Lago di Garda

  Jezero Lago di Garda je se svojí rozlohou skoro 370 km² největším italským jezerem a patří k turisticky nejoblíbenějším cílům Itálie. Nachází se na severu Itálie mezi Alpami a Pádskou nížinou na území tří italských regionů – Benátsko, Lombardie a Tridentsko-Horní Adiže. Je dlouhé skoro 52 kilometrů a široké 17 kilometrů. Panuje tu středomořské klima, kolem jezera se pěstuje víno – je to jedna z italských vinařských oblastí.

  Jezero nabízí nespočet možností strávení volného času. Z řady měst po okolí jsou nabízeny okružní plavby po jezeře, jezero také nabízí téměř ideální podmínky pro milovníky windsurfingu. V jedné části tu také vede pěkná cyklostezka a hory v okolí jsou oblíbeným místem pro turistiku – ať už pro jednodušší výšlapy, ale i náročnější vysokohorskou turistiku. Oblíbené jsou zdejší stovky zajištěných cest typu via ferrata. Kolem jezera se táhne taky téměř 50 kilometrů přírodních pláží, které jsou u větších městeček doplněny o mola a promenády. Středověká městečka rozesetá po březích jezera nabízejí zas historické budovy v podobě paláců, kostelů, katedrál a zřícenin středověkých hradů, které tu nechával vystavět hlavně rod Scaligerů. Zříceniny hradů a pevností na vysokých kopcích nad jezerem nabízející nádherné výhledy a olivové háje, to jsou další věci, které dotvářejí příjemnou atmosféru jezera Lago di Garda.


  Cesty po světě vám nyní nabízejí přehledný průvodce po okolí Lago di Garda. Městečko o 6 tisících obyvatelích zvané Bardolino leží na západním břehu jezera a v jeho okolí se produkuje dobré červené víno. Nacházejí se tu třeba vinařské stezky, které jsou ideální pro projížďky na kolech. Asi 6 kilometrů od Bardolina zas leží Lazise, které skrývá zachovalé městské opevnění. Středověké město Garda se pyšní několika historickými paláci, nekrásnější je Palazzo dei Capitani. Jsou tu i malebné historické uličky Calle dei Scottoportici a Vicolo del Pio. V okolí Gardy se pak nachází třetí největší německý vojenský hřbitov v Itálii (Costermano), poustevna Eremo di Rocca nebo pevnost Rocca di Garda. Pevninská výspa Punta San Vigilio se pyšní útesem Scoglio della Stella, který je jedním z nejromantičtějších míst u jezera.

  Městečko Torri del Benaco nabízí stále fungující citrusový skleník pocházející z roku 1760. Ten leží hned vedle hradu Scaligerů (foto vpravo) z 14. století, ve kterém je muzeum věnované rybářství.

  Citronové zahrady daly jméno dalšímu městu, Limone (citron). Je to malé městečko na úpatí hory Dosso dei Roveri. Tady se nachází fotogenická opuštěná románská kaple uprostřed olivového háje zvaná San Pietro in Oliveto.

  Další hrad Scaligerů nabízí městečko Malcésine. Hrad Castello di Malcésine z přelomu 13. a 14. století leží na skalnatém výběžku nad jezerem a až do 18. století byl v držení Benátčanů. V hradu dnes sídlí přírodovědné muzeum. Ze špionáže byl právě tady obviněn Goethe, když byl přistižen, jak si kreslí skicu hradu. Nedaleko Malcésine se nachází třeba další poustevna Eremo dei SS. Beningo e Caro a louka na svazích Monte Baldo je známá jako botanická zahrada Orto Botanico. Na Monte Baldo se můžete dostat i lanovkou.

  Druhým největším městečkem na březích Lago di Garda je středověká Riva del Garde. Až do roku 1919 patřilo město rakouskému Tyrolsku a dnes se tu tak díky tomu mísí italská a rakouská kultura. Ve městě se nachází barokní kostely, benátská radnice Pallazo Municipale a benátská pevnost Bastione ze začátku 16. století nacházející se na svahu Monte Rocchetta. Pevnost nabízí další z pěkných výhledů na jezero a v noci je krásně osvětlená. Dále se ve městě nachází městský hrad Rocca z 12. století, věž Torre Apponale z 13. století, která byla o tři století později zvýšena na 34 metrů. Na její střeše je plechový anděl – symbol Rivy. V okolí Rivy pak dále můžete navštívit hrad u města Arco asi 5 kilometrů od Rivy, ze kterého je také pěkný výhled či rakouskou pevnost Monte Brione nebo vodopád u Varone (Grotta Cascata).

  Salò bylo ve 40. letech 20. století sídlem fašistické Mussoliniho vlády. Najdete tu benátské paláce a dóm Santa Maria Anunziata.

  Sirmione se nachází na konci pevninské výspy a najdete tu třeba termální bazény, které napájí sirný pramen Boiola o teplotě 69ºC. Ten byl objeven už začátkem 16. století. Významnou archeologickou atrakcí jsou tzv. Catullovy jeskyně (foto pod textem vpravo) (Grotte di Catullo) – zříceniny obrovské starořímské vily. Jedná se pravděpodobně o bývalý císařský palác a nikoliv sídlo basníka Catully, jak byla jeskyně nesprávně pojmenována. Vila je obklopená olivovým hájem a nabízí další z pěkných výhledů na jezero. Jeskyně se nacházejí na samotném konci výspy. V Sirmione leží i další ze scaligerských hradů (foto pod textem vlevo) a tady je ten nejpůsobivější a nejlépe zachovalý z oblasti kolem jezera Garda. Hrad byl vystavěn ve 13. století jako obraná stavba obklopená vodním příkopem s věží a cimbuřím.

  V Soflerinu se pak nachází kostnice San Pietro (foto pod textem 2,3,4), která připomíná rakouskou porážku 24. 6. 1859 v rozhodující bitvě druhé italské války za nezávislost. Je postavena ze 1413 lebek. Na zdejším bitevním poli zůstalo 25 tisíc mrtvých, které ošetřoval Švýcar Henri Dunant. Ten pod vlivem otřesného zážitku založit humanitární organizaci Červený kříž, která měla pomáhat raněným vojákům. Organizaci Červený kříž tu je věnován památník jen kousek od kostnice (první a poslední foto pod textem).

  Malebná rybářská vesnička Gargano je obklopená citronovníky a nedaleko pak leží přehrada u Valvéstina. U Rovereta se nachází jedno z nejvýznamnějších evropských paleontologických nalezišť Lavini di Marco. Leží na úpatí hory Monte Zugna a k vidění tu jsou stovky dinosauřích stop. Oblíbeným turistickým městem na břehu jezera Garda je Desenzano del Garda (foto vpravo). Přitahuje turisty svými nádhernými výhledy na Alpy, třemi rozsáhlými plážemi (Spiaggia Desanzanino, Spiaggia D'oro, and Spiaggia Porto Rivoltella) a Desenzano je také srdcem nočního života na jihu Gardského jezera, je zde několik diskoték a řada hospod a mladí se sem tak velmi rádi jezdí bavit.

  Co se týká pěší turistiky a oblíbených ferrat, doporučíme třeba východní stěnu Roccheta v Rivě nebo viu ferratu Colodri. Kolem jezera jsou ale ferrat stovky. Na kole se můžete vydat nejen na trekingové trasy v okolních horách, ale i na obyčejné rodinné cykloputování po okolních vinicích, olivových hájích a citrusových zahradách. Co se týká pláží, doporučíme třeba tu v Torbole.

  V Ronchi se nachází známý zábavní park Gargaland s řadou atrakcí pro celou rodinu. Informace o cenách vstupného a přehled atrakcí, které park nabízí, najdete tady. Další zábavní turistickou atrakcí je vodní park a filmová studia Canevaworld. Informace o cenách vstupného do obou atrakcí najdete tady.

  Pokud plánujete více turistických cílů v Itálií, nejen Lago di Garda, nahlédněte do našeho průvodce po Itálii. Tam najdete nejen praktické informace pro cestu do Itálie, ale také průvodce po dalších zajímavých místech této jihoevropské země.

  Autor článku a fotografií: M. Kučerová + pixabay.com