Gibraltar

    Gibraltar, často přezdívaný The Rock neboli Skála, je zámořské území Velké Británie, které se nachází na jihu Pyrenejského poloostrova. Jedná se o skalnatý výběžek Rock of Gibraltar o rozloze 6,5 km², který odděluje Gibraltarskou zátoku od Středozemního moře. Dosahuje výšky 426 metrů. Jeho strategická poloha, tedy vysoká skála vybíhající do Středozemního moře, mu umožňuje kontrolovat Gibraltarskou úžinu, tedy spojení mezi Středozemním mořem a Atlantikem.

    co navštívit a vidět na Gibraltaru co navštívit a vidět na Gibraltaru co navštívit a vidět na Gibraltaru

    Gibraltar byl stejně jako jih Španělska dobyt v 8. století Maury, kteří tu postavili pevnost. Během reconquisty v 15. století ho získalo Království Kastilie. Dějiny Gibraltaru jako britské državy se začaly psát na začátku 18. století, kdy Evropou otřásala Válka o španělské dědictví, vůbec největší ozbrojený konflikt první poloviny 18. století. Její příčinou byl spor o následnictví na španělském trůně poté, co v roce 1700 vymřela španělská větev Habsburků. Konflikt skončil bez jasného vítěze. Konfliktu se zúčastnily všechny soudobé evropské mocnosti s výjimkou Švédska a Ruska, které si řešily své vzájemné mocenské rozpory v severní válce a Osmanské říše, která se zotavovala ze série drtivých porážek, které utrpěla v druhé polovině 17. století. Roku 1704 britsko-holandské jednotky dobyli Gibraltar a roku 1713 došlo k podpisu Utrechtské smlouvy, což byla jedna ze smluv ukončující Válku o španělské dědictví. Válka sice neměla jasného vítěze, ale byla diplomatickým vítězstvím Velké Británie, která výrazně posílila své celkové pozice jak v Evropě, tak i v zámoří. Právě tato smlouva stanovila, že Gibraltar připadl Velké Británii. V 2. polovině 20. století se konala referenda o přijetí Gibraltaru ke Španělsku, tento návrh ale byl obyvateli odmítnut.

    Obyvatelé, kterých je něco kolem 30 tisíc, jsou sice fanoušci Velké Británie, etnicky ale nejde o Španěly ani Brity. Jedná se o jejich potomky, smíšené s Janovany, Portugalci i Židy. Oficiálním jazykem je angličtina, ale hovoří se tu spíše španělsky. Zdejší ekonomika je založena na cestovním ruchu, ročně tenhle výběžek navštíví víc než 7 milionů turistů, ale také na obchodu a finančních službách. Gibraltar má svoji vlastní měnu, gibraltarskou libru, je ale možné platit britskými librami i eurem, ale vrací vám v jejich měně.


    Na Gibraltar se lze dostat letecky z Británie a z Maroka, což ale asi nebude způsob, který využijete. Zdejší letiště je ovšem zajímavé tím, že jeho dráha přetíná hlavní silnici vedoucí do centra Gibraltaru od španělsko-gibraltarských hranic. Je tak možné, že půjdete-li od hranice pěšky (což je nejlepší způsob), můžou spadnout závory, naskočit červené světlo na semaforu a přímo před vámi přistát nebo vzlétat letadlo. Je sice pravdou, že letadla sem nelétají zas tak často, ale pokud se tak zrovna stane, budou nadšeni nejen milovníci letectví. Letadla tu totiž budete mít ve skvělém dohledu. Nejlépe se sem dostanete autem, hraničním městem mezi Španělskem a Gibraltarem je La Línea, kam se dostanete po silnici N 351. Obecně se nedoporučuje jet autem přímo na Gibraltar, kvůli frontám na hranicích a plným parkovištím. My jsme teda tohle nedodrželi a jeli jsme autem až na Gibralar, parkovali jsme na velkém parkovišti přímo pod lanovkou. Nutno ale podotknout, že šlo o neděli, kdy je všechno zavřeno a byl tak dostatek míst k parkování. Ve všední dny to opravdu může být problém. O možnosti parkování přímo na Gibraltaru, jeho cenách a pravidlech se dočtete tady. Obecně se doporučuje zaparkovat auto v podzemních garážích v La Línea (pod náměstím Plaza de la Constitucón). Informace o cenách parkovného a adresy parkovišť v La Línea najdete tady. Z La Líney se vydejte na hranice pěšky (je to na 5 minut). Z La Línea a také z Algeciras jezdí také pravidelné autobusy. Pro vstup na Gibraltar vám postačí občanka a každý se na hranicích opravdu kontroluje. Podmínky pro vstup na pzemí Gibraltaru se dočtete na oficiálních stránkách města. Tam se dozvíte i další praktické informace pro návštěvu a přehled všech zajímavých míst. Po Gibraltaru je nejlepší chodit pěšky, nechte si tak na jeho návštěvu v klidu celý den. Ještě info, že trajekty se lze z Gibraltaru dostat do Maroka. Také nedoporučujeme hledat ubytování přímo na Gibraltaru, udělejte si sem jen jednodenní výlet z některého z okolních španělských měst. Hotelů je tu totiž pro nedostatek místa málo a jsou předražené.

    Gibraltar je velmi přehledný a hlavní atrakce projdete v klidu pěšky. Hlavní ulicí je Main Street, která prochází téměř celým městem. Přesněji vede od hlavního náměstí Casemates Square k sídlu gibraltarského guvernéra, The Conventu. Celá Main Street je hlavní nákupní zónou, najdete tu nespočet obchodů, které lákají na ceny bez DPH, ale také řadu barů a hospod, které vám určitě hodně připomenou typické britské puby. Na hlavním náměstí Casemates Square se zas každou sobotu prochází vojáci v dobových uniformách, kteří odemykají bránu města.

    Na jejím jižním konci najdete stanici lanovky, která jezdí na vrchol skály Top of the Rock, což je právě to místo, které láká ty davy turistů. co navštívit a vidět na Gibraltaru Cesta lanovkou trvá asi 6 minut. Cestou se můžete zastavit na vyhlídce Ape´s Den (mezizastávka na cestě lanovkou), ze které se vám naskytnou možnosti vidět jedinečnou evropskou kolonii opic, přesněji magota bezocasého. Zdejší drzé opice, které rádi kradou lidem, co se dá, jsou jedním z hlavních turistických lákadel Gibraltaru. Legenda říká, že budou-li tu tyto opice žít, Gibraltar bude britský. Proto se tu o ně také velmi pečuje, díky čemuž jsou ale magoti pěkně drzí. Kdo první dovezl opice ze severu Afriky do Evropy, se přesně neví. Opice nejsou ale jen na této vyhlídce, tady jich je jen nejvíc. Uvidíte je i na jiných místech nahoře na skále. Na Skálu se dá také vylézt po nepohodlné stezce, tzv. Mediterranean Steps neboli Středomořských schodech. Je to kamenná stezka kombinující schody a nepohodlný terén. Pro výstup či sestup nezapomeňte na vhodnou obuv. Cesta pěšky je dlouhá asi 1,4 km. Schody vás provedou židovskou bránou Jews´ Gate a také kolem hřbitova Trafalgar Cemetery, který je jednou z mnoha zdejších vojenských památek, kde jsou co navštívit a vidět na Gibraltaru pohřbeni také vojáci z bitvy u Trafalgaru. Ze Skály se vám naskytne krásný výhled na pobřeží Maroka, město i širší okolí. Vrchol kopce se zmiňovanou vyhlídkou Ape´s Den a s jeskyní St Michael´s Cave je přírodní rezervací. Za všechny zdejší atrakce se platí, možno je zakoupit i kombinovanou vstupenku na více atrakcí. Vstupenky koupíte u atrakcí nebo v informačních centrech. Velká přírodní jeskyně St Michael´s Cave sloužila během 2. světové války jako nemocnice, dnes se v ní konají koncerty. Jsou možné také prohlídky s průvodcem, během kterých se dostanete do níže položených jeskynních prostor a k podzemnímu jezeru. Na Skále také najdete věž Tower of Homage, věž z 11. století, která je pozůstatkem původního maurského hradu – Moorish Castle. Jeden z mála pozůstatků. Na Skále je také expozice věnovaná obléhání města, Gibraltar: City of Siege, kde se dozvíte hodně o historii Gibraltaru. Dobu obléhání vám také přiblíží zdejší rozsáhlé podzemní chodby, The Great Siege Tunnels, další atrakce věnovaná historii města.

    Vstup na většinu atrakcí včetně Ape´s Denu nebo Středomořských schodů je zpoplatněn. Na které atrakce je nutné platit jednotné vstupné a jaká je aktuální cena najdete tady.


    Ve městě pod Skálou pak najdete Gibraltarské muzeum věnované dějinám Gibraltaru a britské imperiální politice. Jsou tu také zachovalé maurské lázně nebo egyptská mumie,co navštívit a vidět na Gibraltaru kterou vyplavilo moře. Ve městě je také několik vojenských památek. Kromě již zmiňovaného hřbitova Trafalgar Cemetery, tu najdete i stotunové viktoriánské dělo Nelson´s Anchorage, které označuje místo, kde na břeh vynesli z lodě Victory roku 1905, po bitvě u Trafalgaru, tělo generála Nelsona. Divem techniky je pak vcelku nový visutý most Windsor Bridge, dlouhý 75 metrů. Ještě upozorníme na výběžek Europa Point, kde kromě kostela a velmi pěkné mešity Ibrahim-al-Ibrahim z roku 1997, najdete také pěkný bílý maják z roku 1841 (foto vpravo). Na Gibraltaru najdete tak několik pláží. Nejznámější a nejnavštěvovanější pláží je Catalan Bay, dále pak Sandy Bay, Eastern a Western Beach – všechny jsou písečné. Camp a Little Bay je skalnaté místo, kde se také můžete vykoupat. Oblíbenou zdejší atrakcí jsou pak také plavby lodí za pozorováním delfínů. Některé zdejší společnosti dokonce nabízejí, že když delfíny neuvidíte, vrátí vám peníze. Na Gibraltaru tak určitě strávíte příjemný den.

    co navštívit a vidět na Gibraltaru co navštívit a vidět na Gibraltaru

    Gibraltar leží obklopen španělskou autonomní oblastí Andalusií, což je turisticky jedna z nejatraktivnějších španělských zemí. Sama také nabízí spoustu zajímavých míst, o kterých se dozvíte téměř všechno v našem průvodci. Gibraltar tak doporučujeme prozkoumat společně s dalšími místy v Andalusii.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě