Nice

 • Nice je proslulé letovisko na pobřeží Středozemního moře, kterému se někdy také říká hlavní město Azurového pobřeží. Láká na tyrkysové moře, skvělou středomořskou kuchyni i pár historických památek, a to vše jen v hodinové vzdálenosti od Alp. Město o asi 350 tisících obyvatelích každý rok přivítá přes 4 miliony turistů z celého světa a na davech zdejších turistů hlavně v letních měsících je to skutečně znát.

  Nice založili Řekové ve 4. st. př. n. l., následovali je Římané. V 10. století tu vládla provensálská hrabata, od 14. století pak Savojští, od té doby tedy bylo město součástí Savojska. Součástí Francie se stalo roku 1860, kdy Napoleon III. uzavřel se savojským vévodou a sardinským králem Viktorem Emanuelem II. Turínskou dohodu. Vyhlášeným letoviskem je město již od 19. století, kdy byla oblast známá jako rekreační oblast zejména pro vyšší společenské vrstvy. Pobývala tu i britská královna Viktorie, ale i anglická šlechta i členové jiných evropských královských rodin. Ve 20. století tu také vznikla významná umělecká scéna, zahrnující snad všechny moderní umělecké směry.

  Místní kulinářskou specialitou je La Socca, placka cizrnové mouky, oleje, vody a soli, která se podává roztrhaná na malé kousky a dochucená pepřem. Další pochoutku představuje i Pissaladiére neboli koláč s cibulí a ančovičkami.

  A co v Nice vidět? Nejstarší a nejzajímavější část města, Vieux Nice (Staré Město), se nachází pod vrchem Montee (Colline) du Chateau (Zámecký vrch). Na skalnatém vrchu vysokém 92 metrů leží park, ze kterého je pěkný výhled na Staré Město i moře. Kopec je pojmenován po hradu, který tu stával ve 12. století, ale na začátku 18. století ho zničil Ludvík XIV. Na kopec se dostanete placeným výtahem nebo po schodech z rue Rossetti nebo po montée Lesage. Staré Město tvoří síť poměrně úzkých uliček s několika náměstími. Hlavní tepnou Starého Města je ulice la rue Droite. K největším zdejším náměstím pak patří náměstí Place du Palais de Justice a Place Rossetti. Právě na náměstí Rossetti ve středu Starého Města najdete barokní katedrálu Sainte-Réparate ze 17. století. Je tu ale i několik dalších kostelů. Na rue Benoit Bunico je nejstarší židovské ghetto ve městě, Židé tu za zamčenými branami žili od roku 1430. Na Cours Saleya se koná jeden z nejživějších místních trhů a nakoupíte tu skutečně úžasné čerstvé potraviny.

  Po nábřeží vedoucím podél zálivu se táhne v délce asi 7 km slavná Promenade des Anglais neboli Anglická promenáda. Rušná a živá promenáda, která obtáčí záliv, je hlavní orientační osou města. Téhle proslulé třídě se také někdy říká Champs Elysées Středomoří. Táhne se téměř od letiště a končí přímo u vrchu Chateau a Starého Města. Nejvýznamnější budovou na promenádě je Opéra de Nice z konce 19. století. Další pozoruhodnou stavbou je luxusní hotel Negresco. Promenáda je skvělým místem pro procházku při pobřeží. Dostanete se po ní třeba k památníku první světové války vytesanému do skály.

  Hlavní nádraží Nice propojuje se Starým Městem 1,5 km dlouhá třída Avenue Jean Medecine, která končí na největším náměstí v centru města Place Masséna. Na třídě najdete obrovské nákupní středisko o čtyřech patrech. Na náměstí Masséna zas najdete řadu neoklasicistních budov ze začátku 19. století. Kousek odsud je pak zahrada Alberta I. s fontánami.

  Ve městě je také několik muzeí, třeba Muzeum moderního a současného umění s avantgardními díly od 60. let 20. století. Dále pak Národní muzeum biblického poselství Marca Chagalla se sbírkou tohoto bělorusko-francouzského malíře. V janovském paláci ze 17. století se nachází Mattisovo muzeum, věnované dílům francouzského malíře a sochaře Henriho Matisse, který Nice miloval. Přijel sem z Paříže, aby si léčil nemocné průdušky a zůstal tu až do své smrti. V tomto muzeu najdete většinu obrazů, které v Nice namaloval. Je pohřben jen kousek odsud, v Monastere Notre Dame de Cimiez.

  Mimo Staré město pak ještě upozorníme na pravoslavnou katedrálu Saint-Nicolas s šesti typickými cibulovitými kupolemi ze začátku 20. století. Nejluxusnější zdejší čtvrtí je Cimiez, s řadou přepychových moderních vil. Bydlení tady, je skutečnou známkou luxusu a bohatství. V Nice jsou pláže, jsou ale oblázkové. Veřejné pláže se tu střídají s těmi soukromými, na kterých si musíte zaplatit lehátko. Dalším lákadlem může být největší skleník na světě, Le Parc Floral de la ville de Nice (Parc Phoenix), který pěstuje rostliny ze sedmi různých tropických oblastí, je tu i jezírko s různými vodními ptáky nebo aligátory. V únoru se v Nice koná karneval proslulý svými květinovými bitvami a uprostřed římských ruin Arénes de Cimiez se koná v červenci jazzový festival.

  Z přístavu v Nice odplouvají nejlevnější a nejrychlejší trajekty na Korsiku, provozují je Direcct Ferries, Aferry.com a jiné. V Nice je mezinárodní letiště. Na a z letiště se dostanete autobusy, které jezdí z obou zdejších terminálů do centra na Gare Nice Ville. Vše o nich najdete tady. Po Nice pak lze cestovatel linkami autobusů a tramvají. Vše, co o nich potřebujete vědět, najdete tady. Máte-li v plánu navštívit více památek v Nice i v jiných oblastech Azurového pobřeží, můžete si kvůli získání různých slev zakoupit turistickou kartu turistickou kartu French Riviera Pass.

  Svou návštěvu Nice většina turistů spojí s dalšími místy na proslulém Azurovém pobřeží. Podrobný průvodce po Provence a Azurovém pobřeží najdete tady.