Korutany

    Korutany - kraj zasněžených horských vrcholů, tyrkysových jezer i hradů, region vhodný pro provozování pěší turistiky i cyklistiky, stejně tak koupání či provozování vodních sportů. V zimě pak jedna z nejlepších rakouských destinací pro lyžování, které lze spojit s návštěvou těch nejlepších rakouských termálních lázní. Korutany jsou prostě po celý rok skvělým tipem na příjemnou rodinnou dovolenou. Tak pojďte s Cestami po světě prozkoumat Korutany.

    Korutany jsou spolkovou zemí ležící na jihu Rakouska při hranicích s Itálií a Slovinskem. Z dalších rakouských spolkových zemí pak hraničí se Štýrskem, Tyrolskem a Salcburskem. Hlavním městem země je Klagenfurt, kde sídlí zemská legislativa. Druhým ekonomicky nejsilnějším městem je Villach.

    Území dnešních Korutan bylo osídleno Kelty, poté se stalo římskou provincií s názvem Noricum. Po Římanech území osídlili Slované, Frankové, Bavoři. Samotné korutanské vévodství vzniklo v 10. století a bylo součástí Svaté říše římské. Samostatnost mělo až do 1. poloviny 14. století a v celém tomto období vznikala řada zdejší klášterů, hradů a pevností. Od 2. poloviny 14. století patřily Korutany Habsburkům, kteří tou dobou sjednocovali jednotlivá území. V následujících staletích Korutany zasáhly osmansko-habsburské války, selská povstání, následky reformace i protireformace a po reformách iniciovaných Marií Terezií Korutany přišly o svou správní samostatnost. Po napoleonských válkách na konci 18. století připadla část Korutan Francii, pár let nato se ale opět staly součástí habsburské monarchie. Až do konce první světové války byly jedním z rakousko-uherských vévodství.


    Oficiální turistický portál Korutan najdete tady. Plánujete-li využívat různé služby a navštívit více turisticky atraktivních míst v Korutanech, zvažte zakoupení turistické slevové karty Korutany Card. Níže najdete podrobný průvodce po všech zajímavých místech Korutan.

    Náš průvodce nelze začít jinde než v hlavním městě země, Klagenfurtu. Jeho celý název, Klagenfurt am Wörthersee, napovídá, že leží u východního břehu jezera Wörthersee, které je dalším skvělým tipem na výlet. Zároveň město leží asi jen 30 km od hranic se Slovinskem. Má necelých 98 tisíc obyvatel a láká na pár pěkných míst. Historie města sahá do 12. století, kdy tu stávala první osada. Od 13. století pak město mělo městská práva, od 16. století bylo hlavním městem Korutan, načež se stalo křižovatkou několika obchodních cest. Po velkém požáru v 16. století muselo být město zrestaurováno, na čemž se podíleli přední italští architekti, což bylo na podobě nového města docela vidět. Za druhé světové války ale byla většina památek zničena a z historických budov se tu dochovalo jen velmi málo. Dnes je Klagenfurt obchodním a kulturním centrem oblasti.

    Klagenfurt má letiště, jezdí sem ale i vlaky a autobusy z jiných velkých rakouských měst. Z letiště se do centra dostanete vlaky IC a S-Bahn, ale také autobusy. Hlavní atrakce města projdete pěšky, případně ale můžete využít síť městských autobusů. Jízdenky si lze koupit u řidiče. Skvělé mapy Klagenfurtu a jeho turistických památek si můžete stáhnout na oficiálních stránkách města. Tam najdete třeba i informace o městských autobusech (ceny a jízdní řády) a další praktické informace.

    Centrum města tvoří náměstí Neuer Platz, uprostřed kterého stojí zdobená Dračí fontána, jejíž hlavní postavu představuje drak Lindwurn. Právě tento drak se stal symbolem celého města. Vypráví se o něm, že žil ve zdejších bažinách a živil se místními pannami a dobytkem. Fontána pochází ze 17. století. Na druhé straně náměstí se tyčí pomník císařovny Marie Terezie. Původně na tomto místě stávala skulptura z 18. století, která však byla roku 1873 nahrazena bronzovou sochou. Jde o první pomník Marie Terezie v Rakousku. Na náměstí najdete také radnici, která sídlí v renesančním paláci z 16. století. Z náměstí pak vede pěší zóna Kramergasse do historické části města, přesněji na náměstí Alter Platz. Kousek odsud najdete Starou radnici s renesančním nádvořím, před kterou je Sloup Nejsvětější Trojice ze 17. století, který sem byl ale přesunut z jiného místa až ve 20. století. Na náměstí Alter Platz se nachází Landhaus, tedy sídlo korutanské zemské vlády. Renesanční budova postavená korutanskými vévody pochází z 16. století. Budovu je možné navštívit a podívat se hlavně do zdejšího erbovního sálu (Grosser Wappensaal), který se pyšní malbami 665 erbů korutanských stavů.

    V Klagenfurtu samozřejmě nechybí ani muzea a galerie. Prvním zmíněným bude Korutanské muzeum moderního umění (MMKK), které nabízí výstavy umění věnované hlavně korutanským a rakouským umělcům. Dvě budovy pak má Městská galerie (Stadtgalerie), která se taktéž věnuje dílům rakouských a korutanských umělců. Největší evropskou sbírkou klávesových nástrojů se pyšní Muzeum klávesových nástrojů (Eboard Museum). Je jich tu přes 1300 a můžete si na ně i zkusit zahrát. V Zemském muzeu Rudolfinum (Landesmuseum Rudolfinum) jsou expozice věnované historii a přírodě. Nejzajímavější je asi multimediální sál s modelem pohoří Vysoké Taury a můžete tak podniknout i virtuální výlet na Grossglockner, nejvyšší rakouskou horu. V budově se nachází také zemská knihovna, nakladatelství a významné vědecké pracoviště. Zajímavé je pak Bergbaumuseum, které se nachází v 500 metrů dlouhé štole a přibližuje návštěvníků zdejší těžbu minerálů a drahých kovů. Za války podzemí fungovalo jako bunkr.


    Ve městě pak doporučíme také zdejší botanické centrum (Kärtner Botaniczentrum), což je malá botanická zahrada s hlavně horskou květenou, parkem s vodopády a jezírky. Na kopci vedle se pak nachází kostel Kreuzberglkirche, ke kterému vede křížová cesta lemovaná zastávkami s mozaikami. V Klagenfurtů je nespočet dalších kostelů. Všem ale dominuje zdejší katedrála (Dom) na náměstí Domplatz. Pyšní se skvělou mramorovou kazatelnou a pěkným štukovým stropem. V jedné z kaplí pak najdete nádherný hlavní oltář. Ve městě najdete několik dalších ať už starších, nebo moderních kostelů. My zmíníme ještě kostel sv. Jiljí s 45 metrů vysokou kostelní věží, ze které je skvělý výhled na město. V Klagenfurtu je také planetárium nebo obora s daňky (Mageregg Park).

    Vynikajícím místem pro odpočinek je zdejší Europapark. Největší klagenfurtský park je zároveň největším rakouským parkem. Rozprostírá se z města až k břehům jezera Wörthersee. Jednou z jeho atrakcí je zdejší miniatura světa, jakýsi zmenšený svět, Minimundus. Tvoří ho na 140 zmenšenin nejslavnějších světových památek v měřítku 1:25. Uvidíte tu malou Eiffelovku, Big Ben, římský chrám sv. Petra nebo indický Taj Mahal. V parku pak najdete také Happovu zoologickou zahradu hadů, která chová krokodýly a další druhy plazů. V parku je pak také skvělá pláž u jezera – Strandbad, která láká k hrátkám u vody, a nejen děti si to určitě užijí. Pláž nabízí spoustu turistického zázemí, od restaurací po molo, ze které vyplouvají lodě na výletní plavby po jezeře. Druhou městskou pláží je pláž Maria Loretto. Tu najdete na poloostrově Maria Loretto, na kterém je kromě pláže také zámeček Loretto ze 17. století, který je dnes restaurací.

    V zimě Klagenfurt láká na skvělé vánoční trhy, které nabídnou nejen klobásy a punč, ale také vystoupení různých pěveckých sborů. V polovině července se tu koná festival klasické hudby – Wörthersee Festspiele, které se věnují tvorbě pěti skladatelů, kteří byli nějakým způsobem spjati s Wörthersee.

    Klagenfurt je skvělým přístupovým bodem k jezeru Wörthersee. Česky Vrbské jezero je pátým největším rakouským jezerem, zároveň největším a nejnavštěvovanějším korutanským jezerem. Je dlouhé 16,5 km, široké 1,7 km, po celém obvodu měří 50 km. Jezero slouží k rekreaci, v létě teplota díky podzemním pramenům dosahuje i k 28 °C. Kromě koupání se tu dá provozovat jachting a všemožné vodní sporty. Jde o největší evropské jezerní přírodní koupaliště. Jezero je propojené s městem Klagenfurt vodním kanálem, po kterém jezdí výletní lodě. Nejvýznamnějším přístavem na jezeře je přirozeně Klagenfurt, dalšími menšími pak Krumpendorf a Pörtschach. Hezčí částí je jižní břeh jezera, ten severnější je rušnější. Nejlepším tipem, jak jezero prozkoumat, je udělat okružní jízdu. Za exkluzivní letovisko je považován zmiňovaný Pörtschach, kousek od městečka Velden leží zámek Rosegg, ve kterém jsou možné prohlídky. Na skalnatém poloostrově vybíhajícím z jižního břehu se nachází městečko Maria Wörth, nad kterým se tyčí tříposchoďová moderní rozhledna Pyramidenkogel. V 70 metrech se nachází jedna ze tří vyhlídkových plošin, ze kterých se vám naskytne krásný výhled na jezero i přilehlé okolí. Vystoupat nahoru můžete buď po zdejších 400 schodech, nebo se nechat vyvést proskleným výtahem. Rozhledna se nachází na vrcholu stejnojmenné hory vysoké 851 metrů a s celkovou výškou 100 metrů jde o nejvyšší dřevěnou rozhlednu na světě. Na tomto místě jde o třetí rozhlednu, první tu stávala od roku 1950, později byla dvakrát přestavěna. O cenách vstupného a otevírací době rozhledny se dočtete tady. Okolí jezera dobře pokrývá městská hromadná doprava jezdící z Klagenfurtu.

    Druhým největším městem Korutan je Villach. Město o asi 58 tisících obyvatelích leží na řece Drávě, což je jeden z přítoků Dunaje. Ve městě sice moc turisticky zajímavých míst není, ale zato je město dobrým výchozím bodem pro sportovní aktivity a turistiku v okolí. Ve městě najdete farní kostel sv. Jakuba, který je dominantou zdejšího historického města. Součástí muzea je Stadtfarrturm, věž, v níž v létě sídlí sokoli. V kavárně naproti je obrazovka, kde se promítá dění v hnízdě. Dále tu pak je Muzeum města Villach věnující se lokální historii a archeologii a také Villašské dopravní muzeum (Villacher Fahrzeugmuseum), které nabízí historické velikány jako Fiat Topolino, BMW Isetta a stovky dalších historických vozů. Zajímavý je pak obrovský plastický model Korutan (Relief von Kärnten), vystavený ve zdejším Schillerově parku. Ukazuje celý region v měřítku 1:10 000. Nedaleko Villachu najdete malebnou zříceninu hradu Landskron, na které se od května do října koná velmi oblíbená show s dravci. Kousek od hradu je pak také opičí rezervace Affenberg Landskron, která nadchne nejen děti. V oblasti kolem Villachu najdete řadu termálních lázní, oblíbené jsou třeba Warmbad-Villach.

    V okolí Villachu pak najdete dvě větší jezera – Faaker See a Ossiacher See. Oblas kolem nich je dobrým místem pro turistiku, cyklistiku, koupání i táboření. Kousek odsud pak leží lyžařské středisko Gerlitzen (1 909 metr). Skvělou oblastí pro podobné outdoorové aktivity je také Dreiländereck. Oblíbeným u turistů i cyklistů je výšlap na horu Dobratsch vysokou 2 166 metrů. V jejím okolí je celá řada turistických stezek, které vedou stejnojmennou přírodní rezervací. V zimě se hora mění v lyžařské středisko, oblíbené i u běžkařů. Název Dreiländereck napovídá, že se jedná oblast, kde se stýkají tři hranice – Rakousko, Slovinsko a Itálie. Najdete tu také Alpskou zahradu (Alpen Garten), která leží ve výšce 1 500 metrů a láká hlavně na alpskou květenu. Dostanete se sem po placené silnici Villacher Alpenstrasse.

    Asi 50 km od Villachu leží oblíbené lyžařské středisko Hermagor, k němu přiléhají lyžařské svahy Nassfeld. Na vrchol Nassfeld jezdí lanovka Millennium-Express, vůbec nejdelší v Rakousku. Jezdí z údolní stanice Tröpolach. Celá oblast je v létě oblíbená u milovníků pěší vysokohorské turistiky i cyklistů. Vydat se odsud můžete také na pěší túru ke krásné soutěsce Garnitzenklamm, což je jedno z nejoblíbenějších cílů výprav. Místo láká na smaragdová jezírka, malé vodopády i skvělou soutěsku, přes kterou se klene několik mostků. Propast je dlouhá 5 km, její převýšení dosahuje 500 metrů. Vede tudy stezka, jejíž části vedou i po často mokré a tedy kluzké skále. Nabízejí se odsud ale skutečně nádherné výhledy. Vykoupat se pak můžete sice v ne příliš vzdáleném, ale ne moc zajímavém, jezeře Pressegger See, které má ale slušné turistické zázemí. V této oblasti se na hranicích s Itálií táhne horský řetěz Karnských Alp, přes které vede jedna z evropských horských dálkových stezek, 150 km dlouhá Stezka míru. Celá oblast je také skvělým tipem pro milovníky horolezectví.


    Nejstarším městem Korutan je Friesach. Kdysi bylo významným místem na obchodní trase z Vídně do Benátek, celá oblast kolem města je poseta řadou zřícenin různých opevnění. Čtyřmi nejzajímavějšími jsou zříceniny Burg Geyersberg, Virgilienberg, Rotturm a Petersberg. Když si ke kterékoliv z nich vyšlápnete, budete odsud mít pěkný výhled na okolí. Přes všechny trosky vede turistická stezka Burgwanederweg. Na poslední ze zmiňovaných pevností se v létě hrají hry pod širým nebem. Ve městě se pak dochoval také historický vodní příkop, který obklopoval město a skvělé hradby.

    Městečko Gurk láká na svou katedrálu (Dom) na náměstí Domplatz. První svatostánek tu stával už ve 12. století a katedrála je dnes jednou z nejhezčích ukázek románské architektury v Rakousku. Vybavení kostela je barokní a rokokové. Součástí dómu je malá biskupská kaple se zachovalými románskými malbami ze 13. století. Jsou v ní také ukázky nejstarších rakouských vitrážových oken.

    Vesnička Hüttenberg proslula jako rodiště Henricha Harrera, který strávil oněch proslulých „sedm let v Tibetu“ a ve stejnojmenném filmu ho ztvárnil Brad Pitt. Tohoto nejslavnějšího rodáka tu připomíná skalní stěna ověšená modlícím praporky připomínajícími Tibet. Nesmí tu samozřejmě chybět ani Muzeum Heinricha Harrera, což je budova z kamene a dřeva, která nabízí sbírku fotografií a předmětů, které si Harrer přivezl ze svých cest po světě. Naproti muzeu je jakási kovová konstrukce na skalním útesu, která má sloužit meditacím a modlitbám. Jednotná vstupenka platí také do dalších hüttenberských muzeí – Muzea loutek (Puppenmuseum) a Muzea těžby minerálů (Mineralienschaubergwerk). Vesnice totiž bývala kdysi hornickou vesnicí, ve které se těžily minerály.

    Nedaleko odsud pak leží město Wolfsberg, které má pěkné historické město, ale hlavně pak pěkný neogotický zámek Wolfsberg v anglickém tudorovském stylu, tyčící se nad městem. Prohlídky probíhají jen v době výstav, spíše se zámek využívá pro různé příležitosti nebo svatby.

    Vesnička St. Veit an der Glan bývala od 12. do 1. poloviny 16. století sídlem korutanských vévodů. Dnes tu najdete ale jen barokní náměstí Hauptplatz s gotickou budovou radnice z 15. století, která má pěkné nádvoří. Zajímavou architektonickou ukázkou je pak hotel Kunsthotel Fuchspalast, což je surrealistická stavba s fantastickými a astrologickými výjevy vytvořenými z keramických dlaždic.

    Jedním z velkých lákadel Korutan je pak doslova pohádkový hrad Hochosterwitz. Hrad byl údajně inspirací pro pohádku o Šípkové Růžence, což o sobě ale tvrdí i několik jiných evropských hradů. Skvělý hrad stojí na skalnatém vrcholku a vede k němu dlouhá přístupová cesta se 14 opevněnými bránami. Z parkoviště pod hradem sem ale vede také výtah. Třetím přístupovým bodem je tzv. Stezka bláznů – Narrensteig, která vede strmým svahem skály. Hrad byl postaven v 2. polovině 16. století za účelem obrany proti Evropu drancujícím Turkům. Dnes je to jeden z nejkrásnějších rakouských hradů vůbec. Potomci rodu, který nechal hrad postavit, ho vlastní dodnes. Hrad je možné navštívit v rámci prohlídek, více o otevírací době i cenách vstupného se dozvíte tady.

    Městečko Gmünd má své počátky v 11. století a má pěkné historické centrum obehnané hradbami. Nad městem se tyčí pevnost Alte Burg z 13. století. Ve městě ještě najdete Porsche Museum Helmut Pfeifhofer. V Gmündu totiž mezi lety 1944 až 1950 stávala továrna Porsche, kde byl vyroben vůbec první vůz této značky, Porsche 365. V muzeu je k vidění jeden z 52 vyrobených kusů, společnost mu tu pak dělá dalších 15 modelů. Pouští tu také film o životě a díle Ferdinanda Porscheho. Velkou zajímavostí Gmündu je Pankratium. To je interaktivní komplex kombinující vodu, světlo a zvukové vibrace s interaktivní expozicí pro všechny vaše smysly. Můžete si tu sáhnout na různé přístroje a je to určitě jedinečný zážitek.

    Městečko Millstatt leží na břehu jezera Millstätter See, což je druhé největší korutanské jezero, dlouhé 12 km, široké 1,5 km. V létě jezero láká ke koupání, jachtaření i vodním sportům, pyšní se totiž poměrně teplou vodou, která někdy dosáhne i 26 °C. Samo městečko nabízí pěkný komplex románského kláštera (Stift Millstatt), jehož základní kámen byl položen už v 11. století. Jeho součástí je i opatské muzeum, hřbitov a přilehlé opatské budovy. Dolů z kopce od kostela vede Stiftsgasse, po jejíž levé straně uvidíte tisíc let starou lípu. Vydat se odsud můžete třeba také ke zřícenině hradu Sommeregg, patřící zhruba od 13. století stejnojmenným hrabatům.

    Název obce Spittal an der Drau připomíná, že tu už ve 12. století stával špitál a útulek pro poutníky. Ve městě je k vidění renesanční zámek Porcia z 16. století, jehož majitelem byl hrabě von Salamanca-Ortenburg. Na vnitřním nádvoří s italskými arkádami se v létě konají divadelní představení, v horních patrech se nachází Muzeum lidové kultury s expozicí věnovanou Korutanům a jsou tu také různé 3D atrakce jako třeba virtuální prohlídka Národního parku Vysoké Taury. Spittal an der Drau leží jen kousek od lyžařského střediska na vrcholu Goldeck (2 142 m). Nahoru se lze dostat lanovkou nebo po placené silnici. Reisseck je oblast do které turisté míří hlavně proto, aby se odsud lanovkou (z městečka Kolbnitze) vydali k horské stanici Kreuzeck, ze které se nabízejí další skvělé možnosti turistiky v nadmořské výšce kolem 1 200 m. n. m. Můžete tady navštívit také dvě vodní elektrárny - Kraftwerk Kolbnitz a Kraftwerk Rottau.

    V Gialtalských Alpách se nachází jezero Weissensee obklopené ze dvou stran horskými svahy. Jezero obklopuje přírodní rezervace, která chrání okolní úžasnou krajinu. Tohle tyrkysové jezero je dlouhé 12 km, šířka je něco kolem 1 km. Jezero se nachází v nadmořské výšce 930 metrů, a proto není už tak teplé, jako jezera ležící níže. Teploty dosahují v létě něco kolem 20 °C. Koupání je ale možné. V okolí horské vesnice Techendorf jsou různé turistické stezky.

    Korutany jsou velmi oblíbené u lyžařů. O některých korutanských lyžařských střediscích jsme už mluvili, je jich tu ale mnohem víc. Korutany se těší poměrně stálému počasí a slušným sněhovým podmínkám a zdejší lyžařská střediska jsou proslulá svou turistickou vybaveností a skvěle upravenými sjezdovkami. Mezi nejznámějším a nejoblíbenější lyžařská střediska patří oblasti Bad Kleinkirchheim, Heiligenblut a Mölltalský ledovec.

    První zmiňovaná oblast, Bad Kleinkirchheim, leží v jedné z dalších skvělých rakouských horských oblastí, v pohoří Nockberge, které se nachází v samém srdci Korutan a dnes je národním parkem. Celá oblast kolem Bad Kleinkirchheimu nabízí velmi širokou síť turistických stezek, cyklotras i vrcholových túr ve výšce mezi 1 000 a 2 400 m. n. m. Stezky vedou ke skvělým vyhlídkám i horských chatám. Pohoří Nockberge láká i horolezce. V této oblasti leží u jezera Brennsee vesnička Feld am See, která nabízí nejen skvělé lázně, ale i možnosti koupání a vodních sportů v jezeře nebo návštěvu parku s divokými zvířaty, rybářské muzeum s historickým rybářským náčiním nebo muzeum věnované kanadské divočině. Je to oblíbené místo, odkud se vyráží na túry po okolí. K proslulým zdejším lázním patří Thermal Römerbad s léčivou vodou o teplotě 32°C, které vyloženě lákají k relaxaci. Nockberge bylo označeno UNESCEM za biosférickou rezervaci, kterou dnes vede 35 km dlouhá horská silnice Nockalmstraße, ze které se vám naskytnou nádherné výhledy. Dalším velmi oblíbeným lyžařským střediskem v této oblasti je vrchol Turracher Höhe, které nabízí perfektní turistické lyžařské zázemí i skvělé sněhové podmínky. V létě se tu můžete vydat na túru třeba ke třem horským jezerům - Turracher See, Grünsee a Schwarzsee.

    Na území Korutan také zasahují jeden z nejkrásnějších rakouských národních parků, Vysoké Taury s nejvyšší rakouskou horou. Vysoké Taury zasahují ještě na území Salcburska a Tyrolska a této oblasti věnujeme samostatný článek.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě