Botanická zahrada Praha

 • Zahrada nabízející k vidění nespočet květin, keřů či stromů, příjemnou Čínskou zahradu i krásné panoramatické výhledy na Prahu je ideálním místem nejen k poznávání různých rostlin, ale i jako příjemné místo k odpočinku.

  Botanická zahrada hlavního města Prahy se rozkládá na pravém břehu řeky Vltavy v Praze-Troji. Patří mezi nejmladší botanické zahrady České republiky a svou činnost zahájila až v roce 1969. Prohlédnout si můžete kromě venkovních expozic i vinici sv. Kláry a skleník Fata Morgana, ve kterém každoročně můžete např. spatřit po určitou dobu různé druhy motýlů, jejichž kukly se sem přivážejí z anglické motýlí farmy. Botanická zahrada nabízí po celý rok bohatý program.

  Venkovní expozice nabízí k vidění rostliny ze severoamerické polopouště, z lesních biotopů Severní Ameriky či východní Asie a také mokřadní vegetaci. Obdivovat můžete také pestré barvy kosatců či pozorovat želvy vyhřívající se na sluníčku. Určitě navštivte i Japonskou zahradu, ve které není jen meditativní část, ale také sbírka rostlin, které pochází ze sběru v Japonsku a Číně. Odpočívat můžete v altánu blízko zurčícího potůčku. Každý rok se zde pořádá výstava bonsají. Při procházce expozicemi můžete využít množství laviček či někde i lehátek, houpací sítě, kde si můžete chvíli odpočinout a užít si atmosféry poklidné zahrady plné květin.

  Projít se můžete také po vinici, jež je památkově chráněná. Najdete zde různé odrůdy vín – Ryzlink rýnský, Muškát moravský, Tramín červený, Rulandské šedé či třeba Modrý Portugal. Půjdete-li po naučné stezce, najdete zde spoustu informací k odrůdám vinné révy. Dozvíte se, jak se zpracovávají hrozny, jaké druhy výroby tichých i šumivých vín jsou. Také se obohatíte i např. o znalost toho, jak se má správně degustovat a dle čeho se hodnotí víno. Rozhodně si také povšimněte viničního domku, jenž představuje jeden z mála dochovaných staveb svého druhu v Praze, a také kaple sv. Kláry, kterou dal postavit Václav Vojtěch ze Šternberka roku 1680. Původně vedlo od Trojského zámku k vinici schodiště.

  Skleník Fata Morgana, jehož délka činí 130 metrů, šířka 17 a výška až 11 metrů, není součástí venkovních expozic. Ve skleníku se seznámíte s rostlinami z tropického, částečně i subtropického klimatického pásma. Ve sladkovodních akváriích můžete pozorovat velké množství rozličných tropických ryb a jiných živočichů. A pokud sem zavítáte v době, kdy zde budou poletovat rozmanité druhy motýlů, budete bohatší i o tento zážitek.

  Jak se dostat do botanické zahrady, otevírací dobu, vstupné a informace o pořádaných akcích naleznete zde. Osobně doporučuji, pokud si chcete ušetřit cestu do kopce, vystoupit na zastávce Na Pazderce a odtud přes parkoviště přejít ke vstupu. Nejprve si prohlédnete horní část botanické zahrady a postupně se klesáním přesunete do spodní části a také k vinici sv. Kláry.

  Vstupte tedy do pestrobarevné říše různých druhů rostlin rozličných světových kontinentů a podnebí.

  Autor článku a fotografií: Tereza Jirásková