Toulouse

 • Toulouse ležící na řece Garonne je jedním z nejrychleji rostoucích francouzských měst a čtvrté největší město Francie. Má necelých 500 tisíc obyvatel. Díky početné populaci studentů je to velmi živé a bujaré město. Místní univerzita patří mezi nejstarší v Evropě, založena byla v první polovině 13. století. Po Paříži a Lyonu je to třetí největší francouzská univerzita.

  Zdejší úzké středověké uličky skvěle dokládají bouřlivou minulost města. Od 5. do začátku 6. století bylo město hlavním centrem Visigótů, ve 12. a 13. století tu vládla hrabata z Toulouse, v 16. a 17. století zas město bohatlo díky obchodu s modřidlem (před dovezením prvního indiga). Během první světové války se pak Toulouse stalo centrem výroby zbraní a letadel, pobýval tu často i autor Malého prince, Antoine de St-Exupéry, ale i jiní milovníci letectví. Po druhé světové válce se Toulouse stalo centrem francouzského leteckého průmyslu.

  Dnes je letectví hlavním zdejším průmyslovým odvětvím. Sídlí tu výrobce dopravních letadel Airbus, společně s americkým Boeingem jeden ze dvou největších světových výrobců dopravních letadel. Vlastníky společnosti Airbus jsou EADS a BAE Systems, dvě největší evropské zbrojařské společnosti. Airbus v roce 2016 zaměstnával přes 72 000 lidí po celém světě. Konečná montáž letadel se provádí v Toulouse a v německém Hamburku. Prvním letadlem společnosti Airbus, které vzlétlo, byl roku 1972 model Airbus A300. V minulosti se v Toulouse vyvíjel také letoun Concorde. Druhým nejvýznamnějším zdejším průmyslovým odvětvím je kosmonautika, sídlí tu třeba společnost Galileo provozující vesmírné satelity.

  Město má letiště Toulouse-Blagnac. Informace o tom, jak se dostat z letiště do centra a zpět najdete tady. V Toulouse funguje přirozeně i slušná městská hromadná doprava. Tvoří ji tramvaje, metro a autobusy. Veškeré informace o tom, jak funguje, o trasách i cenách najdete tady.

  Stejně jako jiná evropská velká města, má i Toulouse svou turistickou kartu. Ta vám nabízí cestování městskou hromadnou dopravou zdarma, návštěvu některých turistických atrakcí zdarma a jiných se slevou. Podrobné informace o tom, co nabízí a o jejích cenách, najdete tady. Oficiální turistický portál města najdete tady.

  A co v Toulouse navštívit? Pro město jsou typické budovy z červeno-růžových cihel, díky čemuž je město běžně přezdíváno Ville Rose – Růžové město. Jsou tu dvě hlavní náměstí – place du Capitole a sousední place Wilson. Place du Capitole je rušné náměstí s klenutým podloubím. Na jedné straně náměstí najdete 29 maleb současného umělce Raymonda Morettiho, které demonstrují historii města až do moderních dob. Na náměstí je dále rozlehlý Capitol (radnice) z 50. let 18. století. V ní se nachází Theatre du Capitole, jedna z nejprestižnějších francouzských operních scén. Hlavními nákupními třídami jsou rue du Taur, rue d´Alsace-Lorraine nebo rue des Arts. Historicky vypadající čtvrtí města je Vieux Quartier neboli Stará čtvrť, která sestává z úzkých uliček a náměstíček, vše v podobě z 18. století.

  Doporučíme také jen se tak toulat podél zeleného vodního kanálu Canal du Midi, vedou podél něho asfaltové stezky a je to oblíbené místo místních. Původní kanál byl vystavěn v 17. století jako spojka mezi Atlantikem a Středozemním mořem. Na jeho výstavbě se podílelo 12 tisíc dělníků. Kanál dlouhý 240 km vede z Toulouse do přístavu Sète nedaleko Marseille a je zapsán na seznamu UNESCO. Ve městě je také několik parků, včetně pěkné Japonské zahrady.

  Bazilika sv. Sernina byla důležitou zastávkou na poutnické cestě do Santiaga de Compostely. Jedná se o největší francouzskou románskou stavbu zapsanou na seznamu UNESCO. Výstavba baziliky z typických toulouských červených cihel trvala od 11. do 13. století. Její dominantou je věž ze 13. století, dále je v ní dvoupatrová krypta sv. Sernina z 18. století. Je zasvěcena sv. Serninovi (Saturninovi), starověkému křesťanskému misionáři a mučedníkovi, jednomu ze sedmi apoštolů vyslaných ke Galům. Dalším zdejším svatostánkem je pak katedrála St-Étienne, která kombinuje několik stavebních slohů. Vznikala mezi 12. a 13. stoletím. A ještě jeden kostel. Église des Jacobins se nachází v konventu Ensemble Conventuel des Jacobins. Kostel je zajímavou gotickou stavbou s krásnými mozaikovými okny, jehož stavba započala ve 13. století, krátce poté, co sv. Dominik založil dominikánský řád. Stavba je opět celá z typických toulouských červených cihel. Dostavba trvala dalších 170 let. Pod zdejším oltářem najdete pozůstatky sv. Tomáše Akvinského, který platí za jednu z největších teologických autorit. Součástí komplexu je také Cloitre des Jacobins určený k meditacím s pěknou zahradou a historická jídelna Les Jacobins ze 14. století. V dalším kostele Église Notre Dame du Taur se nachází soška Černé Madony z 16. století.

  Z městských muzeí chceme jmenovat Musée St-Raymond se sbírkou římských soch, křesťanských sarkofágů či zlatých galských náhrdelníků a také Musée des Augustins se sbírkou umění od římských dob po Delacroixe, Rubense či Toulouse-Lautreca. První muzeum se nachází ve staré nemocnici z 11. století, druhé pak v bývalém augustiánském klášteře. Umělecké artefakty od dob renesance po 20. století můžete obdivovat v Fondation Bemerg, která se nachází v krásné budově Hotel d´Assézat z 16. století. V budově Les Abattoirs z 19. století, která fungovala jako jatka, se nachází Muzeum moderního umění. Musée Paul Dupuy zas nabízí sbírky dekorativního umění, porcelánu, zbraní i hodin. Některé pochází už ze středověku.

  La Bazacle je jakýmsi památníkem hydroenergie. Jeho součástí je víc než 100 let stará vodní elektrárna a mlýn z 12. století. Záležitost hlavně pro nadšence do techniky. Zajímavou interaktivní záležitostí je pak Cité de l´Espace neboli Vesmírné město. Můžete se tu dozvědět zajímavosti o kosmických technologiích nebo odstartovat vlastní družici.

  Hlavní turistickou atrakcí Toulouse jsou továrny Airbus. Airbus sídlí nedaleko Toulouse a tvoří ho dvě továrny. V továrně Clément Ader najdete montážní linku a v továrně Jean Luc Lagardere je obrovitánská montážní hala s rozměry 490x250 metrů, vůbec jedna z největších budov na světě. V obou továrnách se pořádají různé typy prohlídek s průvodcem, je ovšem nutná rezervace. Možná je i návštěva přilehlého leteckého muzea. Všechny informace o typu prohlídek, co můžete vidět i o cenách vstupného najdete tady.

  Milovníci fotbalu můžou vyrazit na některý z domácích zápasů zdejšího fotbalového klubu Toulouse FC na Stadium municipal de Toulouse.

  I v okolí Toulouse, stejně tak jako v celé Okcitánii, se nachází celá spousta dalších zajímavých míst. Máte-li více času a chcete návštěvu Toulouse spojit i s jinými místy v regionu, čtěte náš průvodce po Okcitánii.

  Autor článku: M. Kučerová