vlády Matyáše Korvína. Byl rozšířen za vlády krále Zikmunda a v té době byl největším gotickým palácem na světě. Za turecké okupace byl užíván jako kasárna, zbrojnice a stáje, chátral a nakonec byl opuštěn. V 17. stol. byl hrad silně zničen, většina budov se zřítila nebo shořela. Později za vlády uherského krále Karla III. bylo zničeno i to, co přežilo tureckou nadvládu. Menší barokní palác zde byl vystavěn pak v roce 1715. Důležitou roli hrál palác v roce 1867 při korunovaci Františka Josefa I. uherským králem a stal se tak symbolem míru mezi rakousko-uherskou monarchií a maďarským národem. Opět byl zničen po nástupu komunistů. Budínský hrad je považován za jednu z nejkrásnějších královských rezidencí světa, osobně bych však v tomto žebříčku hodnotila výše Pražský hrad nebo Buckinghamský palác. V budově se nachází Maďarská národní galerie, Budapešťské historické muzeum a Széchenyiho národní knihovna.

    Řetězový most

    Řetězový most (Lanchíd) má mimořádné místo v historii Budapešti, protože byl prvním spojením mezi Budínem a Peštím a znamenal velkou vzpruhu pro ekonomický růst Budapešti. Symbolizoval zrušení feudálních výsad – šlechtici osvobození od daní museli při přechodu platit mýtné. Roku 1945 ho zničili Němci, kteří podminovali všechny mosty na Dunaji, aby zabránili postupu Rudé armády. Na oslavu mostu se koná v červnu Slavnost mostu. Myšlenka vybudování tohoto mostu pochází od hrabě Szechényiho, který je významnou postavou Budapešti. Založil třeba Akademii věd či stál u zavedení parních lokomotiv v Uhersku. Most je dlouhý 202 metrů.

















    Vrch Gellért

    Vrch Gellért (Gellérhegy) je další kopec dobře viditelný z většiny míst ve městě. Je to ten kopec, který je hned vedle hradního návrší. Nahoře najdete Památník osvobození a citadelu. Vrch byl pojmenován podle biskupa Gellérta, který obracel na víru pohanské Maďary a byl chráněncem krále Štěpána. Po smrti krále ho ale bezvěrci svrhli v káře ze skály, prý z místa, kde dnes stojí socha sv. Gellérta. Světoznámý je hotel Gellért s proslulými lázněmi, které jsou na titulním obrázku snad všech maďarských průvodců. Interiér je skutečně jedinečný, jsou zde nádherné mozaiky a termální bazén v římském slohu či chrliče ve tvaru lvích hlav. Termální koupele v bazénu jsou zvlášť pro muže a ženy.

    Památník osvobození je 30 metrů vysoká socha ženy, držící v ruce ratolest vítězství. Původně byla postavena jako vzpomínka na syna admirála Horthyho, který zemřel při letecké havárii za 2. sv. války. Nakonec byla ale socha věnována sovětským vojákům, kteří osvobodili město od nacistů.

    Zdejší Citadela je pevností, kterou nechali vybudovat Habsburkové jako dozvuk revoluce mezi lety 1848-1849. Za 2. sv. války se zde ukrývaly jednotky SS. Uvnitř po zaplacení vstupného můžete vidět výstavu o historii kopce a zrekonstruovaný nacistický bunkr.

  • Na hřbitově Farkasréti odpočívají významní Maďaři, třeba básník Zoltán Kodály. Je zde k vidění také krásná márnice z roku 1975, jejíž dřevěná žebrová klenba připomíná lidský hrudník s rakví na místě srdce.

    Další zajímavostí je Memento Park s 42 sochařskými monumenty, které kdysi znamenaly oslavu komunismu. Dnes je chápán jako jakýsi „antichrám“ zkrachovalé komunistické ideologie. Můžete zde vidět třeba repliku Stalinovy tribuny, Náměstí svědků – symbol všech náměstí v Evropě, kde se lidé postavili komunismu či obchod Rudá hvězda, kde se prodávají svíčky s podobiznou Lenina či Stalina. Jsou tu k vidění i modely trabantů.

    V Obudě se nacházejí římské památky, které jsou dnes už dost zarostlé a nepříliš zachovalé. Je zde k vidění třeba rozpadající se amfiteátr.

  • Budínské vrchy

    Budínské vrchy jsou ideálním místem k turistice či cyklistice a při vašich večerních toulkách tady můžete narazit třeba na divoká prasata hledající potravu. Termální prameny tu vyhloubily řadu jeskyní, které si dnes můžete prohlédnout během prohlídek s průvodcem. Takovými jeskyněmi jsou třeba Krápníkové Pavlovy jeskyně. Ty objevil na začátku 20. století lamač kamene hledající zatoulanou ovci. Prohlídky trvají 30 minut a projdete několika skalními útvary. Na konci trasy na vás čeká Ráj, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Radiový sál v hloubce 50 metrů pod vámi. Informace o vstupném najdete zde.

    Dalším jeskyním komplexem jsou jeskyně Szemlöhegyi. Tady už nejsou žádné pukliny, kterými procházíte ani žádné krápníky. Je zde velice čisté ovzduší.

    Markétin ostrov

    Markétin ostrov se nachází v centru města na Dunaji. Ve 13. století na tomto ostrově stával dominikánský a františkánský kostel, které byly oba zničeny v době turecké okupace. Dochovala se zde kaple premonstrátů z 12. století a ruiny dominikánského kláštera. Najdete zde parky s památníky a s bustami významných osobností. Markétin ostrov je vynikajícím místem pro relaxaci a obyvatelé Budapešti velmi dobře vědí, proč zde tráví volný čas. Na ostrov je zakázán vjezd motorových vozidel, můžete sem proto podniknout procházku nebo se projet na kole.