Památník bitvy na Chlumu

 • Památník bitvy na Chlumu

  Obec Chlum je malá vesnička ležící nedaleko Hradce Králové. 3. července 1866 se zde odehrála největší bitva na území Čech a Moravy 19. století. V současnosti zde můžete navštívit Muzeum války 1866 na Chlumu, kde si můžete prohlédnout expozice výzbroje armád ze sbírek Muzea východních Čech v Hradci Králové a každoročně se zde na přelomu června a července konají vzpomínkové akce, jejichž dominantou je i historická ukázka bitvy. A je to vskutku zajímavá podívaná. Budete mít pocit, že jste se ocitli uprostřed krvavé vřavy roku 1866. Pro milovníky historie je návštěva vzpomínkových akcí téměř povinností, pro ostatní to bude působivá podívaná, díky které se dozvíte i řadu zajímavých věcí o české historii. Muzeum je záležitostí spíše pro historické nadšence, ovšem historické ukázky během vzpomínkových akcí stojí za návštěvu. Stejně tak si vylezte i na 35 metrů vysokou rozhlednu s výhledem na centrální prostor bojiště. Cestou na bojiště rozhodně nemůžete minout i zdejší památníky, např. pískovcový sloup se sochou Austrie na památku Baterie mrtvých.

  Bitva na Chlumu, též bitva u Hradce Králové, byla největší bitva Prusko-rakouské války a odehrála se nedaleko Hradce Králové 3. července 1866. Rakousko vyhlásilo Prusku válku 17. června 1866 jako odvetu za vyloučení z Německého spolku. Bitva na Chlumu, ve které pruská armáda v čele s Vilémem I. drtivě porazila rakousko-saskou armádu v čele s Ludvíkem von Benedekem, byla jedním z rozhodujících faktorů Prusko-rakouské války. V jejím důsledku pak Rakousko přišlo o čelní postavení v Německu a severní Itálii. Rakousko po dvouhodinové bitvě ztratilo převahu a pod tlakem pruských vojsk zahájilo ústup na Moravu.

  Na konci června se v obci Chlum konají vzpomínkové akce, jejich vyvrcholením je skoro hodinová ukázka bitvy. Můžete zde vidět jízdní pluky, pěšáky, velitele, dělostřelectvo v akci. Členové různých českých i zahraničních jezdeckých a historických klubů zde v dobových kostýmech každoročně předvádějí úžasnou show plnou zajímavých ukázek válčení v 19. století, kterou skvěle doplňuje hudba, komentář Jiřího Balcárka a skoro až pyrotechnická show.

  Ukázka bitvy na Chlumu v rámci vzpomínkových akcí je skutečných historických zážitkem a rozhodně zde strávíte zajímavé odpoledne.

  Veškeré informace o Pamatníku bitvy na Chlumu najdete zde a program vzpomínkových akcí konajících se každoročně na přelomu června a července najdete zde.

  bitva bitva

  bitva bitva

  Autor článku a fotografií: M. Kučerová