Francouzské Alpy

Francouzské Alpy

    Francouzské Alpy jsou jednou z vůbec nejoblíbenějších lyžařských destinací v Evropě. Ve Francii se nachází většinou na území regionu Auvergne-Rhone-Alpy, menší část pak v regionu Provence-Azurové pobřeží-Alpy. Jejich návštěvu tak můžete spojit i s některými jinými místy v těchto dvou regionech. Je to úžasný kout přírody v zimě ideální na lyže či snowboard, v létě na turistiku, horolezectví a jiné outdoorové aktivity. Máme pro vás podrobný průvodce po francouzských Alpách.

    V domě Římanů byly Alpy strategickou pevností, typické tradice, výrazné alpské dialekty i kulturu ale oblasti dali frančtí králové z dynastie Merovejců a Karlovců. Ve středověku pak o Alpy bojovaly šlechtické rody Savojska, Dauphiné nebo Provence, které se o ně přetahovaly od 13. do 19. století, kdy tyto boje ukončilo sjednocení Savojska s Francií roku 1860 a vytvoření dvou departmentů – Savojsko a Horní Savojsko. První turistické sem zavítali na konci 19. století, a to do Chamonix a k nejvyšší evropské hoře, Mont Blancu. Alpy se za druhé světové války staly jednou z hlavních oblastí francouzského odboje, po válce se tu výrazně rozvíjel především cestovní ruch, ale i průmysl – vodní elektrárny i moderní průmysl.


    A krátké opáčko ze zeměpisu. Alpy jsou evropským pohořím, ve kterém se nachází i nejvyšší hora Alp a také celé Evropy, Mont Blanc se svou výškou 4 809 m. n. m. Dodnes panují spory o to, zda Mont Blanc leží na hranicích Francie a Itálie nebo jen ve Francii. Proti tomu se brání italská strana s tím, že hranice procházející přímo vrcholem Mt. Blancu byla výslovně stanovena stále platnou dvojstrannou smlouvou z roku 1860, jíž bylo postoupeno Savojsko Francii a Mt. Blanc se stal horou hraniční. Hora je tvořena žulovými, rulovými i břidličnými horninami a pokryta mnoha ledovci, z nichž jeden nese jméno Mer de Glace. Na vrchol Mont Blancu poprvé vystoupili v roce 1786 Francouzi Jacques Balmat a Michel Paccard. Na vrchol Mont Blancu je možné vystoupit čtyřmi výstupovými trasami nižší obtížnosti a řadou horolezeckých výstupů vyšších obtížností.

    Val d´Iser

    Celé pohoří Alp se táhne v šířce od 130 až 260 kilometrů a v délce kolem 1200 kilometrů celkem přes sedm států od francouzské Riviéry a pobřeží Středozemního moře na jihozápadě až k Vídni na východě. Zaujímá rozlohu kolem 180 000 km2. Co se týká zdejší fauny a flóry, i ta je úžasně rozmanitá. Na jaře jsou skutečně úžasně rozkvetlé alpinské louky, za symbol Alp se považuje alpská protěž (plesnivec alpský), různými barvami tu ale kvetou desítky dalších lučních květin. V Alpách je fauna zastoupena druhy typickými i pro jiné horské systémy v Evropě. Žije tu třeba kamzík, svišť, kozorožec, medvěd, rys aj. Také tu žije jen pár kusů vlků. Nad hlavami vám může proletět spousta dravců, orel skalní, orlosup bradatý, sokoli či jestřábi. Žijí tu také zmije. Právě v Alpách se nachází nejvíce přírodních parků ve Francii, jsou tu dva národní a čtyři přírodní.

    Alpské klima je velmi rozmanité a neustále se mění, ovšem většina těch, kteří sem každoročně míří na lyže, se shoduje v tom, že tu je většinou jasno a krásně po celou sezónu. Je pravdou, že je tu v zimě více slunečných dní než třeba v Rakousku.

    Val d´Iser Val d´Iser

    Francouzská lyžařská střediska v Alpách jsou považovány za nejoblíbenější lyžařskou destinaci v Evropě. A to i přesto, že je to drahé lyžování a ještě k tomu je od nás docela daleko, pro milovníky lyžování je to ale nejlepší volba. I když Pyreneje taky stojí za to, jsou od nás už ale přece jen podstatně dál. A to je taky důvodem toho, že je tu v zimní sezóně pěkně plno. Lyžařská sezóna začíná před Vánocemi a končí na konci dubna. Nejdražší ceny jsou na Vánoce, Nový rok a v době francouzských školních prázdnin (přelom února a března). V létě se dá lyžovat na vysoce položených ledovcích v oblastech Val d´Isere, Les Deux Alpes a Alpe d´Huez. Najdete tu sjezdovky různých obtížností, zalyžují si tu jak děti, tak náročnější lyžaři. Délky sjezdovek se pohybují od pár set metrů po 20 km. Zelené sjezdovky jsou pro začátečníky, následují modré, červené a ty nejstrmější a také nejnebezpečnější jsou ty černé. Po sjezdovkách jsou příjemné restaurace a bufety nabízející místní produkty - výborné sušené uzeniny rozmanitých příchutí, domácí jogurty a hlavně sýry. Porce jsou velké a dva se v klidu najedí. Na lavinové nebezpečí každý den upozorňují lyžařská střediska. Snowboardisti tu najdou U-rampy, quarter-pipes i jiné překážky. Chcete-li si ve Francii zaběžkovat, zamiřte spíše do Jury než do Alp. Skipasy na různé sedačkové lanovky i gondoly jsou dost drahé a existují v různých variantách. Děti do pěti let lyžují zdarma, skipass mít ale musí. Ačkoliv určitě nejste turisté-lyžaři-začátečníci, přesto připomínáme kvalitní cestovní pojištění včetně pojištění na sporty, jako jsou lyže či snowboard. Jedete-li sem autem, nezapomeňte na řetězy. Kompletní sněhové zpravodajství, webkamery, info o všech lyžařských střediscích a cenách skipasů najdete v češtině tady. Skvělé informace o všech lyžařských střediscích, cenách skipassů, vesnicích a městech poblíž těchto středisek i informace o délce sjezdovek najdete tady. Informace ze všech a o všech francouzských horách najdete tady. Veřejná doprava po městě je zdarma, cílem je především ochrana životního prostředí.

    Booking.com Ubytování v Alpách přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

    Tak seznamte se teď krátce, ale výstižně s těmi nejzajímavějšími místy francouzských Alp. Savojsko je historický region, který se nachází na území nejzápadnější části Alp. V současnosti je rozdělený mezi Francii (většina území) a Itálii (východní malá část), malá část je též součástí Švýcarska. Od 11. do 15. století bylo Savojsko hrabstvím, od 15. do 18. století pak vévodstvím. V roce 1714 se stalo součástí Sicilského království a následně Sardinského království, které ho v roce 1860 muselo postoupit Francii. V současnosti je část patřící Francii rozdělena na 2 departementy, a to Savojsko a Horní Savojsko, oba patří do regionu Auvergne-Rhône-Alpes. Savojsko se zvedá od jižních břehů Ženevského jezera, největšího alpského jezera až k nejvyšší hoře Evropy, Mont Blancu. Mezi nimi je pak celá řada lyžařských středisek, od nejslavnějšího Chamonix po ta méně známá. Nenechte se ovšem mýlit tím, že v souvislosti s Alpami mluvíme hlavně o lyžování. Vyrazte sem klidně i v pozdním jaře či v létě, protože jsou tu skvělé možnosti vysokohorské turistiky, úžasná panoramata plná rozkvetlých luk pod majestátními horami, tradiční alpské vesničky a některá zdejší jezera nabízejí i vynikající možnosti vodních radovánek a jachtingu.

    První zastavení bude v Chamonix. Městečko o asi 10 tisících obyvatelích je rodištěm horolezectví a jedním z hlavních horolezeckých center v Evropě. Táhne se po březích řeky Arve v údolí mezi masivem Mont Blancu a masivem Aiquilles Rouges s vrcholem Le Brévent. Chamonix je oblíbeným letoviskem zimních sportů, roku 1924 se tu také konaly vůbec první zimní olympijské hry. Je to tak vynikající destinace pro zimní sporty – lyže, snowboard, extrémní lyžování či horolezectví na ledovcích, v létě ideální destinace pro rafting, paragliding i horolezectví po skalách. Na významu v oblasti cestovního ruchu začalo město nabývat na přelomu 18. a 19. století. Bylo a je hlavním východiskem k vrcholu Mont Blancu i základnou tehdy se rodící vysokohorské turistiky.

    Za památkami sem asi nepojedete, ale i tak vězte, co tu všechno zajímavého můžete dělat. Ikonickou horou v oblasti Chamonix je 3 842 m. n. m. vysoký vrchol Aiquille du Midi, ze které se skýtá jedno z vůbec nejlepších alpských panoramat. Na vrchol jezdí kabinová lanovka z města už od roku 1955, kdy byla lanovkou překonávající největší převýšení na světě. Jezdí po celý rok, cesta trvá 20 minut. Na půli cesty lanovkou na vrchol se nachází stanice Plan de l´Aiquelle (2 317 m. n. m.), která je v létě výborným místem pro pěší turistiku nebo paragliding. Tahle atrakce je skutečně oblíbená po celý rok, o čemž svědčí dlouhé fronty. Na vrcholu je teplota po celý rok kolem -10 °C. Z druhé strany masivu pak vede lanovka Télécabine Panoramatic Mont Blanc na hřeben Point Helbronner (3 462 m. n. m.) na italské hranici, z hřebenu pak sjíždí další lanovka do italského horského střediska Courmayeur. Informace o cenách jízdného, otevírací dobu i další informace o lanovce najdete tady.

    Chamonix Chamonix

    Dalším dominantním vrcholem v okolí Chamonix je Le Brévent (2 525 m. n. m.) na druhé straně údolí, který taktéž nabízí nádherný výhled na Mont Blanc. Na něj a v jeho okolí vede celá řada skvělých turistických stezek, na něj se také dostanete lanovkou z ulice rue de la Mollard s přestupem ve stanici Planpraz. Mer de Glace je druhý největší ledovec v Alpách, dlouhý 14 km. Jeho součástí je ledová jeskyně Grotte de la Mer de Glace, kterou lze navštívit. Dostanete se sem jak pěšky po stezce Grand Balcon Nord z Plan de l´Aiquille nebo lanovkou z Montenversu (sem se dostanete horským vláčkem z Gare du Montenvers v Chamonix). Cesta lanovkou trvá dvacet minut a v ceně je jízda i vstup do jeskyně. Trasa Grand Balcon Nord začíná z Plan de l´Aiquilles k Mer de Glace až dolů do Chamonix.

    Oblast Chamonix je skutečně ideálním místem pro letní pěší turistiku. Je tu ale celkem na 310 km skvělých tras úžasnou přírodou, mapy a všechny informace dostanete v turistickém centru. Kromě výše zmiňovaných vrcholů pak jmenujeme ještě třeba tahle místa. Z lanovky Les Praz l´Index nebo z La Flégére se můžete vydat na skvělou asi 2 hodinou trasu k jezeru Lac Blanc ve výšce 2 352 m. n. m. Na Mont Blanc se vám naskytnou krásné výhledy z Grand Balcon Sud, trasa začíná u stanice lanovky Le Brévent.

    Co se lyžování týká, je Chamonix skutečně oblíbeným letoviskem, a to i přesto, že se tady musí mezi sjezdovkami hodně cestovat, protože nejsou propojené. Je tu devět hlavních sjezdovek – Le Tour, Les Planards, Les Chosalets, Brévent-Flégere a za nejlepší zdejší sjezdovky jsou považovány ty ve skiareálu Les Grands Montets, asi 9 km od Chamonix, dostupné z vesnice Argentiere. Poslední zmiňovaná je nejlepší pro zkušenější sjezdaře, pro snowboardisty nabízí U-rampu a různé překážky. V okolí Chamonix je pak řada neupravených tras vhodných pro milovníky volného terénu při lyžování – proslulý je 20ti kilometrový sjezd ledovcovým údolím Vallée Blanche. Vede z Auquille du Midi přes Mer de Glace do Chamonix, převýšení dosahuje až 2 800 m. Plánujete-li se na ni vydat, potřebujete vůdce, seženete ho v turistickém centru.

    Když zrovna nelezete po horách nebo nelyžujete, můžete zajít do města. Hlavní třídou plnou obchodů se sportovním vybavením nebo suvenýry je rue du Docteur Paccard. V Chamonix jsou také dvě muzea – Musée Alpin věnované slavným horským dějinám, kde se dozvíte i více o horolezcích, kteří jako první roku 1786 zdolali vrchol Mont Blancu a Muzeum křišťálu (Musée des Cristaux) zaměřené na mineralogii, geologii a také nabízí tematicky zaměřené výstavy.

    Dále jsou tu možnosti divoké vody pro canyoning i rafting na řece Arve, pro děti tu je v létě letní sáňkařská dráha i jiné atrakce jako trampolíny či překážková dráha (zábavní park Parc de Loisirs de Chamonix). Přehled všech zajímavých míst, ceny lanovek i další informace najdete na oficiálních stránkách města.

    Chamonix je beze sporu jednou z těch nejoblíbenějších destinací francouzských Alp. Jsou tu ale i méně známá místa, která jsou díky tomu klidnější a taky levnější. Krásným alpských lyžařských letoviskem je městečko Mégeve ve výšce 1 113 m. n. m. Sousedí s městečkem St-Gervais-les-Bains a obě města s Chamonix vzdáleném asi 36 km spojuje tradiční červený vláček Mont Blanc Express. V Megéve jsou tři skiareály – Mont d´Arbois-Princesse, Jaillet-Combloux a Rochebrune-Cote a nabízejí 445 km sjezdovek. V okolí jsou ale i skvělé turistické stezky na léto. Za pěknými vyhlídkami se můžete nechat vyvézt nejvýše položenou dráhou ve Francii – Tramway du Mont Blanc, která už od roku 1913 jezdí ze St-Gervais-le-Fayet na Bellevue ve výšce 1 800 metrů a na Nid d´Aigle ve výšce 2 380 metrů. Největším lyžařským střediskem na světě je pak Les Portes du Soleil neboli Sluneční brány. Ty tvoří řetězec obcí na francouzsko-švýcarské hranici, 650 km sjezdovek i běžeckých tras a 12 propojených skiareálů. Nejznámějším z nich je Morzine, menší je pak módní Avoriaz, kam nesmí auta, klidné je pak Les Gets.

    Módním lázeňským městem ve stylu belle époque je pak Thonon-les-Bains. Nachází se na útesu nad Ženevským jezerem (Lac Léman), které žije hlavně v létě díky plavbám po jezeře i skvělým stezkám kolem jezera. Zdejší minerálku si můžete natočit z fontány Fontaine de la Versoie v Parc Thermal de Thonon. Malebná je pak nedaleká středověká vesnice s hrázděnými domy Yvoire na břehu jezera asi 16 km od lázeňského města.


    Větším městem je Annecy s asi 50 tisíci obyvateli, které leží u jezera Lac d´Annecy. Jezero obklopené zasněženými vrcholy je skutečně úžasné, dá se v něm koupat a v létě je to tu skutečně narvané turisty. Nabízí veřejnou pláž Plage d´Annecy-le-Vieux, která je zdarma, placená je pak Plage Impérial, zdarma je pak také Plage des Marquisats. Pláže jsou ale i v jiných vesnicích na jezeře. Letní koupání v alpských jezerech je jedinečné. Kolem jezera ale také vede několik turistických stezek a 46 km cyklostezek vhodných na i na kolečkové brusle. Samotné město má středověké jádro s úzkými uličkami – Staré Město. Zachovalo si vzhled ze 17. století, najdete tu třeba palác Palais de l´Isle. Je tu park Champ de Mars spojený mostkem Pont des Amours se zahradami Jardins de l´Europe. Je tu zámeček Chateau d´Annecy z období od 13. do 16. století, ve kterém dnes sídlí muzeum věnující se savojskému lidovému umění, řemeslům a alpské přírodě. Dříve zámek býval sídlem hrabat z Ženevy. Ve městě se také koná Mezinárodní festival animovaného film, vždy začátkem června. Koná se tu ale třeba také únorový benátský karneval, ohňostroj nad jezerem se v srpnu během Fete du Lac nebo festival tradičního savojského folklóru Le Retour des Alpages v říjnu.

    Město Chambéry bylo hlavním městem Savojska od 13. do 16. století, než se savojští vévodové přemístili do italského Turína. Jejich bývalý hrad Chateau des Ducs de Savoie, symbol jejich moci postavený ve 14. století, je dnes sídlem administrativních funkcí. Jsou možné prohlídky s průvodcem, které vás zavedou i do kaple Ste-Chapelle z 15. století, která nějakou chvíli ukrývala slavné turínské plátno. O tuto relikvii město přišlo v roce 1860, když se Savojsko stalo součástí Francie a plátno se přestěhovalo do Turína. V kapli je také největší zvonkohra v Evropě. Ve městě je k vidění také Sloní kašna (Fontaine des Élephants) z 19. století, postavená na počest místního rodáka, který zbohatl ve Východní Indii a po návratu začal město zvelebovat. Ve zdejším Musée Savoisien ve starém františkánském klášteře můžete vidět výstavu věnovanou tradičnímu horalskému životu, v paláci Les Charmettes asi kilometr od města žil filozof Jean-Jacques Rousseau se svou milenkou. Zdejší zahrada vás seznámí s filozofovou vášní pro botaniku.

    Chambéry obklopují dva přírodní parky – Parc Naturel de Chartreuse chrání zalesněné kopce, známý je ale především díky výrobě bylinného likéru Chartreuse, který tu už od roku 1737 vyrábějí mniši. Jeho výroba stále probíhá v lihovaru ve stejnojmenném městě. Lihovar můžete navštívit v rámci prohlídek, můžete zajít do zdejších sklepů a jeho součástí je také Musée de la Grande Chartreuse zabývající se dějinami kláštera i životem mnichů, kteří tady v 18. století likér začali vyrábět. Druhým parkem je Part Naturel du Massif des Bauges plný pastvin, náhorních plošin a celé řadě skvělým cyklistických a turistických tras přírodou. Můžete tu vidět kamzíky či muflony. U Chambéry je také maličké lyžařské středisko jen s 50 km sjezdovek – Savoie Grand Révard. Kousek jsou také termální lázně Aix-les-Bains u největšího francouzského jezera Lac du Bourget. Horké sirné prameny zde mají teplotu přibližně 43-45 °C a každoročně lákají tisíce lidí. V minulosti se tu léčila i řada slavných hostí, mezi nimi i britská královna Viktorie. Jezero Lac du Bourget nabízí možnost plaveb po jezeře, kolem je několik vesnic. Západní břeh se vyznačuje poměrně obtížným terénem a je proto málo obydlený. Významným bodem na západním břehu je klášter Abbaye d´Hautecombe z 12. století, kde jsou pohřbeni někteří panovníci Savojské dynastie. Ve 12. století byl klášter osazen cisterciáckými mnichy z Clairvaux. Leží na skalnatém cípu vybíhajícím do jezera a působí skutečně malebně.

    Další vyhledávanou lyžařskou destinací ve francouzských Alpách je Les Trois Vallées. Tři luxusní lyžařská střediska nabízejí 600 km sjezdovek ve třech údolích – jde o lyžařské resorty Val Thorens, Méribel a Courchevel. Ovšem ani v létě se tu nebudete nudit, můžete tu podniknout celou řadu outdoorových aktivit – od horolezení přes vysokohorskou turistiku po rafting a canyoning na řekách Isére a Doron del Belleville.


    Dalším především lyžařským letoviskem je Val d´Isere. Tady to žije po celý rok a je to skvělým tipem hlavně pro mladé živé lyžaře, kteří se chtějí bavit. Val d´Isere leží u přehrady Lac du Chevril, jejíž vody kdysi musely pohltit vesničku Tignes-le-Lac. Hlavní zdejší vesnicí je Tignes, která spolu s Val d´Isere tvoří skiareál Espace Killy. Ten nabízí 300 km sjezdovek ve výšce mezi 1 550 až 3 450 m. n. m. V Tignes si lyžování užijí lyžaři i snowboardisti, jsou ty překážky i U-rampa.

    Val d´Iser

    V Savojsku pak ještě upozorníme na národní park de la Vanoise, který kombinuje malebné velehory, údolí, alpská jezera i ledovce. Nachází se mezi údolími Tarentaise a Maurienne a byl prvním národním parkem na území Francie. Žijí tu kamzíci, svišti i největší francouzská kolonie kozorožců. Park nabízí několik krásných turistických tras, které jsou přístupné jen v letní sezóně. Většina turistů na vysokohorské trasy vyráží z vesnic Lanslebourg a Bonneval-sur-Arc.

    Dauphiné je název území na jihovýchodě Francie mezi řekou Rhônou a italskými hranicemi jižně od Savojska a severně od Provence. Zdejší alpské oblasti se říká dauphinské Alpy a patří po masivu Mont Blanc. Název Dauphiné jste možná už někdy slyšeli, ale asi ne ve spojení s francouzskými Alpami. Gratin dauphinois jsou slavné francouzské zapečené brambory a dauphin je také označení následníka královského trůnu.

    Centrem savojských Alp je, jak už víme, Chamonix. Centrem těch dauphinských je pak velké univerzitní město Grenoble se svými skoro 160 tisíci obyvateli. Město leží v údolí řeky Isère obklopené zasněženými vrcholky francouzských Alp. Přesto není jen horským střediskem, ale také předním technologickým centrem v oblasti vývoje jaderné fyziky a nanotechnologií. Centrem města je Staré Město, které leží na náměstích place Grenette a place Notre Dame. Na druhém zmíněném náměstí stojí katedrála Notre Dame (11. až 15. století), ke které přiléhá biskupský palác. Ten dnes funguje jako muzeum a mapuje místní dějiny. Středověce působícím náměstím ve Starém Městě je také Place aux Herbes, kde se o úterkách a nedělích konají farmářské trhy. Najdete tu také rodný dům slavného francouzského spisovatele Stendhala, Musée Stendhal. Rezidence ze 17. století se věnuje dílům tohoto spisovatele. Z pěkných historických budov ve Starém Městě zmíníme ještě Justiční palác z 15. až 16. století na náměstí Place Saint-André. Za dominantu Grenoblu pak platí známá pevnost z 16. století Fort de la Bastille, tyčící se na útesu nad břehem řeky Isére. V minulosti střežila vstupy do města a byla dějištěm řady vojenských a politických akcí. Dnes je odsud především krásný výhled, pevnost hostí několik méně zajímavých muzeí a vycházejí odsud také některé turistické stezky. K Bastille se dostanete buď nejstarší městskou lanovkou v Evropě, nebo asi hodinovým výšlapem pěšky. Na svahu pod pevností se nachází pěkný park Jardin des Dauphins. V Grenoblu najdete také několik muzeí: Muzeum Grenoble ve skleněno-ocelové budově je muzeem moderních umění a nabízí díla proslulých malířů jako Matisse, Monet či Picasso. Musée Dauphinois dokumentuje kulturu, tradice či řemesla alpského života a také nabízí expozici věnovanou dějinám zdejšího lyžování. Muzeum se nachází v klášteře ze 17. století na úpatí kopce, na kterém stojí pevnost. Ještě upozorníme na Muzeum odboje a deportace (Musée de la Résistance et de la Déportation) věnované deportaci Židů z Grenoblu do koncentračních táborů.

    Za hlavní lákadla Grenoblu platí ovšem outdoorové aktivity, které zdejší okolí nabízí. V létě jsou tu skvělé možnosti pro pěší turistiku, horolezectví i jízdu na horských kolech. V turistickém centru dostanete mapy tras. Grenoble sám o sobě není lyžařským střediskem, nejbližší středisko Chamrousse leží v nadmořské výšce 1 700 metrů a je vhodné spíše pro začátečníky. Náročnější lyžaři musí zamířit do vzdálenějších lyžařských středisek Les Deux Alpes, Alpes d´Huez a La Grave.

    Les Deux Alpes nabízí lyžování na ledovci Glacier du Mont de Lans ve výšce od 3 200 do 3 425 metrů. Milují ho ale také milovníci volného terénu, kteří sem míří za sjezdem Vallons de la Meije do La Grave. Tahle náročná sjezdovka je považována za legendární a je skutečně jen pro ty nejlepší lyžaře. Na ledovci je k vidění Ledová jeskyně (Grotte de Glace) s plastikami vytesanými do ledu. Zdejší lyžařské středisko nabízí na 225 km sjezdovek, snowpark, U-rampu a různé překážky. Můžete tu dělat ale i celou spoustu jiných outdoorových aktivit.

    Lyžařské středisko Alpe d´Huez se pyšní nejdelší francouzskou černou sjezdovkou (La Sarenne), lyžovat se tu dá na některých sjezdovkách i v létě. Z vrcholu Pic du Lac Blanc (lanovky Troncons a Pic Blanc) ve výšce 3 300 metrů se vám celoročně naskytne krásný výhled, dohlédnout lze až do sousedního Švýcarska nebo Itálie. V létě jsou tu příjemné turistické stezky. Nejvíce ale tohle středisko proslavil slavný cyklistický závod Tour de France. Totiž právě mezi Alpe d´Huez a Bourg d´Oisans vede nejznámější horská etapa tohohle slavného závodu. Z Grenoblu jezdí autobusy VFD do těchto lyžařských středisek. Méně známými lyžařskými středisky v okolí je Montagnes de Lans, Villard de Lans, v Colline des Bains jsou zas sáňkařské dráhy.


    Kousek od Grenoblu pak leží Přírodní park Vercors, klidné a turisty nenarvané místo vhodné pro turistiku a na běžky. Úžasný je pak druhý největší francouzský národní park, Parc National des Écrins. Park nabízí úžasnou alpskou přírodu s ledovcovými údolími, alpskými pastvinami, lesy i jezery. Rozkládá se na hranici regionů Auvergne – Rhône – Alpes a Provence-Alpy-Azurové pobřeží. Dominantou parku je nejvyšší zdejší horský vrchol, horolezci milovaný Barre des Écrins vysoký 4 102 metrů. Najdete tu na 700 km turistických stezek, po řece Drac se můžete svézt na kajaku, můžete se vydat na zdejší ferraty či to tu projet na horském kole. Autem se do parku dostanete po uzounké silnici mezi Le Bourg d´Oisans a La Berarde. Národní park des Écrins je se svými skoro 900 tisíci návštěvníky ročně jedním z nejvíce navštěvovaných parků Francie. V Bourg d´Oisans je muzeum věnující se místní geologii, faune a flóře. Na některá místa parku se pak také můžete podívat z okének historického horského vláčku Chemin de Fer de la Mure, který jezdí v délce 30 km mezi St-Georges de Commiers a La Mure. Krásná je zdejší vesnička La Grave, mnohými považována za nejkrásnější francouzskou vesnici.

    Třetí a poslední částí Francouzských Alp jsou Provensálské Alpy ležící v regionu Provence-Alpy-Azurové pobřeží . Tato oblast je proslulá více než 300 slunečnými dny v roce a šance, že vám tu vyjde krásné počasí je tak přece jen docela velká. Začněme ve Vallée de Blanche, řídce osídleném údolí s krásnou panenskou přírodou, jehož hlavní vesnicí je Saint-Jean Monclar, jedno z lyžařských středisek. Údolí Vallée de l´Ubaye skýtá lyžařská střediska Pra Loup 1500 a 1600, které jsou vleky spojeny se střediskem La Foux d´Allos. Tahle oblast je v létě skvělá pro pěší turistiku či horská kola.


    Poslední zastávku v Alpách uděláme ve městě Briancon, které hrálo v minulosti významnou roli. Leží nad pěti údolími a Itálie je odsud jen 20 km. A tak město v minulosti střežilo přístup do země. Kvůli této strategické poloze bylo v minulosti silně opevněno, hlavně za dob uznávaného francouzského vojenského architekta Vaubana. Ten město integroval do silného pevnostního systému, který kromě zdejšího Starého Města a citadely měl i několik menším pevnůstek. Hlavní atrakcí města je tak rozsáhlé Vaubanovo opevnění z přelomu 17. a 18. století. To zahrnuje zdejší Staré Město a několik dalších okolních pevností – Fort des Salettes, Fort du Dauphin, Fort du Randouillet, Fort des Tetes a most Pont d´Asfeld. Tento celek je společně s dalšími vojenskými Vaubenovými pevnostmi zapsán na seznam UNESCO. Centrem Starého Města je ulice Grand Rue, kterou vede strouha na dešťovou vodu. Ulice spojuje dvě hlavní vstupní brány – Porte de Pignerol a Porte d´Embrun. Jsou tu i pěkné kostely, třeba Collégiale Notre Dame et St Nicolas navržený Vaubanem. Nad Starým Městem se pak tyčí Fort du Chateau, pevnůstka s hradbami nabízejícími pěkný výhled na hory. Malebné vyhlídky se vám naskytnou i z městských hradeb. U Brianconu si také můžete zalyžovat. Zdejší středisko Le Grand Serre Chevalier nabízí na 250 km sjezdovek ve výšce kolem 1 200 metrů.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě