• Lombardie

  Lombardie je italský region na severozápadě Itálie. Sever tvoří převážně horské vrcholy Alp, jih pak Pádská nížina. Lombardie je vůbec nejbohatší italský region a také jeden z nejbohatších regionů v Evropě. Žije tu něco přes 10 milionů lidí, hlavním městem je Milán. Region se dělí na 12 provincií. Název nese podle kmene Langobardů, kteří území obsadili v 6. století. V době Římské říše ale sever Itálie zas tak významný nebyl, přesto se tu dařilo. Pěstovalo se obilí, ovoce, vinná réva a rýže a probíhal čilý obchod s oblastmi daleko za Alpami. Milán se tou dobou stal významným centrem obchodu. V době vlády Napoleona byla Lombardie v rukou Francie. Po připojení k Itálii roku 1859 se region stal ekonomickým centrem severu, do kterého mířili chudší obyvatelé z jižních částí Itálie. Z Lombardie mimo jiné pochází vynikající italský sýr gorgonzola a také se tu produkují vynikající nejen šumivá vína.

  Co se týká turisticky atraktivních míst, nejsou tu jen skvělé podmínky pro lyžování a turistiku v Alpách, ale nachází se tu také nejkrásnější italská horská jezera, Lago di Garda, Lago Maggiore či Lago di Como. Lombardie rozhodně není chudá ani na významná historická města a leží tu i největší italský národní park Parco nazionale dello Stelvio. Krásná příroda je z dalších lákadel, které Lombardie může nabídnout. Míst, která byste v Lombardii neměli minout, je skutečně celá řada. My vám tradičně nabízíme detailní průvodce po celém kraji.

  Hlavní město, Milán, se pyšní skutečně fenomenálním dómem, ale jsou tu i jiné historické budovy, které ukazují bohatou historii tohoto města. Více informací čtěte v samostatném článku. Asi 20 kilometrů od Milána pak leží město Pavia. Tady je k vidění hrad se zbylou dvojicí věží ze 14. století, který byl postaven pro jeden z vládnoucích rodů – Viscontiny. Na Piazza Duomo se nachází dóm s třetí největší kupolí v Itálii. Jedná se o románskou baziliku San Michele z 11. století, která dlouho fungovala jako korunovační chrám. Byl tu na císaře Říše římské korunován roku 1155 Fridrich Barbarossa. Dále se vydejte třeba ke krásnému klášteru Certosa di Pavia, což je jedna z vůbec nejznámějších staveb italské renesance. Klášter byl založen rodem Visconti na konci 14. století. Hezký je i gotický interiér s renesanční výzdobou nebo skulptura z hroších zubů.

  Bergamo leží také nedaleko Milána a dělí se na horní a dolní město. Městu vládly přes 300 let Benátky. Centrem města je Piazza Vecchia, kde v bílém paláci ze 17. století zvaném Palazzo Nuovo sídlí knihovna. Jsou tu i další paláce připomínající dobu vlády Benátčanů. Z věže Torres del Campanone je krásný výhled na město. Nechybí tu samozřejmě ani řada chrámů, nejhezčí je Santa Maria Maggiore, románský kostel z 12. století. Masivní městská citadela nabízí přírodovědecké a archeologické muzeum. Lanovkou se můžete nechat vyvézt až na konec horního města, kde stojí pevnost La Rocca. Bergamo obklopují Bergamské Alpy, které nabízejí několik lyžařských středisek.

  Brescia nabízí starou katedrálu na Piazza Paolo, což je románská bazilika z 11. století. Ta sousedí s novou katedrálou. Je tu také nespočet římských památek. Město Cremona je rodištěm houslí stradivárek a sídlí tu přední výrobci strunných nástrojů. Začínaly tu slavné houslařské rodiny včetně rodiny Stradivari. Na Piazza del Comune z 12. století stojí katedrála se zvonicí, dále tu najdete přirozeně muzeum věnované houslím (Sale dei Violini) a Stradivariho muzeum (Museo Stradivario).

  Městečko Mantova leží na březích tří jezer – Lago Superiore, Lago di Mezzo a Lago Inferiore. Ve městě se nachází rozsáhlý komplex Palazzo Ducale (Vévodský palác). Za zdejšími hradbami jsou tři náměstí, park, bazilika a centrem celého komplexu je Castello di San Giorgio s uměleckými předměty historického vládnoucího rodu Gonzaga. Hlavní atrakcí areálu je tzv. Komnata snoubenců s krásnou freskou (Camera degli Sposi). Ve městě je dále k vidění bazilika Sant´ André z 15. století, která uchovává zvláštní relikvii – nádoby s hlínou nasáklou Kristovou krví. Tu sebral římský voják, který ho sám bodl kopím. Na Velký pátek se nosí relikvie po městě. V Mantově uvidíte i několik dalších paláců, které Gonzagové nechali vystavět.

  Jednou z vůbec nejoblíbenějších turistických oblastí Lombardie jsou krásná ledovcová jezera na severu regionu. Tím nejnavštěvovanějším z nich je horami obklopené Lago di Garda, které je oblíbenou turistickou destinací nejen Italů. Podrobný průvodce po okolí Lago di Garda najdete v samostatném článku.

  Druhým největším jezerem v Itálii po Lago di Garda je Lago Maggiore. Jezero je 66 kilometrů dlouhé a 10 kilometrů široké, oblast kolem přitékající řeky Ticino je přírodní rezervací. Kolem jezera se nachází několik velmi oblíbených turistických letovisek, které vám stručně představíme.

  Největším městem na jeho břehu je Verbania s botanickou zahradou Giardini di Villa Taranto. Tady se nachází na 20 tisíc druhů rostlin. Zahradu založil skotský šlechtic roku 1931. Zmíníme tu pak také pěknou vilu s parkem San Remigio. Arona je další vesnička, jejíž dominantou je socha sv. Karla Boromejského, kardinála a pozdějšího milánského arcibiskupa, který se právě tady narodil a proslul svými charitativními činy a silnou askezí. Získal si srdce lidí své doby. Do doby, než byla dostavěna Socha svobody v New Yorku, to byla největší socha se zabudovaným schodištěm na světě. Od sochy je velmi pěkný výhled na jezero. Arona je mimo jiné obklopená přírodním parkem. Krom toho tu také najdete zbytky středověké pevnosti Rocca Borromea. Dalším letoviskem je Stresa s krásnou promenádou a luxusními secesními vilami, které dnes plní hlavně roli hotelů. Ze Stresy pravidelně vyplouvají lodě na nedaleké Boromejské ostrovy, které jsou další velkou atrakcí u Lago Maggiore. Letovisko Leggiuno se pyšní pěkným kostelem Santa Caterina del Sasson Ballaro, který se vypíná na skalnatém ostrohu a tiše shlíží na jezero. U městečka Cannobio se zbytky pevnosti se také nachází tři malé skalnaté ostrůvky.

  Za perlu jezera Maggiore je považována trojice ostrovů, které nesou jméno Boromejské ostrovy. Ostrovy jsou spojeny s osobou hraběte Karla III. Boromejského, který na ostrovech budoval paláce a úžasné zahrady, které jsou dnes hlavním lákadlem. Isola Bella je ostrovem, na kterém Karel nechal postavit v 17. století nádherný honosný palác se zahradou pro svou ženu Isabelu. Palác je skvostný, nabízí pěkné sbírky tapiserií a vlámských gobelínů, v podzemních místnostech je umělá jeskyně se stěnami obloženými sopečným tufem, mušlemi a černým mramorem a vypadá to velmi zajímavě. Polovinu ostrova pak zabírá přilehlá zahrada vybudovaná do terasovité formy, ve které jsou k vidění sochy, fontány, letohrádky či umělé jeskyně a samozřejmě celá řada dřevin a rostlin – palmy, cypřiše, vavříny či magnólie. Druhým ostrovem je největší z Boromejských ostrovů, Isola Madre s anglickým botanickým parkem, kteří Boromejští vybudovali na přelomu 18. a 19. století. V parku můžete vidět třeba papoušky. Je tu také další sídlo rodu Boromejských, krásná manýristická vila z 18. století. Isola dei Pescatori je třetí zdejší ostrov, ten nejmenší a jediný trvale osídlený. Označení Rybářský ostrov tak naznačuje, že tady nejsou žádné vily, ale spíš křivolaké uličky a velmi poklidná atmosféra připomínající hlavní dřívější zdroj obživy. Ostrov si zamiloval i Ernest Hemingway.

  Boromejské ostrovy nejsou jedinými ostrovy na jezeře, Isole di Brissago se třeba také pyšní botanickou zahradou. Oficiální turistický portál Lago Maggiore s přehledem různých akcí najdete tady.

  Třetím největším jezerem v Itálii je Lago di Como, Komské jezero. 51 kilometrů dlouhé jezero, stejně jako předchozí jezera v této oblasti, nabízí skalnatá pobřeží, pěkná letoviska s parky, kostely či lázněmi. Za všechny zmíníme Verennu, Como v minulosti známé výrobou hedvábí či Lecco.

  Autor článku: M. Kučerová