Trojský zámek

 • Jeden z nejpůvabnějších barokních zámků České republiky se nachází v Praze, konkrétně v Praze-Troji, nedaleko řeky Vltavy, též blízko pražské zoologické zahrady.

  Zámek postavil v letech 1679-1685 hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka a autorem projektu byli architekti Giovanni Domenico Orsi a Jean Baptiste Mathey. Právě díky Matheyemu vděčí zámek za svou působivou podobu. Architekt se nechal inspirovat svým pobytem v Itálii, konkrétně římskými příměstskými vilami šlechticů. Jádro dvoupatrového zámku tvoří Velký sál, z nějž vede do obou stran chodba s dalšími salóny. V úrovni prvního patra ústí z hlavního sálu velkolepé dvojramenné schodiště, na němž spatříme sochy zpodobňující antické bohy v souboji s Titány. Sochařská výzdoba pochází z rukou drážďanských umělců Herrmannových. Schodiště vás zavede do krásné, upravované francouzské zahrady.

  Prohlídka zámku potěší především milovníky umění, které jistě zaujme pozoruhodná výzdoba interiérů. Stropy i klenby ústředního sálu zdobí fresky inspirované motivy vítězství Habsburků nad Turky u Vídně. Tyto nejvýznamnější fresky vytvořili bratři Godynové. Ostatní místnosti zdobil malíř Francesco Marchetti se synem Giovannim a jako motivy použili scenérie ze staré Číny či z antické mytologie. V zámku si také prohlédnete expozici českého malířství 19. století ze sbírek Galerie hlavního města Prahy. Najdete zde kolekci děl předních českých malířů, jako jsou Mikoláš Aleš, Julius Mařák, Václav Brožík aj.

  Kolem zámku se nachází rozsáhlá zámecká zahrada, ve které se mísí jak anglické, tak francouzské architektonické styly. Zahrada patří k mistrovským dílům zahradního architekta Jiřího Seemana. Můžete zde obdivovat sochy, fontány, terakotové vázy, malé přírodní bludiště, ale jistě vás zaujme i přísně geometrické uspořádání cest, květinových záhonů či keřů. K zámeckému areálu patří také pivovar, mlýn, konírna a také dvě oranžerie, stejně jako další hospodářské či správní budovy, které jsou ale dnes již nefunkční.

  Až si prohlédnete nádhernou zámeckou zahradu a ještě půvabnější zámek, můžete se projít podél Vltavy např. k vodnímu sportovnímu kanálu nebo máte-li rádi zvířata, tak se určitě vydejte do zoologické zahrady a pokud obdivujete květiny, navštivte botanickou zahradu či skleník Fata Morgana.Informace o otevírací době, vstupném či pořádaných výstavách a expozicích naleznete zde.

  Autor článku a fotografií: Tereza Jirásková