Lille

 • Lille je hlavním městem severofrancouzského regionu Hauts-de-France. Samotné město má něco přes 220 tisíc obyvatel, celá metropole dosažitelná metrem má ale víc 1 200 000 obyvatel a jedná se tak o čtvrté největší francouzské město. Ze slavných zdejších rodáků jmenujme třeba generála Charlese de Gaulla. Lille je především průmyslové město, turistům se ale může líbit zdejší Staré město a také mohou navštívit zdejší uznávaná muzea. Místo bylo dlouho centrem francouzského textilního průmyslu a zdejší bídné podmínky pracující třídy zachycuje ve svém díle Victor Hugo. Po úpadku textilního průmyslu se tahounem ekonomiky stal Eurotunel a železnice TGV.

  V Lille fungují dvě linky metra, dvě linky tramvají a řada autobusových linek. Informace o MHD a cenách jízdného najdete tady. Pro bezplatné cestování městskou hromadnou dopravou také můžete využít turistickou kartu Lille Pass. Z a na mezinárodní letiště Lille se dostanete letištními autobusy, více o nich se dozvíte tady.

  K ochutnání doporučíme typické lillské pokrmy, které jsou výrazně ovlivněny sousední Belgií. Vyzkoušejte moules-frites (mušle s hranolkami), waterzoï (ryba nebo kuřecí ve smetanové omáčce se zeleninou) nebo potjevleesch (druh zdejší teriny).

  Hlavním zdejším náměstím je Place du Général de Gaulle, kterému se také někdy říká Grand´Place. Tady také začíná nejhezčí část města, Staré Lille neboli Vieux Lille. Tady je možno zhlédnout celou řadu pěkně zrekonstruovaných budov ze 17. a 18. století s neoklasicistními fasádami. Za jednu z nejkrásnějších budov v Lille je považována Stará burza neboli Vieille Bourse ve stylu vlámské renesance z roku 1652. Tohle náměstí je hlavním místem setkávání místních obyvatel. Středu náměstí dominuje sloup, na jehož vrcholku se tyčí bronzová socha bohyně. Má připomínat úspěšnou obranu města v době obléhání Rakušany roku 1792. Další budovou na náměstí je sídlo regionálního deníku La Voix du Nord ve stylu art deco z 20. století se sousoším tří Grácií. Na sousedním náměstí place du Théatre najdete budovu Opery ve stylu Ludvíka XVI. a neovlámskou budovu Obchodní komory (Chambre de Commerce). Obě budovy pocházejí ze 20. století.

  Lille může být pyšné na svá světoznámá muzea. Muzeum výtvarných umění (Palais des Beaux-Arts) bylo postaveno v 2. polovině 19. století a uchovává skutečně prvotřídní sbírku malířství od 15. do 20. století s díly Rubense, Van Dycka či Maneta, také je tu sbírka nádherného porcelánu a keramiky a modely opevněných měst středověké severní Francie. Ceněné je také Muzeum moderního umění (Musée d´Art Moderne Lille-Métropole) vystavující díla modernistů jako byl Picasso, Calder nebo Braque. Zajímavým umístěním se zas pyšní La Piscine Musée d´Art et d´Industrie, které se nachází v mětském bazénu. Najdete tu sbírky výtvarného i užitného umění a také sochy. Musée de l´Hospice Comtesse sídlí v chudobinci z 15. až 17. století a vystavuje keramiku, fajáns, církevní umění, obrazy i nábytek ze 17. a 18. století.

  Dále tu můžete navštívit rodný dům Charlese de Gaulla. Postava generála de Gaulla patří k nejvýznamnějším francouzským státníkům a zaslouží si tak pár slov, kdybyste náhodou nevěděli. Byl francouzský státníkem a vojákem. Jako důstojník z povolání sloužil v první světové válce. Po kapitulaci Francie založil a následně vedl hnutí Svobodné Francie, které pokračovalo v boji na straně Spojenců. Byl také hlavním představitelem francouzské exilové vlády. Po osvobození v roce 1944 se stal hlavou Provizorní vlády Francouzské republiky. Jím navržená a referendem schválená ústava dala vzniknout páté francouzské republice s významně posílenými pravomocemi prezidenta. Následně byl de Gaulle zvolen 18. prezidentem Francie. Ve své funkci prosadil udělení nezávislosti Alžírsku a následně i dalším francouzským koloniím. Snažil se posílit mezinárodní postavení a nezávislost Francie, například vystoupením z NATO a zahájením vlastního jaderného programu. Jeho rodný dům byl předělán na muzeum, které státníka představuje v kontextu jeho doby.

  Posledním zajímavým místem v Lille, na které vás upozorníme, je zdejší citadela postavená největším francouzským vojenským architektem Vaubanem ve tvaru pěticípé hvězdy po dobytí Lille Francouzi roku 1667. Její součástí jsou víc než 2 km bašt obklopených městským parkem, malý dětský zábavní park a zoo.

  Zmíníme také proslulý bleší trh, Braderie de Lille, který se koná v celém centru Lille vždy první zářijový víkend. Prodávají se tu starožitnosti, místní lahůdky, rukodělné výrobky a svůj původ má trh už ve středověku. Koná se od 15 hodin v sobotu do nedělní půlnoci. Pěkné jsou také zdejší vánoční trhy na náměstí place Rihour.

  Svou návštěvu Lille neomezte jen na tohle město, ale navštivte další zajímavá místa celého regionu Hauts-de-France.

  Autor článku: M. Kučerová