• Singapur

  Ať si říká, kdo chce, co che, Singapur je zvláštní místo. Na Asii luxusní, načančané, čisté a velmi bezpečné, které pro turisty kombinuje nejen luxus, ale taky nespočet zábavních atrakcí, přírodních koutů i impozantních čtvrtí, kdy každá je jiná a všechny jsou zajímavé. Tak pojďte s naším webem prozkoumat Singapur.

  Pro lepší přehlednost a usnadnění vašeho zkoumání Singapuru turistické zajímavosti rozdělíme do několika oblastí a začneme zdejší Čínskou čtvrtí. Singapurská Čínská čtvrť je moderní čínskou čtvrtí plnou restaurací, stánků s čínským občerstvením a obchodů se suvenýry. Vedle sebe tu bez problémů stojí čínské buddhistické chrámy, mešity i hinduistické svatyně. Kromě načerpání tradiční čínské atmosféry tu můžete obdivovat právě tyto svatyně. Na South Bridge Road stojí tři z nich, a to ty nejzajímavější. Sri Mariamman Temple je nejstarší hinduistický chrám v Singapuru postavený roku 1827 přistěhovalci z Indie. Poté byl několikrát renovován. Dnes je to velmi zvláštní stavba s majestátní vstupní bránou a sochami různých mýtických postav. V říjnu a v listopadu se u chrámu koná festival Theemithi, při kterém tu můžete pozorovat lidi, jak se procházejí po rozpáleném uhlí. Chrám Buddhova zubu je nová budova postavená roku 2007 a je pěknou ukázkou čínské buddhistické architektury. Ve zdejším muzeu se nacházejí relikvie oslavující Buddhu – jako jeho kost nebo jazyk. Relikvie Buddhova zubu se nachází v obrovské stúpě ze zlata, do které smí vstoupit jen mniši. Zelenkavá budova se dvěma minarety nacházející se hned vedle chrámu Sri Mariamman Temple je jedna z nejstarších mešit ve městě, Jamae Mosque. Elektická budova v sobě mísí západní i východní prvky.

  Místy, která byste rozhodně neměli vynechat, je okolí singapurského přístavu a nedaleké zátoky Marina Bay. Tady můžete obdivovat ten pravý rušný Singapur a nabídne se Vám tu i nádherné singapurské panorama plné mrakodrapů a luxusu. Ze singapurského přístavu odjíždějí jak mezinárodní lodní linky, tak trajekty na okolní ostrovy. Nachází se tady největší obchodní centrum v Singapuru, VivoCity, které nabízí skvělé nákupní možnosti. Přes vodu se pak nachází největší ze singapurských vedlejších ostrovů zvaný Sentosa, který je oblíbenou dovolenkovou destinací nejen místních obyvatel. Na místě, kde dříve stávala rybářská vesnička a později britská pevnost, se dnes nachází zlaté pláže a k dispozici tu je celá kupa zábavních atrakcí a volnočasových aktivit, stejně tak se tu nacházejí špičkové hotely a luxusní rezidence. Zdejší pláže jsou krásné a táhnou se do dálky asi 3,2 kilometrů (Siloso Beach, Palawan Beach a Tanjong Beach). Na ostrov se dostanete autem, vzít si také můžete Sentosa Express od obchodního centra VivoCity nebo lanovku z přístavu. Nejen pláže jsou lákadlem tohohle ostrova. Nachází se tu obrovské množství atrakcí, které nabízejí zábavu skutečně pro celou rodinu a bez problémů to dokážete strávit pár dní. Budete ale po těch pár dnech zas o trošku chudší, nicméně do některých atrakcí se těch pár dolarů investovat vyplatí. Pod označení Resorts World Sentosa se ukrývá nejen luxusní hotel, ale také komplex několika zábavních atrakcí. Je libo navštívit jedno z pár studií Universal na světě? Je to možné, nachází se tu totiž atrakce inspirovaná filmovými studii v L. A. – Universal Studio Singapore. Dále tu hlavně vaše děti potěší skvělý vodní svět s řadou tobogánů a atrakcí, pak taky akvárium, podmořský chodník Marine Life Park a delfíní ostrov, který vám umožní zaplavat si s těmihle úžasnými tvory. Těch atrakcí je tady skutečně celá řada, pod tímhle odkazem se o nich dozvíte víc a stejně tak se dozvíte o cenách vstupného a další informace pro návštěvníky. Nachází se tu také obrovská socha symbolu Singapuru, Merlion. To je jakýsi národní symbol, který má hlavu lva a tělo ryby. Tělo symbolizuje počátky Singapuru jako rybářské vesnice a hlava lva zas odkazuje na originální název tohoto státu, který v překladu znamená „lví město“. Menší sochu Merliona, vysokou 8,6 metrů zas můžete vidět u ústí řeky Singapore River v Merlion parku, naproti zátoce Marina Bay. Ta tu byla postavena roku 1972, aby vítala návštěvníky Singapuru.

  Zátoka Marina Bay nabízí ono skvostné panorama, kterým se pyšní prospekty lákající do Singapuru. Je to luxusní moderní čtvrť plná mrakodrapů. Nachází se tady taky slavný singapurský hotel, který na své střeše s úžasným výhledem na centrum Singapuru nabízí bazén, ze kterého se můžete oním výhledem kochat. Jedná se o hotel Marina Bay Sands, což je hotel tvořený třemi 55ti patrovými budov, na jejichž vršku najdete právě tento bazén. Bazén je přístupný pouze hostům hotelu a nelze se tam dostat bez ubytování v hotelu. Na střeše hotelu se pak kromě bazénu nachází veřejnosti přístupná rozhledna a několik zábavních atrakcí. Veškeré informace o cenách ubytování najdete tady. Když si necháte vyjet ceny za noc v hotelu, možná Vás překvapí, že na 5* hotel s takovou nabídkou a krásnými pokoji to zas není žádná závratná suma, kterou byste museli splácet do konce života. V zátoce Marina Bay se dále nachází obří vyhlídkové ruské kolo Singapore Flyer, které bylo ještě donedávna největším ruským kolem na světě. Dnes je už se svými 162 metry jen největší v Asii. V zátoce ještě zmíníme botanickou zahradu Gardens by the Bay, která je formovaná do jakéhosi stromu s chodníčky vedoucími dost vysoko nad zemí a možností navštívit třeba pavilon věnovaný rostlinám mlžného pralesa.

  Už jsme byli v Čínské čtvrti a teď zamíříme pro změnu do té indické. Říká se jí Little India a nabízí podle očekávání obchody s tradičním indickým zbožím a také skvělé možnosti ochutnání vynikající indické kuchyně. Je tu také největší singapurské kryté tržiště, Tekka Centre, kde nakoupíte fakt snad všechno možné… Kdybyste dostali při návštěvě téhle půvabné indické čtvrti chuť vidět nějaký ten hinduistický chrám, doporučíme Sri Veeramakaliamman Temple, jeden z nejstarších hinduistických chrámů v Singapuru. Během celého roku se tu konají také tradiční festivaly. V říjnu nebo v listopadu se tady koná Deepavali festival, kdy se po celé čtvrti rozsvítí tisíce olejových lampiček. Tento svátek se slaví v hinduistickém světě na oslavu vítězství dobra nad zlem. Světlo symbolizuje právě vítězství světlé stránky a je demonstrováno v podobně všudypřítomných lampiček. Všechno je tu tohle dobou rozsvícené a ještě silněji než normálně provoněné šafránem a kari. V lednu se zas koná oslava zvaná Pongal, kterou farmáři vzdávají hold bohu slunce Surya a děkují mu za úrodu. Slaví se čtyři dny a svůj původ má v jižní Indii.

  Je tu ale ještě celá řada dalších zajímavostí rozesetých nejen po městě, ale i po okolních ostrovech. Hlavní nákupní třídou ve městě plnou luxusních obchodů a skvělých nákupních možností je 2 kilometry dlouhá Orchard Road. Mimo centrum pak leží čtvrt Katong, ve které žijí potomci čínských imigrantů z 15. až 17. století, kteří jsou známí jako kultura Peranakan. Zajímává je zdejší kultura a architektura. Můžete tu ochutnat vynikající kuchyni včetně laksy (nudle v kokosové omáčce), ve zdejších obchůdcích si můžete koupit tradiční suvenýry nebo navštívit Katong Antigue House postavený v tradičním stylu. Tady uvidíte tradiční nábytek, oděvy a dokonce si s místními můžete i popovídat. Dalším oblíbeným místem v Singapuru je Jurong Bird Park, ptačí zoo, která chová na 400 druhů různých druhů ptáků. Můžete tu vidět jejich krmení a projít se několika zdejšími pavilony. Krásná je také singapurská botanická zahrada, která pěstuje na 60 tisíc orchidejí a nabízí také zajímavé interaktivní exhibice. Po světě je proslulá také singapurská zoo, která byla několikrát oceněna za velmi realistické výběhy. Městský park Esplanade park nabízí památníky válečných hrdinů (třeba památník Lim Bo Seng, který připomíná hrdiny 2. světové války). Je tu také národní singapurské muzeum. Historii Singapuru v dobách japonské okupace po 2. světové válce připomíná Changai Museum. Jsou tu vystaveny fotky, obrázky a dopisy vězňů. U muzea jsou i další budovy – věznice nebo kasárna. Nejstarším čínským chrámem v Singapuru je chrám zasvěcený bohu moře Mazu a najdete ho na Telok Ayer Street. Dále tu najdete pěknou čínskou zahradu s kamennými mosty, pagodami a stovkou bonsají, které pocházejí z různých koutů světa (Malajsie, Čína, Taiwan nebo Japonsko). Toužíte-li užít si trochu toho sluníčka, 15 kilometrů pláží nabízí East Coast Park.

  Jedním z okolním ostrovů je Pulau Ubin, který je ukázkou toho, jak Singapur vypadal v 60. letech. Ostrov leží v severovýchodní cípu Singapuru v Johorské úžině. V dřevěných domcích tu žijí původní Singapurci.

 • Autor článku: M. Kučerová