Přehrada Les Království

 • přehrada Les Království

  Přehrada Les Království leží na Labi, asi 4 km od Dvora Králové nad Labem, v okrese Trutnov. Název získala podle lesního komplexu Království. Troufnu si říct, že je to jedna z nejpůsobivějších vodních přehrad u nás. Díky jejímu stavebnímu provedení budete mít pocit, že jste se ocitli v pohádce. Zdejší vodní dílo je od roku 2010 národní kulturní památkou.

  Když na konci 19. stol. oblast údolí Labe až do Pardubic zdemolovala ničivá povodeň, nechaly se vystavět dvě přehrady, které měly do budoucna podobným katastrofám zabránit. Labská přehrada nedaleko Špindlerova mlýna a Les Království. Stavba probíhala mezi lety 1910 - 1920.

  A v čem je vlastně jiná než ostatní přehrady? Většina přehrad připomíná betonová monstra, která mají jediný účel, zadržet vodu. Zdejší pískovcová hráz je jiná. Je vystavěna v novogotickém stylu, stejně jako třeba zámek Hluboká nad Vltavou. Tvoří ji dvě brány s ozdobnými romantickými věžičkami a stejně tak dům hrázného na pravém břehu vypadá jako pohádkový hrad. Již z dálky působí přehrada romantickým dojmem. Určitě vyražte na procházku nádhernými lesy kolem přehrady nebo vezměte klidně i kolo. Trasy kolem přehrady vedoucí místními lesy jsou upravené a nepochybujte, že si zde skutečně užijete krásné odpoledne.

  přehrada Les Království přehrada Les Království procházka kolem přehrady


  procházka kolem přehrady  Autor článku a fotografií: M. Kučerová