Baleárské ostrovy

    Baleárské ostrovy jsou souostrovím ve Středozemním moři a jedním ze sedmnácti autonomních společenství Španělska. Tvoří je čtyři autonomní ostrovy – největší Mallorca, dále Ibiza, Formentera, Menorca a několik menších neobydlených ostrůvků. Hlavním městem souostroví je Palma de Mallorca. Ekonomiku ostrova táhne hlavně turistický ruch, Baleáry jsou oblíbenou destinací turistů toužících po lenošení na písečných plážích. Turistický ruch z tohoto regionu za posledních 50 let udělal jeden z bohatších španělských regionů, ale také bohužel výrazně změnil ráz ostrovů a „obohatil“ je o spousty betonových turistických resortů hlavně na Mallorce. Zastoupení má i zemědělství, pěstují se tu olivy a mandle. Úředním jazyky je katalánština a španělština.

    Ostrovy přitahují hlavně milovníky pláží a slunce, ale najdete tu i pěkné přírodní kouty (především úžasné krápníkové jeskyně), zajímavá historická místa i idylický poklidný venkov. Ostrovy byly pro svou strategickou polohu na středomořských obchodních cestách v zájmu Kartaginců, Římanů, Maurů (v 8. století byly součástí Cordóbského chalifátu), Francouzů i Britů. Všechny tyto národy zanechaly na kultuře ostrovů své stopy. Od 11. století ostrovy trpěly pod nájezdy pirátů, v době zámořských objevů (15. a 16. století) byly ostrovy opomíjeny, klesal počet obyvatel a ostrovy byly častým útokem pirátů. Kvůli nim se budovaly zdejší strážní věže.



    Ostrovy jsou většinou rovinaté, větší pohoří najdete na Mallorce, která díky němu nabízí i slušné možnosti horské turistiky.

    Nejvíce rozvinutá je Mallorca s hlavním městem Palma de Mallorcou. Ta nabízí i nejvíce historicky atraktivních míst. Ibiza je zas známá svým nočním životem, vždyť v 60. a 70. letech byla centrem hippies v Evropě. Dobré jsou podmínky pro turistiku, cyklistiku a hlavně povalování u moře a pak si to tu užijí také milovníci golfu.

    Na ostrovech se dodnes dochovala tradiční řemesla, výroba košíků, keramiky a hlavně koženého zboží, což by mohl být ideální suvenýr z cest.

    NÁŠ TIP: Akční letenky na Mallorcu právě nabízí Pelikán. Na nabídku zajímavých letů se můžete také podívat přímo na stránkách španělských aerolinke Iberia, které nabízejí také výhodné tarify.

    Ideálním obdobím pro návštěvu ostrovů je období od května do října, kdy tu panuje příjemné středomořské klima. Hlavní sezónou, při které jsou pláže narvané a moře u velkých letovisek špinavé, je tradičně červenec a srpen. Doporučuje tak přijet mimo tyto měsíce.

    Na ostrovy se dostanete letecky nebo trajektem z Barcelony a Valencie. Trajekty provozuje společnosti Balearia, která zároveň i nabízí možnosti ubytování nebo výletů. Tam se určitě před Vaší cestou na Baleáry mrkněte. Trajekty pak lze také objednat přes zprostředkovatele Direct Ferries. Dalšími společnostmi provozujícími trajekty jsou Trasmediterranea nebo Iscomar.

    Mallorca

    Mallorca je nejkultivovanější a nejrozvinutější z Baleárských ostrovů. A nejsou na ní jen narvané pláže, ale i rozeklané hory, jeskyně nebo hlavní město Palma de Mallorca s úžasnou katedrálou. Celý ostrov má asi 700 tisíc obyvatel. Palma de Mallorca je hlavní město Baleár. Založili ho Římané, v 10. století ho dobyli Maurové a od 13. století byl pod vlivem Katalánska, které na něm zanechalo nejvíce stop. Centrem města je rušné náměstí Placa Major s okolními uličkami. Dominantou zdejšího přístavu je maurská citadela Almudaina, která dodnes slouží jako královská rezidence. K pevnosti se dostanete od jezera a zahrad Parc de la Mar. Naproti citadele stojí úžasná katedrála La Seu (foto pod textem) s vysokou zvonicí a špičatými věžičkami. Katedrála působí opravdu mohutným dojmem. Nedaleko katedrály pak najdete Museo de Mallorca s archeologickými nálezy a středověkými uměleckými díly, to vše v půvabném historickém paláci ze 17. století Za muzeem jsou pak arabské lázně Baňos Árabes z 10. století, což je jediná kompletně zachovalá maurská památka ve městě. Jste-li milovníky moderního umění, máme tu pro vás Museo d´Art Espanyol Contemporani s obrazy Picassa či Dalího. Nejen Rodinovy sochy zas můžete vidět u paláce Palau March Museu.

    Při pobřeží v okolí Palmy mezi městy Magaluf a Santa Ponca se koncentruje nejvíce turistických letovisek a rekreačních oblastí. To je tak oblast, kterou k návštěvě opravdu nedoporučujeme, pokud nejste tento typ turistů. Mallorské pláže jsou písčité, nejvíce jich najdete východně od hlavního města a na severu v zálivu Alcúdia. Nejméně narvané bývají ty v zálivu Mondrago na jihu ostrova.

    Severní pobřeží ostrova je rozeklané a přiléhá k němu pohoří Serra de Traumuntana s vrcholy vysokými 1 400 m. n. m., které vytváří krásné scenérie. Po pobřeží vás provede dramaticky se klikatící silnice a nabídnou se vám odsud pěkné výhledy na Středozemní moře. Na severu ostrova doporučíme několik zastávek. Město Andratx střeží pevnost a nedaleko odsud je malebný jachtařský a rybářský přístav Port d´Andratx s plážemi. Nedaleko odsud je pěkná vyhlídka Mirador de Ricardo Roca, ze 400 metrů vysokého útesu se vám naskytne krásný výhled. Ze zátoky Sant Telm se můžete na lodi vydat k přírodní rezervaci Sa Dragonera, kde najdete turistické stezky a také tu můžete obdivovat endemický druh ještěrek, které žijí na zdejších skalách. V pohoří Traumuntana rozhodně nevynechejte skvostný kaňon Torrent de Pareis. Trasa vede úžasnou dramatickou scenérií plnou jezírek, skalních soutěsek, vápencových skal i jeskyní. Jedná se o biologickou a geologickou rezervaci, ve které žije na 10% všech endemitických druhů fauny a flóry na Mallorce. Trasa vede od parkoviště v Escorce k oblázkové pláží Sa Calobra ( k té se dostanete i autem). Trasa je poměrně náročná a je třeba dobré fyzické kondice. Kaňonů je na Mallorce velká spousta, řada z nich je oblíbená u milovníků canyoningu.

    Dále zmíníme nejvýznamnější poutní místo na Baleárech, klášter Santuari de Lluc. Dnes funguje hlavně jako hotel, ale navštívit tu zdarma můžete prostory bývalého kláštera, cely mnichů nebo zdejší zahrady. Poslechnout si také můžete denně sbor ve zdejším kostele, který má svou tradici už od 16. století. Nedaleko odsud (cestou k městu Soller) můžete spatřit dvě zdejší jezera, které nabízejí příjemnou zastávku k pozorování ptáků pod nejvyšší mallorskou horou Puig Mayor. Jedná se o jezera Cúber a Gorg Blau. Další zastávkou může být zahrada Jardines de Alfábia nedaleko města Sóller. Zahrada obklopuje pěkný zámek. Samo městečko Sollér (foto pod odstavcem) je pěkné a můžete se tady při putování po Mallorce zastavit a obdivovat třeba zdejší historickou tramvaj.

    Zmíníme také historické město Valldemossa (foto vpravo) s kartuziánským klášterem La Cartuja de Valldemossa na svahu hory Tex. V 1. polovině 19. století klášter proslul tím, že zde jednu zimu strávila slavná francouzská spisovatelka Georges Sandová a její milenec, skladatel Fréderic Chopin. Na památku jejich lásky se tu dokonce pořádají klavírní koncerty.

    Zastávku si můžete udělat také v horské vesnici Deiá. Ta nabízí staré kamenné domky, starobylé uličky, to vše v obklopení horských svahů porostlých pomerančovníky a olivovníky. Fotogenické místo. Na mysu Cap de Formentor (foto pod odstavcem) se na 200 metrů vysokém útesu nachází maják a je odsud pěkný výhled na nedaleký ostrov Formentor v zátoce dole. Ostrůvek je oblíbený pro své bílé pláže, kam se dostanete na člunu ze zátoky Bahía de Pollenca. Pěkný výhled na skalnaté pobřeží Mallorky se vám naskytne od strážní věže Torre del Verger na Murador de ses Animis.

    Východní část nabízí idylický venkov se zátokami a jeskyněmi. V Capdepeře (první tři fotky pod textem) je pevnost Castillo de Capdepera ze 13. století a Artá je pěkné opevněné město na vysoké skále. Nedaleko odsud se také nacházejí prehistorické megalitické osady. Za zmínku ale rozhodně stojí síť zdejších 800 vápencových jeskyní Coves d´Artá s nespočtem krápníků, to vše vkusně osvětlené. Jeskyně rozhodně navštivte. Tím přehlídka mallorských jeskyní nekončí. Coves de Drac (čtvrté foto pod textem) je 1,6 km dlouhý jeskynní systém. Součástí jeho prohlídky je plavba na člunu přes největší podzemní jezero na světě Lago Martel dlouhé 1,6 km. Projížďky na loďkách jsou příjemným zážitkem, jsou na nich totiž hudebníci hrající klasickou hudbu. Zastavte se ve městečku Felanitx, centru keramiky. Ve městě uvidíte spoustu komínů vypalovacích pecí a malebný dojem dotváří také větrné mlýny na nedalekém skalním hřebenu. Nedaleko je pak klášter v borových lesích Santuari de San Salvador, kde si můžete prohlédnout zdejší svatyně. Při pobřeží najdete pěkné bílé pláže. Cabrera archipelago je národní pak na stejnojmenném souostroví, který je bohatý na podmořský život a nabízí také dobré podmínky ke sledování ptáků. Zmíníme ještě středověký klášter Santuari de Cura. Jedná se o zmodernizovaný původně středověký klášter se zachovalým kostelem ze 17. století. Ve městě Manacor je výrobna perel, můžete si ji prohlédnout v rámci asi 20ti minutové prohlídky zdarma.

    Oficiální turistický portál, kde najdete přehled aktuálních akcí a další zajímavosti, najdete tady.

    Ibiza

    Ibiza, katalánsky Eivissa, je třetí největší z Baleárských ostrovů. Do 60. let 20. století ostrov patřil zemědělcům a rybářům, hlavním vývozním artiklem byla sůl. Masová turistika se začala rozvíjet od 60. let 20. století, byla centrem kultury hippies. Dnes ekonomiku ostrova tvoří turistický ruch z 98% a je to skutečně znát. Davy turistů jsou až děsivé. Na Ibizu se dostanete letecky nebo trajektem.

    Ibiza je ostrovem hlavně mladých lidí, kteří se chtějí bavit. Funguje tu nespočet barů a klubů, kde se paří až do rána. Kluby jako Amnesia, Privilege, Bora Bora a Space jsou dnes již legendou. S tím samozřejmě souvisí i nevázaný sex, drogy a alkohol. To není jediné, proč sem turisté jezdí. Najdete tu nespočet pláží, které jsou po celý rok je zalité sluncem. Ibiza nabízí víc než 50 pláží. Pláž Cala Salada se nachází poblíž hlavního města klubové zábavy, Sant Antoni. Z dalších pláží zmíníme Cala d´en Serra či S´Illot des Rencli. Najdete tu i nějaká ta turisticky atraktivní místa, třeba archeologické památky a historické stavby. Takovými jsou třeba strážné věže, které chránily ostrov před častými nájezdy pirátů a stejnému účelu sloužily i ibizské opevněné kostely.

    Historické město Dalt Vila (foto pod textem) kdysi bývalo hlavním městem ostrova a dodnes se tu dochovaly atraktivní maurské hradby z 16. století a elegantní paláce. To vše najdete ve staré části města, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Hradby mají sedm obranných bašt, ze kterých je krásný výhled a také se v některých z nich nachází malá muzea – v Baluard de Sant Joan je muzeum současného umění, v Baluard de Sant Jaume zas muzeum vojenských zbraní. Dále hradby mají pět vstupních bran, z nichž hlavní je Portal de Ses Taules. Zajímá-li Vás historie ostrova, zamiřte do Museo Arqueológico de Ibiza i Formentera, kde jsou artefakty připomínající dávnou historii ostrova. Muzeum stojí hned vedle katedrály na náměstí Plaza de Catedral. Oblíbeným náměstím je také malebné náměstíčko plné barů a restaurací Placa de Vila. Za katedrálou je dále pevnost Almudaina z maurských dob, která dnes funguje jako hotel. Druhý víkend v květnu se v Dalt Vila konají barevné středověké slavnosti Eivissa Medieval. Nová část města je plná barů, restaurací a obchodů.

    Nedaleko Dalt Vila se nachází kopec Puig des Molins (Kopec větrných mlýnů), kde naleznete pozůstatky punského pohřebiště, tzv. nekropole. Kartáginci považovali Ibizu za posvátný ostrov bohyně Tanit a zdejší půdu za ideální k pohřbívání, neboť věřili, že když se nechají pohřbít právě zde, tak se ocitnou rychleji v nebi.

    Jižní část ostrova nabízí skalnaté pobřeží, pláže i letoviska posetá luxusními vilami. Městečko Es Cubells má v centru poustevnu, kterou založil v polovině 19. století mnich Francisco Palau. Ten odsud odcházel meditovat na nedaleký ostrůvek Es Vedrá, kde pobýval s malé jeskyňce. Podle jeho zápisků tu zažil řadu zjevení a viděl a slyšel záhadná zjevení. Od té doby o ostrůvku koluje celá řada tajemných legend a pověstí. Rybáři hovoří o záhadných světelných kruzích nebo se říká, že tu nefungují kompasy ani jiné navigační přístroje a dokonce se tu ztrácí i poštovní holubi. Legendy tak hovoří o bájné Atlantidě i o UFO. Krásný výhled na skalnatý ostrov se vám naskytne ze zátoky s pláží (částečně písečná, částečně oblázková) Cala d´Hort nebo od strážní věže Torre des Savinar na vysokých útesech. Strážních věží najdete na Baleárech celou řadu. Začaly se objevovat na strategických místech pobřeží Ibizy od 16. století do 18. století. Nejprve vznikaly věže v nejvíce obydlených oblastech, to je v okolí měst Eivissa, Santa Eulària des Riu a Sant Antoni de Portmany. Později se začaly budovat i v blízkosti větších vesnic. Sloužily jako obrana proti nepřátelským nájezdům, zejména pirátským, kterými Ibiza v minulosti velmi často trpěla.

    Booking.com Na jihu ostrova dále najdete zajímavou přírodní rezervaci Ses Salines. Jedná se o významný přírodní ekosystém, který je zapsán na seznamu UNESCO. Žije tu bohatá fauna a flóra. Do rezervace patří jih Ibizy, sever Formentery a ostrůvky mezi nimi. Vidět tu můžete solné pánve (saliny), které mají dlouhou historii. Sůl se tu těžila už v dávných dobách a až do ovládnutí ostrova masovou turistikou se jednalo o hlavní vývozní artikl ostrova. Solné pánve založili Kartaginci v 5. století, rozšířili je Maurové a v jejich době se staly nejdůležitějších průmyslovým odvětvím ostrova – Ibiza byla doslova ostrovem soli. Dnes se tu stále sůl získává přírodním způsobem a vyváží se odsud na lodích, které vyráží z nejdůležitějšího přístavu na Ibize, Sa Canal. Solné pánve jsou významných útočištěm ptáků, žijí zde i ohrožené druhy. Součástí parku jsou i písečné pláže - Platja de Ses Salines, Es Cavallet a Es Codolar. Vydat se můžete třeba ke strážní věži Torre de ses Portes. Najdete ji na výběžku Punta de ses Portes, mezi plážemi Es Cavallet a Ses Salines. Od věže je nádherný výhled na mořskou úžinu Es Freus, která od sebe odděluje ostrovy Ibiza a Formentera. Hlavním úkolem této věže bylo chránit přístav Sa Canal, kam mířily lodě pro náklad soli.

    Nad zátokou Sa Caleta se nachází pozůstatky fénické osady Poblat fenici de sa Caleta. Féničané ji tu založili na konci 8. století př. n. l. Jedná se o úplně první osídlení tohoto typu na ostrově Ibiza. Vesnice měla zpočátku asi 300 obyvatel, kteří se zabývali převážně zemědělstvím, lovem ryb, získáváním soli, ale i zpracováním kovů. Osada je zapsána na seznamu UNESCO a je to významná archeologická destinace. Nahlédnout do ní můžete skrz oplocení.


    Město Santa Eulària des Riu je jedním z plážových letovisek při ústí řeky Riu. Najdete tu přirozeně pláže i pěknou plážovou promenádu nebo jachtařský přístav. Na náměstí Placa d´Espanya stojí budova místní radnice a památník, který připomíná záchranu trosečníků z parníku Mallorca v roce 1913. Původní historické centrum města se nalézá v okolí Puig de Missa, což je kopec nad městem, který doporučujeme k návštěvě. Najdete tu totiž spoustu zajímavých staveb a také muzea. Zhlédněte třeba bílý kostel Església de Santa Eulària. Tak jako mnoho jiných kostelů na Ibize, nesloužil jen jako místo k duchovnímu rozjímání, ale i k obranným účelům před nepřátelskými útoky. Ke kostelu, který pochází z 16. století, patří i fara a hřbitov. Mimo kostela je tu spousta tradičních bílých domků zvaných casament.

    Na závěr upozorníme na akvárium Cap Blanc, které se nachází u města Sant Antoni de Portmany v přírodní jeskyni, kde můžete od května do listopadu pozorovat mořské živočichy žijící ve Středozemním moři. A ještě jedna jeskyně, Cova de Can Marca na severu ostrova, ve které se v minulosti ukrývali piráti a pašeráci a po celý rok se tu konají pěkně osvětlené prohlídky, při kterých tu hraje hudba.

    Formentera

    Formentera je vedle Mallorcy a Ibizy taková chudá příbuzná. Malý ostrůvek s 5000 obyvateli je ale díky tomu alespoň jedním z klidných míst na Baleárech. Pro turisty a cyklisty tu jsou dobře značené stezky přírodou, najdete tu písečné pláže v délce téměř 20ti kilometrů, které jsou skutečně čisté a z pobřeží se vám naskytnou pěkné vyhlídky na moře. Kulturně a historicky atraktivních míst tu ale mnoho nenajdete. Na ostrově se dochovaly strážné věže chránící v minulosti ostrov před piráty (ve středověku byl ostrov stejně jako sousední Ibiza častým cílem pirátů, kteří brázdili Středozemní moře a kvůli tomu se stal ostrov neobyvatelným skoro až do konce 17. století) nebo pozůstatky větrných mlýnů, které sloužily v dobách starých Římanů hlavně k mletí pšenice. Na ostrov se dostanete jedině trajektem, všechny lodě připlouvají do přístavu La Savina.


    Hlavním městem ostrova je Sant Francesc de Formentera s kostelem z 18. století a malým muzeem. Hlavní město leží na březích velké laguny Estany Pudent, která je ideální pro pozorování ptáků včetně plameňáků. V laguně je zakázáno koupání.

    Další zdejší laguna, Estany des Peix, je považována za přírodní rezervaci a taktéž je ideálním místem pro pozorování ptáků. Tady doporučíme jednu turistickou trasu, a to stezku Camí de Sa Pedrera, vede od jezera ke skalnatému mysu Punta de Sa Pedrera, z výběžku zahlédnete i jednu z pěti obranných věží na Formenteře, věž Torre de Sa Gavina. V laguně se můžete koupat.

    Z historických památek zmíníme megalitický monument Ca na Costa, což jsou kamenné bloky, které sloužily pravděpodobně jako prehistorická pohřebiště.

    Chcete-li zažít pěkný výhled, vyrazte k vyhlídce La Mola s majákem a pomníkem spisovatele Julese Verna, který ve svém díle Na kometě: Hector Servadac aneb Dobrodružná cesta sluneční soustavou, zachytil magii tohoto místa. Maják z roku 1861 stojí na okraji vysokých, strmých útesů a naskytne se vám odsud krásný výhled na celý ostrov. Další pěknou zastávkou s výhledem je nejjižnější místo ostrova Formentera, mys Cap de Barbaria s majákem Far des Cap Barbaria a obrannou věží Torre des Garroveret ze 1763.

    Dochovalo se tu také několik větrných mlýnů, ve kterých se v římských dobách mlela pšenice. Většina z nich není veřejnosti přístupná. Větrné mlýny najdete třeba na náhorní plošině La Mola. Starý mlýn Molí Vell, který stojí nedaleko obce El Pilar de la Mola, vznikl v roce 1778 a fungoval až do roku 1964. Patřil mlynářské rodině Bartomeu Mayans a jedná se o nejzachovalejší mlýn na Formenteře. Je v něm k vidění i původní zařízení, které je stále funkční. Během hlavní turistické sezóny je otevřeno od úterý do soboty. Okolí města je také jednou ze dvou vinařských oblastí na Formenteře. Obec je proslulá konáním hippie trhu, který se už desítky let pravidelně koná (od května do poloviny října, 16 - 21 hod.) na náměstí před kostelem Església de la Mare de Déu del Pilar.

    K nejkrásnějším plážím na ostrově patří více než 6 km dlouhá, písečná láž Platja de Migjorn na jižní straně ostrova a také pláže na S'Espalmador, malém ostrůvku nedaleko formenterského pobřeží, na který se pohodlně dostanete lodí z přístavu La Savina.

    Z dalších atrakcí Formentery nechybí ani pro Baleáry tolik typické jeskyně. Jeskyně Cova d'en Jeroni byla úplnou náhodou objevena teprve roku 1975 a je to jediná veřejnosti zpřístupněná jeskyně na Formenteře. Ani tady nechybí krápníky jedinečných tvarů. Leží u městečka Sant Ferran de ses Roques, které je úzce spjato s hnutím hippies, jehož přívrženci se v 60. letech dvacátého století, usídlili právě zde. Nedaleko odsud je kamenitá pláž v zátoce Cala en Baster. Ta je dostupná pouze pěšky, a proto nebývá nikdy přeplněná. Navštěvují ji spíše místní obyvatelé, lidé hledající klid a nudisté. Téměř vždy tady narazíte na některého z rybářů, kteří tady mají svoje čluny uschované v unikátních docích, které jsou vytesány přímo v útesech a od nich vedou dřevěné "skluzy" přímo na moře.

    Menorca

    Menorca je druhý největší z Baleárských ostrovů hned po Mallorce. Protože ji turistický ruch doteď nezasáhl v takovém míře jako sousední ostrovy, jsou tu klidné a zachovalé pláže i přírodní kouty. Menorca si stále zachovává tradiční ráz a životní styl a díky zákazu výstavby výškových budov tu díkybohu stále ještě není zabetonované pobřeží. Tím se ostrov liší od turistických rájů Mallorcy a Ibizy. Mírně zvlněná krajina Menorcy byla vyhlášena biosferickou rezervací pod ochranou UNESCO. Ekonomiku ostrova táhne zemědělství, kožedělný průmysl (výroba obuvi) a cestovní ruch.

    Hlavním městem ostrova je přístav Maó (šp. Mahón), ve kterém byla vyrobena první majonéza. Město nabízí historické domy dokazující hlavně britskou nadvládu v 18. století, spoustu restaurací a barů. Z architektonicky atraktivních budov zmíníme budovu radnice (ajuntament) nebo starou městskou bránu Port de Sant Roc z 15. století se soškou světce, který ostrov chránil před morem.


    Jižně od hlavního města (u města Es Castell) se dochovaly pozůstatky pevnosti Fort Malborough, kde si také můžete udělat krátkou zastávku. Po celém ostrově je rozeseto na 500 megalitických monumentů různých typů. Pocházejí z 2. tisíciletí př. n. l. Najdete je v osadách Trepucó nedaleko Maó a největší a nejzachovalejší pak v Naveta des Tudons. Megality jsou jednou z nejvýznamnějších archeologických památek ostrova. Jedněmi z typů zdejší megalitů jsou tzv bárkové hroby, což jsou nevelké pohřební mohyly v podobě kamenných staveb s malým vchodem připomínající převrácenou loď. Podobné stavby nejsou nikde jinde na světě. Stáří těchto pozoruhodných staveb se datuje do doby bronzové. Najdete je v Naveta des Tudons. Další megality najdete v Alaioru v Torre d'En Goumés, což je prehistorická vesnice s obřími megalitickými menhiry. Byla obývána až do středověku a dnes je cenným archeologickým nalezištěm a jedinečnou ukázkou života pravěkých lidí. Ve vísce L´Argentina vás čeká zoologická zahrada Lloc De Menorca.

    Zmíníme také historické město Ciutadella s historickými paláci, historickým a stále funkčním tržištěm (mercat) a katedrálou. Město je sídlem biskupství a až do 18. století bylo hlavním městem ostrova.

    Severně od hlavního města pak najdete kraj s úžasnou a téměř nedotčenou přírodou. Jedná se o přírodní park Albufera des Grau, který je jádrem biosferické rezervace zapsané v UNESCO. Nachází se mezi zátokami Fondejador ds Lljanes a Cala en Vidrier a skýtá písečné pláže, úžasnou jezerní krajinu a možnost pozorovat rozmanité druhy vodních ptáků jako jsou kormoráni nebo mořští orli.

    Menorské pláže nabízejí jak oblázky, tak většinou červený písek. Na severu jsou to oblázky a červený písek, zmíníme pěknou zvlněnou krajinu kolem Cala Pregonda. Výlet si můžete udělat k bílému majáku na mysu Cabo de Cavalleria. Z turistických letovisek na severu pak připomeneme Fornells, kde jsou dobré pláže oblíbené u surfařů a také tu můžete ochutnat menorskou delikatesu, langustovou polévku. Typické jsou bílé domky, křivolaké uličky a najdete tu také ruiny bývalé pevnosti chránící město.

    Na jihu najdete písečné pláže, na které se orientuje nejvíce turistů. Největší a nejnavštěvovanější menorskou pláží je dva kilometry dlouhá Son Bou na západním pobřeží ostrova. Zmíníme ještě pláž Santo Tomás, která je taktéž na západních březích.

    Mezi největší zajímavosti městečka Sant Lluís patří mlýn Molí de Dalt, který byl v provozu až do roku 1949. Dnes se v něm nachází muzeum s dobovými předměty, připomínajícími dobu, kdy mlýn ještě sloužil svému účelu.

    Na závěr přidáme největší horu ostrova, Monte Toro. Odsud se vám naskytne krásný výhled, najdete tu také pomník padlých vojáků během války v Africe a také svatyni věnovanou patronce ostrova.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě