Přírodní rezerace Zemská brána

 • Přírodní rezervace Zemská brána se nachází v Orlických horách u města Klášterec nad Orlicí. Přírodní rezervací byla vyhlášena r. 1987. Protéká jí Divoká Orlice, která v těchto místech prorazila hřeben Orlických hor a vytvořila malebné údolí s názvem Zemská brána. Jedná se o nejkrásnější úsek Divoké Orlice. Vyskytuje se zde vzácná fauna i flora. Z rostlin je to např. oměj pestrý a ze vzácných druhů zvířat tu můžete spatřit třeba ledňáčka. Zemská brána je skvělým místem pro turistiku a odpočinek, vede tudy 3 kilometry dlouhá naučná stezka s několika zastávkami, která je turisticky nenáročná a zvládnou ji i děti.

  Naučná stezka vede z Klášterce nad Orlicí ke kamennému mostu a cestou se zastavíte u několika zajímavých zastávek, ze kterých se dozvíte nejen o přírodním bohatství zdejší rezervace, ale i o historii celé oblasti. Zastavte se nejen u legendami opředené Ledříčkovy skály, ale i u Pašerácké lávky. Kochejte se nádhernou přírodní scenérií. Oblast je využívána nejen turisty, ale i vodáky nebo horolezci, protože zdejší skály nabízí možnost lezeckého využití.

  Ledříčkova skála

  Ledříčkova skála je skála, ve které se nachází malá jeskyně. Podle legendy v ní žil zbojník Orlických hor, Ledříček, též někdy nazýván "Jánošík Orlických hor". Ledříček je historicky doloženou postavou žijící v 1. polovině 19. století, který bohatým bral a chudým dával, byl několikrát chycen, ale vždy uprchl. V jeskyni ve skále žil více než 20 let. Zabil se pádem ze skály, když prchal do své jeskyně před pronásledujícími vojáky.

  Linie opevnění

  Cestou po naučné stezce též nelze minout pevnostní opevnění. Na břehu Divoké Orlice se nachází pěchotní srub, který byl součástí linie těžkého opevnění a vystavěn byl mezi lety 1937-1938. V celé této oblasti budete bunkry potkávat téměř na každém kroku, z naučných cedulí se o nich dozvíte celou řadu zajímavých informací.

  Pašerácká lávka

  Pašerácká lávka je most přes Divokou Orlici, která byla původně vystavena zdejší vrchností pro potřeby dřevorubců, kteří sváželi dřevo z okolních lesů. V noci ale byla lávka využívána pašeráky k pašování různého zboží. Pašeráctví vrcholilo po 1. světové válce. Nedaleko lávky stával mlýn, kde se prý pašované zboží jako tabák nebo cukr mířící z Německa do Rakousko-Uherska prodávalo. Původní lávka byla poničena povodní v roce 1999 a do nynější podoby byla zrekonstruována roku 2002. Kousek od lávky bylo místo, kde kdysi stával lovecký zámeček Lusthaus, který nechal postavit majitel žambereckého panství. Zámeček však roku 1936 vyhořel a již nebyl znovu obnoven. V současnosti je zde jen travnatá loučka a dva malé rybníčky, které dříve k zámečku patřily.

  Kamenný most

  Tento most je začátkem nebo koncem zdejší naučné stezky. Záleží na tom, z jaké strany se na stezku vydáte. Kamenný most přes Divokou Orlici ze začátku 20. století byl znovu zrekonstruován v letech 2004 - 2005. Most vytváří dojem vstupu do země, do Čech, pomyslnou Zemskou bránu.

 • Autor článku a fotografií: Monika Kučerová