Zámek Opočno

 • nádvoří zámku

  Zámek Opočno leží nedaleko Dobrušky v okrese Rychnov nad Kněžnou. Vypíná se nad Zlatým potokem, který protéká i zdejším zámeckým parkem.

  První písemná zmínka bez bližších informací se objevila již v Kosmově kronice. Na místě stával gotický hrad, který v 2. polovině 15. století koupil šlechtický rod Trčků z Lípy. Ti nechali gotický hrad přestavět na renesanční zámek. V 17. století zámek kupuje rod Colloredů, později Colloredo-Mansfeld (díky sňatku Františka I. Colloreda a Marie Izabely Mansfeld).

  Hlavní budova zámku se skládá ze 3 podlaží. Uvnitř zámku na návštěvníky čekají bohatě vybavené historické interiéry. Průvodci Vás provedou nejen loveckým a rytířským sálem, ale i orientální zbrojnicí, kde můžete obdivovat thajské, čínské nebo indické zbraně. V místní obrazárně si můžete prohlédnout sbírku obrazů rodu Colloredů-Mansfeld z 18. století. Jednou z nejzajímavějších místností v zámku je entografická hala plná artefaktů z Ameriky, Afriky a z dalších zemí, které navštívil vášnivý cestovatel Josef II. Colloredo-Mansfeld. Obdivovat zde můžete například obleky amerických indiánů. K zámku též patří krásný zámecký park a navštívit můžete i opočenskou oboru, kde můžete pozorovat stáda muflonů a jiných zvířat.

  Veškeré informace o vstupném a otevírací době zámku najdete zde.

  nádvoří zámku zámecký park • Autor článku a fotografií: M. Kučerová