Severní Kostarika

  • Severní Kostarika je většinou neprostupná džungle a majestátní vulkány tajemně obestřené mlhou tyčící se do výšky, ale také velký počet horkých pramenů, azurových lagun, jezírek či gejzírů. V každém případě je tu několik míst, ve kterých byste se měli zastavit.

    Město La Fortuna a okolí je poseto několika horkými prameny, které jsou dnes soukromé a platí se do nich vstupné, někdy dost drahé. Kýčovitě můžou působit horké prameny Tabacón Hot Springs. Tvoří je uměle vytvořený útes, ze kterého padá vodopád horké vody, zahrada plná orchidejí, horkých bazénků, říček a všemožným odpočívadel. Voda v některých místech dosahuje i 41°C. V oblasti La Fortuna se horkých pramenů nachází několik (Baldi, Eco Termales) a z některých míst je skutečně krásný výhled na hlavní atrakci celé oblasti, sopku Arenal. V La Fortuně se také koná karneval a kostarické býčí zápasy, každoročně v polovině února a nese název Fiestas de la Fortuna. V severní Kostarice je vůbec nejvíc vulkánů a oblíbeným národním parkem je tak Národní park Volcán Arenal, ležící ani ne 10 kilometrů od La Fortuny. Stále velmi aktivní sopka vysoká 1 670 metrů zažila poslední velkou erupci roku 1968, při níž zničila tři okolní vesnice, zabila několik desítek lidí a chovného dobytka. Je aktivní dodnes a nabízí především unikátní možnost vidět sopku „v akci“. Nejčastěji v noci chrlí sopka za děsivého hřmění a explozí rozžhavenou rudou lávu, kameny, popel a sopečný prach a nabízí tak unikátní podívanou, kterou jen tak někde neuvidíte. Jedinou vadou na kráse tohohle majestátního vulkánu může být to, že je velmi často obestřen mlhou a fotku celé sopky se tak podaří vyfotit jen málokomu. Zdejší národní park, do kterého patří sopka Arenal, okolní divoká džungle a největší kostarická přehrada, Arenal, je bohatý na divoká zvířata, nabízí skvělé turistické trasy a hlavně možnost přiblížit se docela blízko v aktivní sopce, což může být samozřejmě někdy i trochu nebezpečné. Aktivitu sopky tu vědci a rangeři hlídají a přístup turistům je do nebezpečných míst samozřejmě v případě potřeby zamezen. V parku jsou skvělé vyhlídky na sopku ležící poblíž jezera Arenal, které je zásobárnou pitné vody pro široké okolí a zároveň hnacím motorem pro obrovskou vodní elektrárnu. Při stavbě přehrady Laguna de Arenal bylo zaplaveno několik městeček. Turistické trasy v parku jsou udržované, značené, najdete tu i několik visutých mostů, které vás provedou po džungli. Z těch vybraných turistických tras doporučíme hlavní stezku parkem s názvem Cerro Chato Trail, která vede přes pastviny, k vrcholu sopky Chato a poté k vulkanickému jezeru ve výšce 1 100 m. n. m. Trasa je dlouhá sice jen asi 8 kilometrů, je ale poměrně náročná na stoupání. Je to ale asi nejoblíbenější trasa v parku. Dalšími kratšími trasami je Sendero Los Heliconias, což je 1 kilometr dlouhý okruh po místech zasažených v minulosti lávou až k pěkné vyhlídce a trasa Sendero Los Miradores, která vás provede kolem plantáží porostlých makadamovými ořechovníky. Makadamové ořechy se pěstují na jižní straně sopky. Informace o návštěvě parku a mapy najdete zde.

    A vulkánů ještě chvíli zůstaneme. Severozápadně od vulkánu Arenal najdete Národní park Volcán Tenorio. Národní park zahrnuje stejnojmenný vulkán Tenorio (1913 m. n. m.) a sousední vulkán Montezuma. Každý má dva vrcholky. Ve vyšších výškách se vyskytují hlavně mlžné lesy, v těch nižších pak lesy deštné. Najdete tu návštěvnické centrum, ve kterém dostanete mapu parku a několik desítek kilometrů turistických tras až na vrcholky sopek. Vrchol sopky Tenorio je dostupný po náročnější stezce Lago Las Dantas Trail. Ani jeden ze dvou kráterů v parku v poslední době nezaznamenal žádnou aktivitu. Tenhle národní park je ale více znám z jiného důvodu. Tím je neuvěřitelně azurově zbarvená řeka Río Celeste a pak po celé oblasti poseté vodopády, laguny, gejzíry a různá jezírka. Azurovou barvu vodě dodává účast částeček síry a vápníku. Zdejší oblíbené turistické trasy vedou k některým lagunám, krásná je třeba Pozo Azul, ke které vede stejnojmenná trasa. Najdete tu taky třeba horké prameny Aquas Thermales.


    Severozápadně od sopky Tenorio pak najdete sopku Miravalles vysokou 2 028 m. n. m. a v jejím okolí pak rozeseto několik horkých pramenů a termálních bazénků – Termales Miravalles, Termo Manía, El Guayacán se sedmí termálními bazénky. Ještě severozápadněji se pak dostanete do Národního parku Rincón de la Vieja, který nese název podle zdejší doutnající sopky Rincón de la Vieja (1 895 m. n. m.). Dominantou téhle oblasti jsou kromě vulkánu také bublající jezírka, gejzíry, horké prameny, fumaroly a malinké sopky. Národní park chrání na 32 řek a potoků. Sopka Rincón de la Vieja je stále aktivní, většinou chrlí páru nebo prach a v jejích různých nadmořských výškách se střídají také různé biotopy. Okružní trasa parkem má 3 kilometry a provede vás kolem jezírek či k vodopádům. Oblíbené jsou vodopády Catarata La Cangreja, kde voda padá z 50metrové výšky do laguny, ve které se dá plavat. Ve vodě jsou různé měděné soli, které jí dodávají krásnou modrou barvu. Najdete tu třeba taky sírové horké prameny.

    Dalšími oblastmi, které na severu Kostariky prozkoumáme, jsou přírodní rezervace Monteverde a Santa Elena. Jedná se o chráněné přírodní rezervace zdejších mlžných lesů, které jsou bohaté na neuvěřitelná množství rostlin a zvířat. Žije tu třeba nejznámější středoamerický pták kvesal chocholatý. Oblast Monteverde je navštěvovaná více než Santa Elena, kromě mlžného lesa a zdejších stezek tu můžete navštívit třeba motýlí zahrady El Jardín de Las Mariposas, kde ve sklenících můžete pozorovat životní cyklus motýlů, na návštěvu vám postačí tak hodinka času. Dalšími atrakcemi je žabí jezírko Serpentario nabízející k vidění různé druhy žab a plazů, pak orchidejová zahrada nebo sýrárna, ve které se vyrábí sýry od goudy až po čedar. V okolí najdete také poměrně slušný počet kávových plantáží. Kávová pole kvetou od konce dubna, ručně se pak bobule sklízí od prosince do února. Kávové plantáže si můžete prohlédnout v rámci prohlídek, které je ve většině případů třeba předem rezervovat. Tady pár typů na plantáže, které nabízejí prohlídky – Montaverde Coffee Tour, kde si prohlédnete budovy, plantáže i mlýn na kávu, dostanete vzorky a budete moci i ochutnat. Tahle plantáž je ale docela drahá. Dále Don Juan Coffee Tour, také Coopeldos nebo El Trapiche Tour. Na některých plantážích pěstují i cukrovou třtinu a také tady můžete ochutnat regionální nápoj saca de guaro. Co se týká zdejších přírodních rezervací, jsou tu dvě. Reserva Biológica Bosque Nuboso Monteverde, mlžné vlhké a chladné lesy, které ročně navštíví kolem 200 tisíc návštěvníků, patří k hlavním lákadlům oblasti. Celkem tu najdete asi 13 kilometrů tras, což sice není moc, ale máte na nich slušnou pravděpodobnost vidět nějaká ta zvířata mlžných lesů. Oblíbená 2 kilometry dlouhá naučná stezka lesem nese název Sendero Borque Nuboso a patří k nejoblíbenějším v oblasti. Reserva Santa Elena je méně navštěvovaná než Monteverde, ale nabízí také pěkné nezpevněné trasy zdejšími mlžnými lesy.

    Liberia je hlavní město provincie Guanacaste, zároveň hlavní dopravní uzel mezi Kostarikou a Nikaraguou, a také centrum kostarické kovbojské kultury – místních sabaneros. K oblasti se hodně vážně farmářství, rančerství a vliv na ekonomiku má také cestovní ruch. Asi 3 kilometry od městečka Bagaces najdete oblíbený vodopád Llanos de Cortés, 12 metrů vysoký a 15 metrů široký vodopád, ze kterého voda padá do jezera obklopeného bílou pláží ideální k trochu toho odpočinku. Prostě takový tropický ráj, jak už to v Kostarice bývá. U brány, kterou se dostanete k vodopádu, se platí poplatek. Národní park Santa Rosa leží sice na pobřeží, protože je to ale severní pobřeží, budeme se jí věnovat v tomto článku. Santa Rosa je jeden z největších a nejstarších kostarických národních parků a chrání největší rozlohu tropického suchého lesa v celé Střední Americe. Hlavním lákadlem tohohle pobřežního národního parku je Playa Naranjo, pláž, jejíž dominantou je legendární monolit Witch´s Rock (Roca Bruja), který patří mezi již legendární surfařská místa v Kostarice. Surfaři se tu prohánějí na vlnách, ze kterých děsivě vystupuje takhle skála. Na pláži Playa Nancite zas od září do října hnízdí až 8 000 mořských želv, k návštěvě pláže ale potřebujete povolení.