Zoo Praha

  • Zoologická zahrada v městské části Troja byla založena v roce 1931. Pyšní se jedním unikátem, kterým je chov koně Převalského, v němž je velmi úspěšná. Ale mimo to zahrada nabízí mnoho dalších druhů zvířat a jiných atrakcí – jízdu vláčkem, lanovku, rozhlednu a plno zajímavých expozic a pavilónů. S návštěvou tedy neváhejte.

    Zoologická zahrada, rozkládající se na 58 hektarech půdy, nabízí k návštěvě 12 pavilónů a přes 150 expozic, celkově něco přes čtyři tisíce zvířat, z toho skoro šest set padesát druhů. Můžete navštívit např. expozici Ptačí mokřady, kde si budete moci prohlédnout jeřáby, překrásně zbarvené ibisy rudé či člunozobce, jež chová pražská zoo jako jedna z mála na světě. Navíc vám při prohlídce nebude překážet drátěné pletivo, ale od ptáků vás bude oddělovat jen zábradlí, a nic tak nebude bránit vaší prohlídce těchto mokřadních ptáků. V pavilonu šelem a plazů se potkáte s kočkami z celého světa a s několika desítkami vzácných plazů. Můžete pohlédnout do očí lvům, tygrům, levhartům obláčkovým či třeba kočce rybářské. Kromě šelem zde spatříte např. leguány či obyvatelku jihoamerických řek – anakondu a další plazy. Nebo se můžete zajít podívat na mrštné a ladné lachtany, jež vám předvedou, jak se kloužou na skluzavce či dovádí pod hladinou. Touží-li si děti pohladit nějaké zvíře, právě pro ně je zde Dětská zoo, ve které najdou nejen domácí domestikovaná zvířata, ale v blízkosti stojí i voliéra s exotickými ptáky, kteří se dnes již běžně chovají v domácnostech. Rozhodně navštivte i ostatní pavilony (Údolí slonů, Indonéská džungle, Pavilon tučňáků a další) a expozice (Papouščí stezka, Severský les, Ostrov lemurů).

    Severní a jižní částí zoo projíždí vláček, kterého lze využít. Svézt se také můžete ze spodní části zoo lanovkou a hned budete u výběhu koně Převalského. Zoo můžete navštívit i se psem, ovšem za předpokladu, že bude na vodítku a má platný očkovací průkaz. V areálu jsou pro psy rozmístěny misky s vodou či pítka, ale do pavilonů se psem nesmíte, zároveň si při vstupu za psa připlatíte o stovku navíc. Přestane-li vás bavit chodit jen dole „při zemi“, můžete navštívit dřevěnou rozhlednu Obora, nacházející se v severní části zoo, a pohlédnout tak na zoo z ptačího pohledu. Zároveň se vám naskytne i krásný rozhled na Prahu či Vltavu. Zoologická zahrada mimo jiné nabízí také komentovaná krmení, prohlídky s průvodcem, speciální programy a spoustu dalších akcí. Podrobné informace o zoologické zahradě od otevírací doby, ceníku vstupného až po informace o různých akcích naleznete zde.

    Autor článku a fotografií: Tereza Jirásková