Štýrsko

    Štýrsko je vynikající kombinací hor, lesů, kopců i vinic a zároveň může nabídnout i zajímavou architekturu, pěkné hrady, skvělé termální lázně a téměř neomezené možnosti pro milovníky outdoorových aktivit. V zimě pak budou nadšeni lyžaři, protože i ve Štýrsku najdete proslulá rakouská lyžařská střediska. Tak pojďte s Cestami po světě prozkoumat další část Rakouska.

    Štýrsko je jedna z rakouských spolkových zemí, která leží na jihovýchodě země. Je rozlohou druhou největší zemí. Hraničí se Slovinskem a dále pak s rakouskými spolkovými zeměmi Horní Rakousy, Dolní Rakousy, Salcbursko, Burgenland a Korutany. Hlavním spolkovým městem je Graz, česky Štýrský Hradec. Na oficiálním turistickém portálu Štýrska najdete informace o ubytování, přehled o různých druzích turistických karet a další informace, které se Vám můžou hodit. Níže v našem článku pak najdete přehled všeho zajímavého, co ve Štýrsku můžete vidět.

    Dnešní země zahrnuje asi 2/3 původního Štýrska, zbylá třetina historického území je dnes součástí Slovinska. Ze Štýrska pochází třeba slavný americký herec Arnold Schwarzenegger nebo nositelka Nobelovy ceny za literaturu, Elfriede Jelinek. Za typickou pochoutku a zároveň bezvadný suvenýr je považován tradiční tmavý dýňový olej (Kürbiskernöl), který nechybí v tradiční štýrské kuchyni. Protože je tu spousta vinic, ochutnejte i zdejší víno.


    Průvodce nemůžeme začít jinde, než v hlavním městě spolkové země, ve Štýrském Hradci, chcete-li, Grazu. Protože je průvodce po městě docela obsáhlý, věnujeme mu samostatný článek.

    My pokračujeme do širšího okolí Graze, kde také najdete celou řadu zajímavostí. Jednou z těch nejzajímavějších je proslulý hřebčín Piber (Bundesgestüt Piber), ležící ve stejnojmenné obci. Jde o proslulý hřebčín lipicánů. Hřebčín se kdysi nacházel v dnes už slovinské Lipici. Ta po první světové válce připadla Slovinsku a hřebčín sem byl po válce proto přestěhován. Tady se rodí koně, kteří později projdou výcvikem na jedné z nejslavnějších světových jezdeckých škol, ve vídeňské Španělské dvorní jezdecké škole. V létě je možné si hřebčín prohlédnout sami s mapkou, v zimě se pak pořádají prohlídky. Do Piberu jezdí autobusy z Grazu.

    Asi 15 km od Grazu pak najdete skanzen Österreichisches Freilichtmuseum. K vidění je tu asi 100 vesnických lidových staveb z různých míst Rakouska a může to být příjemný tip pro rodinný výlet. Asi 13 km od centra Grazu pak najdete Skulpturenpark, což je park s řadou prapodivných soch. Vlastně ani nedokážeme říct, co sochy znázorňují, ale může to být přesto příjemné místo na procházku, budete-li mít cestu kolem. Ve vesničce Bärnbach najdete kostel St. Barbara Kirche, který byl postaven podle návrhu známého vídeňského architekta F. Hundertwassera. Jeho stavba byla dokončena roku 1988 a jeho barevnost architekta prostě nezapře. Milovníky akčních filmů upozorníme na to, že jen nedaleko Grazu, v městečku Thal, se narodil Arnold Schwarzenegger. Na počest jeho 64. narozenin mu v jeho rodném domě otevřeli muzeum. Uvidíte v něm činky, se kterými mladý Arnold trénoval nebo sochu v životní velikosti. Nedaleko Grazu pak také můžete navštívit pěkný zámek Gartenschloss s přilehlým zvířecím parkem, který nadchne děti a pěknými zahradami.


    Opusťme Graz a vydejme se do dalších neméně zajímavých částí rakouského Štýrska. Jižní Štýrsko bývá také někdy nazýváno „štýrské Toskánsko“. Zdejší zvlněná krajina a vinice totiž tenhle italský kraj docela připomínají. Oblast také proslula výrobou tradiční suroviny štýrské kuchyně, oleje z dýňových semínek (Kürbiskernöl), který může být skvělým suvenýrem. Na jihu Štýrska vás upozorníme na hrad Deutschlandsberg ve stejnojmenné obci. Hrad se nachází na kopci nad obcí a hostí muzeum, které nabízí expozice věnované prehistorii, Keltům, historickým zbraním nebo šperkům. Krom muzea tu můžete vidět třeba i podzemní mučírnu. Na jihu Štýrska pak najdete ony zmiňované vinice. Ideální je projet je třeba na kole, které si tu můžete v klidu půjčit. Skvělou základnou pro jejich poznávání je obec Ehrenhausen, která toho ale kromě pastelových domků, kostela, radnice a mauzolea Ruprechta von Eggenberga, turistům moc nenabízí. Eggenberg byl hrdina bitvy u Sisaku. Vinařské stezky křižují zdejší kopečky porostlé vinicemi a ideální pro jejich návštěvu je září, kdy tady můžete ochutnat burčák (Sturm). V městečku Leutschach pak najdete nejlepší producenty vína a na přelomu září a října se tu koná Festival vinobraní (Weinlesefest). Zajímavým tipem této oblasti pak je skvělý hrad Riegersburg. Impozantně se tyčí na 200 metrů vysoké skále. Hrad pochází ze 13. století a byl postaven jako obrana proti vpádům Maďarů a později Turků. Dnes v něm najdete Muzeum čarodějnictví (Hexenmuseum) a Hradní muzeum (Burgmuseum) věnující se historii rodu Lichtenštejnů, kterým hrad patřil od roku 1822. Je tu také válečný památník. Na vrchol se dostanete mimo jiné třeba lanovkou.

    Opusťme jih a vydejme se na sever Štýrska, který je na rozdíl od jižní části hornatý, plný lesů, údolí i horských říček a potoků. Jednou z ikon této oblasti a zároveň vůbec nejvýznamnějším rakouským poutním místem, je slavná bazilika Mariazell. První zmínky o bazilice jsou z 12. století a název dostala podle slavné sošky Panny Marie ze 13. století, které se říká Magna Mater Austriae, tedy Velká Matka Rakouska. O založení poutního místa koluje legenda. Mnich jménem Magnus byl vyslán do zdejší krajiny, aby převzal duchovní správu nad místními obyvateli. S sebou si vzal sošku Madony vyřezanou z lipového dřeva. Když už byl blízko cíle, skála mu uzavřela cestu. Začal tak prosit u Matky Boží, načež se skála rozestoupila a uvolnila cestu. Když dorazil na místo, připevnil sošku na kmen stromu a začal stavěn celu (Zelle), která měla sloužit jako kaple i jako přístřeší pro poutníky. Dnešní barokní podoba baziliky pochází ze 17. století. V posledních letech se obnovuje tradice poutí do Mariazell, o víkendech a svátcích je to tu narvané. Ve středu kostela je pak kaple (Gnadenkapelle), která uchovává románskou sošku Panny Marie, které je připisována zázračná moc. Prý pomohla uherskému králi Ludvíkovi porazit roku 1377 Turky. Krom sošky je tu ještě třeba klenotnice s votivními exponáty.

    Mariazell ale není jen tohle slavné poutní místo. Je to velmi příjemné městečko, které je zároveň skvělým místem, odkud vyrazit do okolí, které nabízí řadu zajímavého sportovního vyžití. Centrem městečka Mariazell je náměstí Hauptplatz, kde najdete spoustu kaváren a restaurací a zajít určitě musíte do pekárny tradičních medových perníků Pirker. Ta vyrábí čistě přírodní perníčky podle tradiční tajné receptury. Vedle pekárny je výrobna svíček z včelího vosku a nedaleko taky najdete malou likérku Arzberger, který se už 132 let vyrábí tradiční bylinný likér.

    Okolí Mariazellu pak skýtá skvělé možnosti sportovního vyžití. Jen pár kilometrů od městečka leží jezero Erlaufsee. V létě se jeho teplota pohybuje kolem 22 °C a můžete se v něm tak vykoupat u zdejší pláže či provozovat vodní sporty. Voda je nejen docela teplá, ale také doslova průzračná. Kolem jezera vede okružní stezka Rundwanderweg, trvá asi 4 hodiny, začíná a končí v Mariazellu. V létě (víkendy a prázdniny) se k jezeru také můžete dostat historickým parním vláčkem z roku 1884 (Museumstramway). Oblíbeným místem u pěších turistů nebo cyklistů je výšlap na horu Bürgeralpe (1 267 m), která v zimě slouží jako lyžařské středisko. Nachází se nad městem Mariazell. Lanovka na její vrchol jezdí po celý rok a nahoře můžete podniknout řadu túr. Je tu třeba umělé jezero sloužící různým akcím nebo Muzeum dřeva (Erlebniswelt Holtzknechtland). Druhým vrcholem v okolí je Gemeindealpe (1 626 m), které je stejně jako Bürgeralpe v zimě lyžařským střediskem a v létě se odsud po vyjetí lanovkou můžete vydat na řadu turistických stezek. Okolí obou hor je v létě skvělé pro milovníky horských kol, pěší turistiky, paraglidingu a řeka Salza je oblíbená u rafťáků. Celou tuto oblast obklopují Mürzstegerské a Türnitzské Alpy. Asi 8 km od Mariazell pak najdete vodopády Marienfall.

    A pojďme dál. V městečku Bruck an der Mur stojí za zmínku hrad Landskron, kde žila až do konce 18. století místní šlechta. Vede k němu několik cest. Centrem zmiňovaného městečka je náměstí Koloman-Wallisch-Platz s radnicí, na kterém se ve středu a v sobotu koná potravinový a květinový trh. Na náměstí je také pěkný palác Kornmesserhaus z 15. století, postavený ve stylu benátského paláce.

    Město Leoben je centrem metalurgického průmyslu a z historie je známé proto, že se tady podepsala mírová dohoda mezi Napoleonem a císařem Františkem II. Centrem města je náměstí Hauptplatz, jehož počátky sahají už do 13. století a jemuž dominuje morový sloup z 1. poloviny 18. století. Na náměstí najdete řadu elegantních budov s fasádami ze 17. století, jednou z nich je třeba budova Staré radnice (Altes Rathaus). Emblém na ní připomíná metalurgickou minulost města, je na něm totiž pštros pojídající podkovu. Na dvou stranách náměstí jsou pak dvě fontány. Druhou pěknou budovou na náměstí je barokní Hacklhaus. Leoben ale láká hlavně na svá muzea. Ve výstavním prostoru Kunsthalle se konají prý nejlepší výstavy v Rakousku mimo Vídně. Jsou pravidelně obměňovány. MuseumsCenter Leoben nabízí expozici věnovanou historii města, jeho průmyslu a další výstavy se tady pak taktéž pravidelně obměňují. V Leobenu pak také sídlí pivovar Gösser, jehož prohlídku si můžete domluvit v turistickém centru.

    Na úpatí hory Erzberg, tedy Železné hory, se nachází obec Eisenerz. Sama Železná hora je bez zalesnění, které padlo za následek zdejším dolům na železnou rudu. Sama hora o asi 60ti terasách tak spíše připomíná pyramidu, jak jsou v ní vyryté cesty. Od jara do podzimu v dolech probíhají prohlídky podzemních prostor, ve kterých se přestalo těžit v roce 1986. Kromě prohlídek dolů se tu nabízejí i různé další exkurze – odstřel skály nebo jízda po vyhlodaných cestách obřími náklaďáky Haul po úpatí hory. Více informací o cenách, možnostech a otevírací době se dozvíte tady.


    Eisenerz je obklopeno řadou turistických stezek, v místní turistické kanceláři dostanete zdarma jejich mapku. Jednou z nejoblíbenějších tras je výlet k malému tyrkysovému jezeru Leopoldsteinsee, na jehož hladině se zrcadlí přilehlá žulová stěna. Je to dobrý tip na výlet. Na koupání je voda bohužel ledová. U jezera pak také najdete zámek vévody Arnulfa Bavorského, Leopoldstein.

    Mezi Leobenem a Grazem můžete vyrazit k nádherným krápníkovým jeskyním Tropfsteinhöhle Katerloch, ležící v údolí Dürntal. Najdete tu také řadu lázeňských městeček, které využívají léčivých termálních pramenů. Jde třeba o Bad Gleichenberg, Bad Blumau či Bad Waltersdorfu, ale i jiné. U Bad Gleichenbergu pak najdete zábavní park Styrassic Park, který vám představí na 60 figur všemožných dinosaurů v životní velikosti a vy i vaše děti se tu o nich dozvíte celou spoustu informací.

    Pro milovníky přírody je Národní park Gesäuse jednou z „must see“ atrakcí Štýrska. Jde o jeden ze šesti rakouských národních parků a zároveň o ten nejnovější z nich. Zahrnuje pohoří Gesäuse, které je součástí Ennstalských Alp. Pro jeho krajinu jsou typické skály, lesy, řeka Enže, která jím protéká, ale i horské pastviny a hluboká údolí. Nadmořská výška se pohybuje od 490 do 2 369 m. n. m. Park je bohatý i na faunu a flóru, která se přirozeně liší podle nadmořské výšky. Za všechno stojí za zmínku zdejší orchideje. Národní park je vynikajícím místem pro milovníky pěší turistiky, horolezce a milovníky raftingu. Dá se tu ale i podnikat jízda na horských kolech. Parkem vede celá řada turistických stezek, informace o nich, mapu a všechno, co budete chtít před výpravou vědět, se dozvíte v informačním středisku v Gstatterbodenu nebo také v Admontu. Interaktivní turistická centra poskytují návštěvníkům spoustu informací. Nejvyšší horou parku je Hochtor (2 369 m), která je oblíbeným cílem výšlapů. Park ale nabízí i celou řadu dalších turistických tras. Pro vodáky je nejlepším úsekem řeka Enže u Hieflau, což je vůbec jeden z nejnáročnějších úseků divokých alpských řek v Rakousku. Vodácká stezka vede velkolepým kaňonem řeky Enže a skutečně stojí za to. Zdejší skalní věže jsou pak oblíbené u horolezců.

    K národnímu parku pak přiléhá několik obcí. Tou nejzajímavější je Admont. Městečko leží v údolí řeky Enže, které láká zástupy turistů na svůj velkolepý benediktinský klášter, vůbec nejelegantnější barokní klášter v Rakousku. Vrcholem návštěvy kláštera je zdejší největší klášterní knihovna na světě (Stiftsbibliothek). Sál knihovny byl navržen a postaven v 2. polovině 18. století a jde o 70 metrů dlouhou, 14 metrů širokou a 13 metrů vysokou knihovnu. Strop je zdoben freskami. Knihy jsou v patrových skříních podél stěn, jejich druhé patro je přístupné po točitém schodišti ukrytým za dveřmi s maskou ze hřbetů knih. Obíhá je také balkon s kovovým zábradlím. V knihovně se nachází na 70 tisíc svazků. Knihovna rozhodně stojí za vidění. Kromě knihovny se v klášteře nachází Kunsthistorisches Museum (Uměleckohistorické muzeum) s celou řadou vzácných exponáty jako je přenosný oltář ze 14. století z ametystu, historické glóby z 15. století aj. V klášteře je také Muzeum současného umění (Musem für Gegenwartkunst) s díly rakouských umělců a také Přírodopisné muzeum (Naturhistorisches Museum), ve které můžete vidět hmyz, motýly, vycpaná zvířata, ovoce z vosku a expozici plazů. Ke klášteru přiléhá bylinná zahrada, ze které je pěkný výhled na nedaleký národní park Gesäuse.

    Druhou obcí u národní parku Gesäuse je Johnsbach, který je výchozím bodem pro ony výše zmiňované outdoorové sporty, a proto tady najdete celou řadu organizací provozujících tyto sporty nebo půjčovny všemožného vybavení. Je to zároveň vůbec jedno z prvních rakouských horolezeckých center, což bohužel také připomíná zdejší horský horolezecký hřbitov (Bergsteiger-Friedhof). V městečku St. Gallen (v tom rakouském, ne v tom slavnějším švýcarském), pak můžete třeba s dětmi navštívit vodní park Wasserspielpark St. Gallen a nad městem se tyčí zřícenina hradu Gallenstein.

    Vydáme-li se více na západ, zmíníme městečko Seckau se skvělým benediktinským klášterem ze 12. století, románskou bazilikou a mauzoleem Karla II. V Oberzeiringu je zas starý stříbrný důl, který je dnes expozicí.

    Jedním z nejkrásnějších přírodních koutů Rakouska je horský masiv Dachstein. Dachstein je masiv v Severních vápencových Alpách ležící na hranici rakouských spolkových zemí Štýrsko, Horní Rakousy a Salcbursko. My se oblasti věnujeme v tomto článku a částečně také v průvodci po Solné komoře. Jeho celková rozloha je 900 km². Na jihu je oddělen údolím řeky Enže od Nízkých Taur.

    Dachstein Dachstein Dachstein Dachstein Dachstein Dachstein Dachstein Dachstein

    Jedním z turistických center oblasti kolem Dachsteinu je Schladming. Leží v údolí řeky Enže a nabízí vyžití po celý rok. Je to skvělé místo pro pěší turistiku, jízdu na horském kole a i tady řeka Enže nabízí výborně sjízdné úseky pro vodáky. Kromě toho se tu dá lyžovat po celý rok. Lyžařská oblast patří k nejlepším a nejoblíbenějším v Rakousku, skýtá na 223 km sjezdovek a 86 lyžařských vleků. Lyžuje se tu po celý rok, v létě jsou ale v provozu jen některé lanovky. U Schladmingu pak leží obec Ramsau am Dachstein, ze které se podniká nejvíce výletů za zdejšími turistickými atrakcemi. Jednou z hlavních atrakcí je nejvyšší vrchol Hoher Dachstein (2 995 m). Tady najdete mimo krásných horských panoramat také skvělý Ledový palác (Eispalast). Nachází se v puklině Dachsteinského ledovce a jeho procházka vede skrz obrovskou ledovcovou puklinu. Je skvěle osvětlen a jsou v něm také ledové sochy, třeba postaviček z Doby ledové. Na vrchol se dostanete ze stanice lanovky v Ramsau am Dachstein. Kromě ledového paláce u horní stanice lanovky najdete celou řadu dalších turistických atrakcí. Za jednu z hlavních atrakcí platí Skywalk, tedy Nebeská stezka, což je kombinace vyhlídky, visutého mostu a nádherných výhledů. Vyhlídka se nachází v nadmořské výšce asi 2 700 m. n. m. přímo u horní stanice lanovky. Vyhlídkovou plošinu najdete na vysoké strmé skalní stěně Hunerkogel, část její podlahy je prosklená. Z vyhlídkové plošiny se vám naskytnou za pěkného počasí úžasné výhledy na celé široké okolí, dohlédnete až do Slovinska. Druhou atrakcí je visutý most, dlouhý skoro 100 metrů a opět nabízející nádherné výhledy, tentokrát ale do 400 metrové hloubky. Propast máte přímo pod nohama a většině z nás to jednoduše způsobí závratě. Když přejdete po visutém mostě, dorazíte ke schodům, které vedou do prázdna. Jde o 14 schodů, celých ze skla a se skleněným zábradlím. Chodíte po nich vlastně ve volném prostoru. Tady už ale závrať budete mít určitě. Ramsau am Dachstein je také oblíbená oblast u milovníků horolezectví. Říká se jí dokonce „eldorádo rakouského horolezectví“ a najdete tu několik volně přístupných horolezeckých stezek nebo se můžete zúčastnit některých horolezeckých kurzů.

    Oblast kolem Schladmingu nabízí na 100 km turistických stezek a 900 km cyklostezek pro horská kola, jejich podrobnou mapku dostanete v turistickém centru ve Schladmingu. Jedním z oblíbených turistických tipů je výprava k vodopádům Riesachfälle. Dovede Vás k němu turistická stezka Alpinsteig Wilde Wasser, která začíná přibližně deset kilometrů nad Schladmingem a vede po dobrodružných visutých lávkách a kovových žebřících. Vzrušujícím zážitkem je houpající se lanový most nad padesátimetrovou propastí.

    Vydáme-li se ještě kousek dál, dorazíme do městečka Murau. Leží v údolí Murtal a pyšní se pěknými pastelovými domky, to vše v obklopení lesů a luk. Je to další skvělé místo, odkud vyrážet na túry. Z místních zajímavostí upozorníme na zámek Murau, který vystavěl rod Lichtenštejnů ve 13. století a odsud vládl celé oblasti. V 17. století zámek dostal renesanční podobu. Zámek je možné si prohlédnout v rámci prohlídek s průvodcem, prochází se sedmi sály, včetně kaple a skvělého Rytířského sálu (Rittersaal). Pod zámkem pak najdete farní kostel a ve městě je také Pivovarnické muzeum, protože Murau je proslulé pivovarnictvím. Přehled všech cyklotras v oblasti a jejich mapku si vyzvedněte ve zdejším turistickém centru.

    Nedaleko Dachsteinu leží také vesnička Gröbming, která nabízí adrenalinové aktivity jako Alpské safari nebo zdejší zábavní park Abenteuerpark. Což je lezecký park různých obtížností s řetězovými a mostními konstrukcemi, které vedou třeba do jeskyní. Lanové parky jsou celkově ve Štýrsku velmi oblíbené, a proto i časté. Není odsud ani příliš daleko rodinný zábavní park Märchenwald Steiermark, který nadchne hlavně děti. Jde o pohádkový les plný trpaslíků, pohádkových postav a dalších atrakcí.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě