• Oklahoma

    Oklahoma, země dodnes připomínající dávný divoký západ a historii amerických indiánů, země bohatá na ropu, která turisty láká hlavně na dlouhý úsek historické trasy Route 66, ale také na pěknou prérijní krajinu. Pojďte se spolu s námi podívat na to, co na vás čeká, vydáte-li se do americké Oklahomy.

    Oklahoma je jedním z jižanských amerických států. Hlavním městem je Oklahoma City. Země hraničí s Kansasem, Coloradem, Novým Mexikem, Texasem, Missouri a Arkansasem. Celý stát má necelé 4 miliony obyvatel. Krajina Oklahomy je většinou rovinatá, s pustinami, prériemi a polopouštěmi, občas nějaký ten kopeček.


    Na území Oklahomy žily v minulosti různé indiánské kmeny. Od roku 1830 probíhalo v USA nucené přesídlování indiánských kmenů z ostatních zemí vznikajícího USA právě do Oklahomy. Toto přesídlování je v dějinách označována také jako „cesta slz neboli trail of tears“, protože většina indiánů náročnou cestu z Alabamy a okolních států do Oklahomy (téměř v délce 1000 – 1300 km) nepřežila. Nucená deportace je další z černých skvrn na amerických dějinách. Nucená deportace indiánů na toto území udělala z Oklahomy výhradně indiánské území a byl to tak jeden z posledních států, kde indiáni směli v rámci možností svobodně žít. Na konci 19. století došlo k odebrání dosavadní indiánské půdy a předání jí do rukou bílých osadníků. Oklahoma se díky tomu rozdělila na dvě části – indiánskou a bělošskou. Ty se roku 1907 spojily v jeden stát a staly se jako 46. stát součástí USA.

    Na přelomu 19. a 20. století tu byla nalezena obrovská naleziště ropy a zemního plynu, která zemi zajistila obrovské bohatství a mocný příliv obyvatel. Hospodářská krize ve 30. letech 20. století měla vliv i na dosavadní prosperitu téhle jižanské země. Lidé se snažili věnovat se zemědělství, které ovšem bylo provozováno naprosto neřízenou a neekologickou formou, při čemž byla země devastována. Silné prachové bouře v této doby způsobily ekologické a zemědělské škody nedozírné hodnoty a vyhnaly obyvatelstvo ze svých farem. Tyto události jsou v historii označovány jako tzv. Dust Bowl. Zanechaly za sebou zerodovanou půdu. Zemi následně trápily i silné rasové nepokoje, velmi aktivní tu byl Ku-klux-Klan, černí se snažili osamostatnit. Obnova země nastala po 2. světové válce, dnes se jedná o prosperující americký stát, který vydělává na těžbě ropy a zemního plynu a na chovu skotu nebo pěstování pšenice.

    Ale co je hlavním důvodem pro přečtení tohoto článku? Nejzajímavější místa a důvody, proč navštívit Oklahomu. Oklahoma nepatří k těm top navštěvovaným zemím USA a má to své důvody. Nejsou tady žádné slavné turistické atrakce, ke kterým míří miliony turistů ročně. Většina turistů do Oklahomy zamíří kvůli nejdelšímu úseku historické Route 66. Route 66 byla původní mezistátní dálnice vedoucí z Chicaga do Los Angeles v délce 3 940 km, existující mezi lety 1926 a 1985. Poté byla nahrazena soustavou dnešních moderních dálnic. Některé úseky původní dálnice byly použity pro výstavbu těch nových, některé původní části se díky nadšencům dochovaly v podobně úseků tzv. Historic Router 66. Nejdelší kus této trasy vede právě Oklahomou, a to mezi městy Miami a Arcadia. Oklahoma je tak oblíbenou destinací hlavně pro road-tripy. Podél oklahomského úseku Route 66 se nabízí spousta historických barů se starými neonovými nápisy, díky kterým si budete připadat jako v 60. letech a dýchne na vás ta správná atmosféra, kterou pravděpodobně čekáte, vydáte-li se na Route 66. Podél trasy na turisty čekají různé atrakce, které oficiální stránky Oklahomy označují jako dominanty státu. Nicméně přiznejme si, že to rozhodně nejsou strhující symboly. Zastavit se tak můžete v městečku Chelsea, kde se nachází největší světový betonový indiánský totem (Totem Pole Park), který je považován za jakýsi památník amerických indiánů nebo v městečku Cartoosa, kde hlavně děti nadchne obří kovová velryba v rybníčku. V 70. letech ji tu vybudovali jako atrakci pro místní děti. Jeden nadšenec do UFO zas vybudoval Alien Landing Yard Art, což je z cd a různých kovových částí postavěný mimozemský talíř přistávající na zemi. Jsou tu ale také tři muzea věnovaná historii Route 66 – jedno v Clintonu, druhé v Elk City a třetí v městečku Chandler. Máte-li chuť a jste nadšenci do téhle slavné „matky silnic“, zastavte se v některém z nich.

    Cestou po Route 66 sezastavte v hlavním městě Oklahoma City a ve druhém největším městě Oklahomy, Tulse. Oklahoma City bylo založeno na konci 19. století, poté, co se na území dostalo na 10 tisíc osadníků přilákaných ropou a plynem. V 70. letech 20. století pak začala velká přestavba města. Historické centrum a spousta jeho viktoriánských budov byla srovnána se zemí. Následně na to nastal ropný krach a město nebylo nikdy pořádně obnoveno ani dostavěno. Dnes má přibližně 600 tisíc obyvatel.

    Většina turisticky atraktivních míst se nachází v historickém centru zvaném Bricktown, které se nachází podél kanálu Bricktown Canal. Symbolem města je bezesporu památník Oklahoma City National Monument. Město bylo v minulosti častým útokem teroristických činů. Tento památník je tak věnován obětem i zachráncům jednoho z těchto útoku. Jednalo se o bombový útok na jednu z federálních budov, ke kterému došlo v dubnu 1995. Útok si vyžádal na 168 mrtvých a víc než 800 zraněných. Do 11. září 2001 se jednalo o nejkrvavější teroristický čin v dějinách USA. O motivech tří teroristů se dodnes spekuluje. Hovoří se ale o tom, že to mělo být reakcí na událost zvanou obležení Waco, ke které došlo roku 1993. Jednalo se o konflikt mezi členy sekty tzv. Davidiánů a zástupců amerického státu. Americké ozbrojené jednotky podnikly razii na sídlo sekty, která byla obviňována z držení zbraní a polygamie (nejmladší dívce bylo 14 let). Moderní památník s betonovým bazénkem a polem prázdných mramorových židlí je dominantou města a pietním místem.

    V Oklahoma City najdete také spoustu muzeí. Muzeum umění skýtá sbírku amerického i evropského umění z 19. a 20. století a National Cowboy and Western Heritage Museum zas dokládá život na divokém západě řadou artefaktů z těchto dob. Zajímají-li vás kovbojové, můžete mimo jiné navštívit také aukci dobytka, která se koná v pondělí a v úterý v Oklahoma City Stockyards. Dále je tu jedinečné a zároveň jediné muzeum svého druhu v USA, a to Muzeum kostí (Museum of Osteology), kde je k vidění na stovku zvířecích koster. Dále zmíníme muzeum věnované hasičství, kde jsou k vidění historické hasící stroje z 18. století a je tu také první hasičská stanice v Oklahomě z roku 1869.


    Máte-li rádi staré historické domy, můžete si udělat prohlídku domu zakladatele Oklahoma City, Henryho Overholsera. Jeho Overholser Mansion ukrývá dobový nábytek a spoustu tajemných příběhů. Ve městě je pak zoo a také botanická zahrada Myriad Botanical Garden se spoustou tropické květeny. A protože se jedná o hlavní město, nechybí samozřejmě oklahomský kapitol, sídlo vlády. Budova v tradičním stylu vznikla mezi lety 1914 a 1917 a je možné si ji prohlédnout v rámci prohlídek s průvodcem i sami.

    Druhým největším městem Oklahomy je Tulsa. Má asi 400 tisíc obyvatel a prosperuje hlavně z těžby ropy a zemního plynu.

    Za turisticky nejzajímavější místa je považováno Philbrook Museum– velmi oceňované muzeum umění a Gilcrease Museum věnované divokému západu a americkým indiánům. Dále tu nechybí zoo, vesmírné muzeum a planetárium (Tulsa Air and Space Museum and Planetarium), které nabízí spoustu interaktivní exhibic věnovaných letectví a vesmíru. Můžete posedět v kokpitu stíhačky z Top Gun nebo vyzkoušet různé letecké simulátory. V moderním centru města je několik málo mrakodrapů, které dotvářejí zdejší panorama. Chvilku odpočinku a dobré možnosti na nějakou tu pěší procházku najdete v Tulsa River Parku, kam chodí relaxovat místní. Za jednu z dominant Tulsy je považována obří socha Golden Driller neboli Zlatého těžaře, která symbolizuje zlaté časy těžby ropy a zemního plynu a najdete ji před budovou Expo Bulding. Byla tady vztyčena pro mezinárodní výstavu petrolejářů roku 1953. V Tulse se koná také spousta různých festivalů v průběhu celého roku, třetí víkend v září se tu konají skotské hry v River West Festival Parku a v říjnu se tu koná největší Oktoberfest mimo Německo.

    A na závěr okrajově pár dalších zastávek. Oklahoma má stejně jako jiné americké státy spoustu státních parků, které jsou ideálním místem pro pěší túry, pikniky a odpočinek v přírodě. Z takových národních parků jmenujme Red Rock Canyon, jeskyni můžete navštívit v Cave Alabaster Caverns. Můžete si udělat výšlap na nejvyšší oklahomský kopec – Black Mesa nebo se vykoupat v některém z parků s vodopády a jezírky - v Natural Falls State Park, v Little Niagara on Travertine Creek nebo v Turner Falls State Park. Túry můžete podniknout v pěkné zalesněné oblasti Beavers Bend State Park. Oblíbenou rekreační oblastí místních je pak jezero s obří přehradou Grand Lake of Cherokees. Dále zmíníme kopcovitou oblast Wichita Mountains s dobrými možnostmi pěší turistiky, Ouachita National Forest nebo velkou chráněnou prérijní oblast posetou ranči a pasoucími se bizony Tallgrass Prairie Preserve. Oklahomu skvěle prozkoumáte autem, nabízí se tu také spousta scénických vyhlídkových cest – Talimene National Scenic Byway je ta nejhezčí z nich.

    V Tahlequah můžete navštívit historickou indiánskou vesnici kmene Cherokee – Cherokee Heritage Center. Tohle městečko bylo centrem Cherokee kmene od roku 1839 a dnes je tu k vidění pár indiánských obydlí. Dozvíte se tu také více o indiánských zvycích a o neslavné „cestě slz“. Městečko Norman ležící nedaleko Oklahoma City je sídlem University of Oklahoma, která sídlí v pěkné historické budově z 19. století. Za náš web jsou tohle ta nejzajímavější místa Oklahomy.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

    O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

    Vaše Cesty po světě